Ovladače

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Ovladače

Příspěvekod fulda » ned 20 úno, 2011 4:26 pm

Ahoj,

v několika tématech se řeší ovladače, tak si založím ještě jedno takové anketní téma.
Jaké kdo používáte ovladače?
Všimnul jsem si, že hodně populární jsou Roco MultiMaus, LH100 a LH90 od Lenz (používá někdo LH200??)
Potom tu bude celá řada ovladačů od Uhlenbrock ve kterých se moc nevyznám.

Nicméně moje otázka je spíš na alternativní ovladače.
Používáte někdo ovladače typu simple maus :?: , které se hodí na výstavy?
Nebo TCO :?: - pro ovládání nepohyblivých věcí (přestavníky, semafory, světla...)
Nebo třeba XWL :?: jako bezdrátovou alternativu?
Trochu jsem si říkal, že pro express net neexistuje pořádnej onladač pro posuny (třeba na Milanovu logiku kruhu), kterej by měl rovnou dvě kolečka na dvě mašinky a tak.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4878
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Ovladače

Příspěvekod michal.kubista » ned 20 úno, 2011 5:19 pm

Ahoj,
já kromě MM používám "pokročilou myš" z DCCkoleje a jsem s ní celkem spokojenej. Jediné, co jsem ještě nezjistil, jak předám loko mezi touto postavenou myškou a MM, jelokž MM si loko sebere pro sebe a pak se přes "pokročilou myš" nechce nechat ovládat. Nadruhou stranu postavená myška je praktičtější při nastavování CV různých dekodérech, nejen lokomotivních.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Ovladače

Příspěvekod fulda » ned 20 úno, 2011 9:25 pm

michal.kubista píše:Ahoj,
já kromě MM používám "pokročilou myš" z DCCkoleje a jsem s ní celkem spokojenej. Jediné, co jsem ještě nezjistil, jak předám loko mezi touto postavenou myškou a MM, jelokž MM si loko sebere pro sebe a pak se přes "pokročilou myš" nechce nechat ovládat. Nadruhou stranu postavená myška je praktičtější při nastavování CV různých dekodérech, nejen lokomotivních.

To je původní projekt mini maus. Co myslíš tím nechce nechat ovládat?
Co používáš za centrálu? Roco Booster s centrálou v MM? nebo třeba NanoX?
On je trochu problém, že některé příkazové stanice (centrály) nepropagujou informace o zménách. To nevadí "kolečkovejm ovladačům", ale tlačítkovejm ano, protože nedokéžou poznat, jaké bylo to číslo, které chceš zvětšit a nebo zmenšit.

Vlastně přemejšlím ještě nad jednou věcí - na úplné plošňáku vlevo dole (pokud je x-buss nahoru) má bejt 3pin konektor, nebo alespoň budou 3 pájecí body. tam se dá připojit potenciometr 10k a máš kolečkovej ovladač a ten bejvá v poho - to jsi nezkoušel?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4878
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Ovladače

Příspěvekod michal.kubista » pon 21 úno, 2011 9:43 am

Ahoj Fuldo,
Takže centrálu mám NanoX (H-Centrálu)
Ovladač mám bez potenciometru, ale mohu to s ním vyzkoušet, za to nic nedám.
No a pokud loko nemám předdefinovanou v MM, pak si vyberu adresu loko na pokrtčilém ovladači a vše funguje tak, jak má. Pokud ale nadefinuju v MM loko (její adresu), pak i když je loko nepoužívaná, tak pokročilým ovladačem nelze nic řídit.
Na mě to budí dojem, že MM posílá centrále informace o stavu loko neustále, i když ji momentálně neovládá. Nevím, jestli se nemá ovládání nějak předat na druhý ovladač, to jsem zatím nehledal a neřešil, ale do budoucna by to bylo dobré vědět.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Ovladače

Příspěvekod male zvire » pon 21 úno, 2011 11:10 am

Na internetu jsem narazil na tenhle ovladač: http://locodriver.xf.cz/index.html a docela bych ho i postavil, jenom nevím jak bude spolupracovat s H-centrálou a dnešními dekodéry.
Nemáte s tímhle ovladačem a H-centrálou někdo zkušenost?
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: Ovladače

Příspěvekod michal_n_cz » úte 22 úno, 2011 1:55 am

fulda píše:Vlastně přemejšlím ještě nad jednou věcí - na úplné plošňáku vlevo dole (pokud je x-buss nahoru) má bejt 3pin konektor, nebo alespoň budou 3 pájecí body. tam se dá připojit potenciometr 10k a máš kolečkovej ovladač a ten bejvá v poho - to jsi nezkoušel?

Já mám opačnou zkušenost - ovladače s tlačítky fungují co se týká přebírání lolomotiv korektněji (LH100 a Minimaus) - sáhnu na adresu a vidím aktuální směr a rychlost na displeji. Pokud se pokusím přebranou adresu ovládat, tak jizda pokračuje plynule z nastavení předchozího ovladače, který se rozbliká a tímto signalizuje, že mu lokomotivu (adresu) někdo "ukrad" Což pochopitelně neumí LH90, Multimaus a Simplemaus - kolečko se samo neotočí do příslušné polohy - jen na MM skočí šipka. U Siplemaus je navíc nějak ojebaná adresa xpressnetu - nikde se tam nedá nastavit, ale nějak to prostě funguje. Mám jen jednu, nazkoušel jsem tedy 2 najednou. Jinak obecně všechny ty výše uvedené ovladače spolupracují až na nepatrné drobnosti.
No Minimaus má postavený a jak jsem to já pochopil, tak tim aktálním fw poťák nefunguje a s tím původním to nefungovalo správně. Je ještě alternativní fw pro rotační enkodér, ale ten mi nefungoval korektně - fungovalo to hrozně pomalu, nepoužitelné.
Pak jse zkoušel připojit enkodér s trarovačem a klopným obvodem a odělil jsem to optočleny. To docela fungovalo, ale bohužel enkodéry z GM jsou dosti nekvalitní, takže nastává že v aretované klidové poloze někdy zůstal jeden spínač sepnut a fw Minimausu je navržen tak, že když držíš tlačítko zrychluj nebo zpomaluj, tak jako bys to mačkal pořát dokola. Lokomotiva pro to v některých polohách enkodéru nakonec zpomalila nebo 0 na zrychlila naplno.
Michal N.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 842
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Ovladače

Příspěvekod michal_n_cz » úte 22 úno, 2011 2:03 am

michal.kubista píše:No a pokud loko nemám předdefinovanou v MM, pak si vyberu adresu loko na pokrtčilém ovladači a vše funguje tak, jak má. Pokud ale nadefinuju v MM loko (její adresu), pak i když je loko nepoužívaná, tak pokročilým ovladačem nelze nic řídit.
Na mě to budí dojem, že MM posílá centrále informace o stavu loko neustále, i když ji momentálně neovládá. Nevím, jestli se nemá ovládání nějak předat na druhý ovladač, to jsem zatím nehledal a neřešil, ale do budoucna by to bylo dobré vědět.

Je to divné, nic se předávat nemusí, má to fungovat, že si prostě adresu vezmeš a ten ovladač co je mu sebrána se rozbliká, pokud je na displeji ještě ta aktuálí lokomotiva/adresa, mám dojem že toto mi funguje bez problémů. Zkusím vyzkoušet a napíšu.
Michal N.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 842
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Ovladače

Příspěvekod Radek Strnad » úte 07 črc, 2015 3:38 pm

Nevěda kam zatnout svůj stupidní dotaz, použiju toto stářím omšelé téma.........má už někdo nový ovladač LH01 od Lenze???? Já si ho včera přivezl, ale nemaje český návod docela tápu. Je to něco úplně jiného, než LH100 nebo LH090, vypadá jednoduše a asi i bude jednoduchý, ale mám některých úkonech docela hokej, tak než se pustím do překladu, rád bych zjistil, jestli už ho někdo otestoval, popř. jestli někde není návod v češtině.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Ovladače

Příspěvekod fulda » úte 07 črc, 2015 6:01 pm

Video návod jsi zkoušel???
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4878
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Ovladače

Příspěvekod Radek Strnad » stř 08 črc, 2015 7:39 am

Díky, jdu na to............ :mrgreen: .......................................................................................................................................................... .......O několik hodin později: Tak jo, snad jsem většinu pochopil. Ještě se tedy podělím o první dojmy. Ovladač jsem si koupil jako doplněk k LH100, který už mám delší dobu, pro případ, že budeme jezdit na kolejišti dva(třeba s manželkou :lol: :lol: :lol: ). Centrálu mám LZV100. Ovládání je opravdu velmi jednoduché a většina úkonů se provádí pouze stiskem a otáčením středního otočného knoflíku, který má pět spínacích bodů(nahoře, dole, vlevo, vpravo a střed). Všech 29 funkcí je řazeno za sebou a volí se pouze pootočením knoflíku o jeden "skok". Rychlostní stupně se zároveň s otáčením knoflíku(vždy zleva doprava) rozsvěcí na displeji. Stisknutím středu knoflíku se přehodí směr jízdy. Tlačítka A,B,C slouží k rychlému sepnutí funkcí 0,1,2. Intenzita osvětlení displeje se dá nastavit a písmena(číslice) by rozeznal snad i člověk, který je na jedno oko slepý a na druhé nevidí. Ovladač umí samozřejmě programování adresy, postrky(přípřeže), programování CV na progr. koleji i v režimu PoM. Nevýhodou třeba pro mně je, že v paměti STACK lze uložit pouze 12 adres lokomotiv. Nevím, proč to u Lenze dělají tímto nesmyslným způsobem(LH90 jich měl jen 8 ). Kdo má na kolejišti stabilně jezdící větší počet mašinek, musí neustále to, co je nad 12 přidávat a naopak jiné tedy odmazávat(doufám, že jsem to správně pochopil a přeložil). Je to sice jednoduchý úkon, ale nevím, jestli si zvyknu. Mám ještě Roco MM, kterého jsem chtěl pustit do světa, ale nevím, zatím ho ponechám. Na něm zase nemám těch 29 funkcí. Cena na to, co nový LH01 umí je myslím přijatelná a pro jezdiče, který nemá víc jak 12 strojů na kolejišti je to pro začátek dobrý ovladačík.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Ovladač JMRI WiFi pro parní lokomotivy bez kompromisů

Příspěvekod sidlo » ned 29 led, 2023 8:14 am

Mnoho uživatelů preferuje fyzické ovládací panely před panely na tabletu. V oblasti ovladačů lokomotiv není tato preference tak častá. Přesto existují řešení, která řeší fyzický ovladač bez kompromisů.

Uživatelsky přizpůsobitelný ovladač parních lokomotiv

https://forum.mrhmag.com/post/an-operating-steam-throttle-you-can-customize-12548356?pid=1334366127&fbclid=IwAR0hqzp-AXCqQgdk2QSy_F0mAYpqbSr4m-K43I4TGd1z9F0HulhYbnlA8FU


P.S. není určen pro XpressNet

Obrázek
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3602
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Ovladač JMRI WiFi pro parní lokomotivy bez kompromisů

Příspěvekod BohousP » ned 29 led, 2023 10:39 am

sidlo píše:Uživatelsky přizpůsobitelný ovladač parních lokomotiv

Fakt hezký. Možná bych AA baterie nahradil článkem 18650 s USB-C dobíjením.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Ovladače

Příspěvekod Zlámalík » ned 29 led, 2023 6:30 pm

Dobrý steam punk! Dobíjet? Dynamem na páru!
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1821
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Ovladače

Příspěvekod HonzaM » pon 30 led, 2023 8:17 am

Pro milovníky parních lokomotiv moc hezký ovladač. Z popisu je zřejmé, že používá pro spojení s centrálou wifi. Uvádí se “JMRI WiFI”. Pokud vím, JMRI v této souvislosti používá protokol WiThrottle, to by mohl být protokol, který používá také ESU pro svůj ovladač Mobile Control II a disponuje jím i centrála TCS 2. Určitě musí být pěkné pro své parní lokomotivy mít takovýhle ovladač raději než je ovládat šoupáním prstu po displeji mobilu nebo tabletu.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4077
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Ovladače

Příspěvekod fulda » pon 30 led, 2023 9:25 am

Existují skupiny lidí, kteří tento typ ovladačů milují. Někdy v minulosti vzniknul komunitní projekt ProtoThrottle. Později došlo k jeho poměrně zásadní komercionalizaci. Původní záměr byl dost velkolepý, ale kolik z něj nakonec zbylo jsem nesledoval. Ale cestou to vytvářelo moc zajímavé kousky.
Podle webu se dá koupit ve verzích: XpressNet, Cab Bus, ESU Proprietary, LNWI, WiThrottle.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4878
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků