DCC a kondenzátor

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: DCC a kondenzátor

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 26 kvě, 2024 8:17 am

Když už jsem u toho povídání o kondících k dekodéru máte někdo zkušenosti jaký vhodný použít?
Ideálně co nejmenší na 25V?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2755
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: DCC a kondenzátor

Příspěvekod Bedlisch » ned 26 kvě, 2024 9:19 am

Záleží jakou máš centrálu a její napájení a jaký dekoder hodláš použít.
1) Pokud je napájení do cca 15V, lze využít i kondenzátory na 16V.
2) Pokud je napájení vyšší než 16V a dekoder nemá omezení napětí, musí se použít kondenzátory na 25V
3) Pokud je napájení vyšší než 16V a je použit vhodný dekoder s omezovačem napětí, lze použít kondenzátory na 16V
4) Pokud máš určité "extra" typy dekoderu, lze použít superkonednzárory na 2.7V. *)

* nedoporučuji použít blok superkondenzátorů spojených seriově na 16V, i když to někteří tak dělají. Seriově ideálně 2ks, s přimouřením obou očí 3ks.
Bedlisch
 
Příspěvky: 334
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: DCC a kondenzátor

Příspěvekod Bedlisch » ned 26 kvě, 2024 9:26 am

A propo, pokud potřebuješ co nejmenší kondíky na 25V, tak já poměrně v TT často používat 470uF, ty se dají sehnat i ve velikosti 8x12V, např v GME https://www.gme.cz/v/1494301/samwha-ce- ... ondenzator
Bedlisch
 
Příspěvky: 334
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: DCC a kondenzátor

Příspěvekod sidlo » ned 26 kvě, 2024 10:09 am

jipol57 píše:Mohl by mně někdo chytřejší, než jsem já, vysvětlit důvody, proč v článku tvrdí, to co tvrdí? Polopaticky, abych to pochopil i já, a vyvrátil mně moje myšlení.

Nejsem chytřejší než ty. Podívej se do normy NEM651 / NEM652 https://morop.eu/index.php/en/nem-the-norms.html. Lokomotivy mají udělané zapojení tak, že svítí F0f a F0r i v analogovém režimu. Zapojení kondenzátoru na "společné plus" pro výstupy F0f a F0r je jinde než za můstkem v tvém blokovém schematu.

NEM652.png
NEM652.png (31.83 KiB) Zobrazeno 732 krát
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3626
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: DCC a kondenzátor

Příspěvekod jipol57 » ned 26 kvě, 2024 10:20 am

Zdenek Valter píše:Při programování totiž dochází k vynucenému odběru na dekodéru v krátkých impulzech - například světla, motor - a ten přímo připojený kondenzátor to může ovlivnit.

Díky za vysvětlení. Vím, že při programování to cuká a bliká. Tohle mi nedošlo. Popravdě jsem ani nepochopil tu nutnost těch impulzů. Ale nemusím vědět vše.

Edit: díky i Sidlovi.

Kdyby to byl můj problém, a potřeboval bych zvýšit kapacitu, tak bych to vyzkoušel, kolik přidané kapacity by to sneslo. Nic se tím nepokazí. Když by programovat nešlo, tak ubrat.
Mám pochybnosti u toho doporučovaného výstupu pro napájení SUSY. Skutečně je tam plné napětí? Mám dojem, že je to jen zálohování procesoru.
jipol57
 
Příspěvky: 1219
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: DCC a kondenzátor

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 26 kvě, 2024 10:49 am

Bedlisch píše:Záleží jakou máš centrálu a její napájení a jaký dekoder hodláš použít.
1) Pokud je napájení do cca 15V, lze využít i kondenzátory na 16V.
2) Pokud je napájení vyšší než 16V a dekoder nemá omezení napětí, musí se použít kondenzátory na 25V
3) Pokud je napájení vyšší než 16V a je použit vhodný dekoder s omezovačem napětí, lze použít kondenzátory na 16V
4) Pokud máš určité "extra" typy dekoderu, lze použít superkonednzárory na 2.7V. *)


Já bych těch 25V - mám to pro H0 i v modulovce.
Nicméně zatím jsem se nesetkal s větším napájením v DCC než 22V - je sice pravda, že tehdy padaly rychlostní rekordy ale zahořel mi i booster a do věčných lovišť odešel i dekodér v hektorovi.
Na modulovce H0 se jezdí na cca 14 - 16 v
Pro mne tedy platí bod 2.
Dekodér mám ZIMO MS450P22.

Bedlisch píše:* nedoporučuji použít blok superkondenzátorů spojených seriově na 16V, i když to někteří tak dělají. Seriově ideálně 2ks, s přimouřením obou očí 3ks.

No seriové zapojení kondenzátorů snižuje hodnoru kapacity shodně jako snižuje odpor jejich paralelní zapojení
To už je jednosdušší zapojit vice menších kondů paralelně ne?
Naposledy upravil Zdenek Valter dne ned 26 kvě, 2024 11:14 am, celkově upraveno 1
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2755
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: DCC a kondenzátor

Příspěvekod Jirkátor » ned 26 kvě, 2024 11:10 am

Tedy pánové, takovou debatu jsem nečekal. :)
Právě jsem to celé znovu pročetl a jsem tm, kde jsem byl na začátku. :shock:
Pro sebe si beru závěr, že ten dekodér nechám do Singrovky, která má koleček víc než Hurvínek a snad to zvládne i bez přidaného kondenzátoru a do toho dvounápravového prcka budu muset koupit jiný dekodér, který má výstup pro kondenzátor už od výrobce. Nemáte někdo tip na nezvukový osvědčený maličký (připomínám, že je to N) dekodér na drátkách (včetně žlutého a bílého - chci bílá a červená svetla na čelech), s možností připojení kondenzátoru?
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: DCC a kondenzátor

Příspěvekod jipol57 » ned 26 kvě, 2024 3:47 pm

Když se podíváš do tabulky ZIMO (já bych jinou značku nebral), https://www.zimo.at/web2010/products/lokdecoder_EN.htm
Tak nejmenší se skutečně vyvedenými vstupy pro energetický zásobník je MX633. Ale 22x15mm. Nebo MX634 - 20,5x15,5mm. To je asi velké, že jo.
Zkus připojit kondiky do toho svého, nic se nepokazí. I na to SUSY napájení. Buď to pro jízdu pomůže, nebo ne. Pokazit by se neměl.
jipol57
 
Příspěvky: 1219
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: DCC a kondenzátor

Příspěvekod sidlo » ned 26 kvě, 2024 4:25 pm

Já bych do jiného dekodéru nešel a doplnil kondenzátor k tomu stávajícímu. K tomu je potřeba
páječka např. https://www.gme.cz/v/1504819/zd-99-pajeci-stanice-48w
nějaké kablíky např. https://pojezdy.eu/cs/lanka/3405-tenke-vodice-v-10-nmra-barvach.html
a kondenzátor na 25 V který se tam rozměrově vejde a bude mít co největší kapacitu https://www.gme.cz/c/14733/elektrolyticke-kondenzatory
Jenom bych to doplnil o tu diodu pro rychlejší vybíjení a větší nabíjecí odpor podle schematu https://www.locgeek.com/2015/03/using-all-susi-outputs-of-n-scale-dcc-decoders/

DH05C.png
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3626
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: DCC a kondenzátor

Příspěvekod fulda » ned 26 kvě, 2024 4:40 pm

Já jen doplním ODKAZ na můj oblíbený obrázek a doprovodný text.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4940
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC a kondenzátor

Příspěvekod Jirkátor » ned 26 kvě, 2024 5:42 pm

fulda píše:Já jen doplním ODKAZ na můj oblíbený obrázek a doprovodný text.

Jo ten obrázek si pamatuju a je mi jasné, že 16V bude málo. Spíš jsem od tebe ale očekával vyjádření k dotazovanému problému, tedy jak a zda vůbec ten kondenzátor připojit.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: DCC a kondenzátor

Příspěvekod fulda » ned 26 kvě, 2024 8:03 pm

Jirkátor píše:... Spíš jsem od tebe ale očekával vyjádření k dotazovanému problému, tedy jak a zda vůbec ten kondenzátor připojit.

Připojit ANO, připojit jak je to možné pro daný dekodér. Já ty komerční dekodéry moc neznám, tak k tomu nemám moc co říci. Mám rád tu kombinaci s odporem a diodou.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4940
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC a kondenzátor

Příspěvekod Bedlisch » pon 27 kvě, 2024 3:11 pm

Jirkátor píše:Jo ten obrázek si pamatuju a je mi jasné, že 16V bude málo. Spíš jsem od tebe ale očekával vyjádření k dotazovanému problému, tedy jak a zda vůbec ten kondenzátor připojit.

Tyhle kondíky by vyhořely, i kdyby byly na 35V. Problém není v jejich napětí, ale ve výrobci, rozhodně nejde o AVX, ale o nějakého 叔叔 来自沼泽 Prostě čínský FAKE, je to na nich vidět.
Kondenzátorů AVX na 16V jsem do lokomotiv nainstaloval stovky kusů a ani jeden do dneška neodešel.

Kondenzátory dimenzuj dle napětí centrály. Osobně bych použil buď elyt 470uF/25V ve velikosti 8/12mm, nebo se dají sehnat tantaly velikost D a to buď 100uF/20V, nebo 220uF/16V. Klidně použij ten MX622, klidně jen s tím odporem 33R, pokud se tam najde víc místa, tak tlumika, odpor, dioda, ale v nožičkových součástkách bude ta tlumivka dost velká. Osobně bych se nebál klidně připojit kondík do kapacity 470uF rovnou na příjmo, a zkusit, zda-li jdou číst CV hodnoty. Pokud ano, hotovo a jedu.
Bedlisch
 
Příspěvky: 334
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: DCC a kondenzátor

Příspěvekod Bedlisch » pon 27 kvě, 2024 3:23 pm

Zdenek Valter píše:
Bedlisch píše:Záleží jakou máš centrálu a její napájení a jaký dekoder hodláš použít.
1) Pokud je napájení do cca 15V, lze využít i kondenzátory na 16V.
2) Pokud je napájení vyšší než 16V a dekoder nemá omezení napětí, musí se použít kondenzátory na 25V
3) Pokud je napájení vyšší než 16V a je použit vhodný dekoder s omezovačem napětí, lze použít kondenzátory na 16V
4) Pokud máš určité "extra" typy dekoderu, lze použít superkonednzárory na 2.7V. *)


Já bych těch 25V - mám to pro H0 i v modulovce.
Nicméně zatím jsem se nesetkal s větším napájením v DCC než 22V - je sice pravda, že tehdy padaly rychlostní rekordy ale zahořel mi i booster a do věčných lovišť odešel i dekodér v hektorovi.
Na modulovce H0 se jezdí na cca 14 - 16 v
Pro mne tedy platí bod 2.
Dekodér mám ZIMO MS450P22.

Bedlisch píše:* nedoporučuji použít blok superkondenzátorů spojených seriově na 16V, i když to někteří tak dělají. Seriově ideálně 2ks, s přimouřením obou očí 3ks.

No seriové zapojení kondenzátorů snižuje hodnoru kapacity shodně jako snižuje odpor jejich paralelní zapojení
To už je jednosdušší zapojit vice menších kondů paralelně ne?


Pro tebe platí bod 3.
MS450P22 má omezovač napětí a připojují se k němu kondenzátory na napětí 16V, viz návod:"Capacitors (Elkos, Supercaps) of any capacity can be connected to “Capacitor positive” (to ROUND) WITHOUT additional components;they do NOT have to be able to handle full running voltage; 16 V is enough."

Seriové zapojení superkondenzátorů je nutné, neb tyto kondenzátory jsou max. na napětí 2.7V. Seriovým zapojením se sice snižuje jeich kapacit, ale tu mají opravdu velkou, takže to tak navadí. Ovšem velmi jim vadí překračování právě toho napětí 2.7V, proto se nedoporučuje jich zapojovat více za sebou ke zvýšení napětí. Já osobně dávám max 2ks seriově, ZIMO si nějak věří a dává jich i víc. Jenže všechny kondíky nejsou naprosto shodné tj jejich elektrické paramatry nejsou zcela stejné, takže se může stát, že u některého z těch seriově zapojených dojde k překročení max. přípustného napětí a tím k jeho zničení.
Bedlisch
 
Příspěvky: 334
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: DCC a kondenzátor

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 27 kvě, 2024 4:11 pm

Bedlisch píše:
Zdenek Valter píše:Záleží jakou máš centrálu a její napájení a jaký dekoder hodláš použít.
.........
Pro mne tedy platí bod 2.
Dekodér mám ZIMO MS450P22.

Bedlisch píše:* nedoporučuji použít blok superkondenzátorů spojených seriově na 16V, i když to někteří tak dělají. Seriově ideálně 2ks, s přimouřením obou očí 3ks.

No seriové zapojení kondenzátorů snižuje hodnoru kapacity shodně jako snižuje odpor jejich paralelní zapojení
To už je jednosdušší zapojit vice menších kondů paralelně ne?


Pro tebe platí bod 3.
MS450P22 má omezovač napětí a připojují se k němu kondenzátory na napětí 16V, viz návod:"Capacitors (Elkos, Supercaps) of any capacity can be connected to “Capacitor positive” (to ROUND) WITHOUT additional components;they do NOT have to be able to handle full running voltage; 16 V is enough."


Jo to už jsem si taky našel - vím,

Bedlisch píše:Seriové zapojení superkondenzátorů je nutné, neb tyto kondenzátory jsou max. na napětí 2.7V. Seriovým zapojením se sice snižuje jeich kapacit, ale tu mají opravdu velkou, takže to tak navadí. Ovšem velmi jim vadí překračování právě toho napětí 2.7V, proto se nedoporučuje jich zapojovat více za sebou ke zvýšení napětí. Já osobně dávám max 2ks seriově, ZIMO si nějak věří a dává jich i víc. Jenže všechny kondíky nejsou naprosto shodné tj jejich elektrické paramatry nejsou zcela stejné, takže se může stát, že u některého z těch seriově zapojených dojde k překročení max. přípustného napětí a tím k jeho zničení.


To ale přeci není tento případ (MS450P22) ne?

Mimochodem - je-li paralelně ke kondenzátoru připojen vybíjecí odpor pak jej lze zapoji takto jako paralení dělič napětí.
Přílohy
Ladder.png
Ladder.png (8.03 KiB) Zobrazeno 433 krát
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2755
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků