Centrála DR5000

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod belgarat » čtv 15 zář, 2022 8:10 pm

Zdeno (ono to nebude stejne cist, doufam): v Open Source se pohybuju nejakych 20 let, nemuzu rict, ze jsem tak zabedneneho pitomce jeste nepotkal: potkal. Ale Ty jsi prvni u ktereho vidim nazivo platnost tvrzeni: ze clovek muze byt az tak hloupy, ze ani nezjisti (protoze na to nema kapacitu) jak omezene ma vlastne hranice.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod sidlo » čtv 15 zář, 2022 8:32 pm

belgarat píše:Zdeno je bohuzel vedle jak ta jedle - tedy pokud se tyka "hrozne veci, ze se pouziva adresa #9999".

Zda se, ze DR4018 ji - z duvodu uzivatelskeho pohodli - pouziva, aby se dala nastavovat pomoci PoM. Coz je opravdu hezke, protoze uzivatel MGP nemusi (na rozdil od Zdenova zakaznika), lezt pod kolejiste, prepojit PGM vystup centraly na DCC vstup dekoderu, aby jej prenastavil. Muze z pohodli kresilka programovat CVcka pomoci PoM. A pouziva UPLNE standardni zpusob nastaveni CV, presne jak specifikuje svata NMRA. Uprimne, netusim zda PoM neni VUBEC definovany pro accessory decoders (ale nenasel jsem takove priklady uziti, ktere bych pochopil - a vsechna zakouti standardu neznam, a nestydim se za to; na platnosti zbylych tvrzeni to totiz nic nemeni) .... ale ono je to jedno. Protoze jedine ceho se tvurce DR4018 dopustil spatneho je, ze ta krabicka nema kolecka - aby mohla byt 'mobilni dekoder'.


1. MGP není Digikeijs. MGP umí LNSV2, což je obdoba PoM. MGP lze za provozu jednoduše nastavovat.

2. DR4018 a DR4024 jsou Digikeijs a to co stvořili s adresou 9999 je zmetek (citlivější povahy ať si dosadí jemnější výraz).
a) nesmím přepsat CV1, jinak 9999 přestane fungovat
b) musím dodržet přesně postup, abych něco naprogramoval, stačí jeden krok špatně a končím, pro servo má v manuálu ten postup 17 kroků
c) během programování na ovladači přeskakuji mezi ovládáním výhybek a ovládáním lokomotivy
d) abych spustil programování tzv PoM ala Digikeijs, tak v jednom z kroků je - vlézt pod kolejiště, zmáčknout tlačítko na dekodéru, vylézt z pod kolejiště, vzít do ruky ovladač a pokračovat v programování
e) do pohodlí z křesílka to má dost daleko

Zdá se mi, že nejenom zdeno je tu trochu mimo.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3599
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod belgarat » čtv 15 zář, 2022 8:52 pm

sidlo píše:1. MGP není Digikeijs. MGP umí LNSV2, což je obdoba PoM. MGP lze za provozu jednoduše nastavovat.


Mea culpa. Cely prispevek mel byt JEN o DR4018. Navic vylucne o udajnem 'zneuzivani' packetu s lokomotivni adresou, ktere je "proti norme".

2. DR4018 a DR4024 jsou Digikeijs a to co stvořili s adresou 9999 je zmetek (citlivější povahy ať si dosadí jemnější výraz).
a) nesmím přepsat CV1, jinak 9999 přestane fungovat

Dotaz: pokud zmenim CV1, nebude DR4018 reagovat pri PoM ani na svou "novou" adresu podle zmeneneho CV1 (nebo CV17,18) ?

d) abych spustil programování tzv PoM ala Digikeijs, tak v jednom z kroků je - vlézt pod kolejiště, zmáčknout tlačítko na dekodéru, vylézt z pod kolejiště, vzít do ruky ovladač a pokračovat v programování

To se tyka bezneho nastaveni libovolneho CV ? Nebo se pokazde musi zacinat nastavenim pocatecni "vyhybkove" adresy a neni mozne prepisovat CV samostatne ?

Zdá se mi, že nejenom zdeno je tu trochu mimo.


Jo :) vlastnak. Sediva byla teorie, protoze DR4018 tu fyzicky nemam. Koncepcne v tom pouziti lokomotivni adresy stale problem nevidim - pokud Ty ano, vysvetli, prosim.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod zdeno » čtv 15 zář, 2022 8:58 pm

sidlo píše:Zdá se mi, že nejenom zdeno je tu trochu mimo.

Belgarat je jen dalsi pako, ktery si hraje na Boha.
Dokonce aj norma NMRA pozna programovani na sire trati pro prislusenstvi, ale to ve sve tuposti prehlidnul.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod belgarat » čtv 15 zář, 2022 9:57 pm

Mnojo, je to tak -- predvadim se jako blbecek, jako by toho uz ve vlakne nebylo dost.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod sidlo » pát 16 zář, 2022 5:18 am

belgarat píše:Dotaz: pokud zmenim CV1, nebude DR4018 reagovat pri PoM ani na svou "novou" adresu podle zmeneneho CV1 (nebo CV17,18) ?


DR4018_1.png
DR4018_1.png (15.17 KiB) Zobrazeno 3384 krát


Poznámka: dle NMRA 9.2.2 jsou pro adresu dekodérů příslušenství určená CV1 a CV9. Tato CV jsou označená jako povinná. Digikeijs používá pro dlouhou adresu CV17 a CV18 o kterých současně tvrdí, že do nich nesmím zapisovat. A jsme zase o krok dál!

belgarat píše:Jo :) vlastnak. Sediva byla teorie, protoze DR4018 tu fyzicky nemam. Koncepcne v tom pouziti lokomotivni adresy stale problem nevidim - pokud Ty ano, vysvetli, prosim.


Programování v provozním režimu (PoM/Ops/LNSV2) je metoda jak programovat dekodéry
1) zabudované v kolejišti a za plného provozu ke kterým nemáme fyzický přístup
2) protože k dekodéru nemáme přístup tak PoM/Ops/LNSV2 vždy začíná adresou dekodéru
-) když použiju dokumentovanou proceduru programování, tak dobrý program mi zapíše nastavené hodnoty do evidence dekodérů

Digikeijs a jeho pojetí PoM
1) musí se mačkat tlačítko programování, tedy není splněn bod 1)
2) používá napevno danou adresu 9999, tedy není splněn bod 2)
-) používá kombinaci provozních (neprogramovacích) příkazů pro příslušenství a lokomotivy, z toho důvodu nelze použít program pro evidenci nastavení dekodéru, pokud evidenci chci tak musím použít tužku a papír

Pokud použiju tlačítko a pevnou adresu, tak to podle mě jsem nesplnil základní předpoklady Programování v provozním režimu, ale hodně nepovedený způsob Programování v servisním režimu.

Ať si Digikeijs používá antikoncepci jakou chce, ale ať u toho nemate uživatele a nenazývá to PoM!
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3599
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod belgarat » pát 16 zář, 2022 5:47 am

sidlo píše:Ať si Digikeijs používá antikoncepci jakou chce, ale ať u toho nemate uživatele a nenazývá to PoM!


OK. Takze teorie pekna, ale zmrsene pouzita. Nechci se vykrucovat z blbosti - cele to jeceni byla reakce na tvrzeni "pouziva packety odporujici norme", mel jsem si ho sehnat a overit ze co naznacuje manual nebo teorie realne funguje.

Jde to ocividne vysvetlit lip a bez urazek. Jeden se citi stale (opravnene) jako debil, ale tak nejak lip. Dik.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod zdeno » pát 16 zář, 2022 6:55 am

belgarat píše:Zdeno (ono to nebude stejne cist, doufam): v Open Source se pohybuju nejakych 20 let, nemuzu rict, ze jsem tak zabedneneho pitomce jeste nepotkal: potkal. Ale Ty jsi prvni u ktereho vidim nazivo platnost tvrzeni: ze clovek muze byt az tak hloupy, ze ani nezjisti (protoze na to nema kapacitu) jak omezene ma vlastne hranice.

tady je videt, ze si se celkem presne vystihnul.
Mas velmi omezene hranice a nekonecnu drzost to jeste prezentovat.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod fulda » pát 16 zář, 2022 9:21 am

zdeno píše:dnes jsem zkusil pouzit DR5000 a zjistil jsem zhovadilost, kdy centrala posila udaje pro loko s adresou 9999.
Ze by nahrada IDLE paketov.

Ano, centrála DR5000 NENÍ certifikovaná jako DCC centrála.

Nemá cenu se zabývat spoustou osobních urážek, které se najdou na předchozích pěti stránkách. Pravda je taková, že toto chování je v rozporu s normou. Je možné, že to někomu nevadí, ale je pravděpodobné, že se najde někdo, komu to vadit bude. Například ten, kdo provozuje lokomotivu na adrese 9999. Navíc je velmi pravděpodobné, že pokud se sejdou dva produkty, které si každý udělal nějaké "svoje" vylepšení, může dojít k celkem fatálním následkům.

Je na zvážení každého, jestli mu stojí za to si kupovat něco, co je jen napodobeninou, nebo jestli si pořídit něco, co je opravdu certifikovaným produktem.

Pár poznámek pod čarou:
Předmět: Centrála DR5000
Ivan píše:Zdeno, tohle už fakt přeháníš. K čemu by bylo řešit něco, co funguje?
Tady se zdena musím zastat. On prostě upozorňuje na to, že jsou tu stavy, které nejsou v souladu s normou (a tedy NEFUNGUJÍ). A pokud někdo očekává chování podle normy, pak může být překvapen. Možná se tato informace někomu hodí, až bude hledat, proč to právě jemu nefunguje. To že to většina "prostých" uživatelů nechápe je jiná věc.

Předmět: Centrála DR5000
belgarat píše:Smarja :) Pokud prijima packety tvorene podle normy a hraje si na "zarizeni typu lokomotiva" ... to necemu vadi ? Rozhodne to neohrozuje funkci jinych komponent na kolejisti. Akorat ridici SW z toho bude mit tezsi hlavu - ale to je "mekky", da se predelat lepe nez draty. Specialne co se tyce JMRI - tam muze prispet kazdy z nas a mohl by i Zdeno, kdyby se dokazal naucit i nejaky programovaci jazyk a ne jen BASIC.
Tady bych si dovolil poukázat na drobnou elasticitu názoru. Například TADY jsi hovořil o nutnosti sledování kompatibility.

------------
Edit (14.11.2022): slovem "prostý" uživatel jsem myslel běžného uživatele, který se nezabývá programováním ani analýzou dat. Rozhodně bych nechtěl, aby toto bylo vztahováno na jakoukoli konkrétní osobu, ani aby byla chápána jako hodnocení znalostí, nebo snad inteligence.
Pokud k tomu tak někdy došlo, tak se omlouvám
Naposledy upravil fulda dne pon 14 lis, 2022 6:13 pm, celkově upraveno 2
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4875
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod radeksindy » pát 16 zář, 2022 11:59 am

fulda:
Ano, centrála DR5000 NENÍ certifikovaná jako DCC centrála.


A která je? Odpovím si sám a jednoduše - dnes žádná 8) Totiž neexistuje autorita, která by něco takového mohla certifikovat. Podívejte se do posledních norem NMRA, jak velký "disclaimer" tam přibyl a k tomu si přečtětě všechny poznámky pod čarou. Mnohé to napoví.
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod belgarat » pát 16 zář, 2022 1:29 pm

Sidlo (nebo dalsi): mas podobne zkusenosti, jako jsi popsal pro DR4018 s programovanim PoM u DR4024 ? Dotaz smeruje na to, zda se jedna o "vadu" vyrobku nebo zamer celkoveho designu.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 02 říj, 2022 7:46 pm

Tohle bych považoval za finální návrh.
Přílohy
DR5000 05.png
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2674
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod Fox » čtv 03 lis, 2022 2:24 pm

no, toto jistě nepotěší, ale prodávám, jak jsem koupil (na fóru k programu iTrain, info přímo od developera):
YaMoRC is the future for LocoNet based command stations and the DR5000 will not be produced anymore from what I heard on OnTrax. The developer of the DR5000 started its own company called YaMoRC, so it is simply the next version of the DR5000.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1306
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod vvitty » čtv 03 lis, 2022 3:52 pm

Dneska mi z Holandska poslali balik DR5000...
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Centrála DR5000

Příspěvekod lisacik » čtv 03 lis, 2022 9:27 pm

Fox píše:no, toto jistě nepotěší, ale prodávám, jak jsem koupil (na fóru k programu iTrain, info přímo od developera):
YaMoRC is the future for LocoNet based command stations and the DR5000 will not be produced anymore from what I heard on OnTrax. The developer of the DR5000 started its own company called YaMoRC, so it is simply the next version of the DR5000.


Na DH-LOCO je nejaky cas Novinky pro rok 2023 Q2-Q3 https://www.dh-loko.cz/content/21-yamorc-digital
Zaujimave je co je napisane pri komponenete YD9401 Upgrade WiFi / LAN, který nahradí zastaralý modul Wifi/LAN RM04 Digikeijs DR5000.
Váš DR5000 se změní na YD7000 COMMAND STANICE! o com informovali v svojom prispevku HonzaM » pon 01 srp, 2022 10:22 pm, alebo JaroHo » pon 01 srp, 2022 7:15 pm

Celkom by ma zaujimalo, ako by to bolo po vymene WiFi / LAN za YD9401 s upgrade firmware.
Lisko
lisacik
 
Příspěvky: 259
Registrován: stř 13 říj, 2010 8:29 pm

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků