Přechod z analogu na digitál

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod Ronoath » ned 13 bře, 2016 7:18 pm

Asi opravdu záleží na tom, co člověk chce. I do budoucna.

Já jsem po první návštěvě u Jacka věděl, že na digitálu mě zajímají především jeho skvěle připravené zvuky.

Ale Multimouse neumí všechny ovládat. Zvažoval jsem, co s tím. Pak se objevila na prodej LVZ100 za velmi slušnou cenu a šel jsem do ní.

Od té doby jsem si nechal digitalizovat a ozvučit mašiny u Jacka, a sám jsem si na mašině změnil jen adresu a pak funkci F5, aby mašinka zvukem "shodila výkon" na volnoběh. Stačilo se zeptat a bylo mi řečeno, co mám kam napsat; pohoda. Nic víc jsem programovat nepotřeboval a snad ani potřebovat nebudu. Líbí se mi servis "mašina je připravena na provoz" a hotovo.

Stále drandím na Geolinech, protože mám místo, a zatím mi stačí je přehazovat ručně.

Takže - za mě maximální spokojenost, protože toto provedení K6S310DR mi velmi vyhovuje :)
H0, se zamračenými někde mezi roky 2001 - 2005 na Šumavě. V digitálu.
Uživatelský avatar
Ronoath
 
Příspěvky: 226
Registrován: úte 22 led, 2013 9:05 am
Bydliště: Prajzsko

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod tsergej » ned 13 bře, 2016 7:56 pm

Jaký je vlastně rozdíl mezi dekodérem Next18 a PluX16? Liší se nějak zásadně?
tsergej
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř 09 bře, 2016 10:59 am

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod Rudolf » ned 13 bře, 2016 8:03 pm

Liší se konektorem.
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 920
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod HonzaM » ned 13 bře, 2016 11:19 pm

tsergej píše:Co týče ten strat setu mám v plánu koupit jen ovládancí set ROCO a koupit zvlášt nějkou loko. ze IV epochy. Jinak hoši díky za spousty užitečných webů během týdne to ještě vše prostuduji a pak už se snad rozhudnu a začnu nakupovat.Jinak asi hloupá otázka,kdybych koupil čistě už digi loko. rozjede se mi i na analogovém ovládaní?

Ano, rozjede - v dekodéru lze volit zda má nebo nemá být možný analogový provoz, v defaultním nastavení (v základním nastavením od výrobce) je analogový provoz povolen.
Naposledy upravil HonzaM dne ned 13 bře, 2016 11:39 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod HonzaM » ned 13 bře, 2016 11:34 pm

tsergej píše:Jaký je vlastně rozdíl mezi dekodérem Next18 a PluX16? Liší se nějak zásadně?

Next18 a PluX16 nejsou označení typu dekodéru, ale označení připojovacích konektorů, jimiž se dekodér připojuje do lokomotivy. Rozdíl mezi nimi je zásadní - je vždy nutné koupit dekodér s konektorem, odpovídající konektoru, který je v lokomotivě. Bohužel je na současném trhu řada různých konektorů, které nejsou kompatibilní. Konkrétně NEM 651, NEM 652, Plux12, Plux16, Plux22, MTC14, MTC21, Next18 (možná ani tento výčet není úplný). Do lokomotiv nepřipravených výrobcem pro digitalizaci se používají dekodéry s připojovacími kablíky.
Naposledy upravil HonzaM dne pon 14 bře, 2016 3:50 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod Kulsud » pon 14 bře, 2016 8:06 am

Jen tak poznámka do diskuse. Připojil jsem nově Z21 a nadšení teda veliké. Neuvěřitelné, kam se to posunulo od doby mého dětství. Děda by asi zíral - dej mu pámbů nebe :D
Kulsud
 
Příspěvky: 422
Registrován: stř 23 říj, 2013 7:52 am

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod karhu » úte 05 dub, 2016 7:04 pm

Ahoj,jsem na tom úplně stejně,jako zakladatel tohoto vlákna,proto nechci zakládat nové. Přecházím na digitální ovládání lokomotiv,ovládání kolejiště jsem zatím nechal v analogu. Zakoupil jsem Roco Multimause,zdroj,černou kostku 10764 a mám jednu lokomotivu předělanou na DCC.Chtěl bych poprosit o radu na předělání zbylých loko ( ještě z produkce BTTB) do digitálu. Nepotřebuji žádné další funkce,jen ovládání jízdy a pokud by to šlo ,rád bych zkusil využívat funkci ABC. Jestli poradíte jaký dekodér,případně kde ho koupit.(jsem z Prahy ,jestli se třeba dá koupit na burze) Montáž bych asi zvládnul. Ještě pak jak naprogramovat dekodér (jestli je to třeba a jak to zadat do Multimause.Omlouvám se za začátečnický dotaz,ale snad jsem to napsal srozumitelně. Díky
TT,panel 200x80,DCC,TCS,
karhu
 
Příspěvky: 45
Registrován: stř 02 bře, 2016 8:42 pm
Bydliště: Praha - západ

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod JendaTT » úte 05 dub, 2016 9:06 pm

karhu píše:Zakoupil jsem Roco Multimause,zdroj,černou kostku 10764 a mám jednu lokomotivu předělanou na DCC.
Tohle je pro naprostý začátek s digitálem dostačující. Časem si třeba vybereš i něco dalšího.
karhu píše:Chtěl bych poprosit o radu na předělání zbylých loko ( ještě z produkce BTTB) do digitálu. Nepotřebuji žádné další funkce, jen ovládání jízdy a pokud by to šlo ,rád bych zkusil využívat funkci ABC.
Tady bych poradil jednu věc - když digitalizovat BTTB produkci, tak jen ty modely, které jsou v perfektním stavu, zejména podvozkem, převody a motorem. Digitalizovat se samozřejmě dají, většinou se použije dekodér s drátky místo konektoru, připojí se to [url=http://www.zababov.cz/wiki/index.php/DCC_zapojení_lokomotiv]takto[/url]. Já digitalizoval jen ty BTTB loko, ke kterým mám nostalgický vztah. Ostatní šlo pryč. Nové modely jsou přeci jen technologicky jinde.
karhu píše:Jestli poradíte jaký dekodér, případně kde ho koupit.(jsem z Prahy ,jestli se třeba dá koupit na burze) Montáž bych asi zvládnul.
Pokud chceš funkci ABC, musíš vybírat dekodér, který ji umé. Třeba dekodéry od ZIMO, koupit se dají v každé vláčkové prodejně, jsou běžně k dostání. Lze koupit i levné "čínské" dekodéry, které sice nemají tolik možností nastavení, ale třeba pro základní digitalizaci BTTB produkce to stačí, za těch $12.
karhu píše:Ještě pak jak naprogramovat dekodér (jestli je to třeba a jak to zadat do Multimause).
Ano, dekodéry lze z Multimouse (MM) naprogramovat (nastavit) dle potřeby. Dělá se to dle návodu k MM, jen je potřeba z dokumentace od dekodéru vědět, jaká hodnota a jakém CV má vliv na konkrétní funkci dekodéru. Naprogramované hodnoty do CV si někam zapisuj, MM s černou kostkou neumí hodnoty uložené v CV z dekodérů číst. To zvládá MM až s dražším typem centrál.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod HonzaM » úte 05 dub, 2016 9:30 pm

Funkci ABC mají i dekodéry jiných výrobců, v jejich dokumentaci to ani nemusí být jako funkce ABC přezentováno. Samozřejmě je nutné ji aktivovat volbou příslušných CV. Konkrétně u dehodérů cT Elektronik DCX76z je tato funkce označena jako "brzdění s diodami 4:1" a zapíná se v CV116.
Rozhodně si ale zkus najít někoho z Tvého okolí, který má zkušenosti s digitálem a který Ti poradí a některé věci vysvětlí jednoduchou formou. Nejde o nic složitého, ale určité znalosti potřebné jsou. S levnými dekodéry zkušenosti nemám, řídím se zásadou že nejsem tak bohat, abych si kupoval levné věci. Nízkou cenu lze dosáhnout pouze tím, že se něco ošidí a buď budou chybět některé funkce, nebo třeba bude nízká spolehlivost a podobně.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod Sandy » stř 06 dub, 2016 7:03 am

To: karhu
Počítej s tím, že tě časem "jednoduché" ježdění přestane uspokojovat. Budeš si určitě chtít "posvítit". A určitě s nezávislým ovládáním pozičních světel, koncových světel a reflektoru. Na to musí mít dekoder nejméně čtyři funkce (A, B, C, D - neplést s ABC!!). Nejvýhodnějším řešením se čtyřmi FO + ABC se mi v současné době jeví LENZ Standard+ V2. Cena 525.- Kč. K sehnání v prodejně Na Knížecí v Praze ( :P ).
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod sidlo » stř 06 dub, 2016 7:16 am

Sandy píše:Nejvýhodnějším řešením se čtyřmi FO + ABC se mi v současné době jeví LENZ Standard+ V2.

LENZ Standard+ V2 nemá ani ABC ani čtyři nezávislé funkční výstupy.
http://www.digital-plus.de/e/digitalplus-decoder-uebersicht.php
Ale jinak je to dobrej dekodér.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod fulda » stř 06 dub, 2016 7:47 am

sidlo píše:
Sandy píše:Nejvýhodnějším řešením se čtyřmi FO + ABC se mi v současné době jeví LENZ Standard+ V2.

LENZ Standard+ V2 nemá ani ABC ani čtyři nezávislé funkční výstupy.
http://www.digital-plus.de/e/digitalplus-decoder-uebersicht.php
Ale jinak je to dobrej dekodér.
Mno, zase německá verze ABC vyzdvihuje jako největší vylepšení oproti předchozí verzi: http://www.lenz-elektronik.de/digitalpl ... andard.php
A čtyři funkce jsou uvedené tak, že s ohledem na použitý konektor se může stát, že některé funkce budou "na drátech".

Konec konců v Návodu je popis, kde se ty funkce najdou a je tam napsáno jak se v CV ovládá ABC.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves


Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod Sandy » stř 06 dub, 2016 8:15 am

sidlo píše:
Sandy píše:Nejvýhodnějším řešením se čtyřmi FO + ABC se mi v současné době jeví LENZ Standard+ V2.

LENZ Standard+ V2 nemá ani ABC ani čtyři nezávislé funkční výstupy.
http://www.digital-plus.de/e/digitalplus-decoder-uebersicht.php
Ale jinak je to dobrej dekodér.

Tak, vzhledem k tomu, že verzi V2 mám, tak vím, že funkci ABC obsahuje. FO A až C jsou vyvedeny na konektor, pro FO D je ploška na dekoderu a je potřeba ji "nadrátovat". Jinak je to "oříznutá" verze Silver+, který se prý nemá dále vyrábět.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod vvitty » stř 06 dub, 2016 8:52 am

Silver+ uz neni k dispozici cca od podzimu, s vyjimkou verze s Next18.
Standard+V2 oproti V1 podporuje ABC a cenove zustal nastejno jako V1 - cca 499 az 549.- podle obchodníka.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků