SLA tiskárna - pokračování (porovnání tiskáren 2023)

Fórum pro 3D tisk.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: SLA tiskárna - pokračování (porovnání tiskáren 2023)

Příspěvekod Zdenek Valter » čtv 04 dub, 2024 8:34 am

Tak Elego Merxury XS Bundle je doma - to je poprvé co to bylo od 3d Jake rychle ;-)
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2687
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: SLA tiskárna - pokračování (porovnání tiskáren 2023)

Příspěvekod Pawlik » čtv 04 dub, 2024 8:50 am

Já mám s 3Djake dobrou zkušenost. Uskutečnil jsem tam asi 12 nákupů a vždy to bylo z Rakouska třetí den u mě.
Pawlik
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 30 čer, 2015 2:32 pm

Re: SLA tiskárna - pokračování (porovnání tiskáren 2023)

Příspěvekod Zdenek Valter » čtv 04 dub, 2024 8:59 am

Pawlik píše:Já mám s 3Djake dobrou zkušenost. Uskutečnil jsem tam asi 12 nákupů a vždy to bylo z Rakouska třetí den u mě.

Já bohužel - na tiskárnu jsem čekal víc než 3 měsíce - ostatní díly k ní vaničky a platforma dva.
U resinů to ale neplatí, ty posílají promtně.
Naposledy upravil Zdenek Valter dne čtv 04 dub, 2024 5:20 pm, celkově upraveno 1
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2687
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: SLA tiskárna - pokračování (porovnání tiskáren 2023)

Příspěvekod MirekTT » čtv 04 dub, 2024 10:22 am

Já uvažuju o nákupu další tiskárny. Současnou nabídku mám celkem nastudovanou. Problém ale je, že u každé mi něco nesedí. Kdyby tak byla průša s větší platformou. Nemusel bych se nic učit od znovu. I ten 4k displej pro mě není překážka.
Kdybych tomu rozuměl, přestavěl bych SL1s na větší displej a platformu. Mechanicky to proveditelné je, ale změnit v tiskárně podporu pro jiný displej bych nesvedl.

Zatím se mi zrak zastavuje na některém ze saturnů, akorát tam pořešit tuhost sloupu.... Naštěstí v tomto oboru čas pracuje pro zákazníka, hlavně cenou.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: SLA tiskárna - pokračování (porovnání tiskáren 2023)

Příspěvekod Pawlik » čtv 04 dub, 2024 11:33 am

Zdenek Valter píše:
Pawlik píše:Já mám s 3Djake dobrou zkušenost. Uskutečnil jsem tam asi 12 nákupů a vždy to bylo z Rakouska třetí den u mě.

Já bohužel - na tiskárnu jsem čekal víc než 3 měsíce - ostatní díly k ní vaničky a platforma dva.
U resinů to ale neplatí ty posílají promtně.

Aha, v mém případě, jak to bylo skladem, tak to bylo doma prakticky okamžitě.

Mirek TT píše:]Zatím se mi zrak zastavuje na některém ze saturnů, akorát tam pořešit tuhost sloupu.... Naštěstí v tomto oboru čas pracuje pro zákazníka, hlavně cenou.

Ano, tuhost sloupku je mizerná. První dva mm tisku nebo v případě, že se tiskne velká plocha, se musí před každým osvitem velmi dlouho čekat. Skoková změna průřezu tisku se na výtisku taky neblaze projeví. :twisted:
Jenže, kde zjistit, které tiskárny jsou tuhé? Většina borců, co tiskne fantasy figurky tohle vůbec řešit nemusí.

PS.: Tedy sloupek je tuhý jako hrom, ale ta deska, do které je vetknutý, se chová jako membrána.
Pawlik
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 30 čer, 2015 2:32 pm

Re: SLA tiskárna - pokračování (porovnání tiskáren 2023)

Příspěvekod Zdenek Valter » čtv 04 dub, 2024 4:34 pm

MirekTT píše:Já uvažuju o nákupu další tiskárny. Současnou nabídku mám celkem nastudovanou. Problém ale je, že u každé mi něco nesedí. Kdyby tak byla průša s větší platformou. Nemusel bych se nic učit od znovu. I ten 4k displej pro mě není překážka.
Kdybych tomu rozuměl, přestavěl bych SL1s na větší displej a platformu. Mechanicky to proveditelné je, ale změnit v tiskárně podporu pro jiný displej bych nesvedl.

Zatím se mi zrak zastavuje na některém ze saturnů, akorát tam pořešit tuhost sloupu.... Naštěstí v tomto oboru čas pracuje pro zákazníka, hlavně cenou.


No poslední 12k modely jsou tužší než předchozí nicméně když vydím co dělá Pawlík tak bych řekl, že to není tak kritické, taky platforma je jinak uchycena - není na tyčce.
Jinak přechd na jinou tiskárnu bude pro uživatele Průši i přechodem na jiný Slicer.
Elegoo nabizelo dva, ale já zvolil Chitubox protože jsem ho už pooužíval na Creality.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2687
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: SLA tiskárna - pokračování (porovnání tiskáren 2023)

Příspěvekod MirekTT » čtv 04 dub, 2024 4:46 pm

S tím počítám, že se budu muset učit znovu. Chitubox mám a párkrát jsem v něm zkoušel podpěry. Tisk ale ne, průša to nebere. Průša má žalostně malou platformu. Jeden celý rozložený dvouosák na ní nedám. Musel bych vše hodně naklonit a to nemá dobrý vliv na kvalitu povrchu.
Proto se poohlížím po něčem větším i s více "ká", když už je ta možnost. Třeba ty moje resiny budou tisknout ještě čistěji
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: SLA tiskárna - pokračování (porovnání tiskáren 2023)

Příspěvekod Zdenek Valter » čtv 04 dub, 2024 5:20 pm

Držím palce Míro!
Jak budeš řešit mytí?
Necháš si stávající?
Vejdou se Ti tam větší tisky?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2687
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: SLA tiskárna - pokračování (porovnání tiskáren 2023)

Příspěvekod MirekTT » čtv 04 dub, 2024 6:16 pm

Ještě nic nekupuju, zatím jen uvažuju. :wink:

S mytím bych problém neviděl. Nejhůř je na tom ultrabzuk z lidlu. Stál šest stovek. Ale bzouká dobře. Jen je tak na jedny brýle. Ale už jsem v něm byl. Koupit potravinářskou nerezovou nádobu (které se k tomu stejně používají) a přendat tu bzučící kapsli by šlo. A na mytí výtisků by to stačilo. Ale stejně, myčky do tří litrů obsahu nestojí moc.
Ruční předpírku dělám v hranatém uzavíratelném kbelíku třesením výtisku drženým v pinzetě. Potom do ultrazvuku a pak do průšovy pračky. A zase, je v tom potravinářská nerezovka, drátěněj koš a naspodu ta magnetická rotační růžice. Tohle vše jde sestavit i svépomocí ve větším, když bude potřeba. Nejvíc z obsahu krade ten koš.
Samozřejmě sušení a osvit po vyjmutí mycí nádoby má už dostatečný prostor. Ale zase jsou to snadno vyrobitelné věci. Je u toho akorát ten komfort, že je to kompaktní a vše v jednom s příjemným ovládáním a možností kdykoli do procesu zasáhnout, nebo ho přeladit atd.
Ale pračku, sušičku a osvitku si lze snadno postavit a dokonce i s ovládáním, pokud člověk umí trochu pájet a programovat.

Prozatím jsem neměl tak velký výtisk, abych jej nedokázal zpracovat. Průšovu pračku určitě ponechám. Spíš bych vyrobil spešl osvitku "naruby". Tedy pokud mám vytištěněj vagon i se střechou, přes kterou se dovnitř světlo nedostane, a zespoda taky ne, protože podpěry a jejich podložku sundávám z modelu až po procesu, přemýšlel jsem nad vkládacíma ledkama dovnitř modelu a rotovat dalšíma ledkama kolem modelu z venku. To proto, abych vysvítil celou kastli rovnoměrně z venku i zevnitř. Ono pokud se to ozařuje jen zvenku, umí se výtisk časem kroutit právě rozdílným nasvícením. A dosvěcovat vnitřek modelu po vyloupání nemusí fungovat, protože proces zrání resinu při osvitu by měl být rovnoměrný a současný. Modely tištěné bez střech, kde se světlo dostalo i dovnitř, se mi nehly ani po půl roce. Vagony se střechou v celku skončily většinou v koši už po měsíci skladování. Byť v temnu.

Jo, mám ještě jeden poznatek. S praním v lihu mi primacreator bobtná a nevratně deformuje, pokud model v lázni zapomenu třeba jen hodinu. V ipě se tohle nestane ani po měsíci pobytu. S lihem se prát dá, a možná pere i lépe, ale nesmí být resin v kontaktu s lihem moc dlouho. Ale u jiných resinů to ověřeno nemám.

Safra, jsem se zase rozepsal. A možná to nemělo být ani v tomto vláknu :roll:
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: SLA tiskárna - pokračování (porovnání tiskáren 2023)

Příspěvekod Zdenek Valter » pát 26 dub, 2024 7:21 pm

Zdenek Valter píše:Tak Elego Merxury XS Bundle je doma - to je poprvé co to bylo od 3d Jake rychle ;-)

Tak jsem se konečně dostal k zhodnocení - za mne je to docela dobré, v porovnání s Anycubic Wash&cure max jsem rozhodně spokojený - pro mne je i výhodou, že se jedná o dvě zařízení ne jako u myčky Creality UW-1 jedno kombinované zařízení.
Tím odpadá i občasná chyba obsluhy při nastavování rychlosti otáčení, popřípadě délky pracovního času.

U Elegoo Mercury je ovládání velmi intuitivní a shodné u obou zařízení - ve stříbrném ovládacím kole je velkoplošné tlačítko.
Po zapnutí externího napájecího zdroje jej podržíme stlačené delší dobu - zařízení pípne a rozsvítí se display ukazující čas ve vteřinách a minutách.
Stříbrným ovládacím kolem nastavíme čas - krok je 30 vteřin a pak krátce tlačítko zmačkneme - zařízení začne pracovat a po uplynulém čase svou činnost ukončí s pínutím a čas se vynuluje.
Dlouhým stiskem tlačítka se zařízení vypne opět s pípnutím.
Přílohy
Elegoo Mercury XL Bundle.jpg
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2687
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: SLA tiskárna - pokračování (porovnání tiskáren 2023)

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 28 dub, 2024 12:35 pm

Ještě jsem zapomněl - u té osvitky je ještě možnost připojit malou přibalenou UV sondu na osvit dutin.
UV sonda Elegoo II sestava.jpg

V balení jsou i brýle s UV filtrem.
Ovládá se nezávisle na Osvitce - stačí když je jen připojená na síť sonda se zapíná kolébkovým vypínačem na kabelu.
UV sonda Elegoo I.jpg
UV sonda Elegoo I.jpg (33.26 KiB) Zobrazeno 155 krát

UV sonda Elegoo.jpg
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2687
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Předchozí

Zpět na 3D Tisk

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků