Mapování funkcí ESU 3.5 (Brejlovec ROCO)

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Mapování funkcí ESU 3.5 (Brejlovec ROCO)

Příspěvekod radula63 » úte 23 dub, 2024 5:59 am

Zlámalík píše:Na žádost majitele jsem do schématu přidal tranzistor T2, řízený (logickým?) výstupem FO3, který přes diody sepne oboje poziční světla současně.
A další přidané tranzistory T1 a Q3 nově ovládají horní reflektor v závislosti na směru jízdy z (taky logického) výstupu FO4.
Vycházel jsem z informace, že výstupy FO3 a FO4 jsou logické, tedy jsem čekal +5 V/0V ať už přes dva tranzistory, nebo aspoň jeden tranzistor a odpor od +5 V - tohle by měl dekodér dávat. Zjevně je ale něco jinak. Dekodér je v základu osmipin, takže všechny extrabuřty jsou tahané z plošek na dekodéru a nemusí být zaručené.

Jsou-li dálkové reflektory SMD LED (či jiné nízkoodběrové), které potřebují ke svitu minimum proudu, tak netřeba Q3, T1, R7, R9 a R10 a anody LED přes R2 a R3 je možno napájet přímo z logického výstupu dekodéru. Osobně leta vyzkoušeno. A stejně má dálková světla i MTB, např. v modelech zamračených a brejlovců v TT (tedy anody LED napojeny na logický výstup dekodéru).
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1310
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Mapování funkcí ESU 3.5 (Brejlovec ROCO)

Příspěvekod Zlámalík » úte 23 dub, 2024 7:50 am

radula63 píše:Jsou-li dálkové reflektory SMD LED (či jiné nízkoodběrové), které potřebují ke svitu minimum proudu, tak netřeba Q3, T1, R7, R9 a R10 a anody LED přes R2 a R3 je možno napájet přímo z logického výstupu dekodéru. Osobně leta vyzkoušeno. A stejně má dálková světla i MTB, např. v modelech zamračených a brejlovců v TT (tedy anody LED napojeny na logický výstup dekodéru).

No to chápu, ale je to "bombenfest" zapojení, neboť nevím, co za LED v tom modelu je (Roco Di4 v H0) a neměl jsem to jak zjistit. Taky kdyby ten "logický" výstup náhodou byl jen na nějakých 0,5 mA (přes 10 kOhm z 5 voltů, jak kreslil sidlo výše), nemuseli bychom to rozsvítit. Ale ano, s moderními LED se dají dělat kouzla dříve nemožná.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1855
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Mapování funkcí ESU 3.5 (Brejlovec ROCO)

Příspěvekod radula63 » úte 23 dub, 2024 7:59 am

Zlámalík píše:
radula63 píše:Jsou-li dálkové reflektory SMD LED (či jiné nízkoodběrové), které potřebují ke svitu minimum proudu, tak netřeba Q3, T1, R7, R9 a R10 a anody LED přes R2 a R3 je možno napájet přímo z logického výstupu dekodéru. Osobně leta vyzkoušeno. A stejně má dálková světla i MTB, např. v modelech zamračených a brejlovců v TT (tedy anody LED napojeny na logický výstup dekodéru).

No to chápu, ale je to "bombenfest" zapojení, neboť nevím, co za LED v tom modelu je (Roco Di4 v H0) a neměl jsem to jak zjistit. Taky kdyby ten "logický" výstup náhodou byl jen na nějakých 0,5 mA (přes 10 kOhm z 5 voltů, jak kreslil sidlo výše), nemuseli bychom to rozsvítit. Ale ano, s moderními LED se dají dělat kouzla dříve nemožná.

Jasně. Protože nebyl znám původ a parametry LED, Tak se to řešilo tranzistory - a to je dobře. Mým komentem nebylo řešit, že je to blbě. Je to dobře. Jen jsem podotknul, že se to dá řešit i jednodušeji. Ale je třeba změřit odběr daných LED (při požadovaném jasu) - aby nedošlo k přetížení logického výstupu. Dnešní LED stačí jen 2mA a světla je na model až moc Nejsem si teď jist, pro Zimo dekodéry bylo (alespoň u MX) dovoleno asi 10mA na logickém výstupu.

S tímhle se už ale dostáváme mimo dané téma. Takže to ukončím ;-) .
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1310
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Mapování funkcí ESU 3.5 (Brejlovec ROCO)

Příspěvekod romino » úte 23 dub, 2024 10:02 am

Zimo MS a MN ide navyse na 3,3V logike.
Uživatelský avatar
romino
 
Příspěvky: 238
Registrován: ned 11 kvě, 2008 12:28 pm
Bydliště: Nove Mesto nad Vahom, SR

Re: Mapování funkcí ESU 3.5 (Brejlovec ROCO)

Příspěvekod Deathlosopher » úte 23 dub, 2024 1:36 pm

Zlámalík píše:
radula63 píše:Jsou-li dálkové reflektory SMD LED (či jiné nízkoodběrové), které potřebují ke svitu minimum proudu, tak netřeba Q3, T1, R7, R9 a R10 a anody LED přes R2 a R3 je možno napájet přímo z logického výstupu dekodéru. Osobně leta vyzkoušeno. A stejně má dálková světla i MTB, např. v modelech zamračených a brejlovců v TT (tedy anody LED napojeny na logický výstup dekodéru).

No to chápu, ale je to "bombenfest" zapojení, neboť nevím, co za LED v tom modelu je (Roco Di4 v H0) a neměl jsem to jak zjistit. Taky kdyby ten "logický" výstup náhodou byl jen na nějakých 0,5 mA (přes 10 kOhm z 5 voltů, jak kreslil sidlo výše), nemuseli bychom to rozsvítit. Ale ano, s moderními LED se dají dělat kouzla dříve nemožná.

Abych upřesnil fakta: ne, že by toto bylo nějak důležité, ale výrobcem té lokomotivy (Di4 NSB) je dánský Hobby Trade. Co ale důležité je, že ty tranzistory určitě oprávněné jsou, neboť tento starý model nemá SMD LED. Jsou to ty kulaté s čočkou, průměr si 5 mm. A ty určitě mají větší odběr než SMD, myslím si. Ale to jsme trochu odbočili od toho, že ty výstupy dávají velmi malé napětí, které nesepne ten tranzistor v obvodu. Možná je potřeba ještě něco v tom dekodéru nastavit navíc. Psal jsem dotaz jednomu Němcovi, který mě o těch výstupech informoval a že je takto používá, ale žel se zatím neozval.
Uživatelský avatar
Deathlosopher
 
Příspěvky: 91
Registrován: sob 09 kvě, 2020 3:47 pm

Re: Mapování funkcí ESU 3.5 (Brejlovec ROCO)

Příspěvekod jipol57 » úte 23 dub, 2024 6:23 pm

Logika TTL má pro:
log0 (vyp.) 0 - 0,4V
log1 (zap.) 2 - 5V. Někdy se uvádí 2,5 - 5V.
Celých 5V tam nebude, ale to co jsi naměřil je opravdu málo. Buď je něco už pokažené, nebo tomu ještě nějaké nastavení chybí. Na ZIMO, aby fungovaly logické výstupy, musí být nastavený 7bit CV124. Třeba má ESU něco podobného.
jipol57
 
Příspěvky: 1190
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Předchozí

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků