Pomoc s rozdělení úseků

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Pomoc s rozdělení úseků

Příspěvekod Tomas Lebeda » čtv 15 lis, 2018 11:11 am

Souhlasím s tím, že druhá varianta je lepší než ta první.
Nicméně mi to nedá vložit sem odkaz na plánek v železniční galerii,
kde se na podobném prosotru pouze o 30cm hlubším a dokonce 20cm kratším pracuje s kolejištěm výrazně modelověji. Např. zde:
http://zeleznicni-normalie.cz/Galerie/Pl-nky-MF/TT/Hekttor-09/Hekttor_09_TT.jpg
Obrázek
Dělat na takovémto malém rozměru dvě průjezdné stanice je totiž o hodně velkém kompromisu s délkou staničních kolejí.
Přepočtěno z TT do H0.
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: Pomoc s rozdělení úseků

Příspěvekod sidlo » čtv 15 lis, 2018 12:18 pm

MartinO nechce (ortodoxně) modelovat. Chce si s dětmi:
1) zajezdit,
2) stavět krajinu, budovy, doplňky.
Podle mě návrh kolejiště odpovídá požadavkům.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3589
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Pomoc s rozdělení úseků

Příspěvekod HonzaM » čtv 15 lis, 2018 12:42 pm

Petr Šídlo má naprostou pravdu. Je podstatný rozdíl mezi požadavky dospělého modeláře, který si vystačí s koncovou stanicí a vlečkou kde se vyžívá na posunu, budování co nejdokonalejší krajiny. Prosté kroužení vlaků považuje spíš za nudu a nesmysl, a kolejištěm na kterém mohou děti sledovat jezdící vlaky a případně si je mohou sami ovládat. Koncová stanice nebo třeba trať ukončená smyčkami a s vloženou stanicí pro křižování je naprosto nevhodná. Posun začne děti bavit až ve věku, kdy se už začínají zabývat spíš jinými aktivitami (sporty, počitače) a k vláčkům se (jen někteří) vrátí až v dospělosti. Mluvím ze zkušenosti, mám čtyři vnuky od čtyř do třinácti let, zájem o vláčky je navíc podpořen tím že se jimi zabývá jejich otec a rádi se na ně podívají také u dědečka. Dalším motivem pro volbu typu kolejiště je požadavek na automatizovaný provoz řízený počítačem. Koncová stanice se tam dá využít jen omezeně pro vlaky nevyžadující objíždění soupravy.
Omylem je také si myslet že pro děti je nejlepší H0. I ti nejmenší si bezpečně poradí s N-kem (mluvím z vlastní zkušenosti). Zato ocení že na prostoru kde bude v H0 minimálni provoz na okruhu který vlak s dvěma nebo ťremi vozy projede za chvilku bude v N velmi zajímavé kolejiště s několika nádražími s reálně působicími vlaky a s bohatším provozem.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4041
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Pomoc s rozdělení úseků

Příspěvekod Tomas Lebeda » čtv 15 lis, 2018 12:59 pm

Snad ten můj příspěvek nevyzněl tak, že návrh MartinO považuji za strašný.
Je to taková trochu vylepšená verze základního oválu.
Jinak souhlasím, že dětem se líbí, že vlak jede, to jestli jede pořád na stejnou stranu stejně neřeší.
Taky jezdím s dětmi a nejvíc to baví tu nejmladší 2,5 roku. Ta nejraději mačká všechna tlačítka na panelu,
takže ji musím kontrolovat aby náhodou nepodhodila výhybku pod soupravou. Většinou ji to baví tak 10 minut.
Zbytek času je moje zábava.
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: Pomoc s rozdělení úseků

Příspěvekod MartinO » čtv 15 lis, 2018 5:47 pm

Diky vsem za rady. Je to tak mam to na jezdeni pro 7 a 10 let holku a kluka. A chtel bych aby si sami delali krajinu. Tak snad to bude fungovat, a protoze je bavi tablety tak jsem chtel rozdelit na useky a ovladat to pres ne. Takze useky udelam kde to pujde a kdyz tak dole zatim propojim.
MartinO
 
Příspěvky: 13
Registrován: pon 12 lis, 2018 11:54 am

Re: Pomoc s rozdělení úseků

Příspěvekod belgarat » čtv 15 lis, 2018 8:04 pm

MartinO píše:tak jsem chtel rozdelit na useky a ovladat to pres ne

Poznamka: Pokud se jedna o _digitalni_ ovladani, tak "pres useky" se nic neovlada zastavit muzes cokoliv a kdekoliv protoze kazda lokomotiva neustale posloucha prikazy ovladace a kazdou muzes ovladat nezavisle. Useky slouzi jen k tomu, aby pocitac, ovladac, ovladaci pult, uzivatel zjistil KDE je prave ted vlak bez odklapeni tunelu a tanecku kolem kolejiste.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Pomoc s rozdělení úseků

Příspěvekod belgarat » čtv 15 lis, 2018 8:13 pm

Off topic:

HonzaM píše:... pro volbu typu kolejiště je požadavek na automatizovaný provoz řízený počítačem. Koncová stanice se tam dá využít jen omezeně pro vlaky nevyžadující objíždění soupravy.

Proti tomuhle se musim ohradit. Automaticke rozpojovani IMHO mozne je, a tim padem i objizdeni soupravy. Minimalne pomoci DCC ovladaneho sprahla, a az si "dohraju" s rozpojovaci, tak i mozna obycejnym servem (az na ty pripady kdy to rozveseni selze :-)). Ze to nekdo delat nechce, nebo neumi, neznamena ze to nejde...
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Předchozí

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků