Pražský Arduino Day 2016

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod BohousP » ned 29 kvě, 2016 7:53 am

Jirka_US píše:...
a) pouzivanim vyrobku od renomovanych vyrobcu s certifikaci NMRA (napr.Lenz a Digitrax patri do teto kategorie) a vekorysou zarukou, ktera pokryva i pripady poskozeni vlastni chybou, coz bohuzel zatim zadny vyrobce DCC v CR nenabizi, respektive o zadnem nevim (k dnesnimu dni), coz je celkem skoda.
...

Máš pravdu, je celkem škoda, že o žádném nevíš. Ti, co výrobky necertifikovaného českého výrobce používají a nějaký problém si způsobili, o tom vědí a myslím, že jsme vždy našli řešení pro ně výhodné.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod Jirka_US » ned 29 kvě, 2016 12:53 pm

OT
Tak to celkem dobra zprava. Pro jistotu jestli tomu spravne rozumim, pokud si nekdo poskodi dekoder vlastni chybou, tak bez potizi dostane novy vymenou za poskozeny behem deklarovane zaruky ? Pokud ano, tak by o tom mela byt nekde nejaka zminka, mnoho zakazniku zde na DF nechodi, takze o teto moznosti nevedi. Je zrejme, ze pokud nekdo znici 10 dekoderu za mesic, tak je to trochu jine situace nez jeden nahodne zniceny dekoder z 20.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod sidlo » ned 29 kvě, 2016 3:22 pm

Myslím, že věta
Ti, co výrobky necertifikovaného českého výrobce používají a nějaký problém si způsobili, o tom vědí a myslím, že jsme vždy našli řešení pro ně výhodné.

je sémanticky naprosto jednoznačná. Podsouvat do diskuse něco jiného je pokus o trolling.

Sice nevím o jaké firmě se bavíte, ale já mám např. zkušenost s digi-cz. Jejich přístup k zákazníkovi je hodně nadstandardní.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod sidlo » ned 29 kvě, 2016 5:00 pm

fulda píše:
sidlo píše:Sepsal jsem si možné varianty napájení Arduino https://sites.google.com/site/sidloweb/elektrika/15-napajeni-arduino

Je to takovej folklór většiny primitivních návodů, ono to "Tak nějak funguje", ale produkuje to mnohem víc tepla než je potřeba.


Udělal jsem si zkušební zapojení. Je tam jenom Arduino připojeno na stabilizované napájení přes Fast diodu BYV27. Napětí Vcc - GND je 5,03 V. Dále je tam připojení na DCC podle obrázku z článku. V Arduinu je vzorový program z knihovny NmraDcc na čtení paketů. To co přečte pošle příkazem Serial na piny TXO/RXI. Ty nejsou připojeny.

Příkon tohoto zapojení je 28,8 mA. Potom jsem přidal Schottky diodu 1N5817 mezi Vcc a RAW. Proud poklesl na 28,1 mA. Ztrátový výkon bez diody na stabilizátoru je 3,5 mW. Je to to zmiňované mnohem víc tepla než je potřeba?
Přílohy
ztrata_stabilizator.jpg
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod fulda » ned 29 kvě, 2016 6:30 pm

sidlo píše:Příkon tohoto zapojení je 28,8 mA. Potom jsem přidal Schottky diodu 1N5817 mezi Vcc a RAW. Proud poklesl na 28,1 mA. Ztrátový výkon bez diody na stabilizátoru je 3,5 mW. Je to to zmiňované mnohem víc tepla než je potřeba?

... a jaký stabilizátor to Arduino používá?
A jak se změní spotřeba, pokud rozpojíš ptopojku na odpojení stabilizátoru úplně?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod sidlo » ned 29 kvě, 2016 6:36 pm

Jaký je tam stabilizátor nevím. Je to koupené na ebay z Číny.
O rozpojení propojky se vůbec pokoušet nebudu. Na desce to není nijak označené. Předpokládám, že je to realizované SMD odporem 0R. Nechci riskovat, že to zlikviduji celé.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod fulda » ned 29 kvě, 2016 7:48 pm

Tak to je potom těžké se vyjadřovat k ohřívání 7805 když tam ten obvod možná ani není.

Ta propojka nemá být realizovaná odporem, ale kapkou cínu. Na obrázku mezi rezonátorem a kondenzátorem, pod horním GND:
Obrázek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Arduino

Příspěvekod michal_n_cz » ned 29 kvě, 2016 11:53 pm

workous píše:Zdravím všechny experty, jak to tu čtu zase je tu velká diskuze a schémat málo :D .....já bych měl konkrétní dotaz : mám na segmentu dvě výhybky a nechci tahat kabely od vdáleného dekodéru na jiném segmentu - zvládnu jak obyčejný bastlíř vyrobit dekodér (Arduino) na dvě výhybky nebo si mám radší koupit u Bohouše na digi.cz dva dekodéry Geoline? Děkuji za radu nebo případné schéma.

Na dvě vyhýbky je nejjednodušší dekodér toto:
ObrázekObrázek
Je to známá konstrukce odtud: http://usuaris.tinet.cat/fmco/dccacc_en.html#dcc2coil najdeš to i pod 2semaf. Já v tom používám hex z jiného webu http://www.digital-bahn.de/bau_weiche/weichzwei.htm ještě z doby kdy to Canada měl jen na návěstidla. Na vyhýbky je to úplně primitivní, jen se naprogramuje PIC, tam můžeš zvolit jak dlouhý bude impulz, na Roco stačí ten výchozí, napájet se to dá i přímo z DCC. Žádné jiné programování CV tam není, jen dvojice adres se mění pomocí toho tlačítka. Nechci tímto nějak shazovat případný možný projekt s Arduinem, ale toto fakt easy dekodér, i plošňák jednoduchý, dá se namalovat i lihovou fixou a pak vyleptat v chloridu. Takže pro začátečníky je toto asi nejvhodnější konstrukce samo domo něco zkusit udělat. Těch LED si nevšímej, já jsem v tom zkoušel ještě ty další FW co tam jsou dát např. pro návěstidla atd.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 841
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod workous » pon 30 kvě, 2016 8:42 am

Ahoj Michale děkuji za tip, ale už je hotovo s Arduino kde při použití dvou výhybek mám možnost využítí další výstupů pro další příslušenství světla serva.....Tvá konstrukce vyžaduje programátor a myslím, že daleko více zkušeností v této oblasti (tady byl největší problém program(kde pomohl Petr Šídlo) zbastlení ty bylo hned :). Co se týká napájení zvolil jsem radši externí, aby nezatěžoval DCC příslušenstvím - výhybek už mám na panelu 20ks + světla atd.
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod michal_n_cz » pon 30 kvě, 2016 9:08 am

workous píše:Ahoj Michale děkuji za tip, ale už je hotovo s Arduino kde při použití dvou výhybek mám možnost využítí další výstupů pro další příslušenství světla serva.....Tvá konstrukce vyžaduje programátor a myslím, že daleko více zkušeností v této oblasti (tady byl největší problém program(kde pomohl Petr Šídlo) zbastlení ty bylo hned :). Co se týká napájení zvolil jsem radši externí, aby nezatěžoval DCC příslušenstvím - výhybek už mám na panelu 20ks + světla atd.

Jasně, já jsem to navrhoval hlavně jako jako alternativu k těm dvěma dekodérům do podloží, které se taky napájejí jen z DCC - on jim velice podobnej. Když tak dej prosím nějaký foto nebo popis toho tvého řešení s arduinem.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 841
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod workous » pon 30 kvě, 2016 10:16 am

Hlavně mne nekamenujte.... :D :D původně jsem to sem nechtěl dávat , ale je to funkční dekodér... celé je to na uni desce z China výstupy z ARDU do převodníku ULN2803 a z něj na přestavníky ...ostatní bižu je od DCC a filtrace napětí + 7805 pro ARDU obsadil jsem 4 výstupy a zbývá jich cca 12 na ostatní "volovinky" - návrhování DPS není můj koníček... program a povídání najdete u Petra Šídla na webu až na to bude mít čas :D sorry Petře, že jsem to na tebe hodil, ale publikování ti jde moc pěkně...
Přílohy
dekouš.jpg
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod michal_n_cz » pon 30 kvě, 2016 10:57 am

workous píše:Hlavně mne nekamenujte.... :D :D původně jsem to sem nechtěl dávat , ale je to funkční dekodér... celé je to na uni desce z China výstupy z ARDU do převodníku ULN2803 a z něj na přestavníky ...ostatní bižu je od DCC a filtrace napětí + 7805 pro ARDU obsadil jsem 4 výstupy a zbývá jich cca 12 na ostatní "volovinky" - návrhování DPS není můj koníček... program a povídání najdete u Petra Šídla na webu až na to bude mít čas :D sorry Petře, že jsem to na tebe hodil, ale publikování ti jde moc pěkně...

Jo zajímavý, v podstatě to okolo procesoru je stejný... Jen tam nihde nevydím usměrňovací můstek - je z druhé strany?
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 841
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod sidlo » pon 30 kvě, 2016 11:02 am

Vypadá to parádně. Při mém prvním pokusu o desku jsem použil nevrtanou univerzální zkušební desku TA-026 http://www.ges.cz/cz/ta-026-GES07713047.html a dopadlo to nezdarem. Tebou použitá vrtaná deska je určitě lepším řešením.

Tak to letos vypadá na boom řešení DCC aplikací postavené na Arduinu. Před nemnoho lety tu byl podobný pokus s PICAXE, ale ten zjevně skončil neúspěchem. Podle mě to způsobila nepřístupnost zdrojových kódů k software. Naštěstí pro Arduino je toho hodně veřejně přístupného což podporuje rychlý růst komunity.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod workous » pon 30 kvě, 2016 11:24 am

michal_n_cz píše:
workous píše:Hlavně mne nekamenujte.... :D :D původně jsem to sem nechtěl dávat , ale je to funkční dekodér... celé je to na uni desce z China výstupy z ARDU do převodníku ULN2803 a z něj na přestavníky ...ostatní bižu je od DCC a filtrace napětí + 7805 pro ARDU obsadil jsem 4 výstupy a zbývá jich cca 12 na ostatní "volovinky" - návrhování DPS není můj koníček... program a povídání najdete u Petra Šídla na webu až na to bude mít čas :D sorry Petře, že jsem to na tebe hodil, ale publikování ti jde moc pěkně...

Jo zajímavý, v podstatě to okolo procesoru je stejný... Jen tam nihde nevydím usměrňovací můstek - je z druhé strany?


není ... :D já mám na kolejišti rozvod SS, ale není problém to tam namáčknout vedle 7805 :D
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod michal_n_cz » pon 30 kvě, 2016 12:26 pm

workous píše:není ... :D já mám na kolejišti rozvod SS, ale není problém to tam namáčknout vedle 7805 :D

To je jasný. Obecně rozvádět ss může mít různé záludnosti. Záleží hlavně z čeho ss získáváš, zdali máš jen jeden centrální můstek a k tomu filtraci nebo i stabilizaci, pokud ano tak jakou, resp. čím.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 841
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků