MGP a JMRI

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: MGP a JMRI

Příspěvekod hank61 » čtv 17 lis, 2022 1:30 pm

Hoši. Pokud bych si do ovládacího pultu chtěl zabudovat Panelový dekodér MGP, bude mi komunikovat s těmito servodekodéry od ESU? https://www.itvlaky.cz/vyhybkove-dcc/51832/ Případně za jakých podmínek. Rád bych ovládal v této fázi pouze výhybky, případně vlakové cesty s LED indikací na pultu. Nejde mi o nějaký automatický provoz. Díky za info. H.
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: MGP a JMRI

Příspěvekod HonzaM » čtv 17 lis, 2022 2:59 pm

hank61 píše:Hoši. Pokud bych si do ovládacího pultu chtěl zabudovat Panelový dekodér MGP, bude mi komunikovat s těmito servodekodéry od ESU? https://www.itvlaky.cz/vyhybkove-dcc/51832/ Případně za jakých podmínek. Rád bych ovládal v této fázi pouze výhybky, případně vlakové cesty s LED indikací na pultu. Nejde mi o nějaký automatický provoz. Díky za info. H.

Bohužel budeš potřebovat i servodekodéry MGP, protože dekodéry ESU nejsou určeny pro LocoNet, navic dekodéry po LocoNetu přenášejí zpětné hlášení serva. Kolik výhybek tam máš? Dekodéry MGP jsou pro pět serv nebo pro dvě serva (ta pro dvě serva nemají relátka pro přepínání napájení srdcovky). Servodekodér MGP vyjde o něco levněji ( pochopitelně při přepočtu na jednu výhybku).
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4069
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP a JMRI

Příspěvekod hank61 » čtv 17 lis, 2022 3:34 pm

Honzo. Děkuji za info. Tak to bych musel koupit výhybkové dekodéry na 20 serv a to se mi nechce. Esu dekodéry již mám. :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: MGP a JMRI

Příspěvekod HonzaM » ned 20 lis, 2022 10:48 am

hank61 píše:Honzo. Děkuji za info. Tak to bych musel koupit výhybkové dekodéry na 20 serv a to se mi nechce. Esu dekodéry již mám. :wink:

myslím, že nemusel, máš totiž centrálu DR5000, takže bys panelový dekodér připojil do zásuvky LocoNet. Esu dekodéry by byly dál ovládány DCC signálem. Nevyužil bys sice některé funkce panelového dekodéru, napřiklad nemít možnost při stavění cest použít závislost znemožňující postavení cesty do obsazeného úseku (protože bys do něj nemohl z centrály přivést informaci o detekci obsazení)), ale mohl bys ovládat jednotlivé výhybky i stavět cesty obsahující až šest výhybek. Mohl bys LEDkami zobrazovat i polohu výhybek, byla by to ale jen indikace povelu co jsi zadal, pokud bys výhybku přehodil třeba na centrále DCC signálem, panelový dekodér by to neměl jak "poznat".
Potřeboval bych to ale ověřit u někoho, kdo má kolejiště s DR5000 s komponentami ovládanými DCC (jako třeba ty dekodéry ESU), kde bych do DR5000 připojil "LocoNetový" ovladač a vyzkoušel zda když na něm zadám přehození výhybky, přestaví se i výhybka ovládaná DCC.
Naposledy upravil HonzaM dne ned 20 lis, 2022 11:01 am, celkově upraveno 3
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4069
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Scénický dekodér MGP

Příspěvekod HonzaM » pon 28 lis, 2022 1:13 pm

MGP má ve vývoji "scénický" dekodér" Jedná se o dekodér, určený k osvětlení budov na kolejišti, k veřejnému osvětlení a světelným efektům. V současné podobě jde o dekodér, mající 16 vstupů pro možnost ovládaní tlačítky a sběrnici pro připojení až 64 LED prostřednictvím driverů pro 3, 6 nebo 12 LED, kromě toho lze použít výkonový driver umožňující místo LED použít třeba relé nebo jiný spotřebič s větší zátěží. Nyní je také možné jednotlivé LED spínat adreou, u každé LED lze nastavit intenzitu svitu a trvalý svit nebo blikání. Vývojář by uvítal náměty, jak by se jednotlivé LED měly chovat, jestliže by například mělo být možné nastavování závislostí, jestli by například rozsvícení některé LED mělo způsobit zapnutí jiné, nebo jestli by například rozsvícení jedné LED mělo být závislé na jiné. Třeba tak, aby jedna LED blikala a druhá také, ale v protitaktu. Zejména by ale vývojář uvítal náměty světelných efektů. Napadá mne třeba plynulé rozsvěcení a zhasínání, simulace sváření obloukem, simulace obrazovky TV, nebo poblikávání výbojkových lamp, určitě vás ale napadnou další efekty. Náměty mi prosím pošlete, vývojářovi je předám.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4069
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP a JMRI

Příspěvekod Ivan » pon 28 lis, 2022 3:16 pm

Honzo, myslím, že docela pěkný seznam efektů má na svých dekodérech Peli. Stáhni si návod a máš rovnou seznam.
Co se týče závislosti rozsvěcování jednotlivých led na sebe navzájem si myslím, že je to zbytečné. Ale třeba někdo bude modelovat vánoční stromek.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1697
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: MGP a JMRI

Příspěvekod Myšpulín » pon 28 lis, 2022 4:41 pm

Asi zajímavý by mohl být efekt TV, který by se mohl v několika málo variantách objevovat na různých výstupech rozdílně zapínaných. Myslím, že by stačily dva efekty (první a druhý program TV), s tím, že by se mohlo různě měnit zapínání a vypínání na jednotlivých výstupech. Tedy polopaticky. Každý výstup jinak časově náhodně zapínaný a vypínaný s volbou TV1 nebo TV2. K PeLimu jsem nekoukal, nevím, jestli to třeba nemá. Možná by bylo dobré i postupné rozsvěcování a následné zhasínání třeba i v obráceném pořadí pro některé výstupy. Příklad: odchod z bytu. Rozsvítím na chodbě, zhasnu v bytu, rozsvítím před domem, zhasnu na chodbě. A stejně tak obráceně. K tomu nějaká nepravidelnost těchto efektů (např. dva odchody, jeden příchod, pak jeden odchod a tři příchody, atd.).
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: MGP a JMRI

Příspěvekod fulda » pon 05 pro, 2022 11:41 am

Myšpulín píše:Asi zajímavý by mohl být efekt TV.
Možná překvapivé zjištění, efekt TV je mnoho let dostupný v rámci mini dekodéru pro jedno světlo a to jak v analogu, tak v digitálu. Za celou dobu si pamatuji akorát na jeden kus, který jsem daroval zadarmo.
Takže efekt TV rozhodně není na kolijištích oblíbený.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4875
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: MGP a JMRI

Příspěvekod Myšpulín » pon 05 pro, 2022 3:35 pm

fulda píše:...

No vidíš, já jej viděl už na několika kolejištích. A proč jsem se o tom zmínil? Na jednom představujícím dobu reálného socializmu byl použit několikrát na nějakém sídlišti (už nevím, jestli dva nebo tři činžáky), ale asi každý byt samostatný efektový člen, takže to nevypadalo jako blikání televizí s max. dvěma programy, ale jako nějaká diskotéka. Proto jsem to zde zmínil, že pokud ano, tak jednotně (max. dva programy).
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Novinky H0 2022

Příspěvekod zdeno » stř 21 pro, 2022 8:50 am

musel jsem prejit z XP na W10 a tak se zeptam,
ako migrovat konfigurace ze stareho JMRI na nove JMRI ??
Musi se to instalovat nebo staci zkopirovat ?
---
Jedna se mi o moje konfigurace okolo Centrboxu a Oto-MD.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: MGP a JMRI

Příspěvekod HonzaM » ned 25 pro, 2022 3:24 pm

Přehled vlastnosti dekodérů MGP

Výhybkový dekodér
- Pět svorek programovatelných pro přímé ovládání tlačítkem, přepínačem (bez centrály) nebo jako vstupy pro detektory obsazení
- Další dvě svorky programovatelné jako výstupy
- Dvě svorky programovatelné jako vstupy (například pro detekci obsazení)
- Možnost ovládání vratné smyčky (ve spojení s dvěma detektory obsazení)
- Možnost zamčení výhybky
- Možnost specifického nastavení pro MP1 a MP5

Servodekodér
Stejné vlastnosti jako u výhybkového dekodéru, navíc pět relé programovatelných pro napájení srdcovky nebo s možností jiného využití
Mimořádně jednoduché programování z mobilu nebo tabletu s možností přesného nastavení úhlu natočení serva a rychlosti přestavení

Panelový dekodér
Dekodér sloužící jako TCO (16 vstupů pro tlačítka) s programováním cest a FBO (možnost připojení 64 LED s programovatelným určením funkce, například pro zobrazení obsazení, polohy výhybky, nastavené cesty, stavu návěsti)

Návěstní dekodér
Možnost ovládání deseti návěstidel s automatickou volbou návěsti podle rychlostní soustavy ČD/ČSD v závislosti na postavení výhybek ve zvolené cestě

Dekodér pro ovládání točny
Možnost ovládání točny s krokovým motorem třemi tlačítky (následující výjezd, předchozí výjezd, otočení mostu o 180 stupňů)
Výstup pro relé přepínající polaritu mostu
Umístění výjezdů volně programovatelné
Možnost ovládání LocoNetem, v tom případě je možná přímá volba zvoleného výjezdu adresou

Detektory obsazení
Princip transformátoru, nezpůsobuje pokles napětí v detekovaném úseku

Lze provozovat bez centrály nebo s připojením k centrále disponující LocoNetem (Uhlenbrock, Z21 černá, DR5000, Digitrax) a ovládání například programy TrainController, iTrain a JMRI (z JMRI je možné jednotlivé dekodéry také programovat)
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4069
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP a JMRI

Příspěvekod kapmor » pon 06 lis, 2023 5:47 pm

čaute, má někdo nastaveno v jmri ovládání návěstidel přes MGP? Nedaří se mi nastavit správně náležitosti, aby se mi návěst z jmri přepsala do mgp a zobrazila na driveru. stále mám pouze znak stůj :? :(
TT - V. epocha
Uživatelský avatar
kapmor
 
Příspěvky: 68
Registrován: úte 23 črc, 2019 7:20 pm
Bydliště: střední Haná

Re: MGP a JMRI

Příspěvekod chphoto » úte 07 lis, 2023 8:19 am

Sice neovládám JMRI kolejiště, ale mám iTrain, ale v něm jsem jen nastavil to, že bude "ovládat" zelenou a červenou. A o zbytek se stará MGP, tedy o to, jaký znak se rozsvítí. Ale to se všechno musí nastavit přímo v MGP driveru. Jelikož já mám na MGP celé kolejiště, tak je to jednoduché s tím, že po LocoNetu si bere stavy výhybek a podle toho určuje znaky.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: MGP a JMRI

Příspěvekod kapmor » úte 07 lis, 2023 10:42 pm

Hmmm to je zajímavý to takto provázat. To by i šlo. Jen kdyby se mi aspoň to povedlo naparovat. Jinak je v plánu i full panel s plnym nastavením, ale je to zařazeno na další pětiletku :?
TT - V. epocha
Uživatelský avatar
kapmor
 
Příspěvky: 68
Registrován: úte 23 črc, 2019 7:20 pm
Bydliště: střední Haná

Re: MGP a JMRI

Příspěvekod chphoto » stř 08 lis, 2023 6:29 am

Tak jestli do budoucna plánuješ panel, tak pak MGP dává smysl. K panelu by jistě víc řekl Jirkátor, ten ho tuším má a i HonzaM, ten ho taky tuším má. Já panel nemám, u mě panel bude suplovat iTrain a tablet. A samozřejmě když už bude MGP, tak pak to nastavení návěstidel není moc velký problém, dokonce tam jde i udělat (a pro panel by to asi bylo dobré), pokud je detekce obsazení zapojena do LocoNetu, tak přímo do driveru napsat pravidla, že v případě obsazené koleje třeba na odjezdu, nelze dát znak na volno a podobně.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Deathlosopher a 8 návštevníků