Programování Zimo MS

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Programování Zimo MS

Příspěvekod jnh » stř 19 led, 2022 11:43 pm

Tak jsem si myslel, že už dekodérům trošku rozumím, ale:
V projektu Jacek 413.0 H0 PIKO jsou všechny zvuky podmíněné zapnutím F8.

1. Rád bych nastavil, aby např. zvuk píšťalky výpravčího, svěšení atd. šel přehrát i bez zapnutého F8. Pročetl jsem manuál k dekodérům MS snad 10x a nic.

2. Dále jsem dle návodu p. Smutka zkoušel Nastavení závoslosti na rychlosti - pseudoprogramování CV302=75, mašinka se měla sama rozjet a ujet cca 1m po kolejích. Žádné pseudoprogramování se nekonalo, mašinka zůstala stát a do CV302 se prostě hodnota 75 zapsala. To samé při pokusu s pseudoprogramováním CV310, pseudohodnota 100 se prostě do CV zapsala.

Dekodér MS450R. Tušíte někdo, co dělám špatně?

Předem díky, Jirka
Uživatelský avatar
jnh
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 20 pro, 2021 9:53 pm
Bydliště: Praha 9

Re: Programování Zimo MS

Příspěvekod zdeno » čtv 20 led, 2022 7:42 am

neni clovek ten, aby se zavdecil lidem vsem. :D :D
Nekdo ma doma deti, ktere poobede spi a vtedy je F8 jedina rychla moznost, ako je nevzbudit.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Programování Zimo MS

Příspěvekod Jacek » čtv 20 led, 2022 10:33 am

jnh píše:Tak jsem si myslel, že už dekodérům trošku rozumím, ale:
Dekodér MS450R. Tušíte někdo, co dělám špatně?

Předem díky, Jirka


1) U projektů parních lokomotiv se předpokládá, že musí být oheň v peci, aby bylo možno prohnat páru píšťalou, injektorem, kompresorem, atd. Je tam proto nastaveno F8. U dieslů je volba "always on". U prvních verzí firmware MS dekodérů byla chyba, bylo to natvrdo obráceně, teď to funguje zřejmě správně, ale opět natvrdo, tzn. bez ohledu na nastavení v projektu. To je nebo bylo to CV310.
Mimochodem u dieslů se dá nastavit pro každý zvuk jednotlivě jestli má být závislý na chodu dieslu (F8), ale nefunguje to u zvuků ve smyčce, takže to v žádném projektu není.
2) Nečtete manuál, toto bude až od firmware verze 5.0, je to tam červeně u mnoha věcí.
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 888
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Programování Zimo MS

Příspěvekod vsdmichalka » pát 21 led, 2022 9:53 am

Hurá nemusím zakládat diskuzi. K dekodéru MS mám taky pár poznatků.
Nechal jsem se unést povídáním o znatelně větším prožitku při použití 16bit zvuku. Nedalo mi to a u lokomotivy 555 od Tilliga jsem zaměnil dekodér MX za MS (MS490L). Oba zvuk Jacek. Musím uznat, že to je opravdu posun k lepšímu.
Pak přišlo drobné ALE:
1 - po osazení dekodéru lokomotiva při aktivaci F0 nerozsvítila světla.
2 - aktivace funkce ABC (CV27 - hodnota 3 ) nefungovala
Po celoodpoledním laborování se mi podařilo nastavením CV29 na hodnotu 14 (původně 8 ) rozsvítit světla (dle manuálu netuším jaký to má vliv na světla) a následně přenastavením CV27 na hodnotu 48 (původně 3) funkci ABC aktivovat. Ale překvapením bylo následné zjištění, že pokud zhasnu světla (deaktivuji F0) tak vyřadím funkci ABC a lokomotiva se rozjede.

Následovalo další zkoumání - přečetl jsem si z dekodéru nastavení CV0 - 270 (dále s mi už nechtělo) a konzultoval jednotlivé CV s manuálem. Žádná další změna se nekonala. Tak jsem si řekl zkusím restart.
Restart CV8=0 - ABC CV27=3 nefunguje, Světla na čele lokomotivy se rozsvítila a nešla zhasnout, F0 pouze aktivovalo světla na tendru při změněn směru. Samozřejmě zvukový projekt rozhozen (s tím se počítalo),
Restart CV8=8 - a výsledek:
- světla na čele lokomotivy se rozsvítila a nejdou zhasnout, F0 pouze aktivují světla na tendru při změněn směru.
- ABC CV27=48 zastavuje, ale brzdná dráha je 3x delší (musím ještě proštudovat)
- Zvuk a jízda funguje, překvapilo mě, že všechny hodnoty se vrátily na stejné hodnoty jak byly zapsány s projektem Jacek. Pak jsem si všiml a nevím zda to bylo i před restartem, ale při zastavování zaskřípou brzdy okolo rychlosti 5km a pak až do zastavení už žádný zvuk brzd není.

Aspoň mám zábavu na dlouhé zimní večery :-)
vsdmichalka
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon 01 úno, 2021 11:16 am

Re: Programování Zimo MS

Příspěvekod Jacek » pát 21 led, 2022 11:54 am

S těmi světly u 555.0 a 1 Tillig, doporučuji testy dělat v testeru nebo jiném modelu. Spojka mezi tendrem je zrádná, horní plíšek se velmi rád dotkne na čele tendru spodního a světla lokomotivy pak svítí trvale napájeny z kolejí.
- V CV29 má být z výroby hodnota 14. V projektech toto CV není
- reset dokáže občas divy. U zvuků samotných nic nerozhodí, ale pokazí i nemožné.
- dekodéry MS jsou stále ve vývoji a obsahují ještě nějaké chyby. Ty ale musí do Zimo hlásit přímo uživatelé. Naše fórum vývojáři nečtou a já jako obyčejný zvukař tam nemám vliv a taky nemůžu znát vše, viz ABC

vsdmichalka píše:... Pak jsem si všiml a nevím zda to bylo i před restartem, ale při zastavování zaskřípou brzdy okolo rychlosti 5km a pak až do zastavení už žádný zvuk brzd není.

Výjimkou byla tato mnou hlášená chyba, která byla opravena do týdne v aktuální verzi 4.203. Bohužel u parních lokomotiv je v tomto firmware jiná, závažnější chyba, která způsobuje deformaci zvuků parního stroje. Jestli jsem ten dekodér nahrával osobně, bude tam proto firmware 4.107.
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 888
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Programování Zimo MS

Příspěvekod jipol57 » pát 21 led, 2022 12:39 pm

vsdmichalka:
Každopádně si zkontroluj verzi softu, aby byl minimálně ten co udává Jacek. CV7, 4 a CV65, 107. Jestli to programoval někdo jiný, tak může být starý. Já sám jsem měl problém se starou verzí. MS jsou ve vývoji a zpočátku tam měli hodně chyb. Jestli máš starší verzi než 4.107, tak si ji nech někde přehrát.

A když jsi měl na CV29, bit1=0, 14 jízdních stupňů, a na ovladači 28, tak to dělá nepředvídatelné skopičiny se vším, i se světly. Jednoduše si ovladač s dekodérem nerozumějí.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Programování Zimo MS

Příspěvekod vsdmichalka » pát 21 led, 2022 6:41 pm

Veliké díky za tipy. O víkendu jsem mimo tak se můžu v pondělí po šichtě těšit na zkoumání možností řešení :D .
vsdmichalka
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon 01 úno, 2021 11:16 am

Re: Programování Zimo MS

Příspěvekod jnh » pát 21 led, 2022 10:59 pm

Jacek píše:- V CV29 má být z výroby hodnota 14. V projektech toto CV není


Pokud není CV29 v projektech, tak je ve verzi sw 4.99 default 0. Koupil jsem nový MS450R a nahrál do něj projekt 413.0_HO_Piko_16bit_crypt.zpp. Když jsem mašinu postavil na hlavní kolej, dekodér nešlo programovat. Trvalo mi asi hodinu, než jsem zjistil, že je CV29=0. Přepsal jsem na 14 a vše bylo OK.

P. Jackovi děkuji za odpovědi na mé otázky a přidávám další: Nebylo by možné od Vás získat seznam CV, které jsou projektem změněny? Pokud takový seznam existuje a není obchodním tajemstvím..

Děkuji, Jirka
Uživatelský avatar
jnh
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 20 pro, 2021 9:53 pm
Bydliště: Praha 9

Re: Programování Zimo MS

Příspěvekod Jacek » sob 22 led, 2022 11:36 am

K projektům se snažím dělat pdf s tabulkami důležitých CV. Tedy důležitých pro případ zmíněných resetů nebo zásahu uživatelem. Jde o nastavení rychlosti a světel, obojí má jen doporučující charakter, nemá to vliv na zvuk. V projektu jsou pak desítky dalších CV pro zvuk, ta jsou však pro uživatele zbytečná, pokud nezná strukturu projekty, čísla jednotlivých vzorků, atd. To by způsobilo jen to, že by do toho lidé vrtali. No a je to to výrobní tajemství.
Ty návody jsou mimochodem všechny pohromadě tady
http://www.jacek-modely.cz/ZIMO/Zvukove ... _Jacek.pdf
Při množství projektů a jejich verzí tam toho ale mnoho chybí, nedá se to dělat ke všemu a hlavně udržovat v aktuální podobě.
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 888
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Programování Zimo MS

Příspěvekod jipol57 » sob 22 led, 2022 4:22 pm

U nových MS dekoderů, teď jinak nastavuji brzdnou dráhu pro ABC na CV141, lépe než jsem byl zvyklý u MX.
Já nastavuji asi 60cm, a nastavuji teď CV141, 80 - 100 (podle převodů lokomotivy).
Ale u MX jsem na stejnou dráhu dával 9 - 15. To znamená velice hrubé nastavování. Jedno číslo dělá 1 - 1,5 cm. U MS to jemně ladím po milimetrech.

Neví někdo, jestli se tahle konstanta dá někde ovlivnit u dekodérů MX? A když už to takhle příjemně změnili u MS, proč to nezmění taky u MX v nových verzích update? Zkoušel jsem přehrát poslední verzi pro MX (40.5), a je to stejné.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Programování Zimo MS

Příspěvekod jnh » sob 22 led, 2022 10:17 pm

OK. Chápu a děkuji.
J.
Uživatelský avatar
jnh
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 20 pro, 2021 9:53 pm
Bydliště: Praha 9

Re: Programování Zimo MS

Příspěvekod radula63 » sob 22 led, 2022 11:15 pm

jipol57 píše:U nových MS dekoderů, teď jinak nastavuji brzdnou dráhu pro ABC na CV141, lépe než jsem byl zvyklý u MX.
Já nastavuji asi 60cm, a nastavuji teď CV141, 80 - 100 (podle převodů lokomotivy).
Ale u MX jsem na stejnou dráhu dával 9 - 15. To znamená velice hrubé nastavování. Jedno číslo dělá 1 - 1,5 cm. U MS to jemně ladím po milimetrech.

Neví někdo, jestli se tahle konstanta dá někde ovlivnit u dekodérů MX? A když už to takhle příjemně změnili u MS, proč to nezmění taky u MX v nových verzích update? Zkoušel jsem přehrát poslední verzi pro MX (40.5), a je to stejné.

Dekodery MS jsem jeste nevyzkousel.
Ale MX na ABC nastavuji Cv27=3, Cv140=3 (ABC obousmerne) a Cv141 konstantni brzdna draha, vse je v manualu Zimo. U sebe doma nastavuji brdeni na 25cm a Cv141 ladim na 6 az 8 dle potreby dane loko.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1308
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Programování Zimo MS

Příspěvekod alik » ned 23 led, 2022 9:11 am

Jacek na svých stránkach uvádí, že u dekodérů MS se maximální rychlost nastavuje přes CV57 a rychlostní stupně se tomu přizpůsobí, při použití CV5 dochází k ořezání zvuků. Tomu rozumím. Ale co se stane při nastavení CV57 u MX verzí, to jsem nikdy nezkoušel, ale tato funkce tam dle manuálu je také. U MX se to ořeže stejně jako při pouźití CV5?
Jde o to, že mám ještě starší zvukovy projekt, kde je maximálka moc vysoká a nechci při snížení rychlosti o zvuk nejvyššiho stupně přijít.
alik
 
Příspěvky: 77
Registrován: pon 27 srp, 2012 5:02 pm

Re: Programování Zimo MS

Příspěvekod horak » ned 23 led, 2022 9:23 am

Pouzitie CV57 a CV5 funguje na rovnakom principe aj u MX dekoderov. Tuto vlastnost pouziva aj JACEK u svojich NOVYCH projektov MS aj MX.
Proste aj u MX znizis rychlost cez CV57 a zvuky sa ti neorezu...
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: Programování Zimo MS

Příspěvekod jipol57 » ned 23 led, 2022 10:52 am

radula63 píše:Ale MX na ABC nastavuji Cv27=3, Cv140=3 (ABC obousmerne) a Cv141 konstantni brzdna draha, vse je v manualu Zimo. U sebe doma nastavuji brdeni na 25cm a Cv141 ladim na 6 az 8 dle potreby dane loko.

To jsi mi nenapsal nic nového, taky to tak mám. Ale píšeš že zadáváš CV141, 6-8. U MS bys dal asi 50-70. Má přesnější nastavování.

Ptám se jestli je to skutečně jen změna u programátorů Zimo, nebo se to dá nastavovat někde jinde? A když už příjemnou změnu udělali, tak proč ji neudělají v update u MX. (Otázka do Zimo.)

Pro mých 60cm zadávám kolem 15, ty na 25cm, dáváš asi 7. Na tom se shodneme. Jednoduchým výpočtem, když u MX zadám 255, tak by dráha byla asi 11m. To je nesmyslná brzdná délka na kolejišti.
U MS by při 255, mohla být dráha ke 2 m. To je podle mě dostačující. I když v měřítku to je skutečných 170m.
Možná v MX uvažovali v přesném přepočtu délky, ale na modelu se to musí počítat jinak.

S kolegou Horákem, souhlasím. Taky jsem si zvykl na MX zadávat CV5,1 a rychlost na CV57. Poloviční stejně jako dřív na CV6.
Ale koupil jsem nedávno nový MS 450, čistý, bez nahrávky. A Zimo tam mají CV5,200 CV6,1 CV57,160. To znamená že rychlost staví současně na CV5 i CV57.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 20 návštevníků