Jak vybírat DCC centrálu

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod Fox » pon 16 říj, 2023 1:50 pm

Tohle nikam nevede. Já třeba zrovna pracuji na domácím mini-kolejišti a volil jsem DR5000, protože ... mi jedna doma zbyla. Ale kdyby nezbyla, hodně bych přemýšlel, co tam zabudovat (věčné přepojování drátů mne nebaví).
Bylo by fajn, kdyby vznikla aktualizovaná tabulka, jako je třeba tady: https://sites.google.com/site/sidloweb1/centr%C3%A1ly. Do takové tabulky lze přidat další položky (parametry), důležité pro různé použití. Ale to by se toho musel někdo ujmout a věnovat tomu určitý čas a občas aktualizovat. Nic lepšího se asi vymyslet nedá, každý si může vybrat podle vlastních potřeb. S dovolením kopíruji zde:
Snímek obrazovky 2023-10-16 154519.jpg
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1312
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod marian_r » pon 16 říj, 2023 3:24 pm

Pozeral som to, ani jednej skratke vľavo nerozumiem. Potreboval by som legendu.
marian_r
 
Příspěvky: 201
Registrován: sob 10 čer, 2023 1:59 pm

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod Ivan » pon 16 říj, 2023 4:06 pm

Tak vyber centrály je složitý a každý má jiné požadavky. Jiné jsou potřeby modulovek, jiné středních a větších kolejišť a jiné malých a mini.

Pro mne jsou zásadní tyto vlastnosti pro mini a menší kolejiště :
- kompaktnost
- zabudovaná wifi
- připojení k PC přes USB
- xpressnet
- prog kolej samostatně
- cena (nemusí být extra levná, ale taky aby nestála 10k)
- podpora (ale jak příklad digikeiks ukázal, i zdánlivě větší výrobce není záruka)

Z sidlova přehledu to splňuje jen DR5000, škoda ukončeni výroby.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1717
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod HonzaM » úte 17 říj, 2023 8:56 am

Ivan správně vyjádřil, že je velký rozdíl mezi potenciálními zájemci. Jiná je situace člověka který začíná, žádné zařízení ještě nemá a nechce investovat do něčeho, co v důsledku možná plně nevyužije. A pak je tady problém s výrobci, viděli jsme vzestup a pád Digikeijsu. Jsou zájemci, jaké zmínil Petr Šídlo (sidlo), rodiče, kteří chtějí dítěti koupit vláčky a nechtějí investovat velkou částku. A k tomu ještě jsou tu problémy výrobců, kteří nejsou schopni dodržovat termíny novinek. Třeba YaMoRC ohlásil set YD7000+YD7001, který měl být letos na jaře, potom letos na podzim a když jsem v červenci udělal předobjednávku toho setu u Modellbahn Lippe, dostal jsem nyní od prodejny informaci, že sada vyráběna nebude, místo toho nabízí YD7001-E, což jsou desky z DR5000 osazené wifi modulem YD9401, prodáváno za 239 € v omezeném množství pro zákazníky, kteří měli objednánu tu sadu, a v roce 2024 má přijít na trh centrála YD7110, která bude řešena obdobně jako DR5000, tedy mající téměř veškeré možnosti připojení.
Pro úplné začátečníky v budování kolejiště patří mezi nejlevnější možnosti sada Piko Smart Control Light v ceně 155 € (3800 Kč) včetně ovladače Loconet, který bez problémů funguje například s DR5000 (to jsem vyzkoušel), modelář je ale odkázán na komponenty pracující s DCC nebo s LocoNetem. To nemusí vadit začínajícímu modeláři, který ještě žádné komponenty nemá, pro toho, kdo již je odkázán třeba na S88 je ale nepoužitelná. Tomu, kdo jen chce mít možnost doma používat FREDy stačí. Bezdrátová varianta Piko SmartControl WiFi za 222 € je zřejmě nejlevnější sadou centrály s ovladačem wifi, jenže měla být na jaře, potom na podzim a nyní prodejce sděluje, že bude v prosinci. Kdo je skutečným výrobcem nevím. Centrála kterou PIKO dodávalo před několika lety pod téměř stejným názvem Smart Control byla centrála ESU. Pro toho, kdo chce centrálu od tradičního výrobce je tady Uhlenbrock s dlouhou historií s modelem Daisy II WLAN , který je dost dobře vybaven, má totiž LocoNet B ia T a wifi jak pro protokoly WiThrottle, tak i Z21WLAN. Cena už je ale 170 €. tedy vyšší než u zmíněné PIKO SmartControl Light. Sada s ovladačem stojí 332 €.
Zdenek Valter zde zmínil polskou centrálu https://en.railbox.pl/products/RB1110/en. Podíval jsem se na tu stránku a při ceně 400 Zlotých (2200 Kč) je neuvěřitelné, co všechno má umět. Například možnosti připojení ovladačů Multimaus, LH01 i FRED, XpressNet i LocoNet, RS Bus i S88, programovací kolej, usb, wifi modul (neuvádí se jaké protokoly má obsluhovat. Jenže o ní nevím nic víc, než co je na tom webu.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4142
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod michal_n_cz » úte 17 říj, 2023 10:27 pm

HonzaM píše:Zdenek Valter zde zmínil polskou centrálu https://en.railbox.pl/products/RB1110/en. Podíval jsem se na tu stránku a při ceně 400 Zlotých (2200 Kč) je neuvěřitelné, co všechno má umět. Například možnosti připojení ovladačů Multimaus, LH01 i FRED, XpressNet i LocoNet, RS Bus i S88, programovací kolej, usb, wifi modul (neuvádí se jaké protokoly má obsluhovat. Jenže o ní nevím nic víc, než co je na tom webu.


No on ten návod je dost stručnej, já osobně to mám půjčené proto, že chci vyzkoušet RS a případně S88N. S88N nemám žádný modul a RS mám jen od Lenze a ten RS polský jediný nejsem schopen přečíst stavy na mé LVZ100+LH100, ale když ho programuju, blikne jak má. Jediné co jsem dnes v tom stihl udělat, že jsem to spustil a vyzkoušel, že to nějak funguje jak s Aplikací Railbox, tak Z21, prostě jsem střídavě jezdil mašinkou myší nebo tabletem. Pak jsem krátce připojil LH100 od Lenze a nějak to blblo, ale měl jsem tam moc dlouhý kabel k redukci, možná je to jen tím, že jsem na konci RS485 neměl terminátor - vím, že některé budiče v minulosti na to byly více či méně choulostivé. Zkoušel jsem tu variantu, že se tabletem přihlásím do sítě té centrály, do domácí sítě jsen to nezkoušel, poněvadž musím najíd návod k routeru, abych tam mohl zadat pevnou adresu pro tu centrálu. No a zpětnou vazbu jsem nemohl vyzkoušet, protože aplikace Railbox v té zadarmo verzi má omezení a nelze vytvořit detekto, zároveň jsem s tím trochu bojoval a nevím jak tam tvořit třeba plánek kolejiště. Tváří se to sice podobně jako Roco, ale je to trochu jinak. No a u aplika Roco tam zas nevím jakou zpětnou vazbu vybrat když tam (pochopitelně) RS ani S88N není, což předpokládám možná bude pořešené tím stylem, že k centrále je fyzicky připojená S88N ale tváří se jako něco jiného - to je třeba pozjišťovat.
Ale v každém případě to vypadá minimálně tak, že to WIFI s tabletem půjde využít jednou s aplikací např. jako takový panel pro ovládání menší stanice nebo i kolejiště, stavění vlakových cest vč. návěstidel atd.

No s tou cenou, když se koupí v jeho obchodu, tak je to levnější a vyšší cena za dopravu, to by se možná dalo dohodnou. Naše nákupy - centrála a mé dva dekodéry jsou koupeny přes Allegro. Cena sice vyšší, ale doprava zásilkovnou za pár kaček nebo při aktivaci toho SMART je dokonce akce na 5 zásilek zdarma. Platba je CZK přímo bankou nebo přes platební bránu banky, kartou + nějaké další metody, v každém případě žádný extra poplatek. Nevím jak te to přesně, ale podle mně když se platí do Polska v PLN tak to asi není jako EURoplatba za cenu běžné tuzemského převodu. Zároveň Allego teď dělá masivní marketingovou kampaň a vyloženě si kupují klienty. Já jsem se zaregistroval a nic jsem nekoupil hned. Pak se dívám z jiného zařízení a nabízí mi to slevu 200CZK, přihlásím se doma z PC žádná sleva - budiž... No dnes týden po nákupu, přišel e-mail - Získáváte kupóny v hodnotě celkem 700 Kč! 200 při nákupu nad 499 do 22.10. + dalších 200 při nákupu nad 499 do 29.10. + dalších 300 při nákupu nad 599 do 5.11. Viz.:
https://allegro.cz/podminky/podminky-ma ... ctivesmart
Z železničního modelářství tak zas krom tohoto obchodu nic extra není, ale nějaký prodejce nabízí např. SM42 od PIKA (to je taková všedepřítomná polská "spalinowka" něco jako u nás T466.2) za nějakých 2700? Ale údajně se tam dá koupit něké nářadíčko, kleštičky, spousta kravin atd - kolega říkál, že na to vyplácal ty dopravy zdarma a tím s nima skončil :lol:
Ta centrála::
https://allegro.cz/nabidka/dcc-wi-fi-rb ... 2404569381
na allegru vyprodaná, ale on tam mívá vystavený jen jen 1ks, pak ho vystaví znovu.
Dekodér, už ho zdražil cca o 20CZK:
https://allegro.cz/nabidka/dcc-dekoder- ... 4336919476
celý obchod:
https://allegro.cz/uzivatel/Bogos_75
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 855
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod belgarat » čtv 19 říj, 2023 8:31 am

sidlo píše:
belgarat píše:Dotaz k "Polske centrale": pisi, ze podporuje S88N ... ale kolik dokaze obsluhovat modulu resp. vstupu ?

Chceš to na doma nebo na modulovku?

Do klubu, takze stabilni kolejiste. Ale kdyz vyscitam S88N detektory proudove, S88N detektory opticke (zpravidla u namezniku, navestidla - presnejsi zastaveni), tak se dostanu na zajimava cisla :) LocoNet az jako posledni moznost, proto mne zajima schopnost centraly jako takove. Prozatim tam mame DR5k -- ale vyrobce chcipl a centrala casem take chcipne (doufam ze za dlouho)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2375
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod Fox » čtv 19 říj, 2023 8:41 am

Ústředna mně také zajímá, stáhl jsem si manuál, že prý v angličtině :lol: . Chybí tam spousta důležitých informací a uvažuji o pár dotazech na výrobce... Zkus to přes jejich web https://www.railbox.pl/about-us , nebo na railboxpl@gmail.com.

PS: pokud se k této centrále rozvine další diskuze, nezasluhovala by si samostatné vlákno?
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1312
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod Zdenek Valter » čtv 19 říj, 2023 6:17 pm

Fox píše:Ústředna mně také zajímá, stáhl jsem si manuál, že prý v angličtině :lol: . Chybí tam spousta důležitých informací a uvažuji o pár dotazech na výrobce... Zkus to přes jejich web https://www.railbox.pl/about-us , nebo na railboxpl@gmail.com.

PS: pokud se k této centrále rozvine další diskuze, nezasluhovala by si samostatné vlákno?

Urrčitě!
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2754
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod Kavka_ » sob 21 říj, 2023 4:38 pm

Díy za tip na Railbox, koupil jsem ze zvědavosti na Allegru v rámci jejich dopravy zdarma a podbízivých slevových kupónů za 2223 Kč. Při takové ceně mi to přijde použitelné jako dedikované řešení pro minikolejiště. Jsem zvědav jak to bude vypadat. (Tedy ten "anglický" manuál je fakt bomba! :D )
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 426
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod adix » sob 21 říj, 2023 7:11 pm

Kavka_ píše:Díy za tip na Railbox, koupil jsem ze zvědavosti na Allegru v rámci jejich dopravy zdarma a podbízivých slevových kupónů za 2223 Kč. Při takové ceně mi to přijde použitelné jako dedikované řešení pro minikolejiště. Jsem zvědav jak to bude vypadat. (Tedy ten "anglický" manuál je fakt bomba! :D )

Centrálu už jsi zapojil a vyzkoušel?
adix
 
Příspěvky: 84
Registrován: pon 01 dub, 2019 11:30 am

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod Kavka_ » sob 21 říj, 2023 7:15 pm

adix píše:
Kavka_ píše:Díy za tip na Railbox, koupil jsem ze zvědavosti na Allegru v rámci jejich dopravy zdarma a podbízivých slevových kupónů za 2223 Kč. Při takové ceně mi to přijde použitelné jako dedikované řešení pro minikolejiště. Jsem zvědav jak to bude vypadat. (Tedy ten "anglický" manuál je fakt bomba! :D )

Centrálu už jsi zapojil a vyzkoušel?

Ne ne, čekal jsem, až vystaví nabídku na Allegro, učinil tak včera večer, obratem jsem koupil a nyní čeká na zásilku - přijde v příštím týdnu :) (to ale pak nebudu já, takže budu víc vědět až příští neděli večer či pondělí)
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 426
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod michal_n_cz » pon 23 říj, 2023 1:22 pm

Kavka_ píše:Díy za tip na Railbox, koupil jsem ze zvědavosti na Allegru v rámci jejich dopravy zdarma a podbízivých slevových kupónů za 2223 Kč. Při takové ceně mi to přijde použitelné jako dedikované řešení pro minikolejiště. Jsem zvědav jak to bude vypadat. (Tedy ten "anglický" manuál je fakt bomba! :D )


Přesně tak, jak jsem již napsal Allegro má kampaň, kde kromě 5x zdarma doprava při aktivaci Smart při objemu nákupu od jednoho prodejce nad 299,-czk lze uplatnit další slevové kupóny. Kupón 200,- můžete získat kliknutím na tento odkaz:
https://allegro.cz/kampan/pozvanka/LWSvQARD
Upozorňuji, že kupóny lze uplatnit jen při nákupu přes aplikaci.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 855
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod Dandy » čtv 26 říj, 2023 2:53 pm

Taky jsem řešil jakou druhou centrálu koupit a našel jsem tenhle Polsky Railbox. V utery jsem to objednal a dnes to dorazilo. Bez poštovného a slevou 300,- za první nákup.
Jdu to testovat, snad to bude ok ;-)
Dandy
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte 22 led, 2019 9:53 pm

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod zavovi » pát 27 říj, 2023 6:12 am

Jen pro info, tabulku centrál jsme dělali i my na zavavov: https://www.zavavov.cz/modelova-zelezni ... komponent/ třeba to někomu pomůže. Víc informací nemám k dispozici, ale až mi Honza půjčí Railbox, můžu ji přidat. Zkusil bych na Zavavov napsat i nějakou recenzi, až si ji vyzkouším. Už teď podle toho, co jsem četl, tak mají Android aplikaci pouze Polsky a anglicky (některé překlady a chybí a jsou jen polsky). Bohužel polsky neumím, tak je to někdy složitější. Dost mě překvapuje cena. Jak dokáže výrobce udělat něco za takovou cenu? Centrály TCS už vyrábím několik let, ale cena je věčný problém - samozřejmě nechci nakupovat součástky na Ali a vybírám kvalitnější a dimenzovane na vyšší proudy než je pojistka. Ale to asi dělá každý.

Jinak Polska android aplikace nevypadá úplně špatně. Ale výhrady bych měl. Přepínání mezi vlaky nic moc a nejde víc najednou. Ale líbí se mi, že tam jde nakreslit plánek kolejiště. To k TCS musíme ještě dodělat - už roky to máme rozpracované.

Navíc podpora je druhá věc. Pokud by výroba stala 1500 a prodej za 2000 Kč, nevyplatilo by se vůbec dělat aktualizace a podporu. To by se muselo prodat milion kusů, aby to mělo nějaký význam.

To je jen můj rychlý pohled na věc.
H0-DCC
Centrála TCS: http://www.zavavov.cz/tcs-2
Ovladač TCS-RC: http://www.zavavov.cz/tcs-rc
zavovi
 
Příspěvky: 253
Registrován: úte 18 lis, 2014 9:34 pm
Bydliště: Brno

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod Fox » pát 27 říj, 2023 6:42 am

upozorňuji, že HonzaM udělal samostatné vlákno pro Railbox.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1312
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků