Pražský Arduino Day 2016

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod vvitty » pon 11 dub, 2016 12:22 pm

Tak jak je to nezapojeno (zejmena vystupy snimacich obvodu proudu a teploty) to ma proudovou ochranu nastavenou nad 10A. To je dobre tak proti zkratovani vystupnich svorek sroubovakem... pritom se tam dala proudova ochrana vyresit jednim komparatorem.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod fulda » pon 11 dub, 2016 12:26 pm

Jirka_US píše:Ale ma, dokonce ochrany 2 - proti zkratu a tepelnou. Ze to neni vhodna konstrukce pro mala meritka je vec jina.

Mno asi tomu úplně dobře nerozumím, chápu, že ten můstek LMD18200 má ochranu, ale tak nějak také vím, že tepelná ochrana je vyvedená na pinu 9 (TF - Thermal Flag) a proudová ochrana je vyvedená na pinu 8 (SGND - Current Sense) a tak nějak mám pocit, že právě v tomhle případě ani jeden z těch pinů není nikam připojen. Já vím, že Cimrman poučoval Marconiho, že je lepší to zkusit bez drátů, ale já jsem v tomhle celkem staromilec.

vvtty: píšeš moc rychle :twisted:
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod Jirka_US » pon 11 dub, 2016 12:44 pm

Poznamka k RPi byla ohledne vykonosti procesoru. Kvalita kodu a elektrickeho zapojeni je vec jina....Krome toho podle me je v tomto okamziku ekonomicky vyhodnejsi jednoduse propojit DCC++ centralu k RPi a k tomu S88 nebo LocoNet (nebo obe soucasne) pro zpetnou vazbu, pokud mam jiz tyto komponenty k dispozici. Nemusim nic bastllit a JMRI asi tezko pobezi na Arduino UNO. A jak jiz jsem psal nekolikrat DCC++ ma programovaci kolej (bez rele), kterou lze bezne pouzivat soubezne s trakci na rozdil od napr. NanoX(DIY).
tak nějak mám pocit, že právě v tomhle případě ani jeden z těch pinů není nikam připojen.
V pripade tepelne ochrany ten nepripojeny pin nema na funkci zadny vliv...
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod zugi » pon 11 dub, 2016 9:04 pm

fulda píše:
zugi píše:... navrhnul jednoduchý PCB (tím myslím jednostranný, spáchatelný v domácích podmínkách). Jeho účel/obsah bych viděl v korektním rozhraní pro čtení DCC a případně i potvrzování příkazů a především v doporučení vyhovujících součástek...

Myslíš, že má cenu dělat celej plošňák? Já jsem schéma s dostupnýma sočástkama zveřejnil třeba TADY (v druhé polovině článku) a zdají se mi dost jednoduchá na to, aby si je každej napíchal do nepájivého pole.

Na mysli jsem měl takový nějaký patvar, který by obsahoval lištu pro DCC napojenou na optočlen a pin2. Pin3 pak přes další člen zpět na DCC pro potvrzování s možností odpojení na pin header. Lištu pro napájení s usměrněním a případným připnutím na DCC. Všechny piny samozřejmě na header.
Zkusím to zpracovat a pak předhodit "vlkům" ;-) Vyjdu právě z tvého schématu. A procvičím Eagle :o

fulda píše:Co se týká formátu, tak často se používají shieldy, které mají formát odpovídající Arduino UNO, já tyhle desky z různých důvodů používám celkem nerad, mnohem raději používám headery - menší desky, které se připojují pomocí drátků. Zrovna v případě DCC se mi to zdá vhodnější, protože se lépe utilizují menší desky (Arduino Pro Mini, Nano, ...)

Tak konečně jsem pochopil rozdíl mezi shield a header modulem :-D Header moduly používám (koupené i vlastní), shieldy minimálně - právě protože na nich většinou nelze měnit využití pinů.

Abych byl trošku konkrétní, ukázka komerčního headeru: LMD18200 DC motor driver PCB bare board
TT/IV-V.epocha , poslední měsíce/roky ve stavu ReadOnly :'(
Uživatelský avatar
zugi
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát 07 bře, 2008 8:59 pm

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod fulda » úte 12 dub, 2016 7:24 am

zugi píše:Na mysli jsem měl takový nějaký patvar, který by obsahoval lištu pro DCC napojenou na optočlen a pin2. Pin3 pak přes další člen zpět na DCC pro potvrzování s možností odpojení na pin header. Lištu pro napájení s usměrněním a případným připnutím na DCC. Všechny piny samozřejmě na header.
Zkusím to zpracovat a pak předhodit "vlkům" ;-) Vyjdu právě z tvého schématu. A procvičím Eagle :o
OK, pokud by ti to nešlo, tak to hoď na papír a já to klidně namaluju. Jak říkám, budu rád, když to bude nějak recyklovatelné a někdo to bude používat. Pokud se najde pár lidí (třeba workous k takovému modulu TADY směřuje).

zugi píše:... Abych byl trošku konkrétní, ukázka komerčního headeru: LMD18200 DC motor driver PCB bare board
He he, škoda, že jsem ho neznal, já takovej stejnej pracně vymejšlel TADY. No, tomu se říká vymýšlet kolo.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod sidlo » úte 12 dub, 2016 7:49 am

S tou deskou je to hezká myšlenka. Obávám se však, zdali k dobrému návrhu nemáme ještě málo zkušeností. Tím myslím vybrat vhodnou Arduino desku(Pro Mini (kterou verzi), Nano nebo jinou), určení pinů a jejich počet a rozteče, co všechno by mělo být na desce a co už ne, atd. Nemám v tom jasno.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod fulda » úte 12 dub, 2016 8:26 am

sidlo píše:S tou deskou je to hezká myšlenka. Obávám se však, zdali k dobrému návrhu nemáme ještě málo zkušeností. Tím myslím vybrat vhodnou Arduino desku(Pro Mini (kterou verzi), Nano nebo jinou), určení pinů a jejich počet a rozteče, co všechno by mělo být na desce a co už ne, atd. Nemám v tom jasno.
No právě proto bych nedělal shield, ale header. Takže destičku pokud možno takovou, aby se dobře zapíchla do nepájivého pole. Například moduly TOHOTO typu se používají špatně, musí se připojit drátkama; zatímco moduly TOHOTO nebo TOHOTO typu (prosím bez ohledu na obsah, sledujte jen mechanickou formu) se připojují celkem dobře.
Takže IMHO je otázka jen jestli se pokusíme modul udělat "na stojáka" a nebo "na ležačku do boku".
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod MiG » úte 12 dub, 2016 8:49 am

Ten poslední odkaz hlásí trojana.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod sidlo » úte 12 dub, 2016 12:34 pm

Header - dobře. Ale co na něm bude? Arduino (Pro Mini, Nano, ...) už header je. Prostě jenom neletuji piny A4 - A7. Na nepájivém poli odladím program. Potom piny A4 - A7 doletuji a celé zaletuji do desky.
Přílohy
WP_20160412_002.jpg
Arduino New Pro Mini
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod fulda » úte 12 dub, 2016 1:11 pm

Myslel jsem, že na headeru bude právě to co je na schématu s výjimkou arduina. Tedy šroubovací svorkovnice pro DCC a pak pinová lišta směrem k nepájivému poli. Propojovat se to bude drátkama právě na tom poli, aby jsi nebyl vázanej na konkrétní arduino a mohl použít různé desky. (Nano, Pro Mini, UNO, ...)
Jde jen o to, aby to nebylo 50 drátků, ale přijatelné 4-5 a slušná svorka na J-K signál.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod sidlo » úte 12 dub, 2016 2:43 pm

Tak to mě napadají dvě destičky.
Jedna s optočlenem 6N137 převádějící 20 V DCC na 5 V.
Druhá s optočlenem PC817 pro ACK.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod JendaTT » úte 12 dub, 2016 2:59 pm

sidlo: Souhlas, přesně tohle mě také napadlo.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod BohousP » úte 12 dub, 2016 3:27 pm

Já bych se přikláněl k Nano. Pokud to má být vývojová deska, je zbytečné na to věšet další moduly na boku. Viděl bych to na Nano na minishieldě na kterém by byly ty dva optočleny , šroubovací svorka na dcc plus piny (všech 30) na zapíchnutí do kontaktního pole. Klidně to nakreslím v Eagle.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod workous » úte 12 dub, 2016 4:41 pm

Co toto na tom se dá taky laborovat :D
http://www.banggood.com/Arduino-Compati ... 52399.html
nebo toto paráda žádný letování ....za ty koruny to jde
http://www.banggood.com/NANO-IO-Shield- ... 10993.html
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod sidlo » úte 12 dub, 2016 5:20 pm

to BohousP: to nás zase vrací na začátek. Má to být shield nebo header?
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: BohousP, Jirkátor a 41 návštevníků