Když se nedaří

Fórum pro 3D tisk.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Když se nedaří

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 05 lis, 2023 10:12 pm

MirekTT píše:
Zdenek Valter píše:Odhalil jsem zřejmě příčinu chybných tisků.......Vyměňovaná folie má totiž ještě z obou stran folii krycí !!!
Zde nebyla sloupnutá !!

Au....to jako fakt? Tys to zapomněl sloupnout?
No, teď už si to říct dovolím. Ty sloupy mi přišly spíš jako průměrný odlitek, než tisk. Chtěl jsem ti to i napsat, abys přešel na lepší resin. Ale tou krycí folíí to asi pořešíš. Nevím, jestli půjde sloupnout na vaničce, nebo bude lepší jí vyhodit a dát novou oloupanou folii. Ale počítej, že teď ti to bude tisknout mnohem líp. Zkus ty sloupy vyjet ještě jednou, uvidíš :wink:

Ty finální sloupy jsi viděl tam ten problém nenastal ;-)
Samozřejmě bylo to v jiné vaničce - mám jich celkem 5 ;-)
Co se týče lepšího resinu rád si nechám poradit - tenhle použju zase až na prefu ;-)
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Když se nedaří

Příspěvekod MirekTT » pon 06 lis, 2023 4:42 am

Zas až tak moc resinů vyzkoušeno nemám. Dokonce ty zavržené na jiných tiskárnách prý fungují dobře. Na 4K průši mi zpočátku skvěle fungoval jeho originál průša orange. Zajímavé je, že stejné složení, ale jiné průšovy barvy už ne. Jen ten oranžový.
Pak jsem přešel na Prima Creator ABS Like Value šedý. Sem tam se musí přidat nějaká desetina sekundy na nasvícenou vrstvu, ale s ním mám nejlepší výsledky. Akorát bacha, je silně toxický. Já jsem hygienu z počátku moc nedodržoval, a na ten Creator jsem si bohužel vytvořil alergii. Vyschne mi po něm kůže na rukou a popraská až do krve. Plynová polomaska a rukavice nepomáhají. Mě už stačí vidět jen tu lahev. Je to asi jen problém mého organismu, ale mám bezpečně vyzkoušeno, že mi to dělá tenhle resin.
Kdyby se ti za něj nechtělo dávat přes dva tisíce za kilogram plus dopravu od Průši, levněji a od dvou lahví s dopravou zdarma ho koupíš tady https://www.3dprima.com/resin/uv-resin/ ... 24591_5688
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Když se nedaří

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 06 lis, 2023 9:16 am

Míro díky za Tvé postřehy.

Co se týče té hygieny je obrázek Tvého prstu dostatečně varovný.
I já mám blbou zkušenost - na jaře jsem dostal zánět spojivek protože jsem si mnul oči.
Přišel jsem na to, i na základě zdejších zkušeností. že první pomoc po potřísnění rukou je nastříkat si na ni čistý líh a pak si umýt ruce.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Když se nedaří

Příspěvekod MirekTT » pon 06 lis, 2023 10:44 am

Vlastně to do vlákna o nezdarech patří. Opravdu je nutné striktně dodržovat nejen technologickou, ale i hygienickou kázeň. Mít rozdělené plochy a předměty, kterých se dotýkáte čistýma holýma rukama, anebo v rukavicích. Letmý dotyk nebo ponor prstu v resinu neublíží. Ale opakovaná expozice a zejména kontakt se sliznicemi a defekty kůže vám na problém dřív nebo později zadělá. A můžete mít jakkoli odolný imunitní systém, tahle chemikálie jej zdolá. Pak k rozvinutí reakce stačí jen informace v podobě vdechnutí par.
Zkrátka nemějte to v ložnici a na nic upatlaného nesahejte holýma rukama.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Když se nedaří

Příspěvekod Zdenek Valter » pát 24 lis, 2023 10:26 am

Přátelé, když chcte tisknout, nezpomeňte vložit do tiskárny platformu - ať nedopadnete jako já.
Přílohy
ZAPOMENUTÁ PLATFORMA.jpg
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Když se nedaří

Příspěvekod Zdenek Valter » pát 24 lis, 2023 10:34 am

No ale teď k problému mého tisku

Při tisku římsy na staniční budovu ve Světlé ze z mnohých staly lyže zkoušel jsem tisknout na šířku (všecho lyže), na délu (většina lyže) a v posledním tisku i šikmo (většina lyže) viz fotky.
Věděl by někdo co s tím?
Přílohy
Lyže 01.jpg
Lyže 02.jpg
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Když se nedaří

Příspěvekod JenikPluto » pát 24 lis, 2023 12:04 pm

Zdenek Valter píše:Věděl by někdo co s tím?

Ja bych vzal spachtli, a hodil to do kose 8)

Ale na to jsi se asi neptal. Pricina je jasna - spatna prilnavost k platforme v nekterych mistech (mastnota?). Ja bych zkusil kombinaci smirglpapir + aceton.

Jeste bych zkontroloval, jak vypada folie ve vanicce tam, kde se to odchliplo, protoze pricinou muze taky byt naopak prilisna prilnavost k folii. Ale tipuju, ze prebrouseni a omyti platformy acetonem pomuze.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Když se nedaří

Příspěvekod dudlifuk » pát 24 lis, 2023 11:07 pm

Zdenek Valter píše:No ale teď k problému mého tisku

Při tisku římsy na staniční budovu ve Světlé ze z mnohých staly lyže zkoušel jsem tisknout na šířku (všecho lyže), na délu (většina lyže) a v posledním tisku i šikmo (většina lyže) viz fotky.
Věděl by někdo co s tím?

ja moc 3D tlaciarnam nerozumiem, ale nemoze to byt zlym nastavenim build plate ?
vidim ze sa to odtrhava iba na jednej strane
IMG_3699.jpeg
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Když se nedaří

Příspěvekod Zdenek Valter » sob 25 lis, 2023 4:31 am

Zkusím nejdříve podle JenikPluto.
Osatní tisky jsou O.K. takže tou platformou být nemělo.
Pro jistotu to můžu to zkusit ještě na té druhé co mám.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Když se nedaří

Příspěvekod Pawlik » úte 28 lis, 2023 5:40 pm

Zdeňku, zeptám se na dvě věci. Jaké používáš hodnoty:
Rest time after retract?
Rest time after curing?
Pawlik
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 30 čer, 2015 2:32 pm

Re: Když se nedaří

Příspěvekod Zdenek Valter » stř 29 lis, 2023 11:04 am

Pawlik píše:Zdeňku, zeptám se na dvě věci. Jaké používáš hodnoty:
Rest time after retract?
Rest time after curing?

Tohle je nastavení mé tiskárny:
Přílohy
Creality LD-002 settings.png
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Když se nedaří

Příspěvekod Pawlik » stř 29 lis, 2023 11:48 am

To bych viděl jako problém.
Prakticky to vypadá tak, že build plate při cestě dolů narazí na hladinu a začne přetlačovaní konstrukce tiskárny s resinem. Build plate totiž musí ten resin vytlačit do boku pryč. Ve finále tedy dojede pohybový šroub na požadovanou mezírku 0,05 mm, ale reálně je sloupek tiskárny ohnutý (nahoře mi ta výchylka dělá kolem 5 mm!) a mezera je třeba i 3x větší a v ten okamžik se ti zapne osvit - celé je to v pohybu, resin teče a vrstva je příliš tlustá na to, aby se vytvrdila spolehlivě celá.
Než tiskárna vydejchá to napružení a celé se to dostane do rovnováhy, trvá to kolem 25 sekund.

Takže je potřeba nastavit Rest Time After retract na 30 sekund a Rest Time Before Lift na cca. 1,5 sekundy (resin se ještě více zpevní, než za něj začneš tahat).
Tu dlouhou pauzu před osvitem je potřeba použít vždy, když build plate dojíždí na těsno k velké ploše, ze které je potřeba vytlačit resin.
Takže nejen pro dolní vrstvy (používám to pro první 2 mm tisku), ale i v případě, že bys třeba tisknul desku o tloušťce 10 mm (vím, blbost), tak po celou dobu tisku.
Nastavení té čekací doby jen pro prvních x vrstev se dá udělat v nástroji UVtool.
Všechno je k nastudovaní na stránkách Jana Mrázka https://blog.honzamrazek.cz/author/yaqwsx/ .
Čest a sláva mu!
Pawlik
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 30 čer, 2015 2:32 pm

Re: Když se nedaří

Příspěvekod JenikPluto » stř 29 lis, 2023 7:42 pm

Prokristapana, z ceho tisknes? Z asfaltu? A tiskarna je ze spejli? Nic proti experimentum Honzy Mrazka, ale nektere jeho zavery jsou zavery programatora, ne fyzika a navic vypozorovane na te jeho nestastne Elegoo hracce. Tiskarna, ktere dojizdi hlava v momente, kdy ma stat, je proste smejd, nic jineho, neni to obecny popis vlastnosti 3D tiskarny. Jesti mas pri najizdeni hlavy do rezinu sloupek vychyleny o 5 mm, tak ten kram vyhod a neztracej s nim cas... 8)

Zadne velke pretlacovani tiskarny s resinem se nekona, neni to hydraulicky pist, ale otevreny system, ze ktereho kapalina pod tlakem volne proudi pryc, k zadnemu napruzeni nedochazi.

Rest Time After Retract je cas, ktery se dava resinu na to, aby se ustalilo jeho proudeni v dusledku ponoreni objektu (bud platformy nebo modelu) a nedochazelo k odtekani castecne zpolymerovaneho rezinu mimo osvetlenou plochu (blooming) a zaroven aby se "srovnaly" tenke casti modelu, ktere se mohly ponorovanim (pohybem v relativne viskoznim prostredi) vychylit (a pak by dalsi vrstva spravne nenavazala).

Rest Time Before Lift je parametr, ktery pocita s tim, ze casovani vypnuti UV zdroje a sepnuti krokoveho motoru nemusi byt uplne perfektni a u cinskych hracek se stava, ze lampa sviti i kdyz jde plosina uz nahoru - vysledek je podobny, jako u bloomingu, ve vane dochazi k hromadeni castecne zpolymerovaneho rezinu, ktery se v extremnim pripade projevi jako cucky. S dopolymerovanim rezinu to nema nic spolecneho, radikalova polymerace je reakce, kterou je relativne tezke rozbehnout, ale pomerne snadne ji zabit (staci kyslik), takze v momente, kdy je lampa vypnuta, reakce rozhodne nedobiha sekundy (radikaly, ktere v systemu po vypnuti svetla jsou, se velmi rychle "pozabijeji" navzajem). U dobre tiskarny je tenhle parametr 0 s.

Expozicni cas na spodnich kotvicich vrstvach musi byt nasobne delsi, nez normalni expozicni cas, ale to uz jsme tu tusim resili.

Tisku zdar!

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Když se nedaří

Příspěvekod Pawlik » čtv 30 lis, 2023 6:55 am

JenikPluto píše:Prokristapana, z ceho tisknes? Z asfaltu? A tiskarna je ze spejli? Nic proti experimentum Honzy Mrazka, ale nektere jeho zavery jsou zavery programatora, ne fyzika a navic vypozorovane na te jeho nestastne Elegoo hracce. Tiskarna, ktere dojizdi hlava v momente, kdy ma stat, je proste smejd, nic jineho, neni to obecny popis vlastnosti 3D tiskarny. Jesti mas pri najizdeni hlavy do rezinu sloupek vychyleny o 5 mm, tak ten kram vyhod a neztracej s nim cas... 8)

:o
Dejme tomu. Takhle to prostě je. Nepíšu tady dojmologie, ale osobní zkušenost - časově i finančně drahou.
Třeba Zdeněk zjistí, že má podobný problém a já mu nabízím řešení, které ho bude stát nula korun narozdíl od doporučení tiskárnu hodit ze skály a koupit si pořádný dělo.

Jak se jmenuje tiskárna, co zvládne konstantní rychlostí zabořit „píst“ do resinu, vytlačit ho na vrstvičku 0,02 mm a vykázat u toho nulovou deformaci a být, řekněme, v rámci 1 s připravena k osvitu vrstvy?
Opravdu by mě to zajímalo včetně ukázky výtisků.

JenikPluto píše:Zadne velke pretlacovani tiskarny s resinem se nekona, neni to hydraulicky pist, ale otevreny system, ze ktereho kapalina pod tlakem volne proudi pryc, k zadnemu napruzeni nedochazi.

V poslední fázi dojezdu build platu k folii se to jako otevřený systém asi úplně nechová. Pro rozměry platformy 218 x 123 mm a rychlost build platu 150 mm/min, jako má Zdeněk, je resin vytlačován z pod build platu do boku rychlostí 125 mm/s,
přičemž, jak se ztenčuje zbývající vrstvička, je potřeba vytékání resinu urychlovat až k těžko představitelným hodnotám, což klade nezanedbatelný odpor.

JenikPluto píše:Rest Time After Retract je cas, ktery se dava resinu na to, aby se ustalilo jeho proudeni v dusledku ponoreni objektu (bud platformy nebo modelu) a nedochazelo k odtekani castecne zpolymerovaneho rezinu mimo osvetlenou plochu (blooming) a zaroven aby se "srovnaly" tenke casti modelu, ktere se mohly ponorovanim (pohybem v relativne viskoznim prostredi) vychylit (a pak by dalsi vrstva spravne nenavazala).

Ano, a protože mám tiskárnu napruženou tak přesně tenhle parametr používám k tomu, abych počkal, až se to celé dostane do klidu, lhostejno, co je příčinou neustáleného proudění resinu.

JenikPluto píše:Rest Time Before Lift je parametr, ktery pocita s tim, ze casovani vypnuti UV zdroje a sepnuti krokoveho motoru nemusi byt uplne perfektni a u cinskych hracek se stava, ze lampa sviti i kdyz jde plosina uz nahoru - vysledek je podobny, jako u bloomingu, ve vane dochazi k hromadeni castecne zpolymerovaneho rezinu, ktery se v extremnim pripade projevi jako cucky. S dopolymerovanim rezinu to nema nic spolecneho, radikalova polymerace je reakce, kterou je relativne tezke rozbehnout, ale pomerne snadne ji zabit (staci kyslik), takze v momente, kdy je lampa vypnuta, reakce rozhodne nedobiha sekundy (radikaly, ktere v systemu po vypnuti svetla jsou, se velmi rychle "pozabijeji" navzajem). U dobre tiskarny je tenhle parametr 0 s.


Pak by mě zajímalo vysvětlení, proč jsou po nastavení tohoto parametru na hodnotu 1 s výtisky výrazně tužší, což je patrné zejména při odlamování podpor. Dále jsem od té doby nezaznamenal jakoukoliv havárii - roztržení podpory.
Opravdu tam uvnitř materiálu nemůže nic dobíhat? Tak asi kyslíku moc nebude.
Pawlik
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 30 čer, 2015 2:32 pm

Re: Když se nedaří

Příspěvekod JenikPluto » čtv 30 lis, 2023 10:05 am

Pawlik píše:Třeba Zdeněk zjistí, že má podobný problém a já mu nabízím řešení, které ho bude stát nula korun narozdíl od doporučení tiskárnu hodit ze skály a koupit si pořádný dělo.


Tak reseni (levna) uz mu nabidnuta byla, ja vsazim na prebrouseni jemnym smirkem a omyti acetonem.

Pawlik píše:Jak se jmenuje tiskárna, co zvládne konstantní rychlostí zabořit „píst“ do resinu, vytlačit ho na vrstvičku 0,02 mm a vykázat u toho nulovou deformaci a být, řekněme, v rámci 1 s připravena k osvitu vrstvy?
Opravdu by mě to zajímalo včetně ukázky výtisků.


Ja znam dve - Form 2 a Phrozen Sonic XL 4K (pravda, prvni neumi mensi vrstvu nez 50 um). Vytisky obcas prezentujeme na strankach Honzy Hlavacka, pripadne nektere jsou k mani u Martina Valtera v obchode. Sonic pri prvnim priblizeni sjede az do kalibracni polohy (0 mm), pak vyjede kolem 1 mm nahoru a potom najede na pozadovanou tloustku. U Sonicu pouzivam cekaci dobu kolem 6 s z duvodu, ktere jsem uvedl drive, u Formu se zadny takovy parametr neresi vubec.
Pawlik píše:V poslední fázi dojezdu build platu k folii se to jako otevřený systém asi úplně nechová. Pro rozměry platformy 218 x 123 mm a rychlost build platu 150 mm/min, jako má Zdeněk, je resin vytlačován z pod build platu do boku rychlostí 125 mm/s,
přičemž, jak se ztenčuje zbývající vrstvička, je potřeba vytékání resinu urychlovat až k těžko představitelným hodnotám, což klade nezanedbatelný odpor.


Jako otevreny system se to z principu chova vzdy. Ano, kazda neidealni kapalina za techto podminek klade urcity odpor dany jeji viskozitou, ale tiskovy rezin nema takovou viskozitu, aby zpusobil deformaci kovove konstrukce tiskarny jako dusledek tlaku aplikovaneho k jeho vytlacovani, to mi prijde absurdni. Pokud se nejaka tiskarna takhle chova, tak si stojim za tim, ze je to krap.

Pawlik píše:Pak by mě zajímalo vysvětlení, proč jsou po nastavení tohoto parametru na hodnotu 1 s výtisky výrazně tužší, což je patrné zejména při odlamování podpor. Dále jsem od té doby nezaznamenal jakoukoliv havárii - roztržení podpory.
Opravdu tam uvnitř materiálu nemůže nic dobíhat? Tak asi kyslíku moc nebude.


To nabidnout nemuzu, stejnou zkusenost nemam. Reakce uvnitr materialu samozrejme dobehne, ale tipnu si, ze v radu milisekund. A kysliku tam bude vic, nez dost, celou dobu je rozpusteny v rezinu a znacne snizuje ucinnost polymerace.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

PředchozíDalší

Zpět na 3D Tisk

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků