Recyklace IPA

Fórum pro 3D tisk.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Recyklace IPA

Příspěvekod belgarat » ned 05 lis, 2023 8:05 am

Je nejaky rozumny zpusob jak 'recyklovat' oplachovaci IPA s rozpustenym resinem zpatky na neco, alespon na 1. oplachnuti ?
Nasledujice rad z Youtube jsem nechal ispropyl ve skle (ex-sklenice od utopencu, vyplachnuta) na slunicku a vysledek je uplne mlecna nepruhledna tekutina ...
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Recyklace IPA

Příspěvekod JenikPluto » ned 05 lis, 2023 8:22 am

Ahoj,

uz jsme to tu parkrat resili; idealni je destilace, ale to vetsinou clovek doma zvladne tezko. Druha nejlepsi je asi filtrace pres kremelinu ala filtrace vina (od vinaru se taky kremelina da pomerne lacino koupit), chce to mit ale nejakou rozumnou vyvevu (bez podtlaku to prefiltrovat nepujde).

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Recyklace IPA

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 05 lis, 2023 9:46 am

No to je podobný případ co se mi stal včera - místo Wash jsem nechal přístroj v režimu Cure - po dlouhé chvilce se podívám na vanu už proto, že se po minutě nic nedělo - a v ní mléko - podobně jak to poisuješ Ty.
Bohužel přepnutí na mycí režim mi moc nepomohlo - po vyprání sice nebylo nic vidět , ale po vytvrzení se na modelu vytvořily bílé mapy, které ulpěly na povrchu modelu.
Takže jsem začal filtrovat.
Bohužel. čím víc je IPA znečištěn, tím déle filtrace trvá.
Přílohy
Filtrace IPA 01.jpg
Filtrace IPA 02.jpg
Filtrace IPA 03.jpg
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Recyklace IPA

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 05 lis, 2023 11:56 am

Zdenek Valter píše:......
Bohužel přepnutí na mycí režim mi moc nepomohlo - po vyprání sice nebylo nic vidět , ale po vytvrzení se na modelu vytvořily bílé mapy, které ulpěly na povrchu modelu.
......

Tak ty mapy jsem nakonec umyl - lihem!!
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Recyklace IPA

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 05 lis, 2023 12:25 pm

Ještě informaci od 10:00 jsem přefiltroval 4l.
Takže už myju - zytek se bude fitrovat asi do večera - filtry jsem před chvílí měnil - už se ucpaly.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Recyklace IPA

Příspěvekod belgarat » ned 05 lis, 2023 1:07 pm

No ja to zkusil taky nalit do kafefiltru ... a ven slo taky mliko.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Recyklace IPA

Příspěvekod dudlifuk » ned 05 lis, 2023 1:18 pm

belgarat píše:Je nejaky rozumny zpusob jak 'recyklovat' oplachovaci IPA s rozpustenym resinem zpatky na neco, alespon na 1. oplachnuti ?
Nasledujice rad z Youtube jsem nechal ispropyl ve skle (ex-sklenice od utopencu, vyplachnuta) na slunicku a vysledek je uplne mlecna nepruhledna tekutina ...

to ja by som ocakaval opacny postup. Recyklovat resp. vyseparovat resin rozpusteny v IPA. K cene jednotlivych materialov mi to pride logicke, liter IPA kupujem za 4€ a resiny ktore pouzivam stoja liter 80-160€.
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Recyklace IPA

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 05 lis, 2023 1:47 pm

dudlifuk píše:
belgarat píše:Je nejaky rozumny zpusob jak 'recyklovat' oplachovaci IPA s rozpustenym resinem zpatky na neco, alespon na 1. oplachnuti ?
Nasledujice rad z Youtube jsem nechal ispropyl ve skle (ex-sklenice od utopencu, vyplachnuta) na slunicku a vysledek je uplne mlecna nepruhledna tekutina ...

to ja by som ocakaval opacny postup. Recyklovat resp. vyseparovat resin rozpusteny v IPA. K cene jednotlivych materialov mi to pride logicke, liter IPA kupujem za 4€ a resiny ktore pouzivam stoja liter 80-160€.

To je hezká myšlenka, ale neumím si představit, že bys po každém praní separoval resin z každé lázně.
Pokud dobře okapeš pak rezinu v oplachovací lázni je možná v řádu mililtrů pak už to ale ekonomicky nevychází ;-)
Teď bych odhadl, že zbytek toho rezinu byl maximálně 3 deci na 5 l nicméně byl znehodnocen ozářením takže musí do stoupy.
Proto abys separoval resin by mělo význam jedině tehdy, když používáš jeden typ a barvu.
To ale nemusí být pravda a lázeň měníš cca ca 3 měsíce - já jsem fitroval potřetí od pořízení.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Recyklace IPA

Příspěvekod dudlifuk » ned 05 lis, 2023 2:26 pm

Zdenek Valter píše:To je hezká myšlenka, ale neumím si představit, že bys po každém praní separoval resin z každé lázně.

preco po kazdom prani ? mal som na mysli az ked je IPA tak nasytena resinom ze uz oplach prakticky nefunguje, to je moj pripad, pouzivam dvojstupnovy proces
Zdenek Valter píše:Teď bych odhadl, že zbytek toho rezinu byl maximálně 3 deci na 5 l nicméně byl znehodnocen ozářením takže musí do stoupy.
[/guote]

znehodnoteny akym oziarenim ? oziareny resin je vytvrdeny. ak by bola vytaznost 3dcl resinu, tak uz su to desiatky eur
Zdenek Valter píše:Proto abys separoval resin by mělo význam jedině tehdy, když používáš jeden typ a barvu.
To ale nemusí být pravda a lázeň měníš cca ca 3 měsíce - já jsem fitroval potřetí od pořízení.

pouzivam jednu znacku, jeden typ, max dve farby, je to len vec pigmentu, bezne miesam dve farby resinov.
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Recyklace IPA

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 05 lis, 2023 3:17 pm

dudlifuk píše:
Zdenek Valter píše:To je hezká myšlenka, ale neumím si představit, že bys po každém praní separoval resin z každé lázně.

preco po kazdom prani ? mal som na mysli az ked je IPA tak nasytena resinom ze uz oplach prakticky nefunguje, to je moj pripad, pouzivam dvojstupnovy proces
Zdenek Valter píše:Teď bych odhadl, že zbytek toho rezinu byl maximálně 3 deci na 5 l nicméně byl znehodnocen ozářením takže musí do stoupy.
[/guote]

znehodnoteny akym oziarenim ? oziareny resin je vytvrdeny. ak by bola vytaznost 3dcl resinu, tak uz su to desiatky eur

No UV ;-)
Jak píšu viz výše - místo praní jsem zapnul sušení.
Řekl bych, že v tom isopropylu při ozáření resin nabobtnal. Protože původní vrstva byla tak cca 0.5 mm
dudlifuk píše:
Zdenek Valter píše:Proto abys separoval resin by mělo význam jedině tehdy, když používáš jeden typ a barvu.
To ale nemusí být pravda a lázeň měníš cca ca 3 měsíce - já jsem fitroval potřetí od pořízení.

pouzivam jednu znacku, jeden typ, max dve farby, je to len vec pigmentu, bezne miesam dve farby resinov.

Jo tak to Ti rozumím, ale takový postup neznám.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Recyklace IPA

Příspěvekod JenikPluto » ned 05 lis, 2023 4:41 pm

Recyklace resinu z myci lazne, i kdyz se pouziva stejny typ resinu, bude velmi tezko proveditelna hlavne proto, ze krome samotneho monomeru (resp. smesi oligomeru, ktera tvori zaklad resinu) jsou v resinu jeste dalsi slozky - pigment (ten je nerozpustny, takze principielne izolovatelny), iniciatory (a ty budou zhusta v mycich laznich rozpustne), stabilizatory (dtto), propagatory (dtto) a buhvi co jeste. Cili napad jiste zajimavy, lec prakticky bych rekl nerealizovatelny, bylo by treba isopropanol (nebo lih nebo jine myci rozpoustedlo) oddestilovat za relativne nizke teploty a ve tme (pri odparovani mam vzdycky na bance pekny film zpolymerovanych zbytku). Rezin, ktery skoncil v lazni, je z hlediska dalsiho tisku ztraceny.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Recyklace IPA

Příspěvekod dudlifuk » ned 05 lis, 2023 5:16 pm

JenikPluto píše:....Rezin, ktery skoncil v lazni, je z hlediska dalsiho tisku ztraceny.

jasnee, bola to len teoria, tak ci tak by som sa v tejto "rychlej" dobe nemal cas s tym paprat. reagoval som preto, lebo recyklovat izopropyl pri jeho nizkej cene a vymene raz za cas, mi pride tak isto zbytocne.
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Recyklace IPA

Příspěvekod JenikPluto » ned 05 lis, 2023 5:34 pm

No ono zalezi, jakym zpusobem to clovek likviduje. Pokud se to "nekam" vyleje nebo necha na zahrade odparit, tak je cena IPA jeho cena kupni. Pokud by to clovek nechal zlikvidovat tak, jak by se melo, tak jsme malinko nekde jinde.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Recyklace IPA

Příspěvekod belgarat » ned 05 lis, 2023 6:17 pm

Tak tak ... zajimalo me jen zda je nejaka nenarocna metoda jak to (treba filtraci - ale to v mem pripade nezabralo) dostat aspon neco pouzitelneho, jinak skonci zrejme v nebezpecnem odpadu.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Recyklace IPA

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 05 lis, 2023 7:02 pm

belgarat píše:Tak tak ... zajimalo me jen zda je nejaka nenarocna metoda jak to (treba filtraci - ale to v mem pripade nezabralo) dostat aspon neco pouzitelneho, jinak skonci zrejme v nebezpecnem odpadu.

Cos použil za filtr?
Jen pro info - tohle zbylo po filtraci - používám kávový filtr
Usazeniny ve filtru.jpg

Tohle je výsledek - minimálně pro oplach by to mělo stačit - porovnejte s fotkou usazenin ve vaně.
IPA po filtraci.jpg
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Další

Zpět na 3D Tisk

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků