NxMaus

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

NxMaus

Příspěvekod Pater » čtv 29 zář, 2022 4:39 pm

Některé děti potřebují do ruky ovladač, který nemá možnost programování. Na takový jsem narazil na GitHubu. Při překreslování schématu jsem přišel na to, že v přiložených souborech nejsou označena tlačítka. Postupným zkoušením jsem jednotlivá tlačítka přiřadil takto:
TL1 = F1, TL2 = F0, TL3 = STOP, TL4 = F3, TL5 = F2 a TL6 = SHIFT
Toto osazení neodpovídá fotografiím ovladače, které jsou na stránkách DCCdoma.
Nepřišel jsem však na to, jak změnit adresu ovládané lokomotivy. Zkoušel jsem současně zmáčknout tlačítka STOP a SHIFT (podle zjištěného přiřazení tlačítek), ale adresa ovládané lokomotivy zůstává stále 3.
Dále jsem nikde nezjistil, jak změnit adresu ovladače v XpressNetu.
Máte někdo zkušenosti s tímto ovladačem?

Edit: Zkoušeno ve spolupráci s centrálou NanoX.

Edit 2: Adresa ovládané lokomotivy lze měnit podle návodu. Není to však, tak jak jsem si myslel. NxMyš nepřevezme poslední ovládanou lokomotivu pokud není napřed změněna druhou myší. Také se musí nejprve stisknout SHIFT a k němu potom domáčknout STOP.

Nevíte jakou adresu XpressNetu tento ovladač má?
Edit 3: Fulda už mi odpověděl, je to adresa 25.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: NxMaus

Příspěvekod rawen » pát 30 zář, 2022 9:02 am

S dovolením se připojím.
V klubu/kroužku uvažujeme o DR5000 a NxMausech z DCC kolejí. Půjde v této konfiguraci nějak přiměřeně snadno nastavovat (měnit) adresy lokomotiv v ovladačích anebo k tomu bude potřeba další výbavu?
(Zatím jezdíme na Uhlenbrocku, ale Fredy jaksi neumím sehnat a ne za cenu NxMausu).

Díky, Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: NxMaus

Příspěvekod HonzaM » pát 30 zář, 2022 9:41 am

rawen píše:(Zatím jezdíme na Uhlenbrocku, ale Fredy jaksi neumím sehnat a ne za cenu NxMausu).

Díky, Radek

Zkus se zeptat zda zdeno ještě vyrábí ovladače OTO, podobné FREDům. Před časem jsme nějaké koupili a fungovaly dobře (dva stále mám), cenu si ale nepamatuji a může být dnes jiná. Ovládání vlaků by mělo být nezávislé na kolejovém napájení. Pokud by byly ovladače napájeny z “kolejového” výstupu centrály DR5000, pak by třeba při říznutí výhybky nebo vykolejení došlo i k výpadku napájení ovladačů. Samozřejmě byste ale mohli koleje napájet dál z Uhlenbrocku a NxMausy z DR5000 nebo jiné DCC centrály.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4045
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: NxMaus

Příspěvekod Pater » pát 30 zář, 2022 3:48 pm

rawen píše:V klubu/kroužku uvažujeme o DR5000 a NxMausech z DCC kolejí. Půjde v této konfiguraci nějak přiměřeně snadno nastavovat (měnit) adresy lokomotiv v ovladačích anebo k tomu bude potřeba další výbavu?

NxMaus z DCC kolejí neznám, asi máš na mysli NxMaus z DCCdoma. Adresu lokomotivy lze snadno změnit, pokud máš možnost změnit adresu jiným ovladačem. Ovladač po stisku kombinace tlačítek přijme poslední změněnou adresu. Problémem by bylo, pokud by jsi chtěl připojit dva nebo více ovladačů NxMaus se stejnou XpressNet adresou. Možná by jsi se na jejich e-shopu mohl domluvit, aby každého NxMause dodali s jinou XpressNet adresou.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: NxMaus

Příspěvekod zdeno » pát 30 zář, 2022 4:34 pm

HonzaM píše:Zkus se zeptat zda zdeno ještě vyrábí ovladače OTO, podobné FREDům. Před časem jsme nějaké koupili a fungovaly dobře (dva stále mám), cenu si ale nepamatuji a může být dnes jiná.


komercne uz nevyrabim nic, uz mne to nebavi, mozek funguje dobre, ale ruce neposlouchaji.
Iba pre dobre zname a kamarady se obetujem. Vsechno mi trva trojnasobek casu.
---
Navic EU zablokovala prodej peroxidu vodiku, takze plosaky nelze vyrabet doma. Mam jeste 1/2 litru a ten si budem šanovat.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: NxMaus

Příspěvekod Pater » pát 30 zář, 2022 5:13 pm

zdeno píše:Navic EU zablokovala prodej peroxidu vodiku, takze plosaky nelze vyrabet doma.

Omezení prodeje platí od koncentrace nad 12%. Běžně lze sehnat 10% roztok, což k leptání stačí. Já radši používám chlorid železitý, také běžně sehnatelný.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků