Slicer Chitubox - má s ním někdo zkušenosti?

Fórum pro 3D tisk.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Slicer Chitubox - má s ním někdo zkušenosti?

Příspěvekod M&T » stř 08 bře, 2023 8:08 am

Na to si treba dávať pozor. JA keď robím do seba zapadajúce diely, tak vždy tam musím v 3D nakresliť nejakú vôľu aby to do seba zapadlo. Ono totiž nikdy nevytlačíš na 100% ten rozmer, ktorý máš v 3D. Preto tam bežne dávam (v mierke 1:1 pre H0) vôľu 15-20 mm. Potom je to OK.
Č sa týka expozície - tam sú odporúčané nejaké hodnoty a veľa s tým neurobíš. Technika nepustí a drobný presvit svetla UV cez displej do vedľajších pixelov je realita. Presnejšie je to len pri laseri, ale to už si na iných časoch a na inej cene tlačiarne ...
M&T
 
Příspěvky: 192
Registrován: sob 11 pro, 2021 1:45 pm

Re: Slicer Chitubox - má s ním někdo zkušenosti?

Příspěvekod JenikPluto » stř 08 bře, 2023 8:57 am

M&T píše:Č sa týka expozície - tam sú odporúčané nejaké hodnoty a veľa s tým neurobíš. Technika nepustí a drobný presvit svetla UV cez displej do vedľajších pixelov je realita. Presnejšie je to len pri laseri, ale to už si na iných časoch a na inej cene tlačiarne ...

Naopak, s tim udelas prave hodne! Pri spravne nastavenych parametrech tisku jako je doba osvitu, rychlost posunu, cekaci doby, je presnost tisku v podstate dana rozlisenim displeje, tzn. v setinach mm. Je treba mit na pameti, ze kazdy zdroj UV zareni muze mit malinko jiny svetelny tok, kazdy displej nad nim muze trochu jinak propoustet. Navic, casem se jak vykon UV lamp, tak propustnost displeje meni, proste to sviti min. Meni se samozrejme i propustnost folie ve vanickach, takze ty doporucene hodnoty jsou jen zaklad, ze ktereho se odrazis. Ano, budou nejspis fungovat, ale nemusi byt idealni. Cili zaklad je (z meho pohledu), nez zacinam tisknout "ostre" modely, hraju si s nastavenim parametru na kalibracnich tiscich a jednou za cas, kdyz se mi neco nezda, tak si to overim. A samozrejme pro kazdy rezin zvlast.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Slicer Chitubox - má s ním někdo zkušenosti?

Příspěvekod MirekTT » stř 08 bře, 2023 9:44 am

Přesně tak jak píše JP.
Je třeba, mimo jiné, si uvědomit, že nasvícený výtisk se při odtrhu z folie mírně zdeformuje a potřebuje trochu času se zase "vrátit". Nejen čas nasvícení, ale i prodleva mezi výchozí polohou platformy pro následnou vrstvu a dalším osvitem je pro kvalitu klíčová. A taky se pod tu již odtrženou vrstvu musí nasát další resin. Všechno je o časech, viskozitě a fotosenzitivitě resinu.
Je to spousta proměnných a stejný tiskový soubor se nemusí nutně vytisknout stejně kvalitně po nějaké době.
Tak to prostě je a bude, dokud nebude vynalezen resin, který bude ve finální kvalitě rovnou z tisku bez nutnosti dalšího vytvrzování. Taky by mohli vynaleznout displej z tlustého skla, kde displejová vrstva bude ve svrchní vrstvě hmoty skla a tvořit dno vaničky, aby mohla z procesu odpadnout folie. Ale ten odtrh bych si nedovedl představit. :lol: :roll:
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Slicer Chitubox - má s ním někdo zkušenosti?

Příspěvekod M&T » stř 08 bře, 2023 11:01 am

Chlapci, vy o voze a ja o koze. To čo ste napísali je pravda a optimálne nastavenie je tak trochu alchýmia, ale nič to nemení na tom, že fyziku neoklamete - z princípu SLA je zrejmé, že sa body nedajú zatieniť so 100% výsledkom hlavne na hranách (ostrých prechodoch). Až budete mať tlačiareň, kde UV lampa bude emitovať rovnobežné svetelné lúče ako laser, potom OK ... môžeme o tom hodiť reč.
A ak by aj dačo také bolo, potom mi pošlite link na rezin, ktorý má nulové zmršťovanie a aj po vytlačení dosiahnete na tú stotinu mm presný rozmer ako ste mali v 3D ...
Moje praktické skúsenosti za tých niekoľko rokov sú také, že keď sa vyhrám s nastavením tak výtlačok je super, ale keď chcem aby diely do seba dobre zapadali, tak pri 3D návrhu tam musím nechať drobnú vôľu ... potom to do seba zapadne úplne v pohode ...
M&T
 
Příspěvky: 192
Registrován: sob 11 pro, 2021 1:45 pm

Re: Slicer Chitubox - má s ním někdo zkušenosti?

Příspěvekod JenikPluto » stř 08 bře, 2023 1:06 pm

M&T píše:Chlapci, vy o voze a ja o koze. To čo ste napísali je pravda a optimálne nastavenie je tak trochu alchýmia, ale nič to nemení na tom, že fyziku neoklamete - z princípu SLA je zrejmé, že sa body nedajú zatieniť so 100% výsledkom hlavne na hranách (ostrých prechodoch). Až budete mať tlačiareň, kde UV lampa bude emitovať rovnobežné svetelné lúče ako laser, potom OK ... môžeme o tom hodiť reč.
A ak by aj dačo také bolo, potom mi pošlite link na rezin, ktorý má nulové zmršťovanie a aj po vytlačení dosiahnete na tú stotinu mm presný rozmer ako ste mali v 3D ...
Moje praktické skúsenosti za tých niekoľko rokov sú také, že keď sa vyhrám s nastavením tak výtlačok je super, ale keď chcem aby diely do seba dobre zapadali, tak pri 3D návrhu tam musím nechať drobnú vôľu ... potom to do seba zapadne úplne v pohode ...

Prave proto, ze na krajich zastinenych ploch dochazi k rozptylu zareni (at uz jako dusledek fyzikalniho rozptylu na materialech, se kterymi prijde do styku, nebo smeru dopadu paprsku kvuli kuzelovemu vyzarovani zdroje) je dulezita kalibrace doby osvitu. Reziny polymeruji ruzne rychle - u me konkretne jsou expozicni casy mezi 12.5 a 45 s (svetelny tok 2.5 mW/cm2) podle typu rezinu - a samozrejme tim rychleji, cim intenzivnejsi svetlo na ne dopada. Cili efekt rozptyleneho svetla tam je (dochazi k polymeraci i mimo hlavni kontury), ale za normalnich podminek se rezin zpolymerovany v teto oblasti s modelem nespoji. Pokud je ale expozicni cas nasobne delsi nez idealni (coz je pripad Bottom Layers), pak presne vznikaji "sukne", ktere popisuje Zdenek Valter, protoze i expozice tim rozptylenym paprskem staci na "ztuhnuti" rezinu mimo hlavni oblast osvitu. Na tech kalibracnich modelech je to pekne videt, jak pri delsich nez idealnich casech dochazi k prolinani kontur, pri kratsim naopak k nedolehani.

Ke zmene objemu behem polymerace samozrejme dochazi tak nejak z principu (skladani jednotlivych molekul do vetsich celku), nicmene pokud tisknu do sebe zapadajici (tzn. +- stejne velke) dily ze stejneho materialu, tak objemova kontrakce bude u obou stejna a dily sednou. Kdyz to bude preexponovane, nakyne vsechno a nejde to do sebe (coz bych tipnul, ze bude aktualni pripad). Jasne, rezerva v modelu je jistota, ale jde to i bez ni. Zrovna vcera jsem tisknul dvoucentimetrovyho Favorita ve dvou dilech, tak jak vylezly z Fusionu, tak sly do tisku a sednou jak povestna prdel na hrnec. Na setinu presne to nebude (u me je velikost pixelu 50 x 50 um, takze ani nemuze), ale relativne vuci sobe dostatecne presne na to, aby to sedelo. Neco malo k tematu smrstovani treba tady.

Jinak zero-shrink reziny jsou normalne dostupne (vetsina dentalnich), neni problem je poridit.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Slicer Chitubox - má s ním někdo zkušenosti?

Příspěvekod Zdenek Valter » stř 08 bře, 2023 4:37 pm

Abych byl korektní tak ty krátké modely jsem nenasvicoval - ověřoval jsem si na nich jen tisk těch podpěr.
Průměry na modelu se liší cca o 1 desetinu.
Po zkušenostech z testovacích modelů jsem je zvětšil na 2 desetiny.
Finální výtisk trubek jsem měl 60 minut v osvitce - 30 minut vodorovně a 30 minut svisle.
Teď do sebe i ty trubky pasují
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Slicer Chitubox - má s ním někdo zkušenosti?

Příspěvekod JenikPluto » stř 08 bře, 2023 7:52 pm

Zdenek Valter píše:Abych byl korektní tak ty krátké modely jsem nenasvicoval - ověřoval jsem si na nich jen tisk těch podpěr.


To si mozna nerozumime. Pokud jde o dobu "osvitu" nebo "expozice" tak mam na mysli toto:

Chitu_exp.png

Ja tam mam nesmysly, protoze moje tiskarna tyhle udaje z Chituboxu ignoruje, ale pocitam, ze v .ctb souboru to bude a ta Creality se tim ridi. Doba vytvrzovani na velikost modelu podstatny vliv vetsinou nema.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Slicer Chitubox - má s ním někdo zkušenosti?

Příspěvekod Zdenek Valter » stř 08 bře, 2023 9:42 pm

Aha, tys myslel dobu osvitu při tisku, že?
Já to mám takhle:
Přílohy
Nastaveni Creality.png
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Slicer Chitubox - má s ním někdo zkušenosti?

Příspěvekod JenikPluto » čtv 09 bře, 2023 6:05 am

Zdenek Valter píše:Aha, tys myslel dobu osvitu při tisku, že?
Já to mám takhle:

Jo, presne tenhle cas, a s tim je dobre si chvili pohrat. U strukturne jednodussich modelu nemusi byt rozdil videt, ale prave v situacich, kdy chces aby do sebe dva dily pasovaly nebo treba pri jemnejsich detailech na modelu uz to poznat bude. Vidim, ze tech 3.5 s je vychozi hodnota pro "Profile", stejne tak mas nulove casy kolem pohybu platformy, tady mas jeste spoustu prostoru pro doladovani :wink: Navic, pro kazdy rezin bude nastaveni jine...

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Slicer Chitubox - má s ním někdo zkušenosti?

Příspěvekod M&T » čtv 09 bře, 2023 11:43 am

JenikPluto píše:
Zdenek Valter píše:Aha, tys myslel dobu osvitu při tisku, že?
Já to mám takhle:

Jo, presne tenhle cas, a s tim je dobre si chvili pohrat. U strukturne jednodussich modelu nemusi byt rozdil videt, ale prave v situacich, kdy chces aby do sebe dva dily pasovaly nebo treba pri jemnejsich detailech na modelu uz to poznat bude. Vidim, ze tech 3.5 s je vychozi hodnota pro "Profile", stejne tak mas nulove casy kolem pohybu platformy, tady mas jeste spoustu prostoru pro doladovani :wink: Navic, pro kazdy rezin bude nastaveni jine...

JP

Aby toho nebolo málo, tak na viacerých typoch tlačiarní sa dá nastaviť aj intenzita (výkon) UV :-) .....
M&T
 
Příspěvky: 192
Registrován: sob 11 pro, 2021 1:45 pm

Re: Slicer Chitubox - má s ním někdo zkušenosti?

Příspěvekod JenikPluto » čtv 09 bře, 2023 11:59 am

M&T píše:Aby toho nebolo málo, tak na viacerých typoch tlačiarní sa dá nastaviť aj intenzita (výkon) UV :-) .....


Jj, i kdyz jsem nikdy nepochopil k cemu je to vlastne dobry (50% vykonem budu smazit 2x tak dlouho, tak jaka uspora v tom je?).

Ja mam treba navic dodatecne montovany ohrev komory, takze tisknu pri 35 C. Mensi viskozita rezinu taky neni od veci, rekl bych, ze to celkem je znat.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Slicer Chitubox - má s ním někdo zkušenosti?

Příspěvekod M&T » čtv 09 bře, 2023 2:10 pm

JenikPluto píše:
M&T píše:Aby toho nebolo málo, tak na viacerých typoch tlačiarní sa dá nastaviť aj intenzita (výkon) UV :-) .....


Jj, i kdyz jsem nikdy nepochopil k cemu je to vlastne dobry (50% vykonem budu smazit 2x tak dlouho, tak jaka uspora v tom je?).

Ja mam treba navic dodatecne montovany ohrev komory, takze tisknu pri 35 C. Mensi viskozita rezinu taky neni od veci, rekl bych, ze to celkem je znat.

JP

No, napríklad ja mám ideálny osvit medzi 2-3 sekundy. 2 je trošičku málo, 3 už je veľa. (síce môžem zadať desatiny ale aj tak to vo výslednom súbore je zaokrúhlené). Takže som upravil výkon na 80% a je to optimálne. A potom - súvisí to aj s tou teplotou - 100% výkon znamenal už prehriaty rezin (po určitej dobe tlačenia).
V každom prípade som si zvykol používať už len jeden rezin prakticky na všetko a našiel pár optimálnych nastavení a už to len používam (mám nastavené v sliceri). Takže ono sa s tým človek na začiatku trochu musí vyhrať ale potom to už je pohoda ...
M&T
 
Příspěvky: 192
Registrován: sob 11 pro, 2021 1:45 pm

Re: Slicer Chitubox - má s ním někdo zkušenosti?

Příspěvekod Zdenek Valter » čtv 07 bře, 2024 5:22 pm

Navážu na toto vlákno cca po roce ;-)

Vyšla nová verze Chituboxu 2.0 já jsem ji zatím jen instaloval.
Na první pohled je tam dost změn.

Máte s ní někdo už nějaké zkušenosti?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Slicer Chitubox - má s ním někdo zkušenosti?

Příspěvekod JenikPluto » pát 08 bře, 2024 7:59 am

Zdenek Valter píše:Navážu na toto vlákno cca po roce ;-)

Vyšla nová verze Chituboxu 2.0 já jsem ji zatím jen instaloval.
Na první pohled je tam dost změn.

Máte s ní někdo už nějaké zkušenosti?


Ne, ale diky za upozorneni :), taky zkusim nainstalovat.

JP

Edit: No ty kraaaso, 1.84 GB namisto puvodnich 139 MB, tak to by tam melo byt hodne zmen... :shock: Doufam, ze to nebudou jen soubory s high-res grafikou UI...
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Slicer Chitubox - má s ním někdo zkušenosti?

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 10 bře, 2024 12:53 pm

No vizualizace platforem je asi to co na první pohled ťukne.

Zkouším první tisk - ovládání je podobné nicméně je zde jednoznačně víc možností nastavení - tohle komnetovat jako začátečník nedokážu.

Tisk úplně nedopadl, ale to bych nepřičítal SW - jedna lišta se mi odchlípla.

Další pokus o Slicing mne ale dost rozhodil - v náhledu nejsou všechny lišty :shock:
Chitubox 2_0.png


Zkontroloval jsem, zda jsou všechny lišty na platformě a jak je vidět tak jsou :-(
Chitubox 2_0_01.png
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

PředchozíDalší

Zpět na 3D Tisk

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků