Přechod z analogu na digitál

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod pavel47 » sob 12 bře, 2016 5:30 pm

Pro tsegej.
Na tomto vláknu se pravděpodobně už nic nedozvíš, opět tu začnou jenom hádky.
Podle mne, nejlépe uděláš, když si koupíš základní digitální set od „ROCO“ z tvého kolejiště odpojíš staré trafo na 12V, připojíš set od „ROCO“ podle návodu a můžeš jezdit. Pomalu začneš rušit odpojené úseky, protože už většinu nebudeš potřebovat. Tímto způsobem si z kolejiště uděláš, jak s oblibou říká Fulda „kočkopsa“ :D , budeš jezdit v digitálu a ostatní ovládání bude v analogu, což lze časem změnit na digital také.
Já mám „kočkopsa“ a jsem s ním spokojen, kamarád má Digital s Z21 a je také spokojen.
Člověk si holt musí vybrat to své. :P
pavel47
 
Příspěvky: 97
Registrován: sob 06 srp, 2011 9:12 pm

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod sidlo » sob 12 bře, 2016 5:54 pm

Před dvěma lety jsem si řekl, že bych si mohl zase po mnoha letech postavit kolejiště. Začal jsem shánět nějaké informace a zjistil jsem že existuje nějaký digitál. Začal jsem studiem u http://lokopin.wz.cz/ - tam je to hodně srozumitelné. Plánoval jsem, postavil rám a začal si připravovat elektroniku. Nechci stavět koleje a následně řešit jak to zapojit. Uběhly dva roky a já ještě nepoložil ani metr kolejí. Tolik asi tak za mě.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod tsergej » sob 12 bře, 2016 6:03 pm

pavel 47

Děkuji za rozumnou odpověd :D šlo mi hlavně o to jestli pro mé kolejiště bude stačit set ROCO a co didgitál obnáší tečka. ! Mám jen kolejiště s jedním velkým "okruhem" různě namotaném s vlečky a dvěma, stanicemi,žádné šílenosti. A ted jde o to jestli na takové kolejiště má smysl investovat do předražených setů. Samozdřejmě vím co stavba kolejiště obnáší a co je to financí... Ale opravdu jde o první kroky směrem k digitálu takže nechci začít s něčím příliš drahým.Přislušenství neřeším jde jen o řízení lokomotiv.Takže nejspíše vezmu ten základní levký set od ROCO a kouknu se po nějaké digi lokomotivě na zkoušku.Na začátek si myslím že to bude pro mne i tak velký rozdíl oproti analogu..
tsergej
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř 09 bře, 2016 10:59 am

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod rawen » sob 12 bře, 2016 6:34 pm

Pokusím se být konstruktivní :)

S výše napsaným souhlasím. Nejjednodušší a nejlevnější set ti ukáže, jak lze cvičit s jednou mašinou.

Pokud máš možnost, navštiv nějaký klub anebo výstavu (v jakémkoliv měřítku) a nech si předvést výhody digitálu při současném provozu více lokomotiv. Ovládaných a) jedním člověkem, b) více lidmi. Je to zase kvalitativně o krok dál a mělo by ti to pomoci při rozhodování a dalším směřování.

Radek

P.S.: Za týden vystavujeme v Ostravě. :)
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod fulda » sob 12 bře, 2016 7:00 pm

tsergej píše:A ted jde o to jestli na takové kolejiště má smysl investovat do předražených setů.

Ne to určitě nemá cenu, na prvních pár let ti bude Roco stačit a za pět let už možná nebudou v módě současné telefony a tablety, takže je to jedno.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod MiG » sob 12 bře, 2016 7:46 pm

tsergej píše:Takže nejspíše vezmu ten základní levký set od ROCO a kouknu se po nějaké digi lokomotivě na zkoušku.Na začátek si myslím že to bude pro mne i tak velký rozdíl oproti analogu..

Trošku novější loko bývají na dekodér připraveny a stačí je otevřít a místo propojky zasunout dekodér.
Na jiný tvar kroutítka si zvyknete velmi rychle. Jen tu FZ1 budete asi potřebovat třeba na přehazování výhybek. :-)
tsergej píše:A ted jde o to jestli na takové kolejiště má smysl investovat do předražených setů.

Pokud set obsahuje loko i vagony zapadající do vaší "úchylky", co se týče železniční správy a epochy, nemusí být vždy předražený (sety s Roco multimouse).
A loko v setu je už bez úprav schopná digitálního provozu.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod hopeter » sob 12 bře, 2016 7:56 pm

Začínal jsem s digitálem jako samouk. Trvalo mě hodně dlouho než jsem našel v diskuzích a stránkách gurů přes DCC to co jsem hledal. Nejdříve jsem musel odfiltrovat hádanice mezi analogisty a digitálisty. Dále jsem odfiltroval předražená řešení pro můj účel (Lenz , Z21...). Výsledkem je malinké kolejiště v TThttp://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=1&t=9673 na kterém ovládám Multimausem dvě lokomotivy , čtyři výhybky a osvětlení ( domky a lampy ). Stálo mě to 1900,- za ROCO ze startsetu , 800,- dekodér a serva na výhybky , 300,- dekodér na světla ( pět výstupů ) a 2x 650,- dekodéry do lokomotiv.
Na tomto jsem si ošahal co to umí , že není nutné chodit s kanónem na vrabce a že se postupně vydám cestou DCC. Další investicí bude druhý multimaus abych mohl řídit každou lokomotivu bez přepínání , pak asi zkusím modul smyčky a tím přejdu na digitál i na dalším kolejišti. Rozhodně zatím nebudu dávat tisíce za Z21 apod. ,protože tablet nemám a mobil mám ještě s čudlíkama... :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod mizl » sob 12 bře, 2016 8:59 pm

hopeter - BINGO. Správná ceta začátečníka. Máš ode mne za jedna s hvězdičkou.



Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod HonzaM » sob 12 bře, 2016 9:29 pm

fulda píše:"Mám kolejiště a uvažuji o digitálu, mohu začít s levnou roco sadou?"
Na to je rozhodně správná odpověď na tři písmena a delší se píše jenom proto, že vás ve škole učili, že máme odpovídat cou větou: "Ano, pro začátek je Roco sada dobrá volba".

Jindro, měl bys to doplnit třemi slovy: "podle mého názoru". Uznávám Tě jako odborníka, ale nemůžeš svůj názor prezentovat jako obecnou pravdu. A také bys měl jasně uvést jaký start set máš na mysli - dnes je kromě té staré sestavy také start set s bílou z21start (bez wifi). Já samozřejmě předpokládám který set máš na mysli, ale člověk který o tom neví prakticky nic a zná jen že jde o výrobek Roco tohle nemusí rozlišit. Cenově se to neliší, jeden z nejlevnějších setů (u Ben Zerba) se starým Mulitimausem je za 5968 Kč a s Multimausem se z21start je za přesně stejnou cenu (i když ne se stejným vlakem).
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod Jirka_US » ned 13 bře, 2016 7:18 am

Jen par poznamek:
Pokud je clovek rozhodnuty zkusit digital (mysleno DCC) a jen pro trakci, tak se asi vetsina shodne, ze startset vzhledem k cene je dobry zacatek.
Takze spise otazka zni jaky set, kde a za kolik, aby se to "vyplatilo".
Nicmene zacatecnik by mel byt informovan o tom jake jsou limity takoveho startsetu, namatkou nekolik bodu:
1) Moznost respektive nemoznost cteni CV
2) Upgrade smerem k rizeni pres PC nebo slozitejsi automatizaci muze byt finacne narocnejsi a zejmena po technicke strance muze byt komplikovanejsi nez jine systemy.
3) Je dobre se ujistit, zda-li nove zakoupene dekodery nebo modely lze provozovat v souladu se zarucnima podminkama s vybranym startsetem.

U lokomotiv bez přípravy na digitál ještě o častku za DPS. To je možná další pětistovka.
V takovem pripade se pouzivaji dekodery s vodici, dokonce jsou vetsinou levnejsi.

Všeobecně panuje naivní názor, že digitál je jednodušší než analog, protože stačí nakoupit digitální komponenty, zapojit je do kolejiště a ono to funguje samo.
Co je jednodussi je velmi diskutabilni a je treba nejdrive rici co porovname. Nicmene je faktem, ze zkuseni vyrobci DCC systemu vynakladaji pomerne nemale prostredky, aby DCC bylo srozumintelne i pro uplne laiky a pristup k zakaznikum je presne opacny nez zde na DF, typicky nejdrive si o tom neco nastuduj na strankach ABC a pak se ptej...Obavam se, ze slovo slozitost bylo zde zameneno za chybnou funkcnost nekterych DIY komponent, ktere se pak i komercne prodavaji, o "user interface" a casto i cene ani nemluve ve srovnani s renomovanymi vyrobci, kteri diky pomerne rozsahlemu testovani takove chyby maji vetsinou "vychytane".

Takže příliš nezáleží, od jaké firmy použiješ dekodér do lokomotiv (liší se jen funkcemi, spolehlivostí a cenou).
To se bohuzel lisi a celkem zasadne a sice max. pouzitim napetim a proudem, coz pri pouziti nekterych startsetu je docela dulezita informace.

Pokud bys někdy přešel na jiný digitální systém ovládání, vlaky zůstanou funkční.
To plati pouze u multiprotokolovych dekoderu a ne vsichni vyrobci je nabizeji.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod BohousP » ned 13 bře, 2016 11:12 am

pavel47 píše:Pro tsegej.
Na tomto vláknu se pravděpodobně už nic nedozvíš, opět tu začnou jenom hádky.
...

Už začaly. Pánové, nepleťte mu hlavu, myslím, že hopeter to vystihl.
Snaha se cení, ale diskuze o tom, co má na mysli Fulda, nebo o možnosti čtení CV (když mu nevysvětlíte, co to je ...), ho akorát můžou zmást.

Pro tsergej - Možná to tu už bylo, pro úvod se podívej na stránky Lokopina - http://lokopin.wz.cz/. Ale rozhodnout se musíš sám.

Nikdo z nás (pokud takový existuje, klobouk dolů) neměl na počátku jasno, kam se jeho koníček bude vyvíjet. A pokrok je často i za cenu ztrát. Hobby není biznis, s návratností se počítat nedá. Pravda, je vhodné vyhnout se příliš velkým zbytečným výdajům.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod hopeter » ned 13 bře, 2016 4:49 pm

Pokud by někdo chtěl jít stejnou cestou jako já tak nejvíce mě pomohly články u lokopinahttp://lokopin.wz.cz/body.htm a konkrétní základy programování multimausu návody od STE elektronic http://www.steelectronic.cz/rubrika/postupy-a-navody/.
Pro začátek bych u lokopina vynechal články o řízení počítačem a railcomu ( pokud toto není záměrem od začátku ) Popis základů nikde lepší není ( přeněji nenašel jsem )
U STE se nechají nakoupit i základní dekodéry.
Dále jsem dost čerpal u Fuldy http://www.fucik.name/. Tam bych ale radil až po nastudování základů a pochopení co je co. Jeho výrobky se nechají nakoupit na DIGI-CZ http://www.digi-cz.info/.
No a úplně to nejzákladnější je znát základy elektroniky. Stačí od pantáty vedou dráty po cca ohmův zákon , rezistor (odpor), diodu a kondenzátor.
Někde jsem četl, že si hrajeme s elektrickým vláčkem tak by nám neměla být elektrika cizí... :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod tsergej » ned 13 bře, 2016 6:39 pm

Co týče ten strat setu mám v plánu koupit jen ovládancí set ROCO a koupit zvlášt nějkou loko. ze IV epochy. Jinak hoši díky za spousty užitečných webů během týdne to ještě vše prostuduji a pak už se snad rozhudnu a začnu nakupovat.Jinak asi hloupá otázka,kdybych koupil čistě už digi loko. rozjede se mi i na analogovém ovládaní?
tsergej
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř 09 bře, 2016 10:59 am

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod fulda » ned 13 bře, 2016 6:53 pm

Pokud uvažuješ o setu s multimaus a černou kostkou (10764) tak si celkem pospěš, myslím, že už se nevyrábí a až se vyprodají, tak nebudou.
Nahrazujou je sety s bílou Z21 a ty jsou trochu dražší.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod JendaTT » ned 13 bře, 2016 7:00 pm

tsergej píše:Jinak asi hloupá otázka,kdybych koupil čistě už digi loko. rozjede se mi i na analogovém ovládaní?
Ano rozjede - zatím všechny lokomotivy, které se mi dostaly do rukou a byly osazené dekodérem z výroby nebo od prodejce, měly v dekodéru zapnutý automatický provoz na analogu. Např. dekodéry ZIMO mají zapnutý analogový provoz defaultně i samostatně, bez lokomotivy. Takže stačí takový dekodér dát do mašinky a klidně jí provozovat na analogu.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Majestic-12 [Bot] a 32 návštevníků