Pražský Arduino Day 2016

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod TomasM » stř 25 kvě, 2016 6:59 am

sidlo píše:Díky za doplnění. Dopíšu.
Má USB port ochrany proti přetížení?



U Mega je polyswitch, ale u Nano asi ne, ve schematu jsem ho nenasel.
TomasM
 
Příspěvky: 89
Registrován: sob 17 led, 2015 2:34 pm

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod BohousP » stř 25 kvě, 2016 7:16 am

TomasM píše:
sidlo píše:Díky za doplnění. Dopíšu.
Má USB port ochrany proti přetížení?



U Mega je polyswitch, ale u Nano asi ne, ve schematu jsem ho nenasel.

Ne, u Nano není žádná ochrana. Jen Schottkyho dioda MBR0520, která zabrání toku proudu z +5V do +Uusb. Opačným směrem umožní napájení z USB. Obvykle na straně PC bývá ochrana před přetížením USB, ale babo raď ...
https://www.arduino.cc/en/uploads/Main/ArduinoNano30Schematic.pdf - dole uprostřed "+5V Auto Selector".
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod sidlo » stř 25 kvě, 2016 7:17 am

Měl jsem na mysli USB port na straně počítače.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod BohousP » stř 25 kvě, 2016 7:21 am

sidlo píše:Měl jsem na mysli USB port na straně počítače.

při tom, jak jsou dnešní počítače často odfláknuté, si nedovolím tvrdit, že je všude ...
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod TomasM » stř 25 kvě, 2016 7:31 am

U 6 let stareho notebooku jsem si omylem zkratoval USB a ochrana tam byla, protoze to odpojilo vsechny USB na jednom radici. A pripojilo je to az po odkliknuti ve windows. Snad i norma USB omezuje proud do portu, ale casto to vyrobci obchazi kvuli nabijeni pres port a nektere USB davaji treba 2 A.
Naposledy upravil TomasM dne stř 25 kvě, 2016 9:20 am, celkově upraveno 1
TomasM
 
Příspěvky: 89
Registrován: sob 17 led, 2015 2:34 pm

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod BohousP » stř 25 kvě, 2016 7:44 am

TomasM píše:U 6 let stareho notebuku jsem si omylem zkratoval USB a ochrana tam byla, protoze to odpojilo vsechny USB na jednom radici. A pripojilo je to az po odkliknuti ve windows. Snad i norma USB omezuje proud do portu, ale casto to vyrobci obchazi kvuli nabijeni pres port a nektere USB davaji treba 2 A.

Ano, já mám dokonce k staršímu externímu disku USB kabel s dvojitou koncovkou do počítače - bere si šťávu ze dvou USB portů, pokudho jeden nestíhá nakrmit.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod fulda » stř 25 kvě, 2016 8:19 am

sidlo píše:Sepsal jsem si možné varianty napájení Arduino https://sites.google.com/site/sidloweb/elektrika/15-napajeni-arduino

Já si zase dovolím poznamenat takovou malou drobnost - pin Vcc je na Arduinu výstup :!:
Je to takovej folklór většiny primitivních návodů, ono to "Tak nějak funguje", ale produkuje to mnohem víc tepla než je potřeba.

Pokud se podíváme na referenční schéma pro Arduino Nano a konfrontujeme to s "7805 reverse bias", dostaneme spoustu informací.

Trochu lépe na tom je Arduino Pro Mini, které má v referenčním schématu propojku SJ1, ta umožňuje odpojit stabilizátor, ale s ním i ledku.

Jindra
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod BohousP » stř 25 kvě, 2016 8:38 am

fulda píše:Já si zase dovolím poznamenat takovou malou drobnost - pin Vcc je na Arduinu výstup :!:
Je to takovej folklór většiny primitivních návodů, ono to "Tak nějak funguje", ale produkuje to mnohem víc tepla než je potřeba.
Pokud se podíváme na referenční schéma pro Arduino Nano a konfrontujeme to s "7805 reverse bias", dostaneme spoustu informací.
Jindra

Máš pravdu, celkem se hodí přidat diodu (ale raději Schottkyho, když už to dělat...) mezi Vin a + 5V. Anodou na +5V. Ale s tím "mnohem více tepla" to zas tak zlé není. Spíš, že stabilizátoru nedělá dobře, když dostává šťávu zezadu ...
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod fulda » stř 25 kvě, 2016 9:28 am

BohousP píše:Máš pravdu, celkem se hodí přidat diodu (ale raději Schottkyho, když už to dělat...) mezi Vin a + 5V. Anodou na +5V.
Klidně stačí dát tam drát (natvrdo propojit Vin a +5V) a nebo přivádět napětí na vstup Vin a tu 7805 ve vlastním schématu použít jen pro napájení vlastních věcí mimo arduino (pokud spotřebovávají tolik proudu, že výstup +5V nestačí).
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod zugi » stř 25 kvě, 2016 9:52 am

zdravím všechny :-)
když se rozebírá napájení, měl bych dva dotazy obecnějšího charakteru:
1/ pro LED pásky se používá 12V (v DCC to máme kousek víc). Když z toho budu chtít živit i Arduino Nano, tak by to sice mělo přežít, ale bude topit. Je tedy lepší to stáhnout (např.step-down modulem) na 5V do Vcc nebo na např. 7,5V do Vin ?
2/ podobně když mám zdroj 8-9V. Do Arduina tedy pustit na Vin přímo zdroj a vedle toho stabilizovat na 5V pro okolní balast (rele,čidla apod) ?

Díky
TT/IV-V.epocha , poslední měsíce/roky ve stavu ReadOnly :'(
Uživatelský avatar
zugi
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát 07 bře, 2008 8:59 pm

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod BohousP » stř 25 kvě, 2016 10:50 am

zugi píše:zdravím všechny :-)
když se rozebírá napájení, měl bych dva dotazy obecnějšího charakteru:
1/ pro LED pásky se používá 12V (v DCC to máme kousek víc). Když z toho budu chtít živit i Arduino Nano, tak by to sice mělo přežít, ale bude topit. Je tedy lepší to stáhnout (např.step-down modulem) na 5V do Vcc nebo na např. 7,5V do Vin ?
2/ podobně když mám zdroj 8-9V. Do Arduina tedy pustit na Vin přímo zdroj a vedle toho stabilizovat na 5V pro okolní balast (rele,čidla apod) ?

Díky

1) Vin by mělo být 8-10V (méně ne, protože stabilizátor potřebuje cca 2,5-3V - pokud to není tzv. low-drop - nízkoúbytkový, ale člověk většinou nemá jistotu, co na té destičce je ...). Více také ne, protože to topí. Navíc, max. proud použitého stabilizátoru je 500 mA - pozor na případný odběr dalších shieldů ... Step down modul je ok, stačil by i obvod 7808 nebo 7809. Pokud budeš napájet jen modul Arduina, snese to nejspíš i těch 12V. Zjistíš prstem, jestli moc nehřeje.
2) pokud je to stejnosměrný zdroj, tak ano.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod sidlo » stř 25 kvě, 2016 10:55 am

Děkuji za podnětné komentáře.

fulda píše:
BohousP píše:Máš pravdu, celkem se hodí přidat diodu (ale raději Schottkyho, když už to dělat...) mezi Vin a + 5V. Anodou na +5V.
Klidně stačí dát tam drát (natvrdo propojit Vin a +5V) a nebo přivádět napětí na vstup Vin a tu 7805 ve vlastním schématu použít jen pro napájení vlastních věcí mimo arduino (pokud spotřebovávají tolik proudu, že výstup +5V nestačí).


Protože nejsem profesionál, ale hobbyista, tak se řídím doporučením výrobce

https://www.arduino.cc/en/Main/ArduinoBoardProMini odstavec Power

arduino.cc píše:... or with a regulated 3.3V or 5V supply (depending on the model) on the Vcc pin...


Žádné problémy s tímto způsobem napájení (stabilizované napětí přes Vcc) výrobce nezmiňuje.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod fulda » stř 25 kvě, 2016 11:23 am

Na to, co je správnější v tomto případě není úplně jednoznačná odpověď. Prakticky každej, s kým se o napájení bavíš, tak ti řekne "mně to funguje, tak na to kašlu". To je tedy ve světě Arduino hodně častá odpověď.
Je potřeba se podívat na určení původního designu - výuková deska, s plánovanou zátěží 45minut za týden. A s takovou to snese opravdu hodně.

Pak je také otázka, jak se drží a nebo nedrží tvé konkrétní Arduino referenčního designu.
Například referenční design mluví o 7805, zatímco levné čínské kousky používají LM1117 (a ten je LDO, ale pro změnu u něj nejsou potřebné kondenzátory); referenční design mluví o FT232 nebo ATmega8U2 a realita levné číny je CH340.

Takže - pokud máš v plánu udělat něco, co má pracovat déle než 45 minut, tak se nějak zásadně věnuj tomu, jak uděláš napájení, pokud si s tím hraješ, tak je to jedno.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod zugi » stř 25 kvě, 2016 12:15 pm

BohousP píše:
zugi píše:zdravím všechny :-)
když se rozebírá napájení, měl bych dva dotazy obecnějšího charakteru:
1/ pro LED pásky se používá 12V (v DCC to máme kousek víc). Když z toho budu chtít živit i Arduino Nano, tak by to sice mělo přežít, ale bude topit. Je tedy lepší to stáhnout (např.step-down modulem) na 5V do Vcc nebo na např. 7,5V do Vin ?
2/ podobně když mám zdroj 8-9V. Do Arduina tedy pustit na Vin přímo zdroj a vedle toho stabilizovat na 5V pro okolní balast (rele,čidla apod) ?

Díky

1) Vin by mělo být 8-10V (méně ne, protože stabilizátor potřebuje cca 2,5-3V - pokud to není tzv. low-drop - nízkoúbytkový, ale člověk většinou nemá jistotu, co na té destičce je ...). Více také ne, protože to topí. Navíc, max. proud použitého stabilizátoru je 500 mA - pozor na případný odběr dalších shieldů ... Step down modul je ok, stačil by i obvod 7808 nebo 7809. Pokud budeš napájet jen modul Arduina, snese to nejspíš i těch 12V. Zjistíš prstem, jestli moc nehřeje.
2) pokud je to stejnosměrný zdroj, tak ano.


přesně o tohle se zajímám
jak píše Fulda, každý číňan tam dá co ho napadne a jak mu to vyhovuje
takže aby se stabilizátor na ARD zbytečně nezatěžoval a netopil, ale zase na druhou stranu který levný zdroj (trafo do zásuvky) dokáže spolehlivě udržet těch potřebných 5V (start, výkyvy)

Když to tedy shrnu, tak
:idea: pro Nano je optimální zdroj 8V na Vin s tím, že si pohlídat odběr připojeného balastu do cca 450mA (relátka oddělit tranzistorem/optronem a napájet ze samostatné větve).
:idea: Zdroj by pak měl být dimenzovaný na odběr ARD + balast na samostatné větvi (třeba 1,5A)
:?: Může být takto zjednodušeně?

PS: přiznám se, že teď osobně uvažuji trošku OT, protože řeším řídící jednotku k bazénu :D
TT/IV-V.epocha , poslední měsíce/roky ve stavu ReadOnly :'(
Uživatelský avatar
zugi
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát 07 bře, 2008 8:59 pm

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod BohousP » stř 25 kvě, 2016 2:57 pm

Když to tedy shrnu, tak
:idea: pro Nano je optimální zdroj 8V na Vin s tím, že si pohlídat odběr připojeného balastu do cca 450mA (relátka oddělit tranzistorem/optronem a napájet ze samostatné větve).
:idea: Zdroj by pak měl být dimenzovaný na odběr ARD + balast na samostatné větvi (třeba 1,5A)
:?: Může být takto zjednodušeně?


Ano, tvá úvaha je správná.
Abychom na ty Číňany jen nenadávali (a to nejsem příznivec SPOZ, Tvrdíka a jejich hradního vládce), musíme si uvědomit, že pokud budeme chtít Arduino na 1,5 dolaru, buď vezmeme tak, jak je, nebo ho mít nebudeme. Pokud se podíváte na https://store.arduino.cc/, nebo http://www.hwkitchen.com/arduino/arduino-boards/, jsou ty ceny výrazně vyšší. A vyrobeno to bude také ve stejné oblasti, jen možná ( :?: ) s lepší výstupní kontrolou ...
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků