Když se nedaří

Fórum pro 3D tisk.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Když se nedaří

Příspěvekod michal_d » stř 03 led, 2024 5:57 am

Podle mě to máš strašně málo podepřené... Já pro tisk karosérii dávám podpěry po obvodu po cca 1mm a nedělám náklon do boku, ale asi to bude dost individuální... A dávám 10s dlouhou pauzu před osvitem.
michal_d
 
Příspěvky: 244
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Když se nedaří

Příspěvekod prcek » stř 03 led, 2024 10:31 am

Z fotky těžko říct, ale mě přijde, že hlavně na té druhé je ta deformace periodická, sice na začátku větší, ale že se ti to vlní po celé délce. Nemáš nějakou mechanickou/nastavení/firmware závadu na tiskárně? Takhle úplně laicky (nevím, jak vypadá druhá strana tisku a vůbec nemám zkušenosti) to vypadá, jako by ti platforma mírně vaklala, nebo ti občas pomačkala ještě nevytvrzený tisk moc hlubokým zanořením.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Když se nedaří

Příspěvekod JenikPluto » stř 03 led, 2024 12:57 pm

Ja bych to videl na:

1) malou hustotu podpor (dal bych je bliz k sobe, po 1mm mi ale prijde jako extrem);
2) Mozna bych ty podpory delal silnejsi (hlavne ty dlouhe) a neslucoval je (jak mas na druhe fotce "vidlicky"). V idealnim pripade by mely byt cele jedna prihradova konstrukce (zase hlavne u tech dlouhych).

Pokud mas moznost model editovat, urcite bych uzavrel i spodek vozu tenkou membranou, kterou pak snadno vyriznes (0.2-0.3 mm silnou). Pak se v rezu tiskne "O", ktere je s podporami preci jen malinko tvarove stalejsi nez "U". Tohle se mi osvedcilo nejvic (pravda, netisknu veleobry v H0 8) ).

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Když se nedaří

Příspěvekod Zdenek Valter » stř 03 led, 2024 4:01 pm

K tomu se zeptám - používáte jak slicer Chitubox Basic nebo i Pro?
Co umí Pro navíc?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Když se nedaří

Příspěvekod czhunter » stř 03 led, 2024 4:07 pm

prcek píše:Z fotky těžko říct, ale mě přijde, že hlavně na té druhé je ta deformace periodická, sice na začátku větší, ale že se ti to vlní po celé délce. Nemáš nějakou mechanickou/nastavení/firmware závadu na tiskárně?

Ta perioda není dána tiskárnou, ale tím, kde končí okna na modelu - vždycky tam kde se rychle změní průřez z "otevřeného" na "uzavřený" tak se to zalomí (i ten první velký zlom dole je tam, kde se poprvé propojí levá a pravá strana modelu)
Tohle odladit je imho u tenkostěnných modelů (což jsou všechny kastle vláčků) ta úplně nejtěžší věc - související s resinem, plnivy (i barvou), jeho viskozitou, teplotou místnosti, rest time atd.
Naopak to nesouvisí s podporama.

Edit: jedna taková primitivní rada je ten model trošku orotovat kolem podélné osy - čistě jen proto, aby se ti ty bočnice oboustraně nepřerušovaly oknama úplně zároveň.

Někdy to pomůže (nebo minimálně výrazně zmenší problém), jindy je lepší vyměnit resin, protože některé resiny k tomu tíhnou výrazně víc - a stačí i jiná barva (třeba u anycubicu jsem s tím měl u oranžového resinu velký problém, u modrého vůbec - a to byl stejný model, stejné podpory, stejné nastavení)
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 559
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Když se nedaří

Příspěvekod Zdenek Valter » úte 09 led, 2024 2:01 pm

czhunter píše:
prcek píše:Z fotky těžko říct, ale mě přijde, že hlavně na té druhé je ta deformace periodická, sice na začátku větší, ale že se ti to vlní po celé délce. Nemáš nějakou mechanickou/nastavení/firmware závadu na tiskárně?

Ta perioda není dána tiskárnou, ale tím, kde končí okna na modelu - vždycky tam kde se rychle změní průřez z "otevřeného" na "uzavřený" tak se to zalomí (i ten první velký zlom dole je tam, kde se poprvé propojí levá a pravá strana modelu)
Tohle odladit je imho u tenkostěnných modelů (což jsou všechny kastle vláčků) ta úplně nejtěžší věc - související s resinem, plnivy (i barvou), jeho viskozitou, teplotou místnosti, rest time atd.
Naopak to nesouvisí s podporama.

Edit: jedna taková primitivní rada je ten model trošku orotovat kolem podélné osy - čistě jen proto, aby se ti ty bočnice oboustraně nepřerušovaly oknama úplně zároveň.

Někdy to pomůže (nebo minimálně výrazně zmenší problém), jindy je lepší vyměnit resin, protože některé resiny k tomu tíhnou výrazně víc - a stačí i jiná barva (třeba u anycubicu jsem s tím měl u oranžového resinu velký problém, u modrého vůbec - a to byl stejný model, stejné podpory, stejné nastavení)


Díky za postřeh - to mi dává smysl - už podle tvaru vytištěného modelu tak i v tvaru tisku mého pokusu o spřáhlo pro Liliput, které jsem jak je zmíněno na začátku tohoto vlákna vytiskl obráceně (fotku po tisku nemám).
Přechody z otevřeného do uzavřeného tvaru tam podle Tvého popisu jsou - viz fotky - vršek měchů je vychýlený z rovného směru. Bočnice spřáhla jsou prohnuté...
Přílohy
Spralo01.jpg
Deformace vršku měchů
Spralo02.jpg
Deformace bočnic
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Když se nedaří

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 10 bře, 2024 1:10 pm

Tak se mi zkrabatila páska okolo obrazovky - pravděpodobně ji rozleptal resin terý zatekl pod vaničku :(
Takhle vypadá originál - Print screen v 57 vteřině z videa: https://www.youtube.com/watch?v=F9klFMu ... AyNA&t=57s
Pásku jsem odstranil a obrátil se na podporu......

Bohužel jsem to nevyfotil :(
Přílohy
Screen Elegoo saturn 3 Ultra.jpg
Screen Elegoo saturn 3 Ultra.jpg (31.99 KiB) Zobrazeno 1111 krát
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Když se nedaří

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 11 bře, 2024 2:01 pm

Dopručení od Elegoo - dát tam jinou plastovou resinu odolnou - nicméně v našich podmínách netuším kterou použít.
Máte někdo nějaký tip?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Když se nedaří

Příspěvekod JenikPluto » pon 11 bře, 2024 3:31 pm

Zdenek Valter píše:Dopručení od Elegoo - dát tam jinou plastovou resinu odolnou - nicméně v našich podmínách netuším kterou použít.
Máte někdo nějaký tip?


Chitu tu pasku prodava. Jestli se ti nechce davat 12$ za pasku a mas ho po ruce, zkusil bych kapton.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Když se nedaří

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 11 bře, 2024 4:25 pm

Díky za tip.

Podle toho jsem ji našel i na Alíkovi:
https://www.aliexpress.com/item/1005004 ... 18020h83OQ
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Když se nedaří

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 31 bře, 2024 10:44 am

Tak páska mi došla
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Když se nedaří

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 31 bře, 2024 9:43 pm

Posíám pár fotek
Přílohy
Bez pasky.jpg
Lepeni pasky.jpg
Paska nalepena.jpg
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Když se nedaří

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 31 bře, 2024 9:44 pm

Ještě poznámku - podpora Elegoo mne požádla abych sundal krycí folii obrazovky a udělal snímky testu osvitu - bohužel na obrazovce je chyba
Přílohy
Osvit 02x.jpg
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Když se nedaří

Příspěvekod MirekTT » pon 01 dub, 2024 11:15 am

Ono to SLA je vlastně taková promítačka. Promítne vše, i chlup. A to skrz celý výtisk :lol:
1711969748851.jpg

1711969748842.jpg

No a pak se mi divte, že úzkostně lpím na čistotě při práci. Přitom stačí malá nepozornost a dopadne to takhle :roll:
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Když se nedaří

Příspěvekod prcek » pon 01 dub, 2024 11:56 am

MirekTT píše:Ono to SLA je vlastně taková promítačka. Promítne vše, i chlup. A to skrz celý výtisk :lol:
No a pak se mi divte, že úzkostně lpím na čistotě při práci. Přitom stačí malá nepozornost a dopadne to takhle :roll:


Tak reseni by se naslo :D
https://sweet-epil-depilacni-studio.reservio.com/
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

PředchozíDalší

Zpět na 3D Tisk

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků