DCC pro tutany

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod sidlo » stř 27 črc, 2022 7:29 am

V případě, že se dekodér zkratem zahřeje, tak je třeba počkat než znovu vychladne.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Sandy » pon 01 srp, 2022 7:23 am

sidlo píše:Dekodér stále žije, jenom jsi nenašel místo zkratu.
https://www.rmweb.co.uk/topic/165516-lenz-standard-v2-decoder-flashing-headlights-and-not-moving/

Tak objevit závadu bylo jednoduché - spálený motorek. Naštěstí jsem měl jiný a lokomotiva s jiným dekoderem opět jezdí.
Ale postihlo to, pravděpodobně, i dekoder. Žádným, mně známým způsobem - reset, nové nastavení CV30, ho nejde oživit.

Druhou věcí je, proč ke spálení motorku došlo, protože na kolejišti absolvoval spoustu času jízdou se zátěží i bez a po přenesení na programovací kolej po několika sekundách umřel.
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod jipol57 » pon 01 srp, 2022 11:35 am

Sandy: Dekodér máš úplně mrtvý? Nebo jen nejede, ale světla svítí?
Odpálené výstupní tranzistory pro motorek, jsem řešil tady: viewtopic.php?f=6&t=13786&p=309669#p309637
A úspěšně. Mně teda odešel jen jeden tranzistor.
jipol57
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Sandy » pon 01 srp, 2022 1:39 pm

jipol57 píše:Sandy: Dekodér máš úplně mrtvý? Nebo jen nejede, ale světla svítí?
Odpálené výstupní tranzistory pro motorek, jsem řešil tady: viewtopic.php?f=6&t=13786&p=309669#p309637
A úspěšně. Mně teda odešel jen jeden tranzistor.


Světla stále blikají a dekoder nereaguje na žádný "povel". Ale ani nehlásí žádný problém. Pouze při pokusu o programování hlásí zkrat.
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod jipol57 » pon 01 srp, 2022 6:35 pm

To by ale mohly být některé ty výstupní tranzistory na motorek. Při programování přece motorek má zacukat. A když jsou provaleny tranzistory proti sobě, (je to klasické Háčko), tak to jde do zkratu.

Edit: aha, teď jsem nakoukl zpět, a píšeš, že je to Lenz. Já popisuju Zimo. Ale to nevadí. Princip je stejný.
jipol57
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod vfjr » čtv 01 zář, 2022 6:14 pm

Přátelé, mám problém s uvedením do provozu lokomotivy Piko 40541. Mám centrálu NanoX a při zadávání CV 1 to zacuká a spadne do error2. Všechny ostatní loko to ale vezme i ostatní PIKO jen s touto je problém. Nevíte kudy tudy?
vfjr
 
Příspěvky: 142
Registrován: pon 21 zář, 2020 1:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod sidlo » čtv 01 zář, 2022 6:55 pm

NanoX má problém, že potřebuje mnohem větší proud pro ACK než normou požadovaných 60 mA. Připoj na programovací kolej odpor 100 Ω 5 W. Potom se může programování povést.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod vfjr » čtv 01 zář, 2022 7:02 pm

Bez názvu.png
Bez názvu.png (9.87 KiB) Zobrazeno 2652 krát
Takhle?
vfjr
 
Příspěvky: 142
Registrován: pon 21 zář, 2020 1:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod sidlo » čtv 01 zář, 2022 7:14 pm

Odpor připojit paralelně, aby se zvětšil odebíraný proud.

NanoX-odpor.png
NanoX-odpor.png (6.19 KiB) Zobrazeno 2649 krát
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod vfjr » čtv 01 zář, 2022 7:17 pm

Díky, zkusím. Už jsem koukal po jiné centrále, tohle mě snad zachrání.
vfjr
 
Příspěvky: 142
Registrován: pon 21 zář, 2020 1:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod vfjr » sob 24 zář, 2022 6:12 pm

Díky za radu. Pomohlo to. Lokomotiva při programování už komunikuje, hodnoty CV jdou nastavovat - to je už OK. Jenže v normálním režimu loko nereaguje.
vfjr
 
Příspěvky: 142
Registrován: pon 21 zář, 2020 1:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod hopeter » pát 07 říj, 2022 6:28 pm

Zdravím zkušenější kolegy a zase loudím o radu. Tentokrát se mě jedná o zpětnou vazbu. Všude nacházím jako sensory dělené kolejnice a moduly S88 nebo R-BUS. Jelikož chci použít již hotové kolejiště k řízení počítačem ( program Rocrail ) tak se mě nechce řezat již zaštěrkované koleje a pájet vodiče na viditelné místo. Zajímalo by mě jestli je nějaký způsob použít sensory zpětné vazby na jazýčkové relé , fototranzistor , IR smímač , halové snímače apod. Hlavně ale jak je připojit do systému DCC ? Existuje nějaký dekodér či modul ? V návodu pro DR4088RB jsem tuto možnost našel. Bohužel je to ale pro verzi DR4088RB-OPTO a já mám verzi DR4088RB-CS. Díky předem za informace.
DR4088.jpg
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod workous » pát 07 říj, 2022 8:10 pm

hopeter píše:Zdravím zkušenější kolegy a zase loudím o radu. Tentokrát se mě jedná o zpětnou vazbu. Všude nacházím jako sensory dělené kolejnice a moduly S88 nebo R-BUS. Jelikož chci použít již hotové kolejiště k řízení počítačem ( program Rocrail ) tak se mě nechce řezat již zaštěrkované koleje a pájet vodiče na viditelné místo. Zajímalo by mě jestli je nějaký způsob použít sensory zpětné vazby na jazýčkové relé , fototranzistor , IR smímač , halové snímače apod. Hlavně ale jak je připojit do systému DCC ? Existuje nějaký dekodér či modul ? V návodu pro DR4088RB jsem tuto možnost našel. Bohužel je to ale pro verzi DR4088RB-OPTO a já mám verzi DR4088RB-CS. Díky předem za informace.
DR4088.jpg


Ahoj Honzo, myslím, že bude lepší to říznout.... a pokusit se o zamaskování přívodů do jednotlivých úseků u tebe to nebude problém....pokud budeš vycházet z osvědčených postupů u RocRail kde se má dělit staniční kolej minimálně na tři úseky, tak říznutí bude dle mne lepší možnost. Mezi koleje se asi dá umístit jazýčkový kontakt nebo Hal sonda,ale už je to docela rušivý prvek... budeš muset dát na všechny vozidla magnety a to na obě strany ....jen můj názor ....
P.S. koukal jsem, že již nejsou v nabidce moduly zpětné vazby od DCCkoleje což je škoda byla dobrá cena asi nejsou šváby :D
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Zdenek Valter » pát 07 říj, 2022 9:51 pm

BTW trochu odbočím.
Dneska jsem se byl podívat na MSV v Brně.
Ve stánku BHV Senzory měli velmi hezkou ukázku provozu modelové železnice s detekcí polohy.
Zde byly použity pro indikaci polohy tlakové snímače.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2647
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Pater » sob 08 říj, 2022 4:19 am

hopeter píše:Zajímalo by mě jestli je nějaký způsob použít sensory zpětné vazby na jazýčkové relé , fototranzistor , IR smímač , halové snímače apod.

Použití Hall senzorů a jazýčkových kontaktů popisuje Peter Giling přímo na stránkách Rocrail (přeloženo Googlem).
Mimo jiné je tam vysvětleno, že při rychlé jízdě nemusí být snímač vůbec programem zaznamenán.
Sám Hallovy snímače s Rocrail používám ve spojení s výše uvedeným upraveným obvodem, který je připojen k běžnému enkodéru zpětného ohlasu S88-N (publikován např. Jindrou).
IR detektory používá Petr.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků