Digitalizácia motoráka LVT 171 od BTTB

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Digitalizácia motoráka LVT 171 od BTTB

Příspěvekod Raml » pát 03 úno, 2023 10:12 pm

Dobrý deň všetkým,
plánujem digitalizovať motorák LVT 171 od BTTB v mierke TT. Chcem použiť dekodér Zimo MX630.
Máte s tým nejaké skúsenosti? Prípadne mi viete posunúť kontakt na nejakého modelára, ktorý už digitalizoval tento model?
Potreboval by som aj radu ohľadom zapojenia LED svetiel vpredu a vzadu.
Vopred ďakujem. :D
Raml
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř 01 úno, 2023 7:42 am

Re: Digitalizácia motoráka LVT 171 od BTTB

Příspěvekod Radek Strnad » sob 04 úno, 2023 1:33 pm

No nevím, jestli zrovna tuhle stařešinu je vhodné digitalizovat. Samozřejmě to jde, ale nikdy to nebude ono. Pokud máš dekodér s drátky, tak pak je to klasika černý a červený každý na jednu stranu přívod od kolejí. Dále musíš přerušit stávající propojení motoru a kolejí. Odstranit odrušovací odpory a kondenzátor. Na motor jde od dekodéru šedý a oranžový vodič. Pokud chceš osvětlení, tak modrý vodič z dekodéru je plus a žlutý s bílým je mínus, které se spíná dekodérem. Podle toho musíš nainstalovat/napolarizovat diody, aby ti to svítilo. Můžeš také použít digitalizační plato od Fischer Modell, kde máš na platu přesně popsány všechny pájecí plošky a celé je to dělané pro dekodér Next18. Aby ti to jezdilo, je potřeba zajistit kvalitní sběr proudu z dvojkolí. U dvounápravového vozidla bez vypružení nápravy je to problém. Vyřešit lze zakoupením vodivého magnetického spřáhla Peho, a zajistit si tak sběr proudu i z přívěsu. Tato spřáhla jsou doupólová nebo čtyřpólová(tam pak lze spínat i osvětlení přívěsu). Upřímně: Než tohle všechno absolvovat, tak bych milý LVT od BTTB prodal a utržené peníze bych si přidal na nákup nového. Ty od Krese jsou perfektní a pokud koupíš už digitální, nemusíš nic řešit a máš osvětlení i u interiéru a ještě kabiny strojvedoucího. Rozdíl mezi digitálním BTTB a novým od Krese bude asi jako mezi Trabantem a Rolls Roycem poslední řady.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Digitalizácia motoráka LVT 171 od BTTB

Příspěvekod Raml » pon 06 úno, 2023 2:28 pm

Radek Strnad píše:No nevím, jestli zrovna tuhle stařešinu je vhodné digitalizovat. Samozřejmě to jde, ale nikdy to nebude ono. Pokud máš dekodér s drátky, tak pak je to klasika černý a červený každý na jednu stranu přívod od kolejí. Dále musíš přerušit stávající propojení motoru a kolejí. Odstranit odrušovací odpory a kondenzátor. Na motor jde od dekodéru šedý a oranžový vodič. Pokud chceš osvětlení, tak modrý vodič z dekodéru je plus a žlutý s bílým je mínus, které se spíná dekodérem. Podle toho musíš nainstalovat/napolarizovat diody, aby ti to svítilo. Můžeš také použít digitalizační plato od Fischer Modell, kde máš na platu přesně popsány všechny pájecí plošky a celé je to dělané pro dekodér Next18. Aby ti to jezdilo, je potřeba zajistit kvalitní sběr proudu z dvojkolí. U dvounápravového vozidla bez vypružení nápravy je to problém. Vyřešit lze zakoupením vodivého magnetického spřáhla Peho, a zajistit si tak sběr proudu i z přívěsu. Tato spřáhla jsou doupólová nebo čtyřpólová(tam pak lze spínat i osvětlení přívěsu). Upřímně: Než tohle všechno absolvovat, tak bych milý LVT od BTTB prodal a utržené peníze bych si přidal na nákup nového. Ty od Krese jsou perfektní a pokud koupíš už digitální, nemusíš nic řešit a máš osvětlení i u interiéru a ještě kabiny strojvedoucího. Rozdíl mezi digitálním BTTB a novým od Krese bude asi jako mezi Trabantem a Rolls Roycem poslední řady.


ĎAKUJEM. Je mi to jasné, že to nebude ako nové... :)
Raml
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř 01 úno, 2023 7:42 am

Re: Digitalizácia motoráka LVT 171 od BTTB

Příspěvekod Pavel 152 » pon 06 úno, 2023 4:45 pm

Ještě by bylo vhodné informovat o ceně za motorák od Krese. Například tady.

https://www.elriwa.de/Kres-2209NDN-Trie ... al/A286191

Při ceně na bazarech BTTB okolo 800,- Kč a 6000,- Kres je volba pro ty co mají hluboko do kapsy jasná.
I digitalizovaný BTTB bude jezdit v pohodě, nesmí dvojkolí v žádném případě házet, nesmí být odřená na mosaz. ale nejlépe nejetá-nová. Do všech rohů podvozku umístit olověná závaží. Doplnit sběr z náprav u přípojného vozu a spojit jej vodiči s motorovým. změnit sběrací plíšky aby se dotýkaly kol z boku.
Vnější uchycení náprav měly u BTTB pouze motorák a T334, toto umožňuje malý svislý výkyv náprav. To je příčinou špatných jízdních vlastností. Nová 334 již má uložení uvnitř, LVT od Krese má výkyvnou nápravu 810 MTB taktéž.
Jinak další už popsal Zlámalík.

Pavel
Pavel 152
 
Příspěvky: 420
Registrován: ned 09 led, 2011 5:24 pm

Re: Digitalizácia motoráka LVT 171 od BTTB

Příspěvekod Zlámalík » pon 06 úno, 2023 6:48 pm

Pavel: jen upřesním, že Zlámalík popsal, ale ne tady :-D Prvně na mne tenhle dotaz vyskočil na K-repu, tak jsem odpověděl tam.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1824
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Digitalizácia motoráka LVT 171 od BTTB

Příspěvekod Pavel 152 » pon 06 úno, 2023 7:25 pm

Však já vím, tazatel se ptal i tam.
Pavel
Pavel 152
 
Příspěvky: 420
Registrován: ned 09 led, 2011 5:24 pm

Re: Digitalizácia motoráka LVT 171 od BTTB

Příspěvekod Sandy » úte 07 úno, 2023 8:42 am

Dovolil bych si doplnit pro všechny začátečníky, kteří se pokoušejí digitalizovat (nejen) staré modely.
Prvním předpokladem je osvojení si minimálních znalostí z elektrotechniky: rozdíl mezi střídavým a stejnosměrným napětím, co je to dioda, LED a odpor, způsoby zapojení dekodérů apod.

Pár modelů bez přípravy na DCC jsem digitalizoval a vždy to pomohlo. Přinejmenším motorkům dopřejete pulzní napájení.
A protože jsem z Česka, tak jsem použil tuto desku:
https://1185589887.s1.eshop-rychle.cz/es-pecky/eshop/1-1-Es-Pecky/7-1-Es-HO-TT-elektronika/5/150-19761-Univerzalni-deska-pro-lokomotivy
Pokud se do modelu vejde, tak výrazným způsobem digitalizaci usnadní.
Jako dekodery jsem používal LENZ Silver +, které ale teď nahradily LENZ Standard V2. Jsou levnější než ZIMO MX630 a na starší loko úplně postačují.
Já jsem si ještě jako elekrotechnik - amatér a neznalec elektronických reálií nechal vyrobit tranzistorový spínač, takže i u starších modelů mohu nezávisle ovládat čelní osvětlení, reflektor i konce.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Digitalizácia motoráka LVT 171 od BTTB

Příspěvekod Ivan » úte 07 úno, 2023 10:34 am

Kdyby tazetel zvažoval tu desku od es Pečky, mohu ji oměřit, mám ji v šuplíku.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Digitalizácia motoráka LVT 171 od BTTB

Příspěvekod Raml » čtv 09 úno, 2023 7:51 am

Ivan píše:Kdyby tazetel zvažoval tu desku od es Pečky, mohu ji oměřit, mám ji v šuplíku.


Budem Vám vďačný. Prosím o rozmery. Vopred ďakujem.
Raml
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř 01 úno, 2023 7:42 am

Re: Digitalizácia motoráka LVT 171 od BTTB

Příspěvekod krakora » čtv 09 úno, 2023 10:09 am

Když si rozklikneš kolonku ke stažení, je tam návod zapojení i rozměry
krakora
 
Příspěvky: 96
Registrován: úte 10 říj, 2006 7:55 am


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Deathlosopher a 17 návštevníků