MGP a JMRI

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: MGP a JMRI

Příspěvekod HonzaM » pon 19 zář, 2022 12:00 pm

sidlo píše:Pokud bude výhybka do odbočky a pokud celý vlak bude stát pouze na srdcovce, tak detekce nebude.

Srdcovka_detekce.png

Do toho modrého vodiče dáš snímací cívku detektoru obsazení. Jednotlivé snímací cívky jsou zcela nezávislé, jeden konec vinutí bude pŕipojen na svorku na detektoru, druhý konec na srdcovku. Tahle konstrukce detektoru se dá využít třeba i k detekci obsazení vratné smyčky.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4070
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP a JMRI

Příspěvekod zdeno » úte 20 zář, 2022 5:16 am

HonzaM píše:Ve všech oblastech života je nutné volit kompromisy, třeba doplnir další obvody a tedy třeba zvýšit cenu i rozměry.
Ale můžeš vyvinout a vyrábět lepší dekodér.

s tim problem nemam, ale pouzivam jinak zapojena serva, teda tam mi nehrozi preslechy a indukce odjinud..
---
Ale pokud se nepouzivaji prodluzovacky ku servu, tak je to celkem spolehlive.
Teda pokud se umisti dekoder strategicky, tak to bude dobre.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: MGP a JMRI

Příspěvekod sidlo » pon 26 zář, 2022 5:10 am

Dekodér pro přestavníky MGP Switch5 je zařízení, kterým je možno ovládat libovolný elektromagnetický nebo motorický přestavník.
https://sites.google.com/site/sidloweb/mgp/Switch5
Switch5_DF.png
Switch5_DF.png (591.29 KiB) Zobrazeno 3396 krát
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3601
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: MGP a JMRI

Příspěvekod zdeno » pon 26 zář, 2022 5:50 am

pokud pouzivate magneticke prestavniky, tak celkem vazne pouvazujte nad samostatnym plavajicim zdrojem napajeni obvodu.
treba:
https://techfun.sk/produkt/adapter-15v- ... ykQAvD_BwE
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: MGP a JMRI

Příspěvekod HonzaM » pon 26 zář, 2022 7:24 am

Přestavníky MGP switcb 5 lze kromě postupu popsaného v článku na nějž odkazuje sidlo používat i programovat bez počítače a bez sw JMRI. V takovém případě k jejích naprogramování stačí mobil nebo tablet s operačním systémem Android. Kromě možností popsaných uvedeném článku lze využít dalších funkci - jedná se o veškeré speciální funkce, jako byly popsány u servodekodéru MGP, tedy například možnost stanovit podmínky, podmiňujicí přestavení výhybky. Rovněž je možné naprogramovat aby byla následně nebo současně přestavena delší výhybka. Takto ovládaná výhybka nemusí být na stejném dekodéru.
Zajímavé jsou i programovatelné svorky pro speciální účty X1-X4. Které lze využít nepřiklad pro připojení optických čidel, nebo jako výstupy.
Dekodér lze použit s libovolnou centrálou mající LocoNet, tedy nepříklad “černá” Roco Z1, Piko Smart Control Light, Digitrax, Uhlenbrock, Digikeijs D5000, anož by bylu nutné mít kompletní MGP.
K dispozici jsou podrobné popisy k programování v češtině, rovněž programovací aplikace je v češtině.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4070
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP a JMRI

Příspěvekod adix » úte 27 zář, 2022 2:24 pm

Je možné jedním tlačítkem na dekodéru postavit cestu, složenou z několika výhybek?
adix
 
Příspěvky: 78
Registrován: pon 01 dub, 2019 11:30 am

Re: MGP a JMRI

Příspěvekod chphoto » úte 27 zář, 2022 5:17 pm

adix píše:Je možné jedním tlačítkem na dekodéru postavit cestu, složenou z několika výhybek?


Jde to poměrně jednoduše, já mám takhle nastavenou dvojitou kolejovou spojku. Výhybky ve spojce mají vlastní adresy 26-27-28-29 a pak mám na adresách 40-41-42 nastavené cesty a to :
40 - oboje rovně
41 - levá horní do pravé dolní (křížem)
42 - levá dolní do pravé horní (křížem)
Nastaveno tak, že jedna cesta ovládá všechny 4 výhybky a pokud se nepletu, jde nastavit celkem cesta skrz 5 výhybek.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: MGP a JMRI

Příspěvekod HonzaM » pon 03 říj, 2022 9:12 pm

chphoto píše:
adix píše:Je možné jedním tlačítkem na dekodéru postavit cestu, složenou z několika výhybek?


Jde to poměrně jednoduše, já mám takhle nastavenou dvojitou kolejovou spojku. Výhybky ve spojce mají vlastní adresy 26-27-28-29 a pak mám na adresách 40-41-42 nastavené cesty a to :
40 - oboje rovně
41 - levá horní do pravé dolní (křížem)
42 - levá dolní do pravé horní (křížem)
Nastaveno tak, že jedna cesta ovládá všechny 4 výhybky a pokud se nepletu, jde nastavit celkem cesta skrz 5 výhybek.

Cesta může obsahovat šest výhybek a mohou to být libovolné výhybky v rámci kolejiště, nemusí to být pouze výhybky z jednoho konkrétního dekodéru. Jestliže stačí pět cest sestavených z až šesti výhybek, není nutně instalovat panelový dekodér. Výhybky nemusí být MGP, podmínkou je pouze možnost připojení k centrále mající LocoNet, tedy třeba Piko Smart Control Light, černá Z21 a DR5000.
Totéž platí jak pro servodekodér, tak pro výhykový dekodér.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4070
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP a JMRI

Příspěvekod adix » úte 04 říj, 2022 6:58 am

To je zajímavé, zejména to, že není podmínkou mít vše na kolejišti MGP.
adix
 
Příspěvky: 78
Registrován: pon 01 dub, 2019 11:30 am

Re: MGP a JMRI

Příspěvekod sidlo » stř 05 říj, 2022 5:16 am

MGP je velmi univerzální systém a má všestranné použití. Jak bylo uvedeno výše lze komponenty MGP libovolně kombinovat s jinými komponentami LocoNet od jiných výrobců, např. Digitrax nebo Digikeijs.

Série článků, na které odkazuje toto vlákno, nepopisuje všechny možnosti komponent MGP. Tyto články jsou zaměřeny na spolupráci MGP a JMRI. Na rozdíl od jiných programů umí JMRI využít přednosti komponent MGP. Spojení MGP a JMRI tak posunuje řízení kolejiště na novou vyšší úroveň.

V dávné minulosti bylo v našich zemích preferované jediné správné řešení XpressNet + multiMAUS + TrainController. V těch dobách se pro ovládací panely používaly různé TCO + FBO, které běžely na XpressNet. O jejich nespolehlivosti svědčí časté stížnosti uživatelů na tomto DF. Ve srovnání s MGP jsou dnes tato řešení již značně retro.

Pro ovládací panely nabízí MGP komponentu Panel Decoder. Popis nastavení a spolupráci s JMRI Layout Editor popisuje článek https://sites.google.com/site/sidloweb/mgp/panel

PanelDecoder.png
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3601
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: MGP a JMRI

Příspěvekod workous » stř 05 říj, 2022 2:29 pm

Jen info komponenty MPG se prodávají v ČR nebo se musí objednat u výrobce ve Švédsku nějak jsem nic nenašel na mistních eshopech nebo neumím hledat :D Děkuji za případný tip.
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: MGP a JMRI

Příspěvekod hank61 » stř 05 říj, 2022 3:00 pm

workous píše:Jen info komponenty MPG se prodávají v ČR nebo se musí objednat u výrobce ve Švédsku nějak jsem nic nenašel na mistních eshopech nebo neumím hledat :D Děkuji za případný tip.


Letos na jaře jsem o MGP jednal s Honzou M. Jestli to ještě platí, tak je možné je koupit u něho. :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: MGP a JMRI

Příspěvekod HonzaM » stř 05 říj, 2022 4:01 pm

hank61 píše:
workous píše:Jen info komponenty MPG se prodávají v ČR nebo se musí objednat u výrobce ve Švédsku nějak jsem nic nenašel na mistních eshopech nebo neumím hledat :D Děkuji za případný tip.


Letos na jaře jsem o MGP jednal s Honzou M. Jestli to ještě platí, tak je možné je koupit u něho. :wink:

Komponenty MGP může pro zájemce dovézt firma adigital s.r.o. na základě objednání na adrese adigital@adigital-model.eu. Ke všem komponentám jsou překlady originálů návodů a námi vytvořené podrobné návody na naprogramování jednotlivých dekodérů. Aplikace pro programování z mobilu nebo tabletu je volně ke stažení na Obchod Play (MGP LocoNet Decoder Programmer) a je rovněž v češtině. Zatím jsme se nerozhodli k vytvoření eshopu, ukáže-li se ale větší zájem, určitě ho vytvoříme. Z pochopitelných důvodů nelze komponenty MGP prodávat v eshopu nesoucím název Digikeijs.cz.
Naposledy upravil HonzaM dne čtv 06 říj, 2022 2:31 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4070
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP a JMRI

Příspěvekod workous » čtv 06 říj, 2022 12:51 pm

HonzaM píše:
hank61 píše:
workous píše:Jen info komponenty MPG se prodávají v ČR nebo se musí objednat u výrobce ve Švédsku nějak jsem nic nenašel na mistních eshopech nebo neumím hledat :D Děkuji za případný tip.


Letos na jaře jsem o MGP jednal s Honzou M. Jestli to ještě platí, tak je možné je koupit u něho. :wink:

Komponenty MGP může pro zájemce dovézt firma adigital s.r.o. na základě objednání na adrese adigital@adigital-model.eu. Ke všem komponentám jsou překlady originálů návodů a námi vytvořené podrobné návody na naprogramování jednotlivých dekodérů. Aplikace pro programování z mobilu nebo tabletu je volně ke stažení na Obchod Play (MGP LocoNet Decoder Programmer) a je rovněž v češtině. Zatím jseme se nerozhodi k vytvoření eshopu, ukáže-li se ale větší zájem, určitě ho vytvoříme. Z pochopitelných důvodů nelze komponenty MGP prodávat v eshopu nesoucím název Digikeijs.cz.


Děkuji za informaci....
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Jiné využití panelového dekodéru

Příspěvekod HonzaM » pon 10 říj, 2022 12:57 pm

Panelový dekodér lze použít i jinak než pro využití v ovládacím panelu. Vzhledem k tomu, že má 16 vstupů a lze k němu připojit až 64 LED, lze ho instalovat do kolejiště a použít ho třeba pro ovládání osvětlení. U jednotlivých LED lze nastavit typ svícení (trvalý svit nebo blikání), lze také programovat závislost jedné LED na jiné, nebo sdružovat LED do skupin. Vstupy dekodéru mohou být využity přímo připojením tlačítek, nebo jim přidělit adresy a ovládat je zadáním adresy - v tom případě se ovládají stejně jako výhybky, "přímo" působí jako "zapnout", "do odbočky" jako "vypnout". Lze tak osvětlení zapínat nebo vypínat třeba Multimausem.
Aktivace je ale možná například také třeba na základě detekce obsazení, takže by bylo možné automatické osvětlení nádraží jestliže bude obsazená kolej.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4070
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků