Přechod z analogu na digitál

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod karhu » stř 06 dub, 2016 2:01 pm

Moc děkuji všem za rady. Pomalu se tím prokousávám. Zkusím zakoupit na začátek dekodér Lenz Standart + V2 a pomalu se s tím seznámím. Jde mi právě jen o staré loko ke kterým mám nějaký vztah,jinak postupně začnu nakupovat nové již digitalizované. Ještě se zeptám je potřeba na prvotní zprovoznění nastavit nějak dekoder,nebo bude lokomotiva jezdit a postupně mužu pronikat do tajů programování dekodéru?
TT,panel 200x80,DCC,TCS,
karhu
 
Příspěvky: 45
Registrován: stř 02 bře, 2016 8:42 pm
Bydliště: Praha - západ

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod vvitty » stř 06 dub, 2016 2:11 pm

S velkou pravdepodobnosti bude potreba z motoru odebrat odrusovaci prvky - kondenzator, civky. A zkontrolovat zda jeden z vyvodu motoru neni natvrdo propojen s jednou koleji - treba pres vodivy ram modelu.
Jinak by pro prvotni rozjezd nemelo byt nic dalsiho potreba. Pred zapnutim napajeni doporucuji nekolikrat zkontrolovat zapojeni dratu od koleji.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod karhu » stř 06 dub, 2016 2:23 pm

vvitty píše:S velkou pravdepodobnosti bude potreba z motoru odebrat odrusovaci prvky - kondenzator, civky. A zkontrolovat zda jeden z vyvodu motoru neni natvrdo propojen s jednou koleji - treba pres vodivy ram modelu.
Jinak by pro prvotni rozjezd nemelo byt nic dalsiho potreba. Pred zapnutim napajeni doporucuji nekolikrat zkontrolovat zapojeni dratu od koleji.


Ahoj.To samozřejmě cívky a kondenzátor odstraním a vše před prvním použitím změřím,na to vybaven jsem. Spíš mi šlo o to jestli je potřeba nějak poprvé naprogramovat dekoder,nebo jestli hned pojede a programovat lze postupně později až zjistím co vše to umí.
TT,panel 200x80,DCC,TCS,
karhu
 
Příspěvky: 45
Registrován: stř 02 bře, 2016 8:42 pm
Bydliště: Praha - západ

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod fulda » stř 06 dub, 2016 2:56 pm

snad jen to, že nový dekodér má pokaždé adresu 3, takže pro začátek změnit adresu. Jinak to většinou funguje na první zapojení a pak už se to jen zlepšuje a vylepšuje.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod karhu » stř 06 dub, 2016 3:25 pm

fulda píše:snad jen to, že nový dekodér má pokaždé adresu 3, takže pro začátek změnit adresu. Jinak to většinou funguje na první zapojení a pak už se to jen zlepšuje a vylepšuje.

Díky,to snad dokážu změnit. (jen trošku bubu bojovat že Multimaus hodnoty nedokáže číst,budu si to muset někam psát co jsem kam zadal )Tak zítra zajdu pro dekoder a vrhnu se do toho.
TT,panel 200x80,DCC,TCS,
karhu
 
Příspěvky: 45
Registrován: stř 02 bře, 2016 8:42 pm
Bydliště: Praha - západ

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod Sandy » stř 06 dub, 2016 5:22 pm

karhu píše:
fulda píše:snad jen to, že nový dekodér má pokaždé adresu 3, takže pro začátek změnit adresu. Jinak to většinou funguje na první zapojení a pak už se to jen zlepšuje a vylepšuje.

Díky,to snad dokážu změnit. (jen trošku bubu bojovat že Multimaus hodnoty nedokáže číst,budu si to muset někam psát co jsem kam zadal )Tak zítra zajdu pro dekoder a vrhnu se do toho.

1. Všechny nově digitalizované loko u mne na začátku jezdí na adrese 3 :roll: Adresu měním až tehdy, když to jezdí jak má.
2. Již jsem to psal několikrát, zajeď si na Houmrovy stránky, má tam excelovský prográmek na evidenci digitalizovaných loko (tedy hodnot jednotlivých CV - i s jejich významem). Věcička k nezaplacení.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod karhu » stř 06 dub, 2016 5:51 pm

Sandy píše:
karhu píše:
fulda píše:snad jen to, že nový dekodér má pokaždé adresu 3, takže pro začátek změnit adresu. Jinak to většinou funguje na první zapojení a pak už se to jen zlepšuje a vylepšuje.

Díky,to snad dokážu změnit. (jen trošku bubu bojovat že Multimaus hodnoty nedokáže číst,budu si to muset někam psát co jsem kam zadal )Tak zítra zajdu pro dekoder a vrhnu se do toho.

1. Všechny nově digitalizované loko u mne na začátku jezdí na adrese 3 :roll: Adresu měním až tehdy, když to jezdí jak má.
2. Již jsem to psal několikrát, zajeď si na Houmrovy stránky, má tam excelovský prográmek na evidenci digitalizovaných loko (tedy hodnot jednotlivých CV - i s jejich významem). Věcička k nezaplacení.

Děkuji za radu,zajdu na ty stránky a juknu na to. Ještě se zeptám teda úplně blbě,ale fakt jsem v DCC začátečník. Když chci změnit CV nebo jiný parametr dekoderu tak vždy dám na koleje jen tu lokomotivu u které chci dekoder programovat,ostatní dám pryč.
TT,panel 200x80,DCC,TCS,
karhu
 
Příspěvky: 45
Registrován: stř 02 bře, 2016 8:42 pm
Bydliště: Praha - západ

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod JendaTT » stř 06 dub, 2016 6:00 pm

Ano, u červené MM s černou kostkou na koleje jen tu loko, kde chceš CV měnit.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod karhu » stř 06 dub, 2016 6:06 pm

JendaTT píše:Ano, u červené MM s černou kostkou na koleje jen tu loko, kde chceš CV měnit.

Radši jsem se zeptal. Bohužel nemám nikoho kdo by poradil osobně,tak moc děkuji i za tyto rady.
TT,panel 200x80,DCC,TCS,
karhu
 
Příspěvky: 45
Registrován: stř 02 bře, 2016 8:42 pm
Bydliště: Praha - západ

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod JendaTT » stř 06 dub, 2016 7:27 pm

V poho, žádný učený z nebe nespadl. 8)
A co se týká dekodérů - pokud něco zkazíš při nastavování CV, vždycky je možnost dekodér zresetovat, kdy se nastaví všechna CV na výchozí hodnoty z výroby. U dekodérů LENZ to bývá zápisem hodnoty 33 do CV8, u ZIMO pak zápisem hodnoty 8. Po resetu dekodéru se do CV1 (adresa dekodéru - lokomotivy) vrátí hodnota 3 a opět půjde lokomotivu ovládat pomocí adresy 3. Což je u červené MultiMouse mimochodem lokomotiva označená názvem "NOVA?" a můžeš ji hned ovládat. A opět můžeš CV nastavovat jak potřebuješ.

Koukni třeba i na stránky Martina Pinty - http://www.lokopin.wz.cz/digital/lokodekodery.htm
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod Radek Strnad » stř 06 dub, 2016 7:37 pm

JendaTT píše:Ano, u červené MM s černou kostkou na koleje jen tu loko, kde chceš CV měnit.

Také si můžeš udělat někde programovací kolej a zapojit to tak, aby proud šel buď do kolejiště nebo do programovací koleje. Stačí páčkový přepínač, třeba klidně dvoupólový(cca 30,-Kč) a může mít i polohy 1-0-1, kdy v poloze páčky uprostřed nejde proud nikam. Nemusíš sundávat všechny mašiny, ale jen tu jednu si dáš na progr. kolej a přepneš páčku.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod karhu » stř 06 dub, 2016 8:00 pm

JendaTT píše:V poho, žádný učený z nebe nespadl. 8)
A co se týká dekodérů - pokud něco zkazíš při nastavování CV, vždycky je možnost dekodér zresetovat, kdy se nastaví všechna CV na výchozí hodnoty z výroby. U dekodérů LENZ to bývá zápisem hodnoty 33 do CV8, u ZIMO pak zápisem hodnoty 8. Po resetu dekodéru se do CV1 (adresa dekodéru - lokomotivy) vrátí hodnota 3 a opět půjde lokomotivu ovládat pomocí adresy 3. Což je u červené MultiMouse mimochodem lokomotiva označená názvem "NOVA?" a můžeš ji hned ovládat. A opět můžeš CV nastavovat jak potřebuješ.

Koukni třeba i na stránky Martina Pinty - http://www.lokopin.wz.cz/digital/lokodekodery.htm


Moc děkuji za rady,ten reset na začátku možná bude potřeba,když omylem šáhnu jinam.A do budoucna zkusím i tu programovací kolej,jak píše kolega,je to velmi dobrý nápad. Jak vidím mám se na stará kolena hodně co učit,ale všem moc děkuji za rady. Zítra zajdu pro dekoder a vrhnu se na to.
TT,panel 200x80,DCC,TCS,
karhu
 
Příspěvky: 45
Registrován: stř 02 bře, 2016 8:42 pm
Bydliště: Praha - západ

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod D » stř 06 dub, 2016 8:43 pm

Doplním Radka:
Nevím proč všechny návody uvádějí, že při programování by se měl proud přepínat buď jenom do kolejiště nebo jenom do programovací koleje. Vždyť programovací kolej může být součástí kolejiště, obvykle jako nějaká slepá kolej nebo označené místo na oválu, kam se vleze programovaná lokomotiva.

Při provozu slouží programovací kolej stejně, jako zbytek kolejiště. Při potřebě programovat se na programovací kolej najede lokomotivou, vypínačem (stačí jednopólový dvoupolohový) se odpojí zbytek kolejiště a může se směle programovat.

Však i u dražších centrál s výstupem k programování se počítá s podobným provozem (je třeba přerušit obě kolejnice). Za běžného provozu lze přejíždět na programovací kolej, jako by se nechumelilo. Mimo programovací režim dává programovací výstup stejný DCC signál, jako hlavní trať. Je sice výkonově slabší, ale dvě lokomotivy uvnitř úseku s přehledem zvládne.

Obrázek
Naposledy upravil D dne úte 21 kvě, 2019 2:55 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1356
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod vvitty » stř 06 dub, 2016 8:49 pm

Protoze je to jednodussi nez vysvetlovat ze na programovaci koleji ktera je soucasti kolejiste fakt smi byt pri programovacim rezimu jen jedna lokomotiva?
Protoze na me centrale je aktivni vzdy pouze jeden vystup - bud kolejiste, nebo programovaci kolej?
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Přechod z analogu na digitál

Příspěvekod fulda » čtv 07 dub, 2016 7:44 am

Nikoli. Správně (podle NMRA) má být programovací kolej bezpečnou kolejí, její proudové zatížení má být maximálně 250mA, takže těžko počítat s tím, že na ní přejedeš.

Všimni si, že většina dekodérů má v návodu, že po osazení do lokomotivy máš lokomotivu postavit na programovací kolej a ověřit, že se dá přečíst nějaké CV. To je právě jako jednoduchá prevence pro lokomotivy, které mají jeden pól ukostřený. Pokud tedy proběhne přes kostru do budiče 250mA, tak to většinou přežije, pokud do něj pustíš rovnou provozní 3A, tak většinou vypustí varovné kouřové signály.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků