Dotaz na výrobu replik tabulek označování lokomotiv.

Fórum pro 3D tisk.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Dotaz na výrobu replik tabulek označování lokomotiv.

Příspěvekod jirie123 » ned 29 srp, 2021 9:23 am

Rád bych se zeptal, jestli jsem sám, kdo se zabývá myšlenkou výroby tabulek pro lokomotivy nebo ostatní vozidla technologií 3D tisku.
V aukcích dosahují ceny závratných výšin a stav je mnohdy na pováženou. Chápu, že replika bude vždy jen pouhou replikou, ale obyčejné lidi nebo děti vážně postižené železnicí to jistě uspokojí. Viděl jsem u jednoho kolegy maličké tabulky jako klíčenky, které mají mašinfírové připevněny na kroužku pro provozované motoráky nebo elektrické jednotky. Na první pohled to vypadalo parádně. Mám pocit, že na nich byla patrná i struktura, kterou vytváří horní fréza při opracování na povrchu čísel.
Tak jsem se rozhodl pověsit svůj dotaz, zda by bylo reálné a finančné dostupné vyrobit tabulku ve skutečné velikosti. Předesílám,
že s 3D tiskem nemám žádné zkušenosti, a to ani teoretické. Viděl jsem to jednou v akci na výstavě Beskyd kit show.
jirie123
 
Příspěvky: 474
Registrován: úte 23 lis, 2010 8:01 pm

Re: Dotaz na výrobu replik tabulek označování lokomotiv.

Příspěvekod BohousP » ned 29 srp, 2021 10:51 am

Z hlediska návrhu to moc složité není. Problém vidím spíš ve velikosti. Pokud by to mělo být 1:1, je tabulka pro tiskárnu moc velká. Běžné tiskárny mají plochu cca 150-200 x 150-200 mm. Také doba tisku by byla několik hodin.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Dotaz na výrobu replik tabulek označování lokomotiv.

Příspěvekod hank61 » ned 29 srp, 2021 5:48 pm

Osobně bych viděl jako možnou technologii 3D gravírování. Jako materiál pak použít dle libosti nejlépe plast, ale třeba i dřevo, případně lehké kovy. :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Dotaz na výrobu replik tabulek označování lokomotiv.

Příspěvekod Rtep » pon 30 srp, 2021 11:00 am

Pěkné odpoledne
pro výrobu replik jak píše Hank61 je nejlepší volba 3d gravírování, což umožní výrobu následného odlitku ( Al ), případně jak je v minulém příspěvku uvedeno vyrobení třeba pouze jednoho kusu. Pro gravírování je nutné pouze získat příslušné písmo a řídit se předpisem pro dané období. U smaltovaných tabulek je to podobné to spíše o dotazu k výrobci - smaltovně. U německých kolegů se dají koupit kopie tabulek provedené z hliníkového odlitku a pokud si to dobře pamatuji jsou i k dispozici na internetu u různých prodejců. Pouze bych si dal pozor na to, aby tabulky byly zřetelně označeny, že se jedná o repliku. Přesně kdy nevím, ale někdy v půlce devadesátých let proběhl totiž v Německu soudní proces ohledně právě replik tabulek, které byly následně upravovány, stařeny a pod. a potom vydávány za originál. Dodnes se to dá vyhledat na webu.
Mějte se všichni faj. :D :D
Uživatelský avatar
Rtep
 
Příspěvky: 353
Registrován: stř 08 dub, 2009 8:23 am

Re: Dotaz na výrobu replik tabulek označování lokomotiv.

Příspěvekod jirie123 » stř 01 zář, 2021 12:53 pm

Děkuji všem za názory.
Oslovil jsem tři firmy na Moravě. Odpověděli mi dva. Vesměs ve stylu, že tohle nedělají.
Napadlo mě, že by to byla práce pro pětiosou frézu jak vyšitá, ale ani se neopovažuji oslovit modelářské firmy, které tuhle technologii mají. Jsou zavaleny prací na vlastních a výnosnějších projektech.
jirie123
 
Příspěvky: 474
Registrován: úte 23 lis, 2010 8:01 pm

Re: Dotaz na výrobu replik tabulek označování lokomotiv.

Příspěvekod prcek » čtv 02 zář, 2021 6:16 am

jirie123 píše:Děkuji všem za názory.
Oslovil jsem tři firmy na Moravě. Odpověděli mi dva. Vesměs ve stylu, že tohle nedělají.
Napadlo mě, že by to byla práce pro pětiosou frézu jak vyšitá, ale ani se neopovažuji oslovit modelářské firmy, které tuhle technologii mají. Jsou zavaleny prací na vlastních a výnosnějších projektech.


Neplašit, tohle se na 3 ose dá udělat. Kličkama nikdo točit nebude, ale cnc to vychroupe. Mohl by být problém s rozměry. Doporučil bych zkusit poptat u ne až tak moc velkoobráběčů. Třeba tady: https://forum.strojirenstvi.cz/viewforum.php?f=66
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Dotaz na výrobu replik tabulek označování lokomotiv.

Příspěvekod hank61 » pát 03 zář, 2021 3:45 pm

3d gravírovací frézy maji reklamky, které ze zabývají výrobou firemních štítů a prostorových napisů. Je jich x na každém okrese a tam by to šlo řešit i za rozumné penize. Strejda Google poradí :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Dotaz na výrobu replik tabulek označování lokomotiv.

Příspěvekod jirie123 » ned 12 zář, 2021 11:40 am

Tento týden se ozval člověk z firmy, která dělá i tříosou frézou. Cena se i tak vyšplhala přes osm tisíc.

Tak mě napadá už jen taková zhovadilost jakou by bylo zaformování originálního kusu do lukoprenu a následné odlití epoxidem.
Povrchovka asi po vyleštění běžnými modelářství barvami a nakonec lesklý lak .
jirie123
 
Příspěvky: 474
Registrován: úte 23 lis, 2010 8:01 pm

Re: Dotaz na výrobu replik tabulek označování lokomotiv.

Příspěvekod vvitty » čtv 19 říj, 2023 11:45 am

Da se to udelat jako skladana sestava - cisla a ramecek nechat vyriznout na laseru z mosazi 3mm a podklad nechat riznout z plastu, mosazi, nebo jineho materialu dle finacnich moznosti. Ono uz ten material pokud to bude mosaz bude za ranec ....
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha


Zpět na 3D Tisk

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník