Pražský Arduino Day 2016

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod TonikM » stř 25 kvě, 2016 6:07 pm

Tak Fuldo, určitě máš pravdu, že pro výrobu se takovej způsob zapojení napájení určitě nepoužije. Ale tady jde o TO domácí používání a dost možná ani nikdo v součtu nebude mít puštěné kolejiště ani těch 45min denně. Děláš tady z toho zas kovbojku a zcela zbytečně.

Co se týká USB portů počítače, tak opravdu by měl mít každý ochranu, jakou ale výrobce zvolil už nikde nenajdeš a ani zda tam vůbec opravdu nějakou dal. Bohužel nám do servisu nosí lidé zničené USB na počítačích právě od zkratů a nebo otočení polarity. Takže praxe říká, lepší je se tomu vyhnout a nebo si dát ochranu svojí.
TonikM
 
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 22 led, 2015 5:50 pm

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod sidlo » stř 25 kvě, 2016 6:23 pm

BohousP píše:Ještě bych tam doplnil možnost napájení z USB. Např. DCC sniffer, o kterém tu byla řeč, napájím právě tímto způsobem. Samozřejmě, je hodně jiných aplikací, kde neponecháváme USB připojené trvale, pak ho jako napájení použít nemůžeme.


Moc děkuji BohousP za spolupráci. Text je aktualizován https://sites.google.com/site/sidloweb/elektrika/15-napajeni-arduino.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3599
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod zugi » stř 25 kvě, 2016 6:25 pm

BohousP píše:Abychom na ty Číňany jen nenadávali (a to nejsem příznivec SPOZ, Tvrdíka a jejich hradního vládce), musíme si uvědomit, že pokud budeme chtít Arduino na 1,5 dolaru, buď vezmeme tak, jak je, nebo ho mít nebudeme. Pokud se podíváte na https://store.arduino.cc/, nebo http://www.hwkitchen.com/arduino/arduino-boards/, jsou ty ceny výrazně vyšší. A vyrobeno to bude také ve stejné oblasti, jen možná ( :?: ) s lepší výstupní kontrolou ...


určitě jsem to nemyslel vůči Číně nijak špatně
jsem si plně vědom toho, že pro cenu to museli někde "upravit" a jen v ceně práce to nebude
v každém případě raději odpálím Arduino za 1,5USD, než originál za 200kč (u UNO jsou ty rozdíly ještě viditelnější)
CH340 zatím na nahrání programu stačil, pokud budeme stavět centrálu na Arduinu, tak jak již bylo řečeno a doporučeno, drobné úpravy na té jedné desce provedeme nebo pro tentokrát pořídím více vyhovující...tímto oceňuji rady moudřejších, protože já tohle neznám, ale rád si nechám poradit

přece si tu "hrajeme", když budeme řešit průmyslovou mašinérii, tak na to půjdeme přímo s konkrétním procesorem a řešením na míru (každý si toho svýho Míru najděte... :D ), nebo napájení vyřešíme od piky, protože na to je prostor a finance
zkušenost mám takovou, že celé minulé léto jsem Arduino UNO používal s 5V 750mA nabíječkou od telefonu. Vše zadrátováno na nepájivém poli, dvě čidla, jedno rele. Pověšeno na okně v mírném stínu, proti vodě přetaženo volným igeliťákem. Jediná chyba která se opakovala, byla na straně autora programu - mě :D No, občas se to samo resetovalo, což přisuzuji právě té nabíječce a proto jsem zde nadhodil dotaz na strategii napájení.
TT/IV-V.epocha , poslední měsíce/roky ve stavu ReadOnly :'(
Uživatelský avatar
zugi
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát 07 bře, 2008 8:59 pm

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod fulda » stř 25 kvě, 2016 7:48 pm

TonikM píše:Tak Fuldo, určitě máš pravdu, že pro výrobu se takovej způsob zapojení napájení určitě nepoužije. Ale tady jde o TO domácí používání a dost možná ani nikdo v součtu nebude mít puštěné kolejiště ani těch 45min denně. Děláš tady z toho zas kovbojku a zcela zbytečně.

To je spíš otázka názoru, já si myslím, že pokud výrobce obvodu má potřebu tomu v datasheetu věnovat celou kapitolu, tak by se nad tím někdo mohl zamyslet.
Například TADY je to kapitola 9.2.2.2 na konci strany 12,
nebo TADY pro změnu na straně 9.
... a ty články (36 200) co ti dá gúgl tam také nejsou pro nic a za nic.

A mimochodem - pamatuji si to moc dobře proto, že se mi to takhle jednou vymklo a já jsem si užil hezký den hledáním chyby.

Ber to jako když přecházíš koleje se staženýma závorama, také to většinou vyjde a ty stihneš přeběhnout, ale možná to jednou nevyjde a bude z tebe placka.

Takže když vím že je to chyba, tak jsem si myslel, že se vám bude hodit, když to řeknu předem a ne až po té, co někomu najednou odejde polovina kolejiště. Nicméně revizáka ti na tom dělat nebudu, pokud si to používáš doma, je to tvoje rozhodnutí, jen to prosím nenavádějte ostatní, když jim k tomu neřeknete, kde to má slabé místo.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4874
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod TonikM » čtv 26 kvě, 2016 5:40 am

Tak to je presne ono, zase strasis s vyhorenim pulky kolejiste!!!!
Ano pokud ma nekdo domaci vyrobu ci neprofesionalni vyrobek na ktery to napoji, muzemu treba odejit 12V vetev (teoreticky a podobne). Pokud ale pouziva profesionalni (tim myslim veci navrzene od profiku) bude mit na te 12V (treba port XpressNet) ochtanu, nejspise v podobe PPTC vratné pojistky a podobne. A nebo kvalitni DC/DC obvod s ochranou proti pretizeni ze?

Jsou tebou stavene veci takto vybaveny????? Spise ne???? Strasi tu nekdo zbytecne lidi u tveho navrhu reseni??? Asi ne. Preber si to sam.


Jeste si dovolim doplnit tvoje minenim popisem , hodne zjednodusenym.
Po privedeni napeti na vystup regulatoru by se nic dit nemelo, regulator je nefunkcni, ale pokud na vystup privedu napeti "regulovane + ubytek na diode" (bude to prepeti) zacne obvod mit napeti na vstupu, tim dojde k jeho aktivaci a ten se bude nasledne to napeti snazit zregulovat proti zemi. Jde o takovou ochranu napajeneho obvodu proti prepeti.
Pokud ti to nekde zlobilo, hledej chybu uz v samotnem navrhu tveho zapojeni. Treba napetove spicky, ktere presohovaly tuto mez.

Takhle tady muzeme diskutovat zase do nekonecna, jako ve vlaknech mezi tebou a Zdenem :-)
TonikM
 
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 22 led, 2015 5:50 pm

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod BohousP » čtv 26 kvě, 2016 6:54 am

Toniku, nemáš pravdu. Ta dioda je tam jednoznačně doporučovaná výrobci zejména z toho důvodu, že pokud dojde k výpadku vstupního napětí a na výstupu je malý odběr (tedy filtrační kondenzátor se vybíjí pomalu) může při určitém rozdílu napětí mezi vstupem a výstupem (výstup bude v tomto případě vyšší) do jít k napěťovému průrazu koncového tranzistoru.
Můžeš namítnout, že v případě, o kterém se bavíme od začátku (napájení Arduina Nano BUĎ z Vin NEBO USB) nebude na vstupu napětí žádné, pokud napájíme z USB. ALE - žádné napětí znamená 0 V, i když přes strukturu stabilizátoru přece jen projde nějaký ten mikroampér i do vstupu a ten začne vstupní kondenzátor pomaloučku nabíjet. V každém případě však výstup bude "kladnější". Když tam dáš tu diodu ZA JEDNU KORUNU, tak rozdíl mezi výstupem a vstupem bude max. 0,7V a ten tranzistor určitě neprorazí.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod fulda » čtv 26 kvě, 2016 7:33 am

TonikM píše:Tak to je presne ono, zase strasis s vyhorenim pulky kolejiste!!!!

Nevím, moc se v tom nevyznám, ale pokud se zeptáš zdejších "uživatelů" elektroniky, jestli jim bude a nebo nebude vadit, že jim odejdou "jen" například dekodéry pro příslušenství a přestanou jim fungovat návěstidla a přehazování výhybek, tak si myslím, že dokážu odhadnout odpověď.

TonikM píše:Ano pokud ma nekdo domaci vyrobu ci neprofesionalni vyrobek na ktery to napoji, muzemu treba odejit 12V vetev (teoreticky a podobne). Pokud ale pouziva profesionalni (tim myslim veci navrzene od profiku) bude mit na te 12V (treba port XpressNet) ochtanu, nejspise v podobe PPTC vratné pojistky a podobne. A nebo kvalitni DC/DC obvod s ochranou proti pretizeni ze?

Jsou tebou stavene veci takto vybaveny????? Spise ne???? Strasi tu nekdo zbytecne lidi u tveho navrhu reseni??? Asi ne. Preber si to sam.

Tady trochu pleteš páte přes deváté. z toho co je zveřejněno na mojich stránkách a co se dostává mezi lidi, tak mohu konstatovat, že dělám maximum pro to, aby se v návodech nevyskytovaly známé chyby a rozhodně se snažím na chyby reagovat jinak, než jejich rozporováním.

TonikM píše:Jeste si dovolim doplnit tvoje minenim popisem , hodne zjednodusenym.

Je tak zjednodušený, až je nepravdivý, ale to už napsal Bohouš. Vycházíš z předpokladů idealizovaných součástek které často používají studenti středních škol.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4874
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod TonikM » čtv 26 kvě, 2016 10:00 am

Bohousi, musim ti oponovat v tom smyslu ze nemam pravdu. Pravda je v obou nasich vykladech, jen je rozdil v tom , ze kazdy uvadime jiny pripad. To prorazeni ktere zminujes, je prave proto, ze se stab. snazil delat svoji cinnost. A to nabijeni je za predpokladu prutoku proudu a idealniho kondenzatoru atd... debata o hov...

Je skoda, ze se vas tu uz uzivatele boji a radeji napisi soukromou zpravu, nez se tu hadat s bratrstvem Digi.
TonikM
 
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 22 led, 2015 5:50 pm

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod BohousP » čtv 26 kvě, 2016 10:24 am

TonikM píše:... debata o hov...

Skutečně, hlavně, když si uvědomíš, že ušetříš diodu za 1 Kč ... :mrgreen:
(nebo ještě méně: http://www.aliexpress.com/item/100pcs-1N4148-DO-35-Axial-Lead-Switching-Signal-Diode-Brand-New/32465250573.html?spm=2114.01010208.3.1.Dv4gqs&ws_ab_test=searchweb201556_0,searchweb201602_2_10037_10033_507_10032_10020_10017_10021_10022_10009_10008_10018_101_10019,searchweb201603_1&btsid=163b42a2-6135-4d5d-9fc5-ad2aedf6d356)

A jestli se mne někdo bojí nevím, asi to všichni píšou tobě. Mě ne. Každý, kdo se mne na cokoliv zeptal, dostal vždy odpověď a určitě jsem z nikoho vola nedělal.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod zdeno » čtv 26 kvě, 2016 10:32 am

Pokud je pred 78xx umisteny Graetz nebo dioda, tak nehrozi odteceni naboje z filtracniniho kondiku a teda se nemuze stat (i kdyz zivot je svina), ze napeti na vystupu 78xx je vestsi nez na vstupu 78xx.
---
Pokud napajim vice 7805 jednim rozvodem +12V, tak davam diodu pred kazdy tento stabilizator. Je to vlastne jina varianta te diody premostujici 78xx.
Toto reseni ma jednu vyhodu oproti publikovanemu a to ochrana proti mikrozkratum, kdy naboj na filtracnim kondiku podrzi urcity cas napajeni a nedojde napriklad k resetu pripojenych uP.
---
Pokud ale tyto diody nepouzijete a z jednoho zdroje napajite vice 78xx, tak je vysoce pravdepodobne, ze pri zkratu na tomto rozvodu (+12V) odejdou vsechny 78xx.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3010
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod belgarat » čtv 26 kvě, 2016 10:34 am

BohousP & Fulda: Zeptam se jako blbec: v pripade zde zminovane ochrany - jde o tu 1N4148 zapojenou mezi OUT a zem nebo premostujici regulator ? Dik ...
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod BohousP » čtv 26 kvě, 2016 10:48 am

belgarat píše:BohousP & Fulda: Zeptam se jako blbec: v pripade zde zminovane ochrany - jde o tu 1N4148 zapojenou mezi OUT a zem nebo premostujici regulator ? Dik ...

ta druhá možnost -přemostění (opačným směrem)
Zdeno píše: Pokud je pred 78xx umisteny Graetz nebo dioda, tak nehrozi odteceni naboje z filtracniniho kondiku a teda se nemuze stat (i kdyz zivot je svina), ze napeti na vystupu 78xx je vestsi nez na vstupu 78xx. ...

Ano, to máš pravdu. Ještě je důležité připomenout, že filtrační kondík před stabilizátorem by měl mít o dost vyšší kapacitu, než ten za stabilizátorem (resp. součet všech C ve větvi +5V). Prostě, ta výstupní větev by se měla vybít dřív. Na to se také zapomína velmi často. Pokud to tak není, pak tam ta zpětná dioda je nutná.
Saří praktikové říkají: Nabitý kondík je sviňa ... :lol:
EDIT: Staří, ne saří ...
Naposledy upravil BohousP dne čtv 26 kvě, 2016 2:16 pm, celkově upraveno 1
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod fulda » čtv 26 kvě, 2016 2:13 pm

TonikM píše:Je skoda, ze se vas tu uz uzivatele boji a radeji napisi soukromou zpravu, nez se tu hadat s bratrstvem Digi.

Je to tak. A celkem jim rozumím, já jsem také nemněl rád svého učitele matematiky. Nicméně dneska jsem celkem rád, že umím počítat.
Ono to vypadá vždy lépe podporovat toho slabšího kdo se postavil hrdině na odpor.
Zejména pokud si nepotřebujou položit otázku, co jsi jim přinesl?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4874
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod JanoW » čtv 26 kvě, 2016 2:40 pm

TonikM píše:Bohousi, musim ti oponovat v tom smyslu ze nemam pravdu. Pravda je v obou nasich vykladech, jen je rozdil v tom , ze kazdy uvadime jiny pripad. To prorazeni ktere zminujes, je prave proto, ze se stab. snazil delat svoji cinnost. A to nabijeni je za predpokladu prutoku proudu a idealniho kondenzatoru atd... debata o hov...

Je skoda, ze se vas tu uz uzivatele boji a radeji napisi soukromou zpravu, nez se tu hadat s bratrstvem Digi.


Nepíšem sem príliš často, ale nedá mi, aby som nezareagoval na poslednú vetu. Je pravda, že Fulda občas reaguje podráždene, najmä v diskusii so Zdenom, ale tam sú si rovní a dosť sa na nich bavím. Inak tvojej vete naozaj nerozumiem. Viem a sledujem, že v Diskuzi sú asi traja ľudia, ktorí využijú každú príležitosť, aby si rýpli do Digi-CZ (žiaľ, patríš medzi nich).
Tak trochu mi to pripomína jeden vtip o tom, aký je rozdiel medzi Američanom a Slovákom (ale bez urážky, platí to aj na veľkú časť Čechov). Američan, keď sa susedovi darí, sa snaží, aby sa mu darilo ešte lepšie. Slovák, keď sa susedovi darí, tak 1) ohovorí ho v krčme (česky v hospode), 2) udá ho daňovému úradu, polícii a pod. 3) podpáli mu dom.
Nepripomína ti to niečo? Si ešte len pri prvom stupni. Ale jeden pán, ktorý tu tiež do všetkého rád kecá, už ašpiruje na postup - písal v jednom vlákne o nedovolenom podnikaní a chýbajúcich obchodných podmienkach eshopu. Pritom stačilo, aby si svoje čierne okuliare vymenil za dioptrické a poriadne si ten web pozrel. Potom sa zrazu zľakol hrozby žaloby pre ohováranie a príspevok vymazal ...
Takže len tak ďalej ...
Myslím, že by sa tu našli desiatky ľudí, ktorým Fulda alebo Bohouš poradili, prípadne ináč pomohli. A ďaľšie desiatky (možno stovky, neviem) sú spokojní zákazníci Digi-CZ.
Nakoniec, je to vidno aj v tomto vlákne.
JanoW
 
Příspěvky: 69
Registrován: sob 22 bře, 2014 9:19 pm
Bydliště: Modra

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod TonikM » čtv 26 kvě, 2016 5:22 pm

Ono nikdo jim jejich zasluhy nebere, ale podivejte se do dalsich vlaken. Kdykoliv tu nekdo neco uverejni nejaky jiny vytvor nez ten jejich, tak je okamzite roztrhan na kusy, ze to dela spatne. A zrovna zde neustale predhazovana centrala, neni zrovna vykvet. Vychazi z vetsi casti od nekoho jineho vcetne uprav, jedine co udelali jsou DC/DC prevodniky , nebal bych se napsat nejhorsi kvality (proto uvadim, ze to neni vykvet). Viz jine vlakno kde uz se to psalo. Bohuzel jsem uz v praci nenasel vysledky nasich mereni, pri testu takto levnych DC/DC menicu.

A tak to tu muzeme psat do kola, takze se panum omlouvam, ze jsem si dovolil napsat, ze strasej lidi neopodstatnene a naschle....
TonikM
 
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 22 led, 2015 5:50 pm

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron