Přechod z analogu na digitál

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod JendaTT » pát 11 bře, 2016 3:04 pm

milostt píše: Ano mám v analogu více ovladačů , ale v digi také vždy řídíš jední ovladačem jen jednu loko a pak musíš přepnout na jinou...

Nemusím - na tabletu mohu mít zobrazeno ovládání dvou lokomotiv najednou. Dotykem mám všechny funkce lokomotiv kdykoliv k dispozici.

milostt píše: ... v analogu díky přerušený kolejím umí přijet na jednu kolej součastně dvěma mašinama , ano zvuky , jsou okleštěné ale už jdou i v analogu provozovat ,a světla máme mikrospínače a uíe i světla různě přepínat...

Právě - digitál nepotřebuje přerušené koleje, pouze ve specifických podmínkách (detekce obsazenosti apod.). Na co mít ozvučenou loko, když v analogu přehraje jen jeden základní zvuk? A přepínat světla na lokomotivě mikrospínačem? A za jízdy?

Digitál prostě poskytuje úplně jiný komfort obsluhy a ovládání celkově. O automatizaci provozu pomocí PC ani nemluvě...
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod milostt » pát 11 bře, 2016 3:09 pm

Digitál prostě poskytuje úplně jiný komfort obsluhy a ovládání celkově. O automatizaci provozu pomocí PC ani nemluvě...[/quote]

Já nechci debatovat co umí analog a co digitál to už tu bylo popsáno stokrát pouze jsem glosoval to c obyl ov příspěvku , jako výhoda digitálu bylo uvedeno že mašiny houkají a svítí , proto píšu že to umí i digital .
a propo provozuješ kolejiště v digitálu přes pc? zažívám tyto situace v zababově a optej se třeba Davida Struppového co s toho má, má pěknou velkou stanici v ddc a za celý den nevzhlédne s monitoru pc
Myslím si že nejlepší kombinace je jízda v digitálu a ovladaní příslušenství v analogu , kdy aspoň áš pocit že jsi soušásti té užasné hry na železnici
TT moje hobby http://www.mancicke-vlaky.wz.cz/
milostt
 
Příspěvky: 876
Registrován: úte 29 črc, 2008 4:01 pm
Bydliště: Kolín

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod tsergej » pát 11 bře, 2016 3:40 pm

Tak mě se hlavně jedlo o ovládaní čistě jízdy lokomotiv,o ovládaní přislušenství se nestarám to mám řešeno ovladacím panelem v analogu.. Jen se chci ted zeptat co vše potřeba pro ovládaní digitálem přes tablet kromě toho základního setu? Jak moc se to cenově liší?
tsergej
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř 09 bře, 2016 10:59 am

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod fulda » pát 11 bře, 2016 4:07 pm

milostt píše:To vše dnes umíe i v analagu přeci
Prosíme příznivce jízdy Trabantem aby (ve vlastním zájmu) na dálnici neopouštěli pravý pruh.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod JendaTT » pát 11 bře, 2016 4:08 pm

Pokud vezmeš ROCO, tak stačí set s bílou z21 nebo černou Z21. Dál WIFI router - ten můžeš mít i stávající vlastní (pokud máš doma rozchozenou wifinu) - nebo ho koupáš v setu se z21/Z21. Zároveň v setu bude už nastavená mašina s dekodérem na digitální i analogový provoz. A na tablet/smartphone nahraješ zdarma aplikaci ROCO Z21 (ta je v češtině) a můžeš jezdit.

Jen bacha na to, že když ke kolejiště připojíš digitální centrálu, nebudeš moci používat na kolejišti analogové lokomotivy bez dekodéru (neberu v potaz provoz na adrese 0).

Cenově - základní digitální set se z21 (ovládání tabletem) vychází někde od 8 tisíc nahoru. Koukni do nějakého e-shopu a porovnej si ceny.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod JendaTT » pát 11 bře, 2016 4:12 pm

milostt píše:Myslím si že nejlepší kombinace je jízda v digitálu a ovladaní příslušenství v analogu , kdy aspoň áš pocit že jsi soušásti té užasné hry na železnici

To není až tak pravda - pokud si na tabletu ovládám nastavení vlakových cest, výhybek a semaforů, poskytuje mi to dost pocitu, že jsem součástí dění na kolejišti.
Kdo si chce ale řídit kolejiště moderně, jako v reálu, sedne si k PC...
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod tsergej » pát 11 bře, 2016 4:18 pm

JendaTT
Moc děkuju za stručené a přehledné popsání,kouknu na to.
tsergej
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř 09 bře, 2016 10:59 am

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod fulda » pát 11 bře, 2016 4:26 pm

milostt píše:Myslím si že nejlepší kombinace je jízda v digitálu a ovladaní příslušenství v analogu , kdy aspoň áš pocit že jsi soušásti té užasné hry na železnici

To pochopitelně dokáže napsat jen ten, kdo nikdy neovládal příslušenství digitálně. Pokud chceš mluvit něco o ovládacím panelu a o tom že nechceš obrazovku, tak se podívej sem: https://www.youtube.com/watch?v=JM_Dx5pxitw
Připomínám, že panel je připojený jedním telefonním drátem a dá se přenášet, nahradit počítačem a nebo třeba dvěma menšíma pro dvě děti.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod HonzaM » pát 11 bře, 2016 8:00 pm

milostt píše:Myslím si že nejlepší kombinace je jízda v digitálu a ovladaní příslušenství v analogu , kdy aspoň máš pocit že jsi součástí té užasné hry na železnici

Hra na železnici může být při digitálním ovládání bohatší a bližší skutečné železnici. V příloze je příklad využití počítače k ovládání stanice. Jedná se o simulaci reléového zabezpečovacího zařízení. Ovládá se jako v reálu, například při stavění cesty k vjezdu do stanice postupným stiskem zeleného tlačítka na vjezdové koleji a bílého na koleji kam má vlak vjet se nastaví vlaková cesta a příslušný symbol na vjezdovém návěstidle v závislosti na tom, co je na odjezdovém návěstidle. Na návěstidlech na kolejišti se samozřejmě nastavují příslušné návěstní znaky, na ovládacím panelu pouze takové, aby obsluha viděla že k nastavení došlo. Myslím že to stačí k tomu, aby si modelář "užil", určitě víc, než když třeba bude přepínat přepínače na analogovém ovládacím panelu. Ovládání se realizuje buď myší, nebo přímo na dotykové obrazovce.
Na přiloženém obrázku je nastavena cesta průjezdu po 1. koleji , vjezd na 4. kolej a posun na 6. kolej (je zobrazeno i otevření výkolejky). Snímek obrazovky jsem dělal z počítače nepřipojeného ke kolejišti, pokud by byl připojen, byly by obsazené úseky červeně.
Přílohy
Ovládací panel2.jpg
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod Sandy » sob 12 bře, 2016 12:47 pm

A už je to tady zase! Cpeme to do něj pod tlakem.... :roll:
Dotaz na přechod od analogu na digitál tady není poprvé. A do jednoho z vláken jsem napsal, že v první fázi by se měli zdržet rad "vybíjení digitalisté". Typicky Fulda, HonzaM a další (pánové prominou). Protože to skončí gulášem v hlavě, ze kterého se tazateli musí točit hlava. Základní informace by měli podávat mírně pokročilí! :P
Párkrát to tady zaznělo, že základními premisami pro přechod na DCC jsou :

a./moje finanční možnosti.
Na nejjednodušší DCC provoz potřebuji základní vybavení - typicky zdroj, centrálu, ovladač. Pokud koupím komerční výrobky, začínám na 2000.- Kč.
Každá nová lokomotiva je dražší nejméně o 500.- Kč (cena za nejlevnější dekodéry). U lokomotiv bez přípravy na digitál ještě o častku za DPS. To je možná další pětistovka.

b./ Moje ochota a schopnost se učit nové věci.
Všeobecně panuje naivní názor, že digitál je jednodušší než analog, protože stačí nakoupit digitální komponenty, zapojit je do kolejiště a ono to funguje samo. Opak jest pravdou, o čemž se přesvědčíme třeba tady http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=6&t=4246

Takže pokud potenciální uživatel DCC odpoví kladně na základní otázky, tak je pro něj nejjednodušším základním krokem koupě ROCO setu (zdroj-trafo, booster 10764 a ovladač Multimause). Z "kanibalizovaných" startsetů se tyto komponenty dají koupit za cenu kolem dvou tisíc. Pokud mu časem přestane tato sestava vyhovovat a koupí si třeba centrálu z21 apod., tak mu minimálně zdroj a MM zůstane k dalšímu použití anebo to celé pošle do světa.....
No, a když máme koupené základní ovládací prvky, je na čase se porozhlédnout po dekoderech a k tomu si nastudovat, co jsou to funkční výstupy, funkce ABC, SUSI apod. Pak si koupíme dekoder, zabudujeme ho do lokomotivy a nastává fáze seznamování se s CV a vůbec s možnostmi digitálu.
Digitálně se dá jezdit i na původně analogovém kolejišti, u kterého žádná zásadní rekonstrukce není potřeba.
Tady bych pro tentokrát skončil, protože máme pár měsíců připravit se na to, co mu odpovíme, až se bude ptát jak dál...
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod fulda » sob 12 bře, 2016 1:42 pm

Sandy píše: ... Typicky Fulda, ...

Nemyslím si, že to říkáš úplně dobře. Podívej se prosím znovu na toto vlákno od začátku.
Nejprve tsergej položil celkem konkrétní otázky, na které mu rawen odpověděl jednou komplexní otázkou a vmucha odkazem na odborné weby, které nejsou začátečnické.
Pak jsem mu já a kucimsts konečně tak nějak odpověděli. Následně se začala obvyklá skupinka "nesouhlasilů" dohadovat o tom, jaké pohlaví má anděl a jak je u nich běžné, tak začali plácat polopravdy. Když jich bylo moc, tak jsem jim prostě připomněl, že dávat na odiv svojí neznalost je vhodné akorát tak na základní škole.
Honza je kapitola sama pro sebe, má jen několik málo témat která má jako oblíbená a tak je opakuje v každém vlákně, bez ohledu na to, jestli tam patří a nebo ne.

Jo a abych to uzavřel - Pochopitelně to teď spustí ohromnou válku na téma kdo je chytřejší, takže to tohle vlákno naprosto zazdí. A přitom dotaz byl tak jednoduchej:
"Mám kolejiště a uvažuji o digitálu, mohu začít s levnou roco sadou?"
Ne to je rozhodně správná odpověď na tři písmena a delší se píše jenom proto, že vás ve škole učili, že máme odpovídat cou větou: "Ano, pro začátek je Roco sada dobrá volba"

Nemá cenu řešit finanční možnosti - Už jednou kolejiště postavil, tak neučte orla lítat, snad ví co to obnášelo.
Nemá cenu řešit ochotu učit se - Přece protože je zvídavej, tak pokukuje po digitálu, ačkoli mu analog jezdí.

... ale to je celkem jedno, stejně se tu zase budou řešit blbosti...
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod rawen » sob 12 bře, 2016 4:19 pm

fulda píše:Jo a abych to uzavřel - Pochopitelně to teď spustí ohromnou válku na téma kdo je chytřejší, takže to tohle vlákno naprosto zazdí. A přitom dotaz byl tak jednoduchej:
"Mám kolejiště a uvažuji o digitálu, mohu začít s levnou roco sadou?"
Ne to je rozhodně správná odpověď na tři písmena a delší se píše jenom proto, že vás ve škole učili, že máme odpovídat cou větou: "Ano, pro začátek je Roco sada dobrá volba"

... Ano, pokud má jednoduchý kolejový ovál, geoline anebo něco podobného. Potom může začít digitalizovat čímkoliv a ROCO je dobrá volba.

Pokud o digitalizaci uvažuje majitel komplexnějšího analogového kolejiště, odpověď není jednoznačná a v mnoha případech je digitalizace tak složitá, že až nevhodná.

Takže než začneš být (tradičně) "chytrý", zauvažuj.

Děkuji, Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod fulda » sob 12 bře, 2016 4:32 pm

rawen píše:Pokud o digitalizaci uvažuje majitel komplexnějšího analogového kolejiště, odpověď není jednoznačná a v mnoha případech je digitalizace tak složitá, že až nevhodná.

Takže než začneš být (tradičně) "chytrý", zauvažuj.

Já uznávám, že strefit se do mne je velká výhra, ale pokud se dobře podívám SEM, tak velmi rychle odhadnu, že komplexnost kolejiště nebude velká.

Takže bych použil tvou poslední větu, jen slovo "zauvažuj" nahradím slovem "čti".
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod rawen » sob 12 bře, 2016 4:45 pm

fulda píše:
rawen píše:Pokud o digitalizaci uvažuje majitel komplexnějšího analogového kolejiště, odpověď není jednoznačná a v mnoha případech je digitalizace tak složitá, že až nevhodná.

Takže než začneš být (tradičně) "chytrý", zauvažuj.

Já uznávám, že strefit se do mne je velká výhra, ale pokud se dobře podívám SEM, tak velmi rychle odhadnu, že komplexnost kolejiště nebude velká.

Takže bych použil tvou poslední větu, jen slovo "zauvažuj" nahradím slovem "čti".

Ano, tohle napsal až po mé "komplexní otázce" v druhém příspěvku :wink:

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod JendaTT » sob 12 bře, 2016 5:17 pm

Ahoj chlapi, kašlete na zabomysi války. Není od věci ukázat, co všechno se dá dělat, pokud bude chtít přejít na digitální provoz. A ať si sám pak udělá představu co je pro něj nejvhodnější. Základem je mít co nejvíce informací. Ale to mu dohady o tom, co kdo řekl nebo napsal, neposkytnou.

Říká se - chytrému napovez... Tak mu zkusme napovědět, co digitál obnáší.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 52 návštevníků