Dekoder zimo N45-P8

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Dekoder zimo N45-P8

Příspěvekod Bemi » čtv 07 dub, 2022 12:46 pm

Ahoj vespolek,
získal jsem dva tyto dekodery a řeším otázku, zda je možné na nich, kromě F0 ,nastavit směrovou závislost i dalšího funkčního výstupu. Poradíte?
Bemi
 
Příspěvky: 15
Registrován: pát 12 říj, 2018 10:56 am

Re: Dekoder zimo N45-P8

Příspěvekod JenikPluto » čtv 07 dub, 2022 2:36 pm

Pocitam, ze je to spis Kuehn. Pak je odpoved ano, jde to. Viz. strana 16 manualu, CV47 - 52.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 439
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Dekoder zimo N45-P8

Příspěvekod Bemi » čtv 07 dub, 2022 3:23 pm

Děkuji mnohokrát za upozornění (máš pravdu), popostrčení a manual.
Bemi
 
Příspěvky: 15
Registrován: pát 12 říj, 2018 10:56 am

Re: Dekoder zimo N45-P8

Příspěvekod Ivan » čtv 07 dub, 2022 3:24 pm

Pokud, jako já, nevládneš němčinou, tak zde je překlad návodu bez záruky. A ano, mělo by to jít.

Trochu nechápu, že neudělali manuál aspoň v ENG.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1687
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Dekoder zimo N45-P8

Příspěvekod sidlo » pát 08 dub, 2022 5:01 am

Použij JMRI DecoderPro a nemusíš se hrabat v manuálech.

N45-P8.png
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Dekoder zimo N45-P8

Příspěvekod durik6 » čtv 26 led, 2023 8:52 pm

Vie prosím dekodér Kuehn N45 alebo T65 v režime posun aj vypnúť/potlačiť niektoré výstupy?
Príklad:
Mám aktivované 3 výstupy z A,B,C,D,E,F (zapnuté F0 - biele predne (A), F1 - cervene zadne (D) a F2 - reflektor v smere jazdy (E))
Zapnem režim posun na F3, rozsvietia sa mi predné aj zadné biele (A+B) - toto je super, ale potrebujem aby zaroveň deaktivoval C,D,E a F aby červené a diaľkové zhasli ...
Podporuje toto nastavenie tento dekodér? (skúšal som tlmenie svetiel v CV59=4 na F3 spolu s CV61=99 a CV62=99, ale nestalo sa vobec nič)
Dakujem
durik6
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř 15 črc, 2020 9:49 pm

Re: Dekoder Kuehn N45-P8

Příspěvekod Pater » pát 27 led, 2023 11:30 pm

durik6 píše:potrebujem aby zaroveň deaktivoval C,D,E a F aby červené a diaľkové zhasli ...
Podporuje toto nastavenie tento dekodér?
Úplné zhasnutí nepodporuje, pouze ztlumení.
durik6 píše:skúšal som tlmenie svetiel v CV59=4 na F3 spolu s CV61=99 a CV62=99, ale nestalo sa vobec nič

Ztlumení funkční klávesou se nastavuje v efektech u jednotlivých výstupů (hodnota 5), pro výstupy C, D, E, F jsou to #CV51, 52, 47, 48. Hodnota útlumu s funkční klávesou (F3 = #CV59 hodnota 4) se nastavuje v jednotkách #CV55, maximální útlum je hodnota 9.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Dekoder zimo N45-P8

Příspěvekod durik6 » sob 28 led, 2023 2:34 pm

Ďakujem veľmi pekne. Už včera večer som objavil v návode a jednom videu CV#55, predtým som ho prehliadol....
Vyskúšal som to preprogramovať, je pravda, že výstupy to stlmilo, ale želaný efekt to neprinieslo :( škoda, že to tento dekodér nepodporuje
durik6
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř 15 črc, 2020 9:49 pm

Re: Dekoder zimo N45-P8

Příspěvekod durik6 » stř 22 úno, 2023 9:59 pm

Tak mam dalsie 2 otazky k "skvelemu" Kuehn N45 dekoderu:

1. mam vypnute DCC do kolaji (STOP aktivne), rychlost loko nastavena na 0, zapnem DCC a loko sa samovolne rozbehne a prejde tak asi 5cm a potom zastane ! To je co za funkcia?
Vsak ked by mi to stalo niekde pri sturci, alebo v stanici tak ... (no radsej ani nepomyslim)
A na testovacej kolaji sa mi neraz stalo, ze sa masina pri zapnuti DCC rozbehla max rychlostou len tak (silno mi to pripomina nehodu kolegov z Moduly Brno ...)

2. mam zapnuty len vystup A ale "prebija/prisvedcuje" aj vystup B. ked otocim smer, chova sa to rovnako. Zahada je, ze to nerobi vzdy. Niekedy to prestane a je to OK (jeden vystup svieti ako ma a druhy je zhasnuty). predpokladam, ze to nerobia vodice od dekodera k LED, ale samotny dekoder

Popravde som z toho dost rozcarovany, s digitalom nemam moc skusenosti, ale toto ma dost negativne prekvapuje. Tak by som len rad vedel, ci je to normalne a co mam este cakat...
V oboch pripadoch tam mam "powerpack" 330u zapojeny podla odporucania a pouzivam centralu DR5000 (verim, ze to nerobi centrala)
durik6
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř 15 črc, 2020 9:49 pm

Re: Dekoder zimo N45-P8

Příspěvekod Ivan » čtv 23 úno, 2023 5:57 am

Těchto dekodéru mám několik a problém jsem nezaznamenal. Nicméně podobné chování tu již několik uživatelů popisovalo v souvislosti s povoleným analogovým režimem. Zkus ho zakázat v CV 29. V návodu (i přeloženém) je to popsáno, včetně možných nastavení, nemusíš tak dávat do tabulky bity.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1687
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Dekoder Kuehn N45

Příspěvekod Pater » pát 24 úno, 2023 12:42 pm

Mám těchto dekodérů přes deset a podobné problémy nemám, ani když mám analogový provoz povolen. Nemám však DR5000.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Dekoder Kuehn N45

Příspěvekod durik6 » pát 24 úno, 2023 8:52 pm

ďakujem za odpovede...

Tak som natočil video. Nie je to pekný pohľad, samého ma to prekvapilo. Aktuálne sa loko ani neunúvala po 5cm zastaviť...
Aspoň malé zadosťučinenie pre kolegov z Moduly Brno, že mali pravdu :(
https://youtube.com/shorts/Tsuvk5gOgfI

Aby som to zhrnul:
Centrála DR5000 verzia sw 1.5.5
Jazda je v režime Programovanie (predpokladám, že na hlavnej koľaji by sa to správalo rovnako)
Rýchlosť nastavená na 0
Po odblokovaní tlačidla STOP sa loko nekontrolovane rozbehne (v lepšom prípade sa po 5cm zastaví)

Dekodér Kuehn N45 6-pin, zapojené všetky výstupy A-F na svetlá (E+F cez MOSFET) + 300uF powerpack (s rezistorom a diódou podľa manuálu)

Po nastavení #CV29 = 10 (zakázaný analog), namiesto 14, to asi prestalo
durik6
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř 15 črc, 2020 9:49 pm

Re: Dekoder zimo N45-P8

Příspěvekod Ivan » sob 25 úno, 2023 6:27 am

Proč je jízda v režimu programování? Jako že máš zapojené kabely do zdířky PROG?

Ten analogový režim jsi zkusil vypnout?
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1687
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Dekoder zimo N45-P8

Příspěvekod fulda » sob 25 úno, 2023 9:27 am

Na první pohled se mi to zdá jako hezká koexistence dvou "nedostatků". Nechtěl bych je úplně nazvat chybou, je to spíš neřízená kreativita.

První problém je, že centrála trochu podceňuje inicializační sekvenci. To je poměrně běžné pro levné centrály (NanoX se chová stejně). Dražší centrály po obnovení napájení pošlou pakety pro inicializaci. Tedy mimo jiné emergenci stop pro všechny lokomotivy. Levné centrály prostě obcházejí lokomotivy v knihovně jednu po druhé a posílají jejich aktuální rychlost. Obojí je podle normy legální a správné. První případ je důslednější, druhý případ odpovídá situaci, kdy lokomotivu položíš na koleje v průběhu hry. Takže tady nelze mluvit o chybě, je to prostě chování a rozdíl mezi levnou a ne-levnou centrálou.

Druhý problém je spíš kreativita výrobce dekodéru. Dekodér evidentně po obnovení napájení nenastavuje nulovou rychlost do doby, než dostane nějaký konkrétní příkaz pro směr a rychlost jízdy. Tato technika se občas využívá. Jde o to, že statické paměti většinou udrží svůj obsah až několik minut bez napájení (pokud jsou vhodně zapouzdřené). Potom je hezké, když lokomotiva "drncne" na nějaké nečistotě, že nezastaví, nezastaví a nebliknou jí světla a tak. Ale pokud se to přežene a nepoužije se nějaký mechanizmus, který by dokázal rozeznal dlouhý a krátký výpadek, tak to může být malinko problém. Jako student jsem si s tím celkem hodně hrál. Bylo to docela užitečné u falešných telefonních karet, které udržely svůj obsah i když jim automat na nějakou dobu sebral napájení. Vhodné pouzdro jsme tehdy dělali z alobalu.

Po pravdě - celkem bych očekával, že na straně dekodéru bude nějaká magická konfigurace, která umožní tento režim měnit. Celkem bych jí čekal v okolí konfigurace analogového provozu.
Pokud by taková konfigurace neexistovala, tak bych to chápal jako poněkud nešťastnou kreativitu a odklon od doporučené bezpečné inicializace dekodéru.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Dekoder Kuehn N45-P8

Příspěvekod durik6 » ned 26 úno, 2023 7:06 pm

Ahoj Ivan,
Proč je jízda v režimu programování? Jako že máš zapojené kabely do zdířky PROG?

áno, koľaj na videu je pripojená k výstupu PROG TRACK na DR5000

Ten analogový režim jsi zkusil vypnout?

áno, vyzerá, že to pomohlo (ale moc dlho som sa s tým nehral, asi 20 pokusov)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ahoj Fulda, ďakujem veľmi pekne za tvoj príspevok, niečo nové som sa naučil, nie som zatiaľ moc zbehlý v DCC
Akurát mi teória o "udržanej hodnote rýchlosti" moc nesedí do môjho testovacieho scenária (alebo tomu ešte dosť dobre nerozumiem). Ja som loko nenastavil žiadnu rýchlosť pred samotným testom, rýchlosť bola vždy =0.

Ak si všimneš na videu, tak sa loko nekontrolovane rozbehne až po druhom odblokovaní STOP. Pri prvom odblokovaní STOP na nestalo nič (takto očakávam, že to je správne, a preto netuším, prečo sa ďalsie razy loko rozbehne (či už úplne, alebo po 5cm zastaví))

Testovacie scenário na videu:
1. Zapnutá a pripojená centrála k PC, pripojená koľaj na výstup PROG TRACK, spustený softvér DR5000 v PC (otvorená funkcia PROG TRACK a záložka "Zkušební jízda"), spárovaný WiFi Multimaus
2. loko postavená na koľaj (stála asi 2-3 dni v krabičke, neviem, či statická pamäť dokáže držať nejakú hodnou 2 dni)
3. odblokovaný STOP - nestalo sa nič, čo ma potešilo, takto by som očakával, že sa to bude správať vždy (už som si myslel, že z videa nebude nič)
4. aktivovaný STOP
5. odblokovaný STOP 2x - loko sa nekontrolovane rozbehla (ja som jej nikdy nenastavil žiadnu rýchlosť, ktorú by si mohla pamätať. Podľa mňa sa rozbehla na max a nie na zapamätanú rýchlosť)

Vysvetlenie by bolo, že ak má loko zapamätanú rýchlosť, tak ju po obnovení napájania použije (to sedí s tvojím opisom). Ak nemá zapamätanú (alebo je =0), tak je možné, že použije MAX a to je dosť zlé...
durik6
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř 15 črc, 2020 9:49 pm

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků