problém s dekodérem?

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod Myšpulín » ned 30 srp, 2015 5:21 pm

Jak jsem psal, prodejce věděl, že tyto dekodéry a motorky MTB lokomotiv si spolu nerozumí. A já to zkoušel (neb jsem se chtěl o tom přesvědčit) na zkušebním okruhu ze startsetu Roco, takže jen jedna loko a cca 4 m kolejí do kruhu. Takže opravdu se může najít kombinace, že si nějaký dekodér neporozumí s nějakým motorkem, i když vše ostatní je v pořádku. Pokud k tomu někdo chce vědět více, ať se pokusí zjistit vysvětlení přímo u výrobce v Německu. Já to nezkoušel, neb jejich řeč neovládám, a i kdybych ovládal, stejně nemám zařízení pro nahrání nového softu do dekodéru.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod Sandy » ned 13 zář, 2015 6:55 am

Přidám můj problém.
Digitalizoval jsem loko, postavenou na pojezdu Fughert. Takový ten klasický motorek (Igarashi?), bez kondenzátorů, bez tlumivek. Dekoder Lenz Silver Direct.
Loko jezdí jedním směrem bez problémů. Druhým směrem se po krátkém provozu (asi 10 sek) každých 50 cm zastaví a asi po jedné vteřině opět rozjede.
S dekoderem Lenz Silver + jezdí oběma směry bez problémů.
V čem je zádrhel?
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod petrha » pon 05 říj, 2015 6:59 am

kecu.p píše:To že lokomotivy nereagují hned jak mají může být i jiný důvod než jen dekodér nebo lokomotiva. Nikdo z vás nepíše jaký je počet lokomotiv, které v současné době jezdí na kolejišti. MM + ROCO 10764 booster mají jen 3,2 A ... když vezmeme že lokomotiva je schopna si vzít v H0 i 1A na motůrek, z toho vyplývá, že než dojde k vypnutí centrály, lokomotivy budou nereagovat na povely.

U nás v klubu jsme teď o výstavě poprvé měli aktivní Z21, protože se mi do 10 dnů nepodařilo rozchodit boostery 10764 jako zdroje napájení kolejí, tak jsme jezdili jen na tu Z21 ... zhruba 8 souprav najednou. Občas se stalo, že na nejodlehlejším místě prostě lokomotiva ztratila signál DCC, kdežto napájení v koleji bylo a tak pokračovala dál, než dostala nový povel. Zpoždění i klidně 15s.


Jak už jsem psal, na kolejišti provozujeme několik typů lokomotiv od několika výrobců, problém dělají jen a pouze brejlovci od Roco. Do jednoho jsme dali starší zvuk.dekodér od Roco (tuším že je výrobcem ESU), a ten přestal mít tyto problémy. Někde jsem slyšel, že ESU nevadí tlumivky a pod., což mi připadá, že je u brejlovců špatný obvod pro DCC.
petrha
 
Příspěvky: 212
Registrován: ned 06 lis, 2011 6:51 pm

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod HonzaM » pon 05 říj, 2015 12:40 pm

workous píše:CV 8

To není universálně platné pro dekodéry všech výrobců. Třeba u cT Elektronik je reset zadáním CV1=0 , CV8 je identifikace výrobce a lze ji jen číst, nelze do ní zapisovat.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4077
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod kecu.p » úte 06 říj, 2015 6:34 pm

petrha píše:
Jak už jsem psal, na kolejišti provozujeme několik typů lokomotiv od několika výrobců, problém dělají jen a pouze brejlovci od Roco. Do jednoho jsme dali starší zvuk.dekodér od Roco (tuším že je výrobcem ESU), a ten přestal mít tyto problémy. Někde jsem slyšel, že ESU nevadí tlumivky a pod., což mi připadá, že je u brejlovců špatný obvod pro DCC.



ROCO používá dekodéry ZIMO? či podobné ... alespoň se tak chovají dle tabulky CV, podle kterých nastavuji vlastnosti dekodéru. Jinak používám různé dekodéry do ROCO lokomotiv a nesetkal jsem se s tímto stavem. Vždy u lokomotiv zůstaly zapojeny tlumivky a jezdí to bezproblému. S Roco lokomotivami nemáme žádné problémy v klubu.
H0 DCC + H0e analog
KŽM Sokolov

ČSD ep. 3 a 4
Uživatelský avatar
kecu.p
 
Příspěvky: 613
Registrován: pon 18 kvě, 2009 8:08 am

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod nadkachna » sob 24 říj, 2015 7:25 pm

Ahoj,

řeším problém s novým dekodérem Zimo (MX 695). Je možné, aby po úpravě u prodejce (nahrání zvuku a nastavení funkčních výstupů), kde předpokládám fungoval v pořádku, dorazil ve stavu, kdy po připojení kolejového vstupu a výstupu na motor hlásil v programovacím módu zkrat (ERR01)? Mašina v analogu jezdila bez problému a před zapojením jsem ji ještě pro jistotu proměřoval. Dekodér se nikde ničeho kovového nedotýká a ani nebyl připojen na plné napětí. Nejde mi do hlavy, kde by mohl být problém.
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod kecu.p » pon 26 říj, 2015 4:29 am

máš možnost vyzkoušet jiný dekodér?? nebo dekodér v jiné lokomotivě?? u koho sis to nechal přehrát?? u prodejce?? pokud ano, řešil bych to s nim ...
H0 DCC + H0e analog
KŽM Sokolov

ČSD ep. 3 a 4
Uživatelský avatar
kecu.p
 
Příspěvky: 613
Registrován: pon 18 kvě, 2009 8:08 am

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod nadkachna » pon 26 říj, 2015 8:57 am

S prodejcem to už samozřejmě řeším. Prý by teoreticky mohl být problém s tím, že to načítám na Lenz Compact, který velký dekodér (6A) vyhodnotí jako chybný, ale to se mi moc nezdá. Mašina má v analogu odběr max. 0,9 A, a Compact funguje do 2,5A.
Ještě to zkusím s jinou lokomotivou/motorkem a půjde holt na reklamaci
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod jirka13 » pon 26 říj, 2015 7:30 pm

Zkusil bych snižit napětí v koleji a potvrzovaní vysokofrekvenčními pulzy CV112 bit 1. Pokud to jde tak sniž napětí při programování až na 12V. Fungoval dekoder před nahranim zvuku?
jirka13
 
Příspěvky: 28
Registrován: pon 06 říj, 2014 8:16 am

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod nadkachna » úte 27 říj, 2015 10:57 am

Tak nakonec to opravdu bylo tím, že centrály pro malá měřítka a dekodéry pro velikost G mají problém spolu v programovacím módu komunikovat - dekodér funguje :)
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod Jeff Hopper » sob 14 lis, 2015 7:37 am

Dotaz začátečníka :?: :
Koupil jsem tento dekoder:
http://www.malemodely.cz/produkty/dekod ... teze-76150 (odkaz berte pouze jako určení typu dekodéru)

tento jsem dal dle návodu do mašiny - brejlovec MTB TT, kdy tuto položil na programovací kolej - základní set roco s multimyší a nic - loko stojí, kdy u ní svítí na jedné straně červená světla - po otočení mašiny nesvítí - při restartu CV 8 pouze probliknou jinak to nic nedělá.

Ot. 1 - je myš vůbec schopna zjistit že je připojen nový dekodér(co jsem vyštudoval tak by měl být nastaven výrobcem v poloze 3 a následuje jeho přeprogramování do jiné polohy dle potřeby)

Ot. 2 - když ne - jak to zjistí???Prosím případný postup pro blbce :oops: .

Ot. 3 - úplně blbá - kde na myši najdu tu základní polohu co mají mašiny nastavenu od výrobce???

Předem děkuji za odpověď.

P.S. Tento problém mám i s hektorem tillig TT - plux 12 dek. stejný výrobce - stojí a mlčí. 8)
Jeff Hopper
 
Příspěvky: 577
Registrován: stř 05 led, 2011 6:32 pm
Bydliště: Nymburk

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod Sandy » sob 14 lis, 2015 8:18 am

Jeff Hopper píše:Dotaz začátečníka :?: :
Koupil jsem tento dekoder:
http://www.malemodely.cz/produkty/dekod ... teze-76150 (odkaz berte pouze jako určení typu dekodéru)

tento jsem dal dle návodu do mašiny - brejlovec MTB TT, kdy tuto položil na programovací kolej - základní set roco s multimyší a nic - loko stojí, kdy u ní svítí na jedné straně červená světla - po otočení mašiny nesvítí - při restartu CV 8 pouze probliknou jinak to nic nedělá.

Ot. 1 - je myš vůbec schopna zjistit že je připojen nový dekodér(co jsem vyštudoval tak by měl být nastaven výrobcem v poloze 3 a následuje jeho přeprogramování do jiné polohy dle potřeby)

Ot. 2 - když ne - jak to zjistí???Prosím případný postup pro blbce :oops: .

Ot. 3 - úplně blbá - kde na myši najdu tu základní polohu co mají mašiny nastavenu od výrobce???

Předem děkuji za odpověď.

P.S. Tento problém mám i s hektorem tillig TT - plux 12 dek. stejný výrobce - stojí a mlčí. 8)


Se základním setem MM + ROCO kostka nezjistíš nic , v tété konfiguraci MM neumí číst žádné CV.
Probliknutí při nastavování značí, že dekoder přijal příkaz z MM.
Aby ti loko s novým dekoderem jezdila, musíš mít na MM nastavenou adresu loko s CV1=3.
Pokud nevíš, která to je, tak si vezmi loko s novým dekoderem a začni programovat od příkazu NOVÁ:
Adresu nazvi třeba TEST
nastav :
CV1=3
atd.
Od teď ti budou jezdit všechny loko s novým dekoderem pod touto adresou, neboť tovární nastavení CV1 bývá u všech dekoderů nastaveno na 3.
Následně pak můžeš měnit adresu a CV1 podle svých potřeb.
Doporučuji ti stáhnout si od Houmra excelovský prográmek na vytvoření seznamu lokomotiv, kde si můžeš zaznamenat prováděné změny jednotlivých CV.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod jirkah » sob 14 lis, 2015 1:36 pm

Ahoj kde je ten excelovský prográmek nějak ho nemohu najít.
......................................
Jiří Hocmann TT,DR5000,MGP
http://jhvlaky.webnode.cz
Uživatelský avatar
jirkah
 
Příspěvky: 360
Registrován: sob 29 zář, 2012 8:32 am
Bydliště: Plzeň jih

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod mpinta » sob 14 lis, 2015 2:45 pm

jirkah píše:Ahoj kde je ten excelovský prográmek nějak ho nemohu najít.

http://houmrovyvlaky.bluehost.cz/Galeri ... g00032.htm
Poslední slovo je link...
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: problém s dekodérem?

Příspěvekod Sandy » ned 15 lis, 2015 10:02 am

Jeff Hopper píše:Dotaz začátečníka :?: :
Koupil jsem tento dekoder:
http://www.malemodely.cz/produkty/dekod ... teze-76150 (odkaz berte pouze jako určení typu dekodéru)
..............................................................................................

Jak to dopadlo?
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků

cron