Když se nedaří

Fórum pro 3D tisk.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Když se nedaří

Příspěvekod Zdenek Valter » sob 04 lis, 2023 12:16 pm

Snažím se vytisknout sloupy k návěsní lávce a hrubě se mi nedaří. Proto zakládám vlákno na diskusi k problémům při 3D tiku

Zkoušel jsem i různé natočení sloupů, i jiný rezin, vyměnit folii ve vaničce a bohužel se mi tisk opakovaně nepovedl - podezřívám i resin - na modelu zůstaly jenak nálitky na stojinách a na patce sloupu nerovnosti neodpovídající modelu a část modelu se ani nevytiskla.
Po tisku zůstájí v rezinu celé velké chuchvalce resinu - v tom ĺepším dokonce celé plátky :-(
Po posledním tisku zůstaly na folii i přischlé kusy resinu.

Světlý resin https://www.3djake.cz/3djake/8k-high-de ... ?sai=13402

Pro srovnání i původní mnou používaný resin https://www.majkl3d.cz/p/creality-lcd-s ... s-seda-1kg
Na fotce jsou ještě první tisky - které dopadly výrazně lépe než ty pozlední ze stejného resinu...
Ty skončily v koši!!!
Přílohy
Sloupy k lavce.png
Tohle je Chituboxu pro představu co chci vytisknout
BAd 3d print 01.jpg
BAd 3d print 02.jpg
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Když se nedaří

Příspěvekod MirekTT » sob 04 lis, 2023 3:17 pm

Můžu já?
Pokud bych tiskl tohle, tak ty sloupy bych hodně, hodně, ne-li úplně postavil. I za cenu navýšení mnoha hodin tisku navíc a ztrát resinu v podpěrách. Čím víc máš ten sloup naležato, tím víc by měl mít podpěr. Ne jako na tvé fotce ze sliceru.
Protože:
- sloup je křehká příhradová konstrkuce
- surový výtisk je gumový a deformuje se při odtrhu z folie, a potřebuje čas, aby se z deformace srovnal. Takže bych asi zvýšil prodlevu mezi odtrhem a nasvícením další vrstvy.
- při odtrhu výtisku se folie deformuje a potřebuje si lehnout zpět
- když trháš z folie tak dlouhej kus, musíš s platformou vyjet výš, aby se výtisk z folie odtrhl celý. Dokonce výš, než je tištěná vrstva. Pak teprve můžeš s platformou sjet níž do výšky následné vrstvy a nasvítit ji.
- odtrh z folie zanáší do procesu rázy. Folie jakoby brnkne zpět ke sklu, tím hýbe i s resinem. Vše by mělo mít čas před další vrstvou se usadit.

Asi bych radit neměl, protože těchle problémů jsem nikdy moc nezažil, jelikož průša má kyvnou vaničku a odtrhuje postupně. A průša slicer si prodlevy ladí sám podle modelu. Hodnoty sice měnit můžu, ale je to alchymie, do které jsem mockrát nepustil. Většinou pomohlo změnit polohu modelu.

To neznamená, že nemám problémy s tiskem. Mám, mnohdy víc než výtisků. A taky tápu a bádám. Nejsi v tom sám.

Na začátek ty sloupy dej víc na stojáka a přidej podpěr.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Když se nedaří

Příspěvekod Zdenek Valter » sob 04 lis, 2023 3:31 pm

Jo to jsem už ze zoufalství udělal - vyfiltroval jsem rezin a udělal pokus s těmi kratšími sloupy - to už se vytisko a vypadá to zatím celkem obstojně - už to vytvrzuju.
Náhled ze sliceru
Přílohy
Navestni Lavka Levy sloup.png
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Když se nedaří

Příspěvekod MirekTT » sob 04 lis, 2023 3:47 pm

Ten vpravo má pod základnou dole málo podpěr. Předpokládám, že základna s čudlem je technický spodek. Tím bych to začal tisknout, tedy správně je sloup vlevo. Nasázel bych podpěry na celou plochu základny v rastru 2mm od sebe. Tu horní základnu sloupu už by nemělo být nutné podepírat vůbec. Sloup by ji měl udržet.
Blbej je tam akorát ten čudl. Co místo něj udělat do základny díru a čudl tisknout zvlášť. Já to takto taky někdy oblafnu. Co mi nejde jako celek, prostě rozdělím.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Když se nedaří

Příspěvekod Zdenek Valter » sob 04 lis, 2023 5:11 pm

S tím čuddlem máš pravdu - musím upravit model ten čudl budu dělat zvlášť.

Viz porovnání těch tisků.

Vlevo sloup tištěný zvrchu dolů vpravo obráceně
Přílohy
Levy sloup compare odspodu.jpg
porovnání tisků
levy sloup hore kopytama.jpg
Sloup tištěný zvrchu dolů
levy sloup.jpg
Sloup tištěný zespoda nahoru
Naposledy upravil Zdenek Valter dne sob 04 lis, 2023 5:15 pm, celkově upraveno 1
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Když se nedaří

Příspěvekod marian_r » sob 04 lis, 2023 5:15 pm

Nie je to veľmi hrubé?
marian_r
 
Příspěvky: 181
Registrován: sob 10 čer, 2023 1:59 pm

Re: Když se nedaří

Příspěvekod Zdenek Valter » sob 04 lis, 2023 5:16 pm

marian_r píše:Nie je to veľmi hrubé?

To myslíš jak?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Když se nedaří

Příspěvekod JenikPluto » sob 04 lis, 2023 6:27 pm

Ja bych to udelal jeste jinak. Tu cast s cudlem bych horizontalne rozriznul a oba dily pak tisknul vzniklou plochou primo na tiskove zakladne. Pak bych je tou plochou slepil k sobe. Bylo by potreba vyrazne min podpor, ubylo by ploch s tendenci k nalitkum. Kdyztak SZ.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Když se nedaří

Příspěvekod Zdenek Valter » sob 04 lis, 2023 7:25 pm

JenikPluto píše:Ja bych to udelal jeste jinak. Tu cast s cudlem bych horizontalne rozriznul a oba dily pak tisknul vzniklou plochou primo na tiskove zakladne. Pak bych je tou plochou slepil k sobe. Bylo by potreba vyrazne min podpor, ubylo by ploch s tendenci k nalitkum. Kdyztak SZ.

JP

To mne napadlo když psal Mirek TT - už na tom pracuju.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Když se nedaří

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 05 lis, 2023 10:11 am

Chlapci moji - success - po hrubém oplachu - teď čekám až se přefiltruje cca 5 litrů IPA
Přílohy
good print II.jpg
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Když se nedaří

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 05 lis, 2023 10:13 am

Díky všem za odbornou i morální pomoc!!
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Když se nedaří

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 05 lis, 2023 8:11 pm

Dnes mohu pokračovat - ukážu první pokus tisku spřáhla / měchů

bohužel všechny "tenké" části se neudžely na platformě a jeden díl se dokonce utrhl z podpor
Přílohy
Bad tisk01.jpg
Bad tisk01.jpg (90.32 KiB) Zobrazeno 1894 krát
Bad tisk02.jpg
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Když se nedaří

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 05 lis, 2023 8:16 pm

Přemýšlím o tom, že bych to tiskl obráceně - vzhůru nohama
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Když se nedaří

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 05 lis, 2023 8:35 pm

Zdenek Valter píše:Snažím se vytisknout sloupy k návěsní lávce a hrubě se mi nedaří. Proto zakládám vlákno na diskusi k problémům při 3D tiku

Zkoušel jsem i různé natočení sloupů, i jiný rezin, vyměnit folii ve vaničce a bohužel se mi tisk opakovaně nepovedl - podezřívám i resin - na modelu zůstaly jenak nálitky na stojinách a na patce sloupu nerovnosti neodpovídající modelu a část modelu se ani nevytiskla.
Po tisku zůstájí v rezinu celé velké chuchvalce resinu - v tom ĺepším dokonce celé plátky :-(
Po posledním tisku zůstaly na folii i přischlé kusy resinu.
.......

Odhalil jsem zřejmě příčinu chybných tisků sloupů při tisku viz originál thoto mailu.
Vyměňovaná folie má totiž ještě z obou stran folii krycí !!!
Zde nebyla sloupnutá !!
Přílohy
Bad foil instal.jpg
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Když se nedaří

Příspěvekod MirekTT » ned 05 lis, 2023 9:38 pm

Zdenek Valter píše:Odhalil jsem zřejmě příčinu chybných tisků.......Vyměňovaná folie má totiž ještě z obou stran folii krycí !!!
Zde nebyla sloupnutá !!

Au....to jako fakt? Tys to zapomněl sloupnout?
No, teď už si to říct dovolím. Ty sloupy mi přišly spíš jako průměrný odlitek, než tisk. Chtěl jsem ti to i napsat, abys přešel na lepší resin. Ale tou krycí folíí to asi pořešíš. Nevím, jestli půjde sloupnout na vaničce, nebo bude lepší jí vyhodit a dát novou oloupanou folii. Ale počítej, že teď ti to bude tisknout mnohem líp. Zkus ty sloupy vyjet ještě jednou, uvidíš :wink:
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Další

Zpět na 3D Tisk

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků