DCC pro tutany

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod hopeter » úte 06 pro, 2022 6:05 pm

Nedávno jsem taky řešil jak se dostat k ovládání kolejiště z počítače. Nejvíc mě dalo tohle povídání a další na tomtéž webu...
https://www.mojett.cz/41010. Dále už záleží jakým směrem se vydáš. Já nakonec pokračuji se z21+R-BUS a Rocrailem. Pro mě , coby tutana , nejméně komplikací a nejsnazší na pochopení. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod RadekH0 » úte 06 pro, 2022 6:18 pm

Jelikož vím, jaký projekt máš před sebou, tak bych investoval nějaký čas a peníze za benzín a šel na to z druhé strany.
Je jasné, že kolejiště budeš ovládat digitálně pomocí počítače. Ovládacích programů, které fungují na různých protokolech (RS, Xpressnet, loconet atd.) je hafo a výběr konkrétního programu tě mnohdy omezí na určitý sortiment komponentů (centrála, dekodéry atd.). Proto bych si vytipoval několik zdejších členů, kteří mají programy včetně protokolů, které tě zajímají a zkusil s nimi udělat schůzku (pokud budou souhlasit :D ) Vše si můžeš prohlédnout případně vyzkoušet, zeptat se, porovnat a uděláš si názor na to co by ti mohlo vyhovovat nejvíc.

Pak začít výběrem potřebný komponent včetně programu a začít zkoušet. Klidně na oválu na podlaze. Získané zkušenosti pak přeneseš na kolejiště.

PS: já osobně jsem taky zatím rozhodnutý pro Lenz právě protože jsem si ho mohl vyzkoušet a porovnat např. s centrálou DR5000.
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod fulda » úte 06 pro, 2022 7:03 pm

A máme tu klasickou sadu marketingu a zkreslených informací.
Zcela správně jsi si našel, že kvalita centrály Lenz je o mnoho větší, než konkurence. Správně jsi si všiml, že cena není nejmenší.
Velkou předností produktů Lenz je, že zveřejňuje popisy svých zařízení a to včetně komunikačních protokolů. Proto se dá najít velké množství alternativního a kompatibilního příslušenství. Je to zhruba stejné jako s autem Volvo. Není nejlevnější, ale kdo si ho pořídí, tak nechápe, proč by si měl pořizovat jiné, než Volvo.

Takže ti radím - nenech se zviklat polopravdama a tendenčně presentovanýma informacema.
----
Edit: než jsem to dopsal, přišlo i pár užitečných rad. Píšu pomalu.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Ivan » úte 06 pro, 2022 7:59 pm

Pro velké, stabilně umístěné kolejiště bych asi šel také do Lenze. Mám v šuplíku LZV100 a vždy se i líbilo, jak je hezky fortelně udělaná. LZV200 vyřešila většinu jejich nedostatků, kromě integrovaného wifi modulu. Ovšem u velkého kolejiště to není zásadní, místo na router máš. Proč ji nepoužívám? Protože pro mini je to velké, těžké (s trafem) a na to je lepší třeba DR5000.

Přesně jak bylo uvedeno, všichni jsme si prošli začátkem a není to lehké. Začal jsem s roco kostkou, které jsem se rád relativně brzy zbavil, ale zas mi zbyla roco myš, se kterou jezdím doteď.

Takže držím palce ve štastné rozhodnutí, začátek fakt není jednoduchý :wink:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1686
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod sidlo » úte 06 pro, 2022 8:15 pm

Tak, tak. Neexistuje jediné správné nejlepší řešení. Každý má svoje preference a každému vyhovuje něco jiného.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3589
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod jamik22 » úte 06 pro, 2022 9:32 pm

Provozuji LENZ už 12 let. Tehdy ani toho moc jiného v našich končinách nebylo. Dodnes toho nelituji. Systém LENZ se tady moc neprobírá. Prostě funguje. Vhodný zpětný ohlas je mj. LDT RS-8. Nicméně na velkém kolejišti, které plánuješ se bude určitě při stavbě i provozu hodit bezdrátové ovládání. Prostě je potřeba někam vlézt, něco zkusit, či doladit. Pak se velmi hodí ovládání mobilem přes Wifi. LENZ to umí, ale znamená to další náklady, kterých si musíš být vědom. Pokud to akceptuješ, ber LENZ. Pokud je cena limitující, hledej jinde. V nákladech na stavbu kolejiště 4 x 5 m není cena centrály zase tak důležitá.
Dnes jako varianta k LENZ se mi líbí http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=6&t=14214
Každopádně přeji šťastnou volbu a úspěch tvého projektu
jamik22
 
Příspěvky: 477
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod sidlo » stř 07 pro, 2022 5:51 am

Pokud má být v zadání ovládání přes WiFi, tak se nabízí JMRI. Bez dodatečných nákladů (centrála nemusí mít WiFi, tedy bude fungovat i výše uvedené schema s LZV200) je možné připojit libovolný počet telefonů, tabletů nebo WiThrottle ovladačů. Příklad jak může ovládat moduliště 15 dětí pouze z tabletů (stanice) a telefonů (lokomotivy) Rozsochatec 2022.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3589
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Toch » stř 07 pro, 2022 8:07 am

Supr supr, takhle vydatnou reakci jsem nečekal :)

Odnesl jsem si zajímavý poznatek a to
Systém LENZ se tady moc neprobírá. Prostě funguje.


Zatím jsem si tak potvrdil prvotní myšlenku v tom, že centrála bude LENZ teď když mam odpichový bod zkontroluju celý řetěz komponentů směr ke kolejím a směr druhý k PC až po software a ovládání, udělám si nějaké hrubé finanční rozvahy a pak to rozseknu.

Děkuji všem za názory.

Ovládání přez wifi, tablet, mobil a tak mě zatím úplně neláká, i když k tomu třeba dospěju.
PC stojí hned vedle, a pokud budu potřeba něco popoštouchnout ve skrytáku bez zvedání, použiju tablet jako rozšířenou obrazovku od PC.
Nicméně zavřená ty vrátka mít nechci, kdybych třeba chtěl z rozmaru nabourat běžný režim jízdou oblíbené soupravy nebo nějaké návštěvě dát možnost přímé interakce, nějaká appka nebo jedoduchý způsob by se hodil.

To ale předbíhám teď mě čeká zase studium :)
Tochov H0, H0, LENZ LV 200, DCC VI. Epocha
Toch
 
Příspěvky: 115
Registrován: ned 19 črc, 2020 5:21 pm

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod fulda » stř 07 pro, 2022 8:55 am

Toch píše:Odnesl jsem si zajímavý poznatek a to
Systém LENZ se tady moc neprobírá. Prostě funguje.

Lenz má spoustu návodů u lokopina.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod HonzaM » stř 07 pro, 2022 12:01 pm

fulda píše:
Toch píše:Odnesl jsem si zajímavý poznatek a to
Systém LENZ se tady moc neprobírá. Prostě funguje.

Lenz má spoustu návodů u lokopina.

Lokopin je dlouhodobě zaměřen pouze na Lenz, ve svých návodech na to často upozorňuje. Lenz je tradiční firma která byla našich končinách hodně rozšířená v době, kdy na trhu ve své úrovni prakticky neměla konkurenci. Předpokládá používání především komponent vlastní produkce, znamená to tedy menší nabídku alternativ
Na první pohled může vypadat jako výhoda zatížitelnost kolejového napájení 5A, může to být ale problém, je to už slušná “svařečka”, která dokáže roztavit kolečka. Většina výrobců centrál dává přednost omezení na 3A.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod jamik22 » stř 07 pro, 2022 12:50 pm

Na první pohled může vypadat jako výhoda zatížitelnost kolejového napájení 5A, může to být ale problém, je to už slušná “svařečka”, která dokáže roztavit kolečka. Většina výrobců centrál dává přednost omezení na 3A.


Už jsem začínal být nervózni, ale Honza opět nezklamal. :) Opět píše o něčem o čem nemá tušáka. LZV200 má nastavitelné výstupní napětí i zkratový proud. Není třeba studovat manuál, je to uvedeno i na webu ! Navíc kolejiště bude v H0, tedy trochu jiné odběry.
Ach bože .....
jamik22
 
Příspěvky: 477
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod BohousP » stř 07 pro, 2022 1:14 pm

Ale v tomto (nebezpečí velkých proudů) má Honza pravdu. Že nezmínil LZ200 vyplývá asi z toho, že ji nepoužívá. Kdybych si LZ200 kupoval, bylo by to pro jiné vlastnosti. Ne pro možnost omezení velkého proudu.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod fulda » stř 07 pro, 2022 1:21 pm

HonzaM píše:Lokopin je dlouhodobě zaměřen pouze na Lenz, ve svých návodech na to často upozorňuje. Lenz je tradiční firma která byla našich končinách hodně rozšířená v době, kdy na trhu ve své úrovni prakticky neměla konkurenci. Předpokládá používání především komponent vlastní produkce, znamená to tedy menší nabídku alternativ
Na první pohled může vypadat jako výhoda zatížitelnost kolejového napájení 5A, může to být ale problém, je to už slušná “svařečka”, která dokáže roztavit kolečka. Většina výrobců centrál dává přednost omezení na 3A.

Tradiční odpověď (v souladu s tím co napsal jamik22 a spoustu ostatních si myslí).
Nevěř HonzoviM. Velmi rád pomlouvá věci o kterých nic neví.
Vzhledem k tomu, že si Lenz extrémně potrpí na dokumentaci svých rozhraní, existuje pro Lenz asi největší množství alternativ.

BohousP píše:Ale v tomto (nebezpečí velkých proudů) má Honza pravdu. Že nezmínil LZ200 vyplývá asi z toho, že ji nepoužívá. Kdybych si LZ200 kupoval, bylo by to pro jiné vlastnosti. Ne pro možnost omezení velkého proudu.

Neprodává Digitrax 8A verzi pro zahradní železnici? A to je teprve prasárna když si jí dáš na eNkové kolejiště.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Ivan » stř 07 pro, 2022 2:37 pm

HonzaM píše:......


Honzo, píšeš fakt nesmysly, viz ostatní.
Já jen doplním, že na mém (byt mini) kolejišti byla jediná komponenta Lenz, a to centrála. Ostatní byly roco, kuehn, zimo a nevím co ještě a nikde žádný problém.

Ještě doplním svůj příspěvek ohledně doporučení LZV200 vs. DR5000. Psal mi jeden kolega SZ, proč dle mne není vhodná na větší kolejiště DR5000. Nepsal jsem, že DR5000 není vhodná na větší kolejiště. Jistě by svou úlohu taky dobře zvládla. Mně prostě jen přijde Lenz takový robustnější a fortelnejsi pro velký provoz. Je to čistě můj pocit a mnozí s ním jistě nebudou souhlasit. Prostě mám rád takto precizně zpracované věci.
DR5000 jsem tu však taky mnohokrát chválil, mám ji na mini a vzhledem k její kompaktnosti a vybavení dle mne neměla dlouho konkurenci.

Takže milý tazateli, chybu neuděláš ani jedním (nebo i nějakou úplně jinou centrálou). Ber to jako moji zkušenost :wink:, nechci nabádat k tomu či onomu.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1686
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod HonzaM » stř 07 pro, 2022 3:32 pm

fulda píše:Neprodává Digitrax 8A verzi pro zahradní železnici? A to je teprve prasárna když si jí dáš na eNkové kolejiště.

To by byl samozřejmě nesmysl, Digitrax ale prodává adaptér PM42, který umožňuje výstup rozdělit na čtyři nezávislé s elektronickou pojistkou nastavitelnou od 1,5 A. Je praktické mít kolejové obvody rozdělené, zkrat na jednom místě nevyřadí provoz na celém kolejišti. Po odstranění zkratu se napájení obnoví automaticky.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků