NanoL

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

NanoL

Příspěvekod fulda » pát 22 pro, 2023 8:03 pm

Už mám tejden dovolenou, tak jsem si vyzkoušel konečně postavit tu lokonetí centrálu.
Vychází z úspěšného modelu NanoX respektive NanoY. A aby se to nepletlo, tak se jmenuje NanoL.
Je to spíš jen taková blbost, má to konektor LocoNet-B i LocoNet-T a má to jen traťový výstup. Takže spíš jen hračka na setkání, nebo třeba do klubu, kde se neprogramuje, ale jen jezdí.
Podporuje to LocoNet P1, má to paměť na 32 slotů, vestavěný booster 2A. Do rozšiřujícího konektoru se dá zapíchnout USB převodník, pak se to hlásí jako normální LocoBuffer.

Je to postavené spíš z toho, co mi tu leželo, proto sem-tam nějakej čínskej modul. Pořizovačka je směšná, někde kolem 250,- korun.

Prostě blbost.

NanoL.jpeg
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: NanoL

Příspěvekod dudlifuk » pát 22 pro, 2023 8:58 pm

fulda píše:....Prostě blbost


ta skromnost :lol: nie som sice lokonetak ani nejazdim modulovku, ale vidim moderny a profesionalny pristup. velmi sa mi to paci. mozno si jednu pořídím na pricuchnutie k lokonetu. este nejaky ovladac... :wink:
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: NanoL

Příspěvekod fulda » sob 23 pro, 2023 8:59 am

Ta blbost spočívá v tom, že jsem použil současnou techniku na něco co pochází z minulého století a nikdy se nezměnilo.
Je to zhruba stejně dobré, jako když si dneska postavíš parní stroj. Dneska se v klidu postaví parní stroj z lega a nikoho to nepřekvapí. Tak stejně tak jsem si já se současnou technikou postavil centrálu na úrovni Digitrax DB150.

Nejvíc práce dá člověku zjistit, co jsou fámy a co je realita. Třeba jsem si myslel, že když se zeptám, jaké je běžné mapování tabulky rychlostních kroků pro 14 kroků, tak se najde někdo, kdo řekne: "je to: 0 2 10 19 29 38 48 57 67 76 86 95 105 114 124" Namísto toho první polovina lidí odpoví, že 14 rychlostních kroků dnes nikdo nepoužívá; druhá polovina lidí odpoví, že ve specifikaci "personal edition z roku 1997 je napsáno, že rychlostní krok 0 znamená že loko stojí a rychlostní krok 127 znamená, že jede naplno (leckomu dojde, že mezi 0 a 127 není úplně přesně 14 kroků); a třetí polovina odpoví, že na stavbu centrály určitě nemám dost zkušeností (pravděpodobně protože nepochopili otázku).

Pak pro mne bylo zajímavé zjištění, že použít současné měřáky na techniku z minulého století je blbost. Že měřit se vzorkováním 40 MHz na loconetu ukazuje takové napěťové špičky a krátery, že by si jeden myslel, že to nikdy nemůže fungovat. Po přepnutí na 50 kHz se situace značně zlepší.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: NanoL

Příspěvekod HonzaM » sob 23 pro, 2023 9:30 am

Jako ovladač lze použít například Daisy II nebo Piko Smart Control Light. Pokud někdo bude chtít tímto ovladačem ovládat i výhybky, může použít třeba výhybkový dekodér MGP pro MP1 nebo elektromagnetické přestavníky (jeden dekodér lze použít současně pro oba typy přestavníků, včetně proudově náročných přestavníků Peco), případně servodekodér pro serva.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: NanoL

Příspěvekod zaplef » sob 23 pro, 2023 12:32 pm

Bude i NanoSpax a NanoFred(i)? 8) A hlavně, pokud vše funguje jak má, budou k dispozici podklady pro stavbu? Díky
Uživatelský avatar
zaplef
 
Příspěvky: 165
Registrován: úte 26 dub, 2016 1:55 pm
Bydliště: Plzeň

Re: NanoL

Příspěvekod Pavel-HP » sob 23 pro, 2023 2:46 pm

... Bude i NanoSpax a NanoFred(i) ...
Tak si myslím, že obojí už máme. :idea: :?:
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1024
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: NanoL

Příspěvekod zaplef » sob 23 pro, 2023 3:17 pm

Pavel-HP píše:... Bude i NanoSpax a NanoFred(i) ...
Tak si myslím, že obojí už máme. :idea: :?:


Protože za retro se připlácí.
Uživatelský avatar
zaplef
 
Příspěvky: 165
Registrován: úte 26 dub, 2016 1:55 pm
Bydliště: Plzeň

Re: NanoL

Příspěvekod fulda » sob 23 pro, 2023 6:20 pm

HonzaM píše:Jako ovladač lze použít například Daisy II nebo Piko Smart Control Light. Pokud někdo bude chtít tímto ovladačem ovládat i výhybky, může použít třeba výhybkový dekodér MGP pro MP1 nebo elektromagnetické přestavníky (jeden dekodér lze použít současně pro oba typy přestavníků, včetně proudově náročných přestavníků Peco), případně servodekodér pro serva.

Jo, to je přesně ta odpověď o které mluvím.
MGP vůbec nemá s centrálou nic společného, daisy je uhlenbrock a nikoli digitrax, takže funguje jen v kompatibilním režimu.
dvě vteřiny
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: NanoL

Příspěvekod fulda » sob 23 pro, 2023 6:23 pm

zaplef píše:Bude i NanoSpax a NanoFred(i)? 8) A hlavně, pokud vše funguje jak má, budou k dispozici podklady pro stavbu? Díky

Ne, není to má cílová skupina, jen jsem si vyzkoušel tu složitost, která se nějak nedostavila. Nemá cenu se patlat v něčem z minulého století.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: NanoL

Příspěvekod HonzaM » sob 23 pro, 2023 10:37 pm

fulda píše:
HonzaM píše:Jako ovladač lze použít například Daisy II nebo Piko Smart Control Light. Pokud někdo bude chtít tímto ovladačem ovládat i výhybky, může použít třeba výhybkový dekodér MGP pro MP1 nebo elektromagnetické přestavníky (jeden dekodér lze použít současně pro oba typy přestavníků, včetně proudově náročných přestavníků Peco), případně servodekodér pro serva.

Jo, to je přesně ta odpověď o které mluvím. O
MGP vůbec nemá s centrálou nic společného, daisy je uhlenbrock a nikoli digitrax, takže funguje jen v kompatibilním režimu.


MGP s centrálou Digitrax (konkrétně mám právě DB150) komunikuje a komunikuje s ní i Daisy II, tak pokud je Tvoje hračka skutečně jak tvrdíš s DB150 kompatibilní, musela by s nimi komunikovat také.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: NanoL

Příspěvekod zaplef » ned 24 pro, 2023 6:01 am

fulda píše:Ne, není to má cílová skupina, jen jsem si vyzkoušel tu složitost, která se nějak nedostavila. Nemá cenu se patlat v něčem z minulého století.


Škoda, přesto bude aspoň NanoL nějak dostupná? Díky.
Uživatelský avatar
zaplef
 
Příspěvky: 165
Registrován: úte 26 dub, 2016 1:55 pm
Bydliště: Plzeň

Re: NanoL

Příspěvekod HonzaM » ned 24 pro, 2023 8:41 am

Jindro, mohl bys vysvětlit co NanoL umí? Z Tvého vyjádření co neumí (neumožňuje ovládat například výhybkové dekodéry MGP ani ji nelze ovládat třeba dekodérem Daisy II) Sice píšeš, že jsi postavil ekvivalent centrály DB150 od Digitraxu, ta ale umožňuje programování lokomotiv, lze ji ovládat třeba i Daisy II nebo Piko Smart Control Kight a lze s ní ovládat veškeré komponenty MGP. Píšeš že na NanoL máš konektory LocoNet T a LocoNet B, jenže to je výmysl Uhlenbrocku, na DB150 to nenajdeš. Co tedy s NanoL lze ovládat - co třeba výhybkové dekodéry nebo moduly zpětného hlášení Digitrax? Lze přípojit DT402 a emitovat (dispatch) adresy pro programování FREDi?
LocoNet přirovnáváš k parnímu stroji, ale na rozdíl od parního stroje, který by se nehodil pro dnešní elektrické ani dieselové lokomotivy, můžeš s LocoNetem ovládat i programovat všechny soudobé modelové lokomotivy nebo motorové vozy. Znáš nějaký vlak, který s LocoNetem ovládat nelze? Na LocoNetu je založen systém MGP, který umí několikanásobně víc než některé systémy určené třeba ke stavění cest z několika výhybek.
Loconet jsi zřejmě nepochopil se všemi jeho možnostmi, ale jen to, co Digitrax zveřejnil, proto Ti připadá jednoduchý. Umí NanoL využít vše co umožňuje ovladač Digitrax DT402 a co DB150 umožňuje?
LocoNet je podle Tebe zastaralý, tak zkus přijít s něčím lepším než na něm dobře fungující MGP i řada centrál.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: NanoL

Příspěvekod fulda » ned 24 pro, 2023 9:26 am

HonzaM píše:MGP s centrálou Digitrax (konkrétně mám právě DB150) komunikuje
a o čem si tak povídají, když spolu komunikují? MGP je schopno poslouchat příkazy pro příslušenství, které posílá ovladač, nebo PC program a reagovat na ně mimo centrálu. Ale to je tak všechno. Takže na konci dne, když tam ta centrála nebude, tak si MGP ani nevšimne.
HonzaM píše: a komunikuje s ní i Daisy II, tak pokud je Tvoje hračka skutečně jak tvrdíš s DB150 kompatibilní, musela by s nimi komunikovat také.
V kompatibilním režimu. Tedy pokud ti nevadí, že máš na displeji nápis "ZJIŠŤOVÁNÍ" místo označení lokomotivy. že ti moc nefungují funkce F9+ a tak podobně, tak potom ano.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: NanoL

Příspěvekod fulda » ned 24 pro, 2023 10:25 am

HonzaM píše:Jindro, mohl bys vysvětlit co NanoL umí? Z Tvého vyjádření co neumí (neumožňuje ovládat například výhybkové dekodéry MGP ani ji nelze ovládat třeba dekodérem Daisy II) Sice píšeš, že jsi postavil ekvivalent centrály DB150 od Digitraxu, ta ale umožňuje programování lokomotiv, lze ji ovládat třeba i Daisy II nebo Piko Smart Control Kight a lze s ní ovládat veškeré komponenty MGP. Píšeš že na NanoL máš konektory LocoNet T a LocoNet B, jenže to je výmysl Uhlenbrocku, na DB150 to nenajdeš. Co tedy s NanoL lze ovládat - co třeba výhybkové dekodéry nebo moduly zpětného hlášení Digitrax? Lze přípojit DT402 a emitovat (dispatch) adresy pro programování FREDi?

Tak tedy, umí to co DB150, jen má 32 slotů (DB150 má jen 22). Má mnohem přesnější fast clock :) (minuta trvá 60 vteřin a nikoli 51,356 jako u DB150)
Z toho co píšeš, tak je potřeba si uvědomit, co se myslí komunikací s MGP. Z mojeho pohledu se slovo "komunikace s" používá pro něco, co má charakter dialogu a nepoužívá se to pro případ, kdy jsem s někým ve stejné mástnosti a slyším o čem si jiní dva povídají, to nepovažuji za "komunikaci s", ale podle tvých měřítek to pochopitelně funguje, takže žádnej problém.
Pochopitelně pro skalní příznivce Digitraxu je potřeba si LocoNet T zaslepit a nechat si jen LocoNet B. Kdo si chce připojit větší než malé množství ovladačů a nechce řešit RSLCD, tak si je klidně připojí do LocoNet B. DCC komponenty jako výhybkové dekodéry lze ovládat bez problémů. Dispatch lze používat v plném rozsahu, FREDi lze používat bez omezení. (nutno přiznat, že nemám k dispozici všechny verze, takže pokud existuje nějaká, kterou neznám, nemohu sloužit).

HonzaM píše:LocoNet přirovnáváš k parnímu stroji, ale na rozdíl od parního stroje, který by se nehodil pro dnešní elektrické ani dieselové lokomotivy, můžeš s LocoNetem ovládat i programovat všechny soudobé modelové lokomotivy nebo motorové vozy. Znáš nějaký vlak, který s LocoNetem ovládat nelze?
Naštěstí znám, ba přímo neznám žádný vlak, který by bylo možné ovládat LocoNetem. Například modelové vláčky se u nás velmi často ovládají pomocí DCC, ale to je něco jiného než LocoNet.

HonzaM píše:Na LocoNetu je založen systém MGP, který umí několikanásobně víc než některé systémy určené třeba ke stavění cest z několika výhybek.
Loconet jsi zřejmě nepochopil se všemi jeho možnostmi, ale jen to, co Digitrax zveřejnil, proto Ti připadá jednoduchý. Umí NanoL využít vše co umožňuje ovladač Digitrax DT402 a co DB150 umožňuje?
LocoNet je podle Tebe zastaralý, tak zkus přijít s něčím lepším než na něm dobře fungující MGP i řada centrál.

Ano, MGP použilo stejnou fyzickou vrstvu a vytvořilo si nekolizní logickou vrstvu - viz příklad s několika lidmi, kteří jsou spolu v jedné místnosti a každý si povídá ve dvojici a jsou dokonce dost ohleduplní, takže se (moc) nepřekřikují.
Ano, to co umožňuje všechny funkce, které používá DT402 a celá řada dalších ovladačů uvedených na trh zhruba do roku 2015. Jen má vestavěný pouze 2A booster, nemá pípátko, takže nelze zapnout pípnití, když dojde k uvolnění slotu.
Zůstaneme u toho, že pokud má něco specifikaci starší než 26 let, lze to ve světě elektroniky považovat za dinosaura.
Znám celou řadu lidí, kteří mají rádi svá veteránská auta, znám lidi, kteří nedají dopustit na Trabant 601 pro jeho jednoduchost a možnost úprav, třeba možnost postavit na střechu stan... To ale nic nemění na tom, že Trabant je zastaralé auto a jeho koncepce je dávno překonaná.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: NanoL

Příspěvekod fulda » stř 27 bře, 2024 8:23 pm

Pro pobavení - základní setík. Jedna centrála s USB rozhraním pro připojení k počítači a k tomu jednoduchý ovladač, například pro nastavování fredů, nebo prostě pro ovládání malého kolejiště.
Na ovladači je ještě vývojová destička, ta tam pro provoz nepatří.
NanoL2.jpg

Rozhodně zajímavá je cena. Centrála kolem 250,-, USB rozhraní tak za 50.- a ovladač lehce přesahuje stovku. (v korunách za materiál, ale to je jedno, protože je to DIY zařízení, takže ho mohou vlastnit jen ti, co si jej udělají sami)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 47 návštevníků