Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, reflektor

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod HO Dušan » pon 04 dub, 2022 10:16 pm

VERZE 3 TESTOVÁNÍ

U dekodéru, jak popisuje Martin níže je chyba ve FW. Tedy zatím stále: Testování verze III.
Přílohy
TESTOVÁNÍ.jpg
Naposledy upravil HO Dušan dne sob 21 kvě, 2022 7:55 pm, celkově upraveno 1
Mé příspěvky a jejich obsah, bez mého předchozího souhlasu se nesmí využívat ke komerčnímu účelu.
Uživatelský avatar
HO Dušan
 
Příspěvky: 106
Registrován: pát 20 bře, 2020 7:37 pm
Bydliště: Krnov

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod HO Dušan » pon 11 dub, 2022 12:34 pm

V mém 3 projektu je jeden průser a to ten, že ukončila??? prodej elektronických součástek další prodejna zastoupená V PH, BR a OV = GES. To asi byla jediná prodejna v republice která ještě měla za rozumnou cenu a s osobním převzetím unipolární Mosfet duo P tranzistory pro další mé testování. Tedy bude následovat úprava schématka, překreslení tištěného spoje, vyleptání nového tištěného spoje.....a osazení 2xMosfet P :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

A jak se tak dívám na ostatní součástky které jinak používám, tak mizí také. Sháněl jsem tiskárnu a kolega horkovzdušnou troubu. Je nedostatek tiskáren, horkovzdušek.....obchody slibují, ale uvedené zboží nemají skladem!!! Fabriky sdělují, že nemají chipy. Já si laser tiskárnu (skener, kopírka...) nechal PPLkou dovézt z Polska.
Vracíme se do pravěku i s celou EU?
Mé příspěvky a jejich obsah, bez mého předchozího souhlasu se nesmí využívat ke komerčnímu účelu.
Uživatelský avatar
HO Dušan
 
Příspěvky: 106
Registrován: pát 20 bře, 2020 7:37 pm
Bydliště: Krnov

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod JaroHo » pon 11 dub, 2022 1:00 pm

Do pravěku se vracíme jenom my. ČR. Lidi by si to měli uvědomit, že to co si zvolili(a to bůh ví jestli) povede naši současnou životní úroveň akorát do prd...Místo řešení pro lidi, energetiky, phm, nesmyslné nakupování všeho na burze, se furt propírá komedie na Ukrajině a skutečné problémy se neřeší, evidentně schválně.
EDIT for vvitty : současná vláda na to vliv může mít ale nedělá nic , minulá stála taky za starou bačkoru o tom žádná :wink: .

slunce v duši :mrgreen:

a pan Dalecký na stránky vyvěsil, že návěstidla Scom nejsou a hned nebudou(6 měsíců nejdříve). Dekodéry Zimo taky nikde za rozumný peníz nejsou, (jiný jsou- to je zajímavé). Já jsem si chtěl koupit svářečku a asi utřu taky nos, protože jsou vykoupený. Tu co chci, českou. Asi nejsou ani čipy na výrobu nových invertorů.

Jinak ta rosnička je suprová !
edit: jsem se chtěl zeptat to vrtání dírek na světla, to je proxon chycenej do nějakýho svěráčku?
Dík.
Naposledy upravil JaroHo dne pon 11 dub, 2022 3:40 pm, celkově upraveno 3
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1430
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod vvitty » pon 11 dub, 2022 1:50 pm

Opravdu je nutne tady rozebirat problemy vlady? Kdyz uz teda pomijim ze na vetsinu soucasnych problemu ma vlada CR asi takovy vliv jako na to ze tenhle vikend snezilo, a u vesla je realne jeden kvartal. Bude hur, az si zacneme vybirat dopad toho kolik penez bylo vytisteno a prozrano za te vlady minule, ktera uz je v zavetri.

Cipy nejsou - celosvetove. Nekteri vyrobci / a nektere typy / jsou holt hure dostupne nez jine. To je mimo jine i pripad PIC obvodu ktere pouziva napr. SCOM, ZIMO pro nezvukove a stare zvukove. Cim starsi a jednodussi obvod, tim vetsi sance ze neni - kdyz muzu jako vyrobce vyrobit za stejny cas 10 000 obvodu po $0.1 a nebo 100 000 obvodu po $1 je rozhodnuti celkem jasne.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod HO Dušan » stř 13 dub, 2022 7:27 pm

Pánové vydržte. Omlouvám se, ale opravdu časově nestíhám. Bude opět doplněná nějaká ta dokumentace projektu, ale opravdu mě brzdí čas. A musím se také věnovat i rodině.
Díky těm opravdu stále více nedostupným součástkám na prodejnách jsem musel překopat celé schéma. Pozn: Jinde tyto součástky třeba jsou, ale nechci platit 6kč za součástku a 120kč za poštovné. Preferuji proto osobní odběr na prodejnách. Musel jsem tedy překreslit tištěný spoj=čas. Musel jsem vyleptat nový tištěný spoj=čas. Musí se znova osadit tišťák SMDéčkama=čas..... teprve potom následuje opět testování, měření. Kdo toto dělá, tak mi zajisté potvrdí kolik času toto sežere. Že Martin? O programování a dolaďování CVček po telefonu na míru s Martinem nebudu raději ani mluvit kolik toto opět sežere času. Musím mu tímto alespoň zase poděkovat. No a zvukový projekt Smutek. Petře za nahrání perfektního zvuku do Rosničky děkuji samozřejmě také. A někdy si budeme muset najít konečně ten čas a zajít si na to slibované pivo.
Pánové nebuďte překvapeni, že některé své články budu editovat, upravovat a mazat. S Martinem jsme se domluvili, aby v tomto jeho vlákně zůstaly jen podstatné věci. Tedy fotky, dokumentace, tak aby toto vlákno bylo stále přehledné.

Pozn: Kolega se ptá, jak jsem vrtal reflektory. Pro různé úpravy modelů (madla, zpětné zrcátka....) zásadně preferuji ruční vrtání tedy né nějakou elektrickou vrtačku. Při tomto vrtání má člověk v ruce i větší cit. Umístění LQ reflektoru bude také v dokumentaci.
Přílohy
ruční vrtačka.jpg
Mé příspěvky a jejich obsah, bez mého předchozího souhlasu se nesmí využívat ke komerčnímu účelu.
Uživatelský avatar
HO Dušan
 
Příspěvky: 106
Registrován: pát 20 bře, 2020 7:37 pm
Bydliště: Krnov

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod horak » úte 19 dub, 2022 2:28 pm

Mapovanie CV (ROSNIČKA bez osvetlenia kabíny): viewtopic.php?f=6&t=13002&start=180#p307673

DUŠAN Rosnička MS500 bez osvetlenia kabiny AKT.png


Mapovanie CV (ROSNIČKA včítane osvetlenia kabíny [Fo2], červené svetlá - tranzistor - [Fo1]):
Dušan ešte doplní schémy, DPS...
DUŠAN Rosnička MS500.png
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod horak » pát 20 kvě, 2022 9:47 pm

HOUSTON, MÁME PROBLÉM...

Teda ZIMO má problém.
U firmware MS dekodérov verzie 4.217 a 4.219 nefunguje pri švajčiarskom mapovaní zhasínanie funkčných výstupov. Zapínanie ide.

Verzia fw 4.215 je OK.
DUŠAN Rosnička MS500.png
Zvýraznené výstupy mali zhasnúť (+192 k číslu funkčného výstupu). Ale nejde to...
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod HO Dušan » stř 22 čer, 2022 6:01 am

Po nahrání nového FW do MSxxx ZIMO potvrzeno, jak při měření přímo na mašinách, tak i na testeru, že vypínání je nefunkční. Musí tam opravdu být FW 4.215.
Mé příspěvky a jejich obsah, bez mého předchozího souhlasu se nesmí využívat ke komerčnímu účelu.
Uživatelský avatar
HO Dušan
 
Příspěvky: 106
Registrován: pát 20 bře, 2020 7:37 pm
Bydliště: Krnov

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod Jacek » ned 03 črc, 2022 1:13 pm

Tak jsem se vypínání učil taky, abych mohl zas vylepšit zvukové projekty. Dnes jsem však zjistil, že celou dobu zkouším s FW 4.217 a po nahrání 4.219 to funguje taky. Nastavené mám ale jiné výstupy, F3 zhasíná FA1 výše. Že by měli chybu v hodnotách od 200 nahoru?

Zde zápis pro 742 HO MTB
CV# 430 = 3 ZIMO Mapping 1 F-key
CV# 432 = 193 ZIMO Mapping 1 A1 forw.
CV# 433 = 195 ZIMO Mapping 1 A2 forw.
CV# 434 = 194 ZIMO Mapping 1 A1 rev.
CV# 435 = 195 ZIMO Mapping 1 A2 rev.
CV# 436 = 1 ZIMO Mapping 2 F-key
CV# 438 = 1 ZIMO Mapping 2 A1 forw.
CV# 440 = 2 ZIMO Mapping 2 A1 rev.
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 887
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod horak » ned 03 črc, 2022 3:10 pm

Každá snaha sa cení...

Je pravda, že som naposledy fyzicky neskúšal vypínať iné výstupy ako Biele pozičky, teda Fo0f, resp Fo0r. Tým zodpovedá v švajčiarkom mapovaní číslo 14 a 15. Pri spočítaní bitov 6 a 7 ~ 128 + 64 = 192 ~ význam - výstupy zhasnú - nám do 200 zostávajú všetky výstupy Fo1 až Fo8, teda čísla 1 až 8. Reálne sa na MS450P22 dá využit výstup Fo7. Fo8 je totiž na INDEX PINe na samo-domo pripojenie vodičom priamo z dekodéra. Takže reálne v testovacej doske MXTAPS / MSTAPK sa na švajčiarskom mapovaní dajú vyskúšať všetky výstupy až po Fo7. Fo8 treba bastliť. To znamená vypínanie výstupov - čísla 191+1 až 192+7. 200 je pre Fo8, 201 a 202 je pre Fo9 a Fo10 (výstupy SUSI aktivované v CV124, bit 7=1 ≈ +128 k existujúcemu číslu).

Treba skúsiť. Je možné, že majú chybu vo Fw a hodnoty od 200 vyššie proste nejdú.
Momentálne sa venujem malovaniu obýbacky, takže nie je čas na dekodéry... možno v rámci psychohygieny a relaxu... ale neslubujem, že odskúšam...
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod Jacek » úte 05 črc, 2022 11:37 am

Tak podle všeho nefunguje hodnota od 196 nahoru a nebo kombinace nízkých CV a švýcarského mapování. Na druhé straně dá se to nastavit celé švýcarským mapováním pokud nevadí tři další CV. Příklad pro 742 MTB v TT, kde jsou výstupy výš oproti výše uvedené funkční verzi HO.

CV# 36 = 32 - dálková světla na výstupu FA4. Při zapnutí funkce F3 je nastaveno vypnutí v CV433 a 435, které funguje do fw 4.215

CV# 430 = 3 ZIMO Mapping 1 F-key
CV# 433 = 196 ZIMO Mapping 1 A2 forw.
CV# 435 = 196 ZIMO Mapping 1 A2 rev.


Pro vyšší fw stačí nastavit dálková světla taky přes švýcarské mapování
CV# 36 = 0 - deaktivace tlačítka F2 v "normálním" mapování
CV# 442 = 2 - tlačítko F2
CV# 444 = 4 - výstup FA4 vpřed
CV# 444 = 4 - výstup FA4 vzad



Otázkou je jestli to někdo hlásil technikům Zimo a jestli tedy vůbec bude oprava a nebo rovnou mapovat takto. Spíš bude záležet na množství nespokojených uživatelů, na moje opakované připomínky ke zvukům dojde někdy až za mnoho měsíců až let, jelikož nikdo jiný takový požadavky nemá a nemají proto důvod to řešit...
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 887
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod horak » úte 05 črc, 2022 1:38 pm

Zaujímavé zistenia, ďakujem.

Ja som do ZIMO nič nehlásil, pretože ten ich "divný" jazyk :mrgreen: neovládam. :(
Manuál pochopím, ale na slohové práce to rozhodne nestačí.

Áno, dajú sa mapovať výstupy čisto po švajčiarsky bez využitia klasiky, ale ak je tam chyba, tak je správne ju odstrániť !

Očakával by som, že po vytvorení novej verzie FW si sami odskúšajú čo vytvorili. Ale priznávam, že veľa krát sa stalo, že 1 nová vec sa vytvorila a 2 staré veci sa pokazili...
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod Jacek » úte 05 črc, 2022 2:11 pm

On je vůbec problém takové chyby řádně zdokumentovat a popsat v mateřském jazyku, ne tak to pak srozumitelně přeložit. V tom vedu nekonečný boj u zvuků. Pro příklad, právě teď jsem zjistil, že v projektech bobin nefunguje F6 výběh/volnoběh, zvuk ventilátoru se zacykluje a nevypne se. Ale jen v těchto projektech a s fw 4.219. Příčinu chyby tuším, ale nedokážu popsat, ne tak ještě přeložit :roll:
Při takto rozsáhlých možnostech fw je ale hádám nezbytné, aby případné chyby hlásili uživatelé. V mých projektech je taky občas nějaký překlep, ale zjistím to jen tak, že někdo napíše. Není šance testovat vše na všech existujících modelech všech možných i nemožných situacích.
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 887
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod Rudolf » úte 05 črc, 2022 4:53 pm

Jacek píše:On je vůbec problém takové chyby řádně zdokumentovat a popsat v mateřském jazyku, ne tak to pak srozumitelně přeložit. V tom vedu nekonečný boj u zvuků. Pro příklad, právě teď jsem zjistil, že v projektech bobin nefunguje F6 výběh/volnoběh, zvuk ventilátoru se zacykluje a nevypne se. Ale jen v těchto projektech a s fw 4.219. Příčinu chyby tuším, ale nedokážu popsat, ne tak ještě přeložit :roll:
Při takto rozsáhlých možnostech fw je ale hádám nezbytné, aby případné chyby hlásili uživatelé. V mých projektech je taky občas nějaký překlep, ale zjistím to jen tak, že někdo napíše. Není šance testovat vše na všech existujících modelech všech možných i nemožných situacích.


Já už jsme se Zimo komunikoval několikrát, většinou anglicky s částečnou podporou googlu nebo https://www.deepl.com/translator , který mi připadá lepší. A byli vždy velmi ochotní.

V tomto případě bych asi bych napsal něco v tom smyslu - neumím přesně popsat chybu v AJ/NJ, proto posílám seznam co je na jakém výstupu připojeno a co chci dosáhnout při stisku funkce Fx, k tomu nastavení CV s tím, že si myslím, že je to chyba firmwaru. A uvidí se. Pokud to souvisí se zvukem - poslal bych co chci aby to dělalo při stisku Fx a nastavení CV + třeba ořízlý zvukový projekt a opět že si myslím, že je to chyba firmwaru. A také samozřejmě typ dekodéru a verzi firmwaru.

A oni si s tím poradí, případně pošlou doplňující otázku. Většinou reagují druhý den.

Ruda
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 917
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod Jacek » úte 05 črc, 2022 6:44 pm

omlouvám se za plevelení vlákna, když tak to dejte někam jinam.

Rudolf: Problém není v tom, že by mi neodpověděli a nebo nerozuměli. Píšu to v jednoduchých větách, abych to dokázal s malou pomocí toho translatoru přeložit sám. Ono to totiž překládá nesmysly a je potřeba dodržet názvosloví dle manuálu. Trakční motory jsou E-motor, místo motor je dobré psát diesel, atd. Ke všemu přikládám obrázky nebo zvukové ukázky, ani z českého popisu není moc jasné co vlastně chci.
Pro představu, posílám p. Mayerovi nebo p. Hubingerovi postřehy, tyto dávám zrovna dohromady. Oni mi velmi podrobně odpoví co to obnáší nebo poděkují za zpětnou vazbu. Od loňského července mám navíc privilegium coby provider Zimo, můžu připomínkovat nové verze ještě před zveřejněním. Takto byly opraveny některé chyby hned.
Ale problém je, aby se ty moje "nedůležité" věci skutečně dostaly technikům na stůl. Některé věci se tam snažím protlačit už několik let, přednost mají evidentně požadavky německého trhu, různé tlačítka brzdových pedálů, zámky rychlosti, apod., proti komerčním požadavkům nemá nějaký český Jacek šanci, to je kapitola sama pro sebe.

Firmware MS 4.219

- CV386=8 nefunguje, zatím stále neimplementováno. Jen se připomínám.
- CV295=0 není nulová hlasitost tyristoru jako u MX dekodéru, ale plná hlasitost. Musí se nastavit CV295=1 pro minimum, bohužel je zvuk příliš slyšet.
- Zvuk trakčních motorů a turba nereaguje na „coasting“ CV339/340 a CV374/375. Při jízdě a zapnutí funkce CV375=0, jde zvuk dieslu na volnoběh, trakční motory a turbo zůstávají v plném výkonu
- CV339/340 a CV374/375 nefungují stejně jako u MX dekodérů, např. při aktnivním coasting a vypnutí zvuků F8 při stání se diesel ztlumí jako při jízdě. Správně má zvuk dieslu „spadnout“ na volnoběh a poté se přehraje stop dieslu. Obráceně při zapnutí zvuků F8 se má přehrát start, volnoběh a až poté se má aktivovat coasting.
- Problém s CV375=0 spolu s CV344= větší než 0. S FW 4.217 Zvuk za jízdy nejde na úroveň „Stand“, zůstane na „F1“. S FW 4.219 se navíc zacykluje na stupni „F1-S“

Firmware MXULF a MS dekodéry
- Pokud při nahrávání zvuků dojde k výpadku napětí, je dekodér kaput, „decoder not found“… VÁŽNÁ CHYBA. Dekodér se dá „probudit“ příkazem MS powcycle, ale ne vždy.
- Občas se projekt nahraje špatně, vzorky jsou zpřeházené, zdeformované. Většinou při nahrávání přes kolej. VELMI VÁŽNÁ CHYBA.
- Při nahrávání přes SUSI se velmi často zapíše CV18=128 a zvuk pak nefunguje. Je nutné projekt nahrát znovu. Toto jsem již mnohokrát připomínkoval, problém trvá už od podzimu 2021


Na světla jsem však amatér, to musí zkrátka hlásit někdo jiný. Nicméně hádám, že zrovna toto bude opraveno hned, protože u zahraničních zvukových projektů je standard na F0 zapnout všechna světla a dalšími tlačítky vypínat.
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 887
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků