Extra SUSI funkční dekodér

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Extra SUSI funkční dekodér

Příspěvekod fulda » pon 29 dub, 2024 7:59 pm

Ahoj,

Když tak čtu vlákno o úpravách zapojení světel, tak jsem si říkal, že nemůže být tak těžké si udělat extra SUSI dekodér pro podporu hodně funkcí. Tedy moje hodně není zase tak moc, ale osm dalších výstupů se prostě hodí.
Kdo nerad čte, tak tady je VIDEO. V podstatě malá destička s jedním procesorem a pár odporama. Vlastně by bylo mnohem lepší ten procesor osazovat rovnou na desku lokomotivy, ale to je zase jiná písnička. V mé verzi je destička rozhodně větší, než je potřeba, protože jsem na ní dělal vývoj, takže jsou ledky přímo na desce a jsou tam vývojové konektory a tak dále. Navíc stejně to dává smysl pro mastodontská měřítka.
Vlastně jsem měl napsat, že to podporuje funkce F0 až F68 (pokud se hlavní dekodér nebrání). Pro funkce F0 až F63 mohou být směrové. Poslední čtyři bohužel ne.

Tady je nějaká makro fotka:
SUSI_hat.jpg

A tady je třeba schéma:
SUSI_sch.png
SUSI_sch.png (3.12 KiB) Zobrazeno 922 krát


Edit: opravil jsem link na video
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4911
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Extra SUSI funkční dekodér

Příspěvekod JaroHo » úte 30 dub, 2024 11:36 am

Mě to susi nic neříká ale mašinky nebo dekodery to asi mají, některé asi
takže DCC komunikuje přes 4 piny s dalším rozhraním které pouští další výstupy asi teda. Je to jako rozšíření PLCčka o další výstupy? šlo by implementovat například do jakého továrního modelu třeba starčího brejlovce? asi ne, že? dík
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1440
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Extra SUSI funkční dekodér

Příspěvekod fulda » úte 30 dub, 2024 11:57 am

JaroHo píše:Mě to susi nic neříká ale mašinky nebo dekodery to asi mají, některé asi
takže DCC komunikuje přes 4 piny s dalším rozhraním které pouští další výstupy asi teda. Je to jako rozšíření PLCčka o další výstupy? šlo by implementovat například do jakého továrního modelu třeba starčího brejlovce? asi ne, že? dík

V zásadě to je ten cíl. Jsem přesvědšen, že skupiny "osvětlovačů", kteří mají neustále nedostatek výstupů to použijí právě pro tento případ.
Na druhou stranu je nutné poznamenat, že to zejména do doby "než se to usadí" bude záležitost "né úplně jednoduchá". Je to takový ten klasický případ - pokud bude dost zájemců, vznikne dost alternativních desek a alternativních popisů. Pokud nebude, v klidu si to umře.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4911
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Extra SUSI funkční dekodér

Příspěvekod JaroHo » úte 30 dub, 2024 2:35 pm

jaký dekodér je na videu? šacuju na něco jako 8 pin bez patice? Takže by se místo LED na desce daly přímo připojit ledky v modelu? To je zajímavé.
Já mám hromadu osmipinů a je mi líto je likvidovat, kdyby šly nějako využít, tak by to bylo super
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1440
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Extra SUSI funkční dekodér

Příspěvekod Zdenek Valter » úte 30 dub, 2024 2:47 pm

Cos tu použil za procesor?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2720
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Extra SUSI funkční dekodér

Příspěvekod Jirkátor » stř 01 kvě, 2024 10:58 am

Tak ještě to udělat maličké, abych to rozumně dostal do enkové mašiny a několik si jich hned objednám. :D Vyrobit to neumím. :oops:
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1059
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Extra SUSI funkční dekodér

Příspěvekod fulda » stř 01 kvě, 2024 12:23 pm

Nějaký popis.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4911
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Extra SUSI funkční dekodér

Příspěvekod Zdenek Valter » stř 01 kvě, 2024 5:54 pm

Díky za inspirativní počin!!
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2720
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Extra SUSI funkční dekodér

Příspěvekod fulda » úte 07 kvě, 2024 6:07 pm

Jirkátor píše:Tak ještě to udělat maličké, abych to rozumně dostal do enkové mašiny a několik si jich hned objednám. :D Vyrobit to neumím. :oops:

Myslím, že v tom případě jsi odkázaný na to, až někdo začne dělat alternativní plošňáky do lokomotiv.
Je to překvapivé, ale ačkoli se jedná o velmi primitivní zařízení, tak se zatím nestalo běžným sortimentem.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4911
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Extra SUSI funkční dekodér

Příspěvekod Zdenek Valter » úte 07 kvě, 2024 6:29 pm

fulda píše:
Jirkátor píše:Tak ještě to udělat maličké, abych to rozumně dostal do enkové mašiny a několik si jich hned objednám. :D Vyrobit to neumím. :oops:

Myslím, že v tom případě jsi odkázaný na to, až někdo začne dělat alternativní plošňáky do lokomotiv.
Je to překvapivé, ale ačkoli se jedná o velmi primitivní zařízení, tak se zatím nestalo běžným sortimentem.

Jirkátor - to je otázka do jaké.
Alternativní pośnák chce někoho kdo ho nakreslí. ;-)
Nemám přehled o nejmenších dekodérech, jestli mají dostatek výstupů, protože třeba pro H0 jsou takové - což v normální loko typu 4 nápravovy diesel může stačit.
Za mne tohle bude mít význam zejména v soupravách motorových vlaků kdy třeba chceme osvětlovat i jednotlivá kupé.
Naposledy upravil Zdenek Valter dne stř 08 kvě, 2024 9:20 am, celkově upraveno 1
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2720
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Extra SUSI funkční dekodér

Příspěvekod Zlámalík » úte 07 kvě, 2024 6:44 pm

Zdenek Valter píše:Alternativní pośnák chce někoho kdo ho nakreslí. ;-)

A někoho, kdo ho koupí v množství, aby se to vyplatilo udělat a bude to taky ochotný zaplatit. Protože je s tím fůra práce a zájem o podobné fíčury myslím průběžně klesá. Kolik lidí si třeba upravilo Tilligova Vectrona či Traxxe podle mého návodu na zhasnutí horní pozičky? Chtělo to páječku a dva tranzistory (u Traxxe dokonce jen diody). Podle mohutného ohlasu ve fórech to budou jednotlivci. Nesleduju FB, tak možná to žije tam :D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1879
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Extra SUSI funkční dekodér

Příspěvekod vperlik » stř 08 kvě, 2024 8:52 am

Zlámalík píše:
Zdenek Valter píše:Alternativní pośnák chce někoho kdo ho nakreslí. ;-)

A někoho, kdo ho koupí v množství, aby se to vyplatilo udělat a bude to taky ochotný zaplatit. Protože je s tím fůra práce a zájem o podobné fíčury myslím průběžně klesá. Kolik lidí si třeba upravilo Tilligova Vectrona či Traxxe podle mého návodu na zhasnutí horní pozičky? Chtělo to páječku a dva tranzistory (u Traxxe dokonce jen diody). Podle mohutného ohlasu ve fórech to budou jednotlivci. Nesleduju FB, tak možná to žije tam :D


Tohle mohu jen podepsat.
Nicméně, co je to "dostatečně malé", aby to šlo do N-kové mašiny ? Nejsem n-kař, nemám představu. Jinak řešení už existuje, ale zase "úplně malé" to není, což takhle rozměry 23 x 15 mm (4-vrstvá deska), 8 funkčních výstupů, procesor ATtiny84A, stabilizátor TLV76050 3,3V, 4X dvojice MOSFET-tranzistorů v pouzdře SOIC (DMN6070SSD) + další nezbytné SMD smetí (dioda, rezistory, kondenzátory) ? Nacpat to na menší desku je v amatérských podmínkách prakticky nemožné.
Přílohy
001-0062.jpg
001-0062.jpg (115.02 KiB) Zobrazeno 261 krát
ČSD H0, DCC, epocha IIIa-IVb
Uživatelský avatar
vperlik
 
Příspěvky: 95
Registrován: pát 20 dub, 2012 7:28 am

Re: Extra SUSI funkční dekodér

Příspěvekod Zdenek Valter » stř 08 kvě, 2024 9:28 am

Je to Tvůj vlastní návrh?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2720
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Extra SUSI funkční dekodér

Příspěvekod sidlo » stř 08 kvě, 2024 10:23 am

Když to shrnu:
- nechám si udělat alespoň 1000 plošňáků, to kvůli ceně, aby se to oplatilo
- koupím si dekodér, který umí SUSI a funkce F0 - F68, třeba IntelliSound 6 https://uhlenbrock-shop.de/32604
- pořídím si fulda SUSI dekodér, který umí připojit 8 LED
- do kupé 1 - 8 přiletuji LED z fulda SUSI dekodéru
- užívám si rozvěcení kupé 1 - 8 funkcemi F61 - F68

Pokrok se nedá zastavit. Kam se hrabe pojezdy.eu https://pojezdy.eu/cs/tt-osvetleni-interieru-vozu/1823-tt-y-b-sada-pro-osvetleni-vozu-dcc-i-analog.html

Obrázek
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3613
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Extra SUSI funkční dekodér

Příspěvekod Zdenek Valter » stř 08 kvě, 2024 10:50 am

sidlo píše:Když to shrnu:
- nechám si udělat alespoň 1000 plošňáků, to kvůli ceně, aby se to oplatilo

:-O
Já dělám i minimální serie 5 kusů, a nemyslím si , že je to při současných možnostech drahé.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2720
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků