Railjet Roco s osvětlením (74143)

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Railjet Roco s osvětlením (74143)

Příspěvekod Bedlisch » stř 27 kvě, 2020 12:13 pm

To máš samozřejmě naprosto pravdu,
ale když už řeknu A, měl bych taky říct B neboli vysvětlit, je tomu právě proto, že tam je nastaveno CV61=97, zvlášť, když je to pro DCC začátečníka. Neb pak to vypadá, že toto chování dekoderu, tedy neposunutí výstupů, je standardní, což není.
BTW: No i když nakonec ani pak nemusí platit, že když "CV41=8, a zadám do CV40=8, bude mi F6 dělat to samé jako F7", ale tím bych už radši bych nikomu hlavu nepletl :wink: To už je taková "vyšší dívčí CVčková" :D
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: Railjet Roco s osvětlením (74143)

Příspěvekod Stanin » čtv 28 kvě, 2020 8:23 am

Panove lehci OT. Jde tento set spojit s Taurusem 73218. Myslim ohledne sprahel. Set je ma elektricke a loko ne.
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Railjet Roco s osvětlením (74143)

Příspěvekod Deathlosopher » čtv 28 kvě, 2020 8:48 pm

Bedlisch píše:NE! NE!
Alespoň ne pro ZIMO, i když dle NMRA by to měla být pravda.
Myšlenka správná, a pro ZIMO to malinko opravím a posunume se o jedno CV níže. Takže pokud CV39=8 (F5) tak bude dělat to samé jako když bude CV40=8 (F6), tj spínat výstup FO5. To platí a odpovídá původní myšlence.
Pokud však zadám CV41=8 (F7), pak to bude spínat výstup FO8. Ono není od věci si přečíst návod, neb za normálního stavu tam už bude dalšÍ posunutí výstupů. Pro ovládaní stejných světel na výstupu FO5 platí pro tlačítko F5 CV39=8, pro tlačítko F6 CV40=8 a pro tlačítko F7 CV41=1.

To posunutí výstupů můžeme zrušit a to zadáním CV61=97, pak ovšem to bude zase jinak, CV39=8 bude spínat výstup FO2, to samé platí pro CV40=8 nebo CV41=8, vždy to bude spínat FO2.
Stále holt platí RTFM :wink: K nalezení zde:
EN: http://www.zimo.at/web2010/documents/MX ... oder_E.pdf
DE: http://www.zimo.at/web2010/documents/MX ... ecoder.pdf
doplněno edit:
CZ: http://houmrovyvlaky.bluehost.cz/Manual ... 648_cz.pdf
Návod CZ je starší, ale ke změnám základního ovládání výstupů nedošlo, takže kdo nevládne angličtinou nebo němčinou, tak hezky je to vysvětleno na straně 22 a dále.

Díky! Na ten návod ZIMO jsem se už dříve díval a je to z toho pochopitelné. Prostě je potřeba vžy projít návod k danému dekodéru, jak to s tím mapováním apod. je. :)
Uživatelský avatar
Deathlosopher
 
Příspěvky: 91
Registrován: sob 09 kvě, 2020 3:47 pm

Re: Railjet Roco s osvětlením (74143)

Příspěvekod Deathlosopher » čtv 28 kvě, 2020 8:51 pm

Bedlisch píše:To máš samozřejmě naprosto pravdu,
ale když už řeknu A, měl bych taky říct B neboli vysvětlit, je tomu právě proto, že tam je nastaveno CV61=97, zvlášť, když je to pro DCC začátečníka. Neb pak to vypadá, že toto chování dekoderu, tedy neposunutí výstupů, je standardní, což není.
BTW: No i když nakonec ani pak nemusí platit, že když "CV41=8, a zadám do CV40=8, bude mi F6 dělat to samé jako F7", ale tím bych už radši bych nikomu hlavu nepletl :wink: To už je taková "vyšší dívčí CVčková" :D

Klidně to naznač, třeba to pochopím. :D Ale asi to chce nějakou praxi ... :)
Uživatelský avatar
Deathlosopher
 
Příspěvky: 91
Registrován: sob 09 kvě, 2020 3:47 pm

Re: Railjet Roco s osvětlením (74143)

Příspěvekod Deathlosopher » čtv 28 kvě, 2020 8:57 pm

Stanin píše:Panove lehci OT. Jde tento set spojit s Taurusem 73218. Myslim ohledne sprahel. Set je ma elektricke a loko ne.

To s tím Taurusem je otázka?
Já jsem právě toto taky řešil, ale myslel jsem, že ten Roco Taurus to elektrické spřáhlo má. Alespoň ten ozvučený.
Tak jsou dvě možnosti. Buď vyměníš na prvním voze railjet soupravy kinematiku a dáš si tam stejné spřáhlo, jako má mašina (tak jsem to zatím udělal a jde to i bez odstranění toho elektrického spřáhla, které lze ve voze schovat pod podlahu interiéru), anebo si s trochou šikovnosti upravíš na lokomotivě kinematiku a namontuješ tam dokoupené elektrické spřáhlo, aby proud nesbíral jen řídicí vůz (to mám v plánu).
Uživatelský avatar
Deathlosopher
 
Příspěvky: 91
Registrován: sob 09 kvě, 2020 3:47 pm

Re: Railjet Roco s osvětlením (74143)

Příspěvekod Stanin » pát 29 kvě, 2020 8:13 am

Deathlosopher píše:
Stanin píše:Panove lehci OT. Jde tento set spojit s Taurusem 73218. Myslim ohledne sprahel. Set je ma elektricke a loko ne.

To s tím Taurusem je otázka?
Já jsem právě toto taky řešil, ale myslel jsem, že ten Roco Taurus to elektrické spřáhlo má. Alespoň ten ozvučený.
Tak jsou dvě možnosti. Buď vyměníš na prvním voze railjet soupravy kinematiku a dáš si tam stejné spřáhlo, jako má mašina (tak jsem to zatím udělal a jde to i bez odstranění toho elektrického spřáhla, které lze ve voze schovat pod podlahu interiéru), anebo si s trochou šikovnosti upravíš na lokomotivě kinematiku a namontuješ tam dokoupené elektrické spřáhlo, aby proud nesbíral jen řídicí vůz (to mám v plánu).

To byla otazka :). Koukam, ze mi vypadl otaznik. Ja prave zvazuju spojeni tohoto setu se zminenou loko (digitalizovanou). Ale z navodu mi prislo, ze je urceny jen pro ozvucenou verzi. Takze pokud jde vymenit sprahlo na souprave za nevodive, tak by nemel byt problem.
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Railjet Roco s osvětlením (74143)

Příspěvekod Deathlosopher » pát 29 kvě, 2020 8:45 am

Stanin píše:
Deathlosopher píše:To s tím Taurusem je otázka?
Já jsem právě toto taky řešil, ale myslel jsem, že ten Roco Taurus to elektrické spřáhlo má. Alespoň ten ozvučený.
Tak jsou dvě možnosti. Buď vyměníš na prvním voze railjet soupravy kinematiku a dáš si tam stejné spřáhlo, jako má mašina (tak jsem to zatím udělal a jde to i bez odstranění toho elektrického spřáhla, které lze ve voze schovat pod podlahu interiéru), anebo si s trochou šikovnosti upravíš na lokomotivě kinematiku a namontuješ tam dokoupené elektrické spřáhlo, aby proud nesbíral jen řídicí vůz (to mám v plánu).

To byla otazka :). Koukam, ze mi vypadl otaznik. Ja prave zvazuju spojeni tohoto setu se zminenou loko (digitalizovanou). Ale z navodu mi prislo, ze je urceny jen pro ozvucenou verzi. Takze pokud jde vymenit sprahlo na souprave za nevodive, tak by nemel byt problem.

Takže ta digitalizovaná lokomotiva taky nemá eletrické spřáhlo? :o Tak pak nechápu, proč ten první vůz má vepředu elektrické spřáhlo. Jinak jak jsem psal. Klasická kinematika je u railjetu přibalená, takže stačí rozebrat ten vůz, vyměnit kinematiku (resp. myslím, že jen její část) a to původní spřáhlo schovat do vozu (anebo odmontovat). Akorát jsem myslím měl problém s výškou spřáhel, že u lokomotivy bylo o dost jinak vysoko než u toho vozu po výměně. Nemám to žel u sebe, abych byl konkrétnější. Zkus to. :)
Uživatelský avatar
Deathlosopher
 
Příspěvky: 91
Registrován: sob 09 kvě, 2020 3:47 pm

Re: Railjet Roco s osvětlením (74143)

Příspěvekod Bedlisch » pát 29 kvě, 2020 11:19 am

Deathlosopher píše:Klidně to naznač, třeba to pochopím. :D Ale asi to chce nějakou praxi ... :)

Zkus švýcarské mapování, CV430 a výš. Docela zábava, ale výhodou je, že jdou nastavit kombinace i mimo mapovaní NMRA či posunuté. Tj klidně pak lze spínat třeba společně FOr s FO8 jedním tlačítkem, což by normálně nešlo.
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: Railjet Roco s osvětlením (74143)

Příspěvekod Deathlosopher » ned 07 čer, 2020 2:05 pm

Bedlisch píše:Zkus švýcarské mapování, CV430 a výš. Docela zábava, ale výhodou je, že jdou nastavit kombinace i mimo mapovaní NMRA či posunuté. Tj klidně pak lze spínat třeba společně FOr s FO8 jedním tlačítkem, což by normálně nešlo.

To zní zajímavě. Jen pro digi-začátečníka asi trochu pokročilé, ne? :-) A toto, co píšeš, lze aplikovat u všech dekodérů?
Já se konečně dostanu příští týden k tomu tailjetu a podaří mi snad dle návodu získaného zde v diskuzi přeprogramovat Tauruse a railjeta, aby i na analogu jeli stejným směrem jako analogové lokomotivy. :-)
Uživatelský avatar
Deathlosopher
 
Příspěvky: 91
Registrován: sob 09 kvě, 2020 3:47 pm

Re: Railjet Roco s osvětlením (74143)

Příspěvekod Deathlosopher » stř 10 čer, 2020 7:21 pm

Pánové, prosím opět o radu. Mám v Taurusu Piko dekodér Lenz --- tento: https://www.lenz-elektronik.de/pdf/b_10231-02_def.pdf
Jak jsem již řešil dříve, neseděl na analogu směr s ostatními analogovými lokomotivami. Na digitálu ani s Roco railejetem, ale to se dá vyřešit změnou hodnoty CV 29 a funguje. Ovšem jak zde bylo psáno, na analog to vliv nemá. Zkusil jsem teda změnit CV33 a CV34. Co se nestalo? Nic. Lokomotiva jede všude (analog i DCC) pořád stejně, navíc přestaly svítit světla (klasicky tlačítkem F0). A to, i když jsem zadal hodnoty, keré mají být jako tovární, čili CV33 = 1 a CV34 = 2. Navíc nerozumím sloupcům A--D (strana 40 v tom návodu). Je to označení jednotlivých funkčních výstupů, které jsou tedy čtyři? Nevíte teda, co dělám špatně a co chápu špatně?

Zkusím ještě přemapovat toho railjeta, který se údajně pro programování má dát do nějaké lokomotivy. A je pravda, že takto jak je, programovat opravdu nelze, MultiMaus si stěžuje. Mimochodem, zjistil jsem teď, že mi na analogu svítí v obou směrech bíle ...
Uživatelský avatar
Deathlosopher
 
Příspěvky: 91
Registrován: sob 09 kvě, 2020 3:47 pm

Re: Railjet Roco s osvětlením (74143)

Příspěvekod JiriKTT » stř 10 čer, 2020 9:01 pm

CV33 a CV34 (a další) nastavují přiřazení funkčních výstupů - většinou světel, k funkcím (na ovladači). Změnit směr otáčení motoru tím nelze. Takže přenastavením těchto hodnot se opravdu dá jen rozházet ovládání světel. K návratu je potřeba vědět co tam bylo původně nebo experimentovat. K čemu ta CV jsou je v tom návodu napsáno.
Dekodér má 4 funkční výstupy. Nevlastním ale tuto lokomotivu, takže nevím, k čemu jsou přiřazeny.
Na ten řídící vůz pozor - pokud se tam posílají programovací příkazy, pravděpodobně se provádějí, jen ten vůz nedokáže vygenerovat info zpět, takže Multimaus tvrdí, že se neprogramuje. K přenastavení ale nejspíš došlo. Pokud se dekodér vyndá a vloží do lokomotivy, bude tam schopen odpovídat a MM bude spokojen.
TT, DR5000
JiriKTT
 
Příspěvky: 105
Registrován: stř 12 led, 2011 7:25 pm

Re: Railjet Roco s osvětlením (74143)

Příspěvekod Deathlosopher » čtv 11 čer, 2020 11:23 am

JiriKTT píše:CV33 a CV34 (a další) nastavují přiřazení funkčních výstupů - většinou světel, k funkcím (na ovladači). Změnit směr otáčení motoru tím nelze. Takže přenastavením těchto hodnot se opravdu dá jen rozházet ovládání světel. K návratu je potřeba vědět co tam bylo původně nebo experimentovat. K čemu ta CV jsou je v tom návodu napsáno.
Dekodér má 4 funkční výstupy. Nevlastním ale tuto lokomotivu, takže nevím, k čemu jsou přiřazeny.
Na ten řídící vůz pozor - pokud se tam posílají programovací příkazy, pravděpodobně se provádějí, jen ten vůz nedokáže vygenerovat info zpět, takže Multimaus tvrdí, že se neprogramuje. K přenastavení ale nejspíš došlo. Pokud se dekodér vyndá a vloží do lokomotivy, bude tam schopen odpovídat a MM bude spokojen.

Aha, tak už mi docvaklo, že Pater před časem mluvil o tom raileju a jeho světlech a ne o Taurusu. Nechápu ale, proč na analogu jezdí naopak. Takže to asi vyřeší jen otočení drátů u motorku a případně pak přenastavit světla přes ty CV33 a CV34, je to tak? A pak to přenastavit ještě u toho railjeta, aby měli stejný směr lokomotiva (jízda+světla) a railjet světla. Zpátky jsem se u toho Taurusa dostal nastavením CV8 do továrního nastavení, to problém nebyl. Takže v tom manuálu ty sloupce A--D jsou opravdu ty čtyři funkční výstupy, jak jsem pochopil ze Tvé odpovědi.
Dokud nepřenastavím lokomotivu, nemá cenu to otáčet u řídicího vozu, neboť teď jsou s Taurusem nastejno (na analogu opačně oproti ostatním modelům).
Díky! :-)
Uživatelský avatar
Deathlosopher
 
Příspěvky: 91
Registrován: sob 09 kvě, 2020 3:47 pm

Re: Railjet Roco s osvětlením (74143)

Příspěvekod JiriKTT » čtv 11 čer, 2020 2:47 pm

Na analogu platí, že v pravé kolejnici ve směru jízdy je +. U starých loko, které neměly přípravu na digitál šly pouze 2 vodiče od podvozků k motoru. Ty pak stačilo v případě špatného směru prohodit. U digitálu může být chyba na 3 místech: od podvozků k dekodéru, v dekodéru nebo od dekodéru k motoru. Pokud přehodíš dráty od podvozku k dekodéru, bude to mít vliv i na světla, pokud od dekodéru k motoru, světla zůstanou jako teď. Dekodér Lenz neznám, mám jen ZIMO, ale domnívám se, že v dekodéru se přehodit směr pro analog nedá. Pokud chceš být precizní, tak dekodér vyjmi a proměř od které kolejnice je přívod na který pin dekodéru. V normě a v popisu dekodéru to je předepsané. Pak dorovnej zbytek.
TT, DR5000
JiriKTT
 
Příspěvky: 105
Registrován: stř 12 led, 2011 7:25 pm

Re: Railjet Roco s osvětlením (74143)

Příspěvekod Deathlosopher » sob 20 čer, 2020 6:02 pm

JiriKTT píše:Na analogu platí, že v pravé kolejnici ve směru jízdy je +. U starých loko, které neměly přípravu na digitál šly pouze 2 vodiče od podvozků k motoru. Ty pak stačilo v případě špatného směru prohodit. U digitálu může být chyba na 3 místech: od podvozků k dekodéru, v dekodéru nebo od dekodéru k motoru. Pokud přehodíš dráty od podvozku k dekodéru, bude to mít vliv i na světla, pokud od dekodéru k motoru, světla zůstanou jako teď. Dekodér Lenz neznám, mám jen ZIMO, ale domnívám se, že v dekodéru se přehodit směr pro analog nedá. Pokud chceš být precizní, tak dekodér vyjmi a proměř od které kolejnice je přívod na který pin dekodéru. V normě a v popisu dekodéru to je předepsané. Pak dorovnej zbytek.

Tak jsem se konečně dostal k tomu, abych udělal nějaké experimenty a zjistil, v čem přesně je problém. Když dám mašinu s dekodérem na analogu na koleje, jede opačným směrem, čili + není vpravo ve směru jízdy. Když dekodér vyměním za analogovou propojku, jede opačným směrem, čili správně a + je v pravé kolejnici ve směru jízdy. Zkusil jsem jí pak dát dekodér z jiné lokomotivy (Zimo) a jede taky správně. Takže problém je evidentně v tom dekodéru (Lenz), kerý mám v ní připojený. I když ten dekodér dám do továrního nastavení (CV8 = 33), mašina jede pořád opačným směrem. Nevíte tedy, co s tím? Děkuji!
Uživatelský avatar
Deathlosopher
 
Příspěvky: 91
Registrován: sob 09 kvě, 2020 3:47 pm

Re: Railjet Roco s osvětlením (74143)

Příspěvekod Janky » sob 22 srp, 2020 3:31 pm

Ahoj kolegové.
Mám prosbu na majitele Railjet soupravy v DCC s osvětlením. Jsem též šťastným majitelem, nicméně jsem ji kupoval po částech a Tauruse 1216 jsem koupil s klasickými spřáhly na obou stranách. Sehnal jsem vodivé spřáhlo, viz příloha a teď jen potřebuji zjistit, kam na označená místa - viz obrázek - přijde naletovat který drátek. Prosím majitele Taurusu 1216 v DCC k této soupravě, jestli by se jim chtělo sejmout kastli a vyfotit mi zmíněný detail.

Děkuji moc předem
Přílohy
IMG_20200822_170656.jpg
Deska s místy kam přijdou drátky spřáhla
IMG_20200822_170720.jpg
Vodivé spřáhlo
Uživatelský avatar
Janky
 
Příspěvky: 24
Registrován: stř 19 úno, 2020 1:16 pm

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 52 návštevníků