transparentní resin

Fórum pro 3D tisk.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

transparentní resin

Příspěvekod ladiznet » čtv 30 lis, 2023 6:21 pm

Zdravím,

rádi bychom zaexperimentovali a vytvářeli si díly oken do osobních vagonů (nebo budov) tak, jak je známe z klasických stavebnic.

nemáte někdo zkušenosti s transparentním resinem?

https://www.prusa3d.com/cs/produkt/3dm- ... tvrdy-1kg/
www.usTTi.cz - ústečtí modeláři
Uživatelský avatar
ladiznet
 
Příspěvky: 693
Registrován: sob 25 črc, 2009 4:04 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: transparentní resin

Příspěvekod MirekTT » čtv 30 lis, 2023 8:16 pm

Vím jen jedno, plocha, která se tiskne tak, že se jako poslední odtrhne od folie, je zrcadlově lesklá bez ohledu na typ resinu. Tedy sklo pokud možno tisknout plochou naležato. Tím ale získáš hladkou jen jednu stranu. Pokud chceš vložku do okenního otvoru i s rámem jako ve stavebnicích, bude to o náklonu modelu na tiskové ploše.
Vytisk bude vždy průsvitný, ne průhledný. Pak buď brousit/leštit, nebo nalakovat bezbarvým leskem.

Já osobně tisknu dvojitý rám zvlášť a mezi něj sevřu folii. Samozřejmě jen na rovné plochy. Zakřivená čelní skla vozidel neumím.

Nebo mě napadá vytisknout rám, možná rovnou i nabarvit. Potom ho položit na hladkou rovinu a vylít čirým resinem a nasvítit. Tím resin zůstane hladký oboustranně a mohl by být průhledný. A odpadá přířez folie, sklo bude zároveň s hranou rámu, ne utopené, jako když se folie lepí zevnitř bočnice vozidla, nebo stavby.
Ale nezkoušel jsem to, je to jen nápad
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: transparentní resin

Příspěvekod Zdenek Valter » čtv 30 lis, 2023 11:27 pm

MirekTT píše:Vím jen jedno, plocha, která se tiskne tak, že se jako poslední odtrhne od folie, je zrcadlově lesklá bez ohledu na typ resinu. Tedy sklo pokud možno tisknout plochou naležato. Tím ale získáš hladkou jen jednu stranu. Pokud chceš vložku do okenního otvoru i s rámem jako ve stavebnicích, bude to o náklonu modelu na tiskové ploše.
Vytisk bude vždy průsvitný, ne průhledný. Pak buď brousit/leštit, nebo nalakovat bezbarvým leskem.

Já osobně tisknu dvojitý rám zvlášť a mezi něj sevřu folii. Samozřejmě jen na rovné plochy. Zakřivená čelní skla vozidel neumím.

Nebo mě napadá vytisknout rám, možná rovnou i nabarvit. Potom ho položit na hladkou rovinu a vylít čirým resinem a nasvítit. Tím resin zůstane hladký oboustranně a mohl by být průhledný. A odpadá přířez folie, sklo bude zároveň s hranou rámu, ne utopené, jako když se folie lepí zevnitř bočnice vozidla, nebo stavby.
Ale nezkoušel jsem to, je to jen nápad

No a co tisknout přímo na platformu?
To pak budou hladké obě strany ne?

No možná dost teoretizování - já jsem bohužel mimo domov tak to vyzkouším až příští týden - transparentní resin mám pak bych se podělil o zkušenosti.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: transparentní resin

Příspěvekod Zdenek Valter » čtv 30 lis, 2023 11:32 pm

ladiznet píše:Zdravím,

rádi bychom zaexperimentovali a vytvářeli si díly oken do osobních vagonů (nebo budov) tak, jak je známe z klasických stavebnic.

nemáte někdo zkušenosti s transparentním resinem?

https://www.prusa3d.com/cs/produkt/3dm- ... tvrdy-1kg/

Vydrž já mám sice jiný ale měl bych to zkusit - taky mne to zajímá - pak bychom se mohli potkat.
Doma jsem ale až příští týden
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: transparentní resin

Příspěvekod MirekTT » pát 01 pro, 2023 4:50 am

Zdeňku, platforma není hladká ale pískovaná, povrch výtisku je z platformy saténový. To by sklo zneprůhlednilo

Běžným tiskem hladkou lesklou a zcela průhlednou plochu vytisknout nelze. Bude to vždy závislé na následných úpravách a požadované míře průhlednosti.

Takže abych odpověděl na původní dotaz na konkrétní resi, ano za tuto cenu to nejspíš bude kvalitní materiál (ikdyž v ruce jsem jej neměl), ale průhlednost je daná technologií tisku. U kvality resinu se spíš jedná o jeho nežloutnutí postupem času.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: transparentní resin

Příspěvekod JenikPluto » pát 01 pro, 2023 8:24 am

Pridam svoji trosku do mlyna.

Ja na prusvitne veci pouzivam ciry Loctite, ale na okna jen obcas a s tim, ze budou prusvitna, ne pruhledna. Tisknu je naplocho na platforme, horni plocha je pak dokonale hladka, spodni ma vzor platformy a je jakoby piskovana (jak uz tu padlo). To se da castecne vyresit tim, ze se plocha pretre vrstvickou resinu (ale opravdu velmi tenkou, v podstate natahnout stetcem a skoro vsechno setrit tak, aby rezin zustal jen v nerovnostech). Pak vytvrdit.

Nevyhody jsou v pripade tohohle konkretniho rezinu minimalne tri - jednak dost spatne polymeruje (bezny expozicni cas na 50 um vrstvu mam 45 s), druhak (jako dusledek cisla 1) dost trpi na previsy (je dobre prusvitny, takze rezin polymeruje i tam, kde nema) a tretak casem zezloutne (ve vytvrzovaci komore uz za 40 minut, na normalnim svetle to bude trvat delsi dobu, ale dojde k tomu).

Ad vylivani ramu - s tim jsem si sveho casu hral, s PMMA rozpustenym treba v chloroformu. Jde to blbe a je to hrozna nimracka. Casto je problem, ze se z toho medu nedostanou vsechny bubliny, chloroform taky nenechava vytisteny dil uplne bez povsimnuti (deformuje se), celkove jsem to nakonec poslal k ledu.

Na okna pouzivam ruzne silnou PVC folii, na celni tvarovana okna pak vytisknu kopyto a pouziju vakuovacku.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno


Zpět na 3D Tisk

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků