Centrála DR5000

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod fulda » pát 26 kvě, 2023 7:26 am

vmucha píše:je to určené pro modulovku. Než jsem se rozhoupal ke koupi DR5000, tak skončila.

Můžeš si třeba poskládat něco vlastního s Arduinem.
Konec konců, to co dostaneš pod označením TCS-2 není o nic lepší.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod zavovi » pát 26 kvě, 2023 12:49 pm

fulda píše:Můžeš si třeba poskládat něco vlastního s Arduinem.
Konec konců, to co dostaneš pod označením TCS-2 není o nic lepší.


Nechci se na fóru hádat, sám nemám rád, když si někdo vylévá své osobní problémy na jiných. Ale tohle mě trochu zaskočilo. Proč si to myslíš?

  1. Není tam použitý žádný kód z Arduina
  2. 95% kódu jsem napsal úplně sám
  3. Jsou věci, které jsem musel postupně vyladit a také se poučit ze svých chyb...
  4. Dávám 100% zákaznickou podporu (každému vždy odpovím a každému se snažím pomoct)
  5. Vím, že výrobek není dokonalý, ale který je? Koupil jsem si nejdražší 4K UHD přehrávač od SONY a asi každý 10 film se zasekne a přehrávač potřebuje restart. Televize od SONY - také potřebuje pravidelně restart. Android Auto - běžně padá nebo něco nefunguje. Android telefony... A mohl bych pokračovat. A to nekupuju čínské šunty, ale často vlajkové výrobky a vybírám podle recenzí. Nechci být jako ostatní a dělat to co nejlépe, ale někdy se to prostě nepodaří a člověk udělá chybu. Poslední rok už to testuje i více lidí před vydáním aktualizace.

Ale to je jen můj názor. Dělám to vše jen proto, že mě to baví. Dělám to po pracovní době a ve svém volném čase a rozhodně ne pro peníze. Proto mě trochu zamrzí takovéto názory. Ale nemám nic proti tomu, ať si každý sestaví vlastní centrálu. Já rád pomohu a poradím alespoň s tím, co vím ;-) Sám jsem několikrát uvažoval dát centrálu veřejně zdarma, ale jediné, co je mojí noční můrou, tak to, že to pak někdo vezme a začne to prodávat sám za sebe a vydělávat na mé práci. Bohužel tak to je a tohle je jediný důvod, proč to není jako Open Source projekt.
H0-DCC
Centrála TCS: http://www.zavavov.cz/tcs-2
Ovladač TCS-RC: http://www.zavavov.cz/tcs-rc
zavovi
 
Příspěvky: 251
Registrován: úte 18 lis, 2014 9:34 pm
Bydliště: Brno

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod fulda » pát 26 kvě, 2023 2:08 pm

zavovi píše:Proč si to myslíš?

Tak pochopitelně záleží na tom, jak si položíš kritéria. Já si trochu myslím, že by nebylo od věci se trochu poučit z kauzy digikeijs.

Dostaneš centrálu, kterou vytvořil a maintainuje jeden člověk. Má velmi malé technické zázemí a nemá prakticky žádné renomé.
Kód napsal sám, takže se dá těžko odhadnout, jaká si stanovil kvalitativní kritéria při psaní toho kódu.
Je velmi pravděpodobné, že řešení reklamací bude do určité doby velmi přátelské, ale pokud se stane, že bude nutné opravit větší množství kusů, nebude to možné
Nelze očekávat, že by zařízení procházelo nějakým procesem certifikace, nebo jiným hodnocením kvality.

Takže z mého pohledu je to všechno stejné - je jedno, jestli si koupíš TCS-2, nebo NanoX, nebo si upatláš něco s Arduinem. Nepřijde mi fér tvrdit, že to tak není.

U toho Arduina se dokonce může stát, že někdo ten kód alespoň prohlédl, když už ne auditoval.

Nehledě na to, že podoba jména s Train Control Systems Pennsylvania (NMRA registration ID 153) je předpokládám čistě náhodná?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod zavovi » pát 26 kvě, 2023 3:53 pm

Ok, tvé obavy chápu. Jsem v podstatě sám, i když už to tak úplně není. Mám kolem sebe několik lidí, kteří pomáhají, především s testováním. Mám vlastní "certifikační" proces. Každá vyrobená centrála tím musí projít. Jedná se o testování jednotlivých periférií. Samozřejmě to není jako u sériovek.

Z tvého pohledu je to srovnatelné s Arduinem. Ale z mé zkušenosti jsou Arduino knihovny pro produkty nevhodné. Nejsou dobře odladěné, nemají ošetřené chyby a podobně. Proto se mi srovnání nelíbilo. Já se občas samozřejmě inspiruji nějakým kódem, ale nikdy ho nepoužiji a raději si to napíši sám. Mám tak pod kontrolou vše a jsem si jistý, že jsem udělal maximum pro bezpečnost a správnou funkčnost.
Také bych rád dodal, že pokud si to někdo bude platlat s Arduinem, tak ho to bude stát přinejmenším stejný nebo poloviční čas, jako mě stálo vytvořit tu centrálu. Není to jen tak, odladit HW a SW. Nechci tím říkat, že to někdo nezvládne, ale já už to prostě jednou udělal. Dělal jsem to ve své době hlavně pro sebe, ale pak se o to začalo zajímat stále více lidí, tak jsem jim to chtěl dát.

Společnost Train Control Systems jsem neznal a až později jsem byl na ni upozorněn. Bohužel jsem zvolil název nešťastně. Vycházel z anglických slov "Train Control Station". Někdy bych to asi mohl dohledat v GITu.

Mě zamrzelo srovnání s Arduinem především proto, že si každý myslí, že jsem vzal několik různých kódů, splácal to dohromady a ono to nějak funguje :-( Ale pro mě je to napsané úplně od nuly. Mám na to jako důkaz GIT, kde mám kompletní historii celého projektu. Všechno jsem vymyslel sám, některé funkce mi navrhly lidi, kteří mě od začátku sledovali. Také jsem se více zaměřil na bezpečnost, znemožnění přebírání vlaků, možnosti jako ADMIN - USER. Ono se to nezdá, je tam tolik detailů uvnitř, které jsem u jiných centrál neviděl. Celá databáze vlaků a distribuce do ovladačů. Je to takový malý systém, jako třeba program na PC.

Chápu, že nebudí důvěru to, že jsem na to sám. Ale snažím se to dělat tak, aby to vypadalo, že i do budoucna nikoho nevypeču:
  1. Když byl HW problém s aktualizací na TCS centrálách, nabídl jsem možnost (cca jeden rok), kdy mi lidi centrály mohly doručit a já každou osobně rozebral, aktualizoval, otestoval a poslal zpět na vlastní náklady.
  2. Když jsem dokončil centrálu TCS-2, chtěl jsem ukončit podporu původních centrál TCS, ale neudělal jsem to a rozhodl jsem se vydávat většinu aktualizací stále i pro starou centrálu.
  3. Můj web ZAVAVOV je v podstatě zároveň i můj blog. Není to jen o centrálách. Když bych náhodou skončil s výrobou, web zůstane a informace o centrálách včetně návodů také. Web budu platit dál. Není financován ze "zisku" z centrál. V podstatě nic kromě dalšího vývoje a výroby není financováno z těch peněz. Protože z toho skoro žádné nejsou...

Asi bych toho našel i víc. Jen mě to prostě zamrzelo, jak to lidi vidí. Je za tím opravdu spousta práce.
H0-DCC
Centrála TCS: http://www.zavavov.cz/tcs-2
Ovladač TCS-RC: http://www.zavavov.cz/tcs-rc
zavovi
 
Příspěvky: 251
Registrován: úte 18 lis, 2014 9:34 pm
Bydliště: Brno

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod sidlo » pát 26 kvě, 2023 4:34 pm

Lidi to vidí dobře, jenom někteří neunesou úspěch jiných.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3601
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod fulda » pát 26 kvě, 2023 6:42 pm

zavovi píše:...

Píšeš o sobě hezky. Už pracuji se softwarem (a také hardwarem) dost dlouho na to, abych věděl. jak takový vývoj probíhá.

Řeknu k tomu tolik, že tím, jak instantně považuješ cokoli spojeného s Arduinem za špatné, dost snižuje můj názor na tvojí profesionalitu. Arduino knihoven je hodně a tak je jasné, že mezi nimi jsou i špatné i dobré. Je jasné, že někdy byla móda vytvořit "něco" pro Arduino a to značně zvětšilo množství nepoužitelného balastu. I tak je nutné ocenit, že knihovny vytvářejí lidé, kteří alespoň mají koule na to svůj kód ukázat a nechat ostatní se k němu vyjádřit.

Jak jsem řekl - z pohledu zákazníka je stejné riziko si koupit tvojí centrálu, jako si upatlat něco s Arduinem a nebo si postavit NanoX podle návodu na webu. Samozřejmě existují i horší případy. Třeba koupit si NanoX od někoho, kdo jí vyrobil jen podle návodu na internetu (bez znalosti principů).

Prostě - pokud si to postavíš sám, víš na čem jsi. Pokud si postavíš něco, co už si postavilo víc lidí, máš šanci, že pokud narazíš na problém, někdo takový problém řešil a své řešení popsal.

Z mé zkušenosti bych řekl: "Pozor na projekty, které mají indická videa".

Ale jinak je mi to jedno, já mám svůj názor a občas si kupuji, nebo stavím zařízení, která nutně nejsou v souladu s tím, co bych chtěl používat.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Jirkátor » pát 26 kvě, 2023 7:09 pm

Pánové, je pro mne, co by naprostého laika, velice přínosné, číst vaši fundovanou debatu a tak vám do ní jen nerad vstupuji dotazem: nespletli jste si vlákno?
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1036
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod adix » pát 26 kvě, 2023 8:58 pm

sidlo píše:Lidi to vidí dobře, jenom někteří neunesou úspěch jiných.

Velmi přesně vystiženo. “fulda” je trapný, není schopen strávit něčí úspěch, zatímco on nedokázal nic.
adix
 
Příspěvky: 78
Registrován: pon 01 dub, 2019 11:30 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod vvitty » pát 26 kvě, 2023 10:13 pm

adix píše:Velmi přesně vystiženo. “fulda” je trapný, není schopen strávit něčí úspěch, zatímco on nedokázal nic.


Mozna by neskodilo predtim nez neco napisete si take neco o danem cloveku zjistit.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod BohousP » pát 26 kvě, 2023 10:57 pm

adix píše:... “fulda” je trapný, není schopen strávit něčí úspěch, zatímco on nedokázal nic.

Trapný je hlavně tvůj příspěvek. Pokud chceš znát některé Fuldovy výsledky, podívej se na http://www.fucik.name.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod zdeno » sob 27 kvě, 2023 5:12 am

adix píše:
sidlo píše:Lidi to vidí dobře, jenom někteří neunesou úspěch jiných.

Velmi přesně vystiženo. “fulda” je trapný, není schopen strávit něčí úspěch, zatímco on nedokázal nic.

nech mi Adix ukaze svoje projekty ??
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod mpinta » sob 27 kvě, 2023 6:57 am

adix píše:
sidlo píše:Lidi to vidí dobře, jenom někteří neunesou úspěch jiných.

Velmi přesně vystiženo. “fulda” je trapný, není schopen strávit něčí úspěch, zatímco on nedokázal nic.

Většina z nás naštěstí ví, "co je fulda zač". Jeho přínos je nedocenitelný. Jindro, klídek, ani nereaguj.
Zajímavé, jak jsou takové výpady schované většinou za anonymní nick.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Zlámalík » sob 27 kvě, 2023 7:18 am

adix píše:Velmi přesně vystiženo. “fulda” je trapný, není schopen strávit něčí úspěch, zatímco on nedokázal nic.

To píšete o sobě, že ano, pane "kolego"?
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1821
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod HonzaM » sob 27 kvě, 2023 7:49 am

Diskuze tady trochu odbočila od podstaty dotazu i názvu vlákna a zvrhla se do nenávistného napadání a obviňování místo věcné diskuze. vmucha napsal o co mu jde (centrála pro modulovku) a bylo by asi nejlepší založit nové vlákno, nazvané třeba “centrála pro modulovku”. Tam by bylo dobře aby upřesnil co má na mysli, zda má jít o modulovku splňující normy FREMO, případně jaká kritéria a požadavky pro modulovku má. Je třeba skupina modelářů kteří původně stritně dbali regulí FREMO s ovládáním FREDy, ale pokud vím jim nyní vyhovuje bezdrátové ovládání s protokolem Z21 a WLANmausy v kombinaci s mobily s aplikací Z21 (pokud se pletu, nechť to upraví). Asi bude více spolků používajících jiné ovládání. Pokud jde o jednotlivé centrály, bylo by lepší místo obviňování a osobních útoků uvést věcné argumenty. V takovéto formě by to mohlo být třeba následovně:
YaMoRC 7001:
Pozitiva:
Všechny obvyklé protokoly
Možnost ovládání také Multimausem i FREDy
Negativa:
Nutnost přestavby z DR5000 a tedy nutnost mít tuto dnes již nedostupnou centrálu

YaMoRC 7100/7101:
Pozitiva:
Všechny obvyklé protokoly
Možnost ovládání také Multimausem i FREDy
Negativa:
Zatím nedostupná
Pravděpodobně nezemožňuje zásah do jízdy jiným ovladačem

TCS-2
Pozitiva:
Možnost souběžného ovládání ovladači Multimaus, WLANmaus, ESU mobile Control II, TCS-RC, mobil s aplikací WiThrottle (iPhone) nebo jakýkoli s OS Android.
Zajištění že v případě kdy je vlak ovládán kterýmkoli z uvedených ovladačů, nemůže do jeho jízdy zasáhnout jiný
Samostatný vystup DCC funkční i při zkratu na kolejích (například možnost přestavení výhybky která říznutím způsobila zkrat, nezhasne osvětlení)
Negativa:
Servisní zázemí představuje pouze jeho autor
Nedisponuje protokolem LocoNet

Určitě jsem neuvedl u jmenovaných centrál všechna pozitiva i negativa, kdokoli může doplnit pozitiva i negativa a další centrály na na základě ověřených faktů
Prosím bez osobních útoků a lží.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4074
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Dostupná centrála pro modulovku

Příspěvekod fulda » pon 29 kvě, 2023 10:16 am

HonzaM píše:vmucha napsal o co mu jde (centrála pro modulovku) a bylo by asi nejlepší založit nové vlákno, nazvané třeba centrála pro modulovku.

Mimochodem - vlákno existuje od roku 2014.

Je hezké, že už víme, které centrály použít nelze.

Já bych se v případě modulovky držel toho, co použít lze.

Pro modulvku se tradičně používá MiniBOX
Jedná se o DIY zařízení, což trochu omezuje dostupnost.
Předností je dobrá cena
Nedostatkem je celkem značná zastaralost.

Pokud se nepletu, dá se docela úspěšně použít Uhlenbrock Daisy a jeho klony (když už je FRED jejich konceptem).
Ale krom toho, že mám doma jeden, tak o něm moc nevím. V mnoha případech se dají velmi levně koupit ze startsetů.

Pak jsou tu zdenovo CentrBOXy. Podle řečí se v podstatě nedají pořídit a jejich morální věk je velmi blízko MiniBOXu. Navíc mají to kouzlo "one mane šou".

Díky knihovnám MRRWA existuje spoustu slepenců pro Arduino. Tady je výhoda v tom, že vlastní knihovny jsou docela slušné, nevýhoda v tom, že zase zůstávají poněkud zastarale na platformách ATmega a také to, že je často lidé znásilňují do projektů jinak, než je potřeba. Takže při proše hledání a hodně znalostech se dá najít slušnej projekt, ale to není činnost pro každého.

Další centrály máme od Digitraxu, ESU a určitě i jiné, když je ten LocoNet tak populární. Většina z nich se vyznačuje tím, že je neznám.

Vlasto - pokus se prosím ve správném vlákně popsat, co od centrály čekáš. Znám spoustu modulovek, které dávno nepoužívají LocoNet, takže ten předpoklad vůbec nemusí být správný.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků