Loconet / DCC s použitím arduino

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod BohousP » stř 15 čer, 2016 1:31 pm

Jirka_US píše:Tak fukcionalita je snad velmi dobre popsana zde:
http://jmri.org/help/en/html/hardware/dccpp/index.shtml
A na rozdil od NanoX(DIY) ma funkcionalitu KZH....A stejne jako jine KZH neobsahuje zadne senzory coz plyne z definice KZH - koder zpetneho hlaseni....

Ano, píše se tam:
DCC++ is an Open Source Arduino-based Do-it-Yourself DCC Command Station.


Takže z toho, že NanoX 2015 nemá funkcionalitu KZH, vyvozuješ, že je to DIY? Je to podmínka činnosti centrály? Fulda tu dával link, že DIGI-CZ 210 (KZH + 8 DO lze koupit za 490 Kč, t.j. 61 Kč / úsek). A připojit jich můžeš podler potřeby až do 16 desek ...
Zato NanoX má fantastickou vychytávku - tři LED ... a nemusíš je připojovat dalšími dráty ... :lol: To určitě DCC++ nemá .... :lol:
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod fulda » stř 15 čer, 2016 1:39 pm

Jirka_US píše:
... pokud tedy od ní nečekáte žádnou funkcionalitu, protože pak se začne ukazovat že musíte občas něco přidat a nebo předělat.

Tak fukcionalita je snad velmi dobre popsana zde:
http://jmri.org/help/en/html/hardware/dccpp/index.shtml

Tak jsem si to začal číst a okamžitě jsem narazil na svou nevzdělanost.
Například:
Hardware Support: DCC++ píše:•2-byte and 4-byte locomotive addressing
Tomu úplně nerozumím, NMRA S-9.2.1 v sekci A definuje "Multi-Function decoders with 7 bit addresses", "Multi Function Decoders with 14 bit addresses", "Basic Accessory Decoders with 9 bit addresses and Extended Accessory Decoders with 11-bit addresses". Tak teď nevím, jestli to mohu použít??

Nebo třeba tady:
Hardware Support: DCC++ píše:•128-step speed control
to znamená, že nemohu použít 14 a nebo 28 rychlostních stupňů? Já myslel, že podle S-9.2. jsou právě 28 a 14 rychlostních stupňů povinné.

Jirka_US píše:A na rozdil od NanoX(DIY) ma funkcionalitu KZH....A stejne jako jine KZH neobsahuje zadne senzory coz plyne z definice KZH - koder zpetneho hlaseni....
A-ha, takže nám tady dochází k mírně tendenčnímu porovnávání možnosti:
Hardware Support: DCC++ píše:•Directly access and control Arduino IO pins for accessory functions and sensors
s funkcí regulérního KZH a v případě porovnávání ceny dokonce takového, které je vybaveno DO??
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4888
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod Jirka_US » stř 15 čer, 2016 1:52 pm

Zato NanoX má fantastickou vychytávku - tři LED ... a nemusíš je připojovat dalšími dráty ... :lol: To určitě DCC++ nemá ....

patrne jsi je prehlednul, ale ty LEDky na DCC++ tam jsou.....
Jeste jednou ma debata byla o 2 amaterskych kontrukci DCC++ a NanoX-S88...
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod zdeno » stř 15 čer, 2016 7:01 pm

takze se mi podarilo rozchodit Touch/TFT display a Dccduino 2560, coz je super.
Pri me smole jsem ocekaval exkluzivni TFT radic a to se potvrdilo, je tam ILI9341, ktery neni moc casto pouzivany.
Smola je, ze neumi pouzivat SPI, jako jine podobne radice.
Ale nasel jsem knihovnu a tak je to funkcni.
---
Ted to musim vypitvat a najit, jak by se to dalo bufferovat, protoze ten displej je dost pomaly. Cela obrazovka mu trva vykreslit asi 1 vterinu.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod workous » stř 15 čer, 2016 7:05 pm

zdeno píše:takze se mi podarilo rozchodit Touch/TFT display a Dccduino 2560, coz je super.
Pri me smole jsem ocekaval exkluzivni TFT radic a to se potvrdilo, je tam ILI9341, ktery neni moc casto pouzivany.
Smola je, ze neumi pouzivat SPI, jako jine podobne radice.
Ale nasel jsem knihovnu a tak je to funkcni.
---
Ted to musim vypitvat a najit, jak by se to dalo bufferovat, protoze ten displej je dost pomaly. Cela obrazovka mu trva vykreslit asi 1 vterinu.


Konečně pozitivní zprávy....jinak se stále jen plká o moudrech :D
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod fulda » stř 15 čer, 2016 7:36 pm

zdeno píše:Ted to musim vypitvat a najit, jak by se to dalo bufferovat, protoze ten displej je dost pomaly. Cela obrazovka mu trva vykreslit asi 1 vterinu.

Podívej se, jestli ho ta knihovna používá v blokovém režimu, tím se to dá dost urychlit a Arduino knihovny to málokdy dělají.
Je to takový ten model, kdy si definuji obdélník X1,Y1,X2,Y2 a ten naplním celý daty na jeden příkaz, abych nemusel dělat hlavičky a zakončování a tak. Arduino knihovny rády používají ten model kdy zapisují na jeden příkaz X,Y,R,G,B a to trvá.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4888
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod zdeno » stř 15 čer, 2016 7:45 pm

workous píše:Konečně pozitivní zprávy....jinak se stále jen plká o moudrech :D

nevim, ci to nekoho zajima, pokud vam jdu na nervy, treba mne zabrzdit.
---
Ta dotykova plocha je docela zajimava, protoze nereaguje na polozeni prstu, ale az na tuknuti nehtu nebo neceho podobneho.
To znamena, ze to je celkem odolne proti lidske nenechavosti a pokud chcete neco delat, musite pritvrdit. ;-)
---
Mne osobne to velmi vyhovuje, protoze zvyk z normalnich klavesnic je velmi silny. Teda polozit prst a potom tuknout.
Na tabletu nebo telefonu mi to dost prekazi.
---
Dalsi vec je integrovany drzak na SD kartu, to znamena, ze tam muzem dat spoustu obrazku nebo treba ovladani kolejiste, nebo kabinu strojvedouciho.
Ale to uz fantazirujem na kvadrat, to jeste bude spoustu prace.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod TonikM » čtv 16 čer, 2016 4:26 am

Pokud potřebuješ LCD které ti bude minimálně zaměstnávat vykreslováním CPU na Arduinu, řeší se to pomocí inteligentních LCD. Tam si připravíš obrazovky, dotykové plochy, reakci na ně, připravuje se to pomocí SW v PC. LCD pak komunikuje pomocí UART.

http://www.ebay.com/itm/3-2-HMI-Intelli ... 1703980335

Dávám to pouze jako příklad!!! Pro některé to radši píši, než tu vznikne opět DSDOH "debata s deb... o hov..." :-)
TonikM
 
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 22 led, 2015 5:50 pm

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod fulda » čtv 16 čer, 2016 7:26 am

zdeno píše:Ta dotykova plocha je docela zajimava, protoze nereaguje na polozeni prstu, ale az na tuknuti nehtu nebo neceho podobneho.
To znamena, ze to je celkem odolne proti lidske nenechavosti a pokud chcete neco delat, musite pritvrdit. ;-)
Předpokládám, že se jedná o rezistivní touch screen, tohle tedy bude stylusová varianta. Před dávnou dobou to bylo docela populární zařízení, třeba Palm Pilot, nebo Apple Newton to hodně používali. Píše se na nich tímhle:
Obrázek
(pozor, tohle má ostrou tuhou špičku, dnes se používají ty s měkkou gumovou na kapacitní displaye)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4888
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod TonikM » čtv 16 čer, 2016 4:53 pm

To že je to odporové snímání je uvedeno přímo v popisu toho LCD
4. 4-wire resistive touchscreen

Kapacitní snímací plochy na LCD jsou téměř vždy osazeny chipem, který se stará o vyhodnocení, už z principu je to potřeba, protože snímacích sekcí je více a další kabeláž (především neznámého provedení a délky) by ovlivňovala snímání. Také ta vrstva je většinou na pevném podkladu a odporové (resistivní) pak jsou pak většinou dvě folie, které se musí na sebe vodivě propojit, proto ta větší síla.

Na ovládání stačí cokoliv, co neprotrhne folii a ideálně spíše tenčí. On stačí i nehet.
Také je třeba u těchto snímacích vrstev myslet na kalibraci, protože jednotlivé kusy se dost liší. Stačí bohatě sejmout levej horní a pak pravej dolní roh. Dobrá funkce u Arduina je na to mapovaní.
https://www.arduino.cc/en/Reference/Map
TonikM
 
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 22 led, 2015 5:50 pm

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod TonikM » pát 17 čer, 2016 6:06 pm

Arduino UNO za $3.65 i s poštovným od odzkoušeného výrobce i prodejce. Sice klon, ale i tak zajímavé, pokud by někdo chtěl na pokusy.
http://www.banggood.com/UNO-R3-ATmega32 ... 87201212MT
TonikM
 
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 22 led, 2015 5:50 pm

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod zdeno » pon 20 čer, 2016 12:44 pm

jinak by bylo zajimave vyzkouset Arduino mega na vytvoreni ovladacich panelu. Je tam asi 66 pouzitelnych vyvodu, se kterymi by se dalo cokoliv ovladat. Napriklad 66 vyhybek.
66 ovladacich prvku by stacilo na dost velke kolejiste. Vyhoda je, ze kazdy prvek by mel svuj drat.
Tim by se to dost podstatne zjednodusilo pro zastance "analogu" a stacilo by jen naplnit adresy vyhybek.
---
Pokud by se to zapojilo do matice, tak X-nasobne vice. Variant je opravdu hodne, napriklad matice 16x16 = 256 bodu.
Problem je ruseni, muselo by se to dobre osetrit.
---
Vyhoda Atm2560 je v tom, ze by se nemusely ovladat jen vyhybky, ale cele vlakove cesty, mista je v procesoru dost.
Ale to by byla uz jina programatorska prace, kde by se musely spojovat pakety do svazku.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod fulda » pon 20 čer, 2016 1:53 pm

V první polovině vymýšlíš TCO a FBO.

Ve druhé polovině se možná blížíš k TOMUTO tématu, které jsem tehdy vzdal, protože jsem nebyl schopen udělat uživatelské rozhraní které by se dalo rozumně ovládat.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4888
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod zdeno » pon 20 čer, 2016 2:28 pm

fulda píše:V první polovině vymýšlíš TCO a FBO.
Ve druhé polovině se možná blížíš k TOMUTO tématu, které jsem tehdy vzdal, protože jsem nebyl schopen udělat uživatelské rozhraní které by se dalo rozumně ovládat.

Kazda vec se da udelat ruzne, napriklad slozite a jednoduse ;-)
Je to jen navrh, ja moc Wiring neovladam, ale presto si myslim, ze je to jednoduche a dalo by se to udelat.
Jako hlavni vyhodu povazujem upgrade pres integrovany USB, to zatim nema zadny samostatny ridici pult.
Teda primo v programu "*.INO" by se daly navolit a napalit vsechny zavislosti a tak by to bylo snadne i pro laiky.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod fulda » pon 20 čer, 2016 5:01 pm

zdeno píše:Teda primo v programu "*.INO" by se daly navolit a napalit vsechny zavislosti a tak by to bylo snadne i pro laiky.

Odvážná představa

Ale pro ty laiky TADY mám jeden bezva návod na přesuvnu.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4888
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: chphoto a 20 návštevníků