3D tisk barvy (UV tisk) a další postupy pro dělání popisů

Fórum pro 3D tisk.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

3D tisk barvy (UV tisk) a další postupy pro dělání popisů

Příspěvekod Colonel32 » stř 24 bře, 2021 10:48 pm

Když jsem si před časem mírně sarkasticky povzdechl, že 3D tisk už začíná být schopný plně konkurovat odlitkům a jediné co mi chybí ke štěstí je 3D tiskárna, která bude tisknout barvy, byl jsem upozorněn, že takováto technologie už dávno existuje...

Dovolím si citovat:

"Funguje to podobne jako klasicky inkjet, ale misto inkoustu to ma akrylove barvy, ktere se vytvrzuji ultrafialovym svetlem. Zdroj UV je hned vedle tiskovych hlav, barva se vytvrzuje hned. Ja jsem mel Mimaki 3042 FX. Funguje to krasne, vysledny potisk je lepsi nez nektere tovarni modely. Postiskovama plocha na modelu musi byt blizko trysek inkjetu. Vetsi vzdalenost zpusobi neostrost. Do 2 mm je to v pohode, takze nevadi pripadna zebra na bocnicich nakladnich vozu. Ale treba cisternu by tim potisknout neslo (pro tu se musi grafika vytisknout na obtiskovy papir)"

Zásadní dotaz do davu zní, jestli u nás už má někdo takovouto techniku k dispozici a současně ji nabízí k využití, tedy nechat si potisknout vlastní modely - protože zatím jsem žádnou takovou nabídku nezaznamenal. To co mne totiž od stavby modelů vyloženě odrazuje je právě nutnost používat obtisky u vlastních modelů. I když dokážu obtisky správně umístit a natočit, je to práce, která mi přijde vyloženě frustrující a především jsem nikdy nenašel způsob, jak učinit hranu obtisku "neviditelnou". Ten okraj mi vždycky vystupoval. Uvažoval jsem dokonce o takových nesmyslech, jako dohodnout skupinovou stavbu konkrétního modelu a pak si na to u nějakého výrobce nechat udělat tamponový potisk celé série. Ale tohle by prostě bylo řádově jednodušší.
Naposledy upravil Colonel32 dne ned 28 bře, 2021 1:16 pm, celkově upraveno 2
Colonel32
 
Příspěvky: 862
Registrován: čtv 24 pro, 2009 12:43 pm

Re: 3D tisk barvy (UV tisk)

Příspěvekod dudlifuk » stř 24 bře, 2021 11:11 pm

tato technologia mi je znama uz dlhsiu dobu ale nazvat ju 3D mi pride velmi nepresne. Ako si spominal jedna sa o potlac rovnych ploch. Pripadne mierne clenity povrch. UV LED tlac - tak sa to presne nazyva je bezna vo firmach vyrabajucich reklamne predmety. Mimaki ma zastupenie v Brne a cena tej najmensej teda A3 je nieco cez 11000€. sada naplni stoji okolo 1000€. najvacsi vyznam ma pri velkoformatovej tlaci napr. potlac folii na lokomotivach je robena touto technologiou, tu sa dosahuje fotograficka kvalita. Vyhodou je doslova kusova tlac , nieje problem potlacit jeden vagon - model, nevyhodou je nemoznost tlacit clenity povrch, napr predne celo lokomotivy. Priklad modelu potlaceneho UVLED tlaciarnou...
89C465D2-608A-4F5E-9F93-D8207758D941.jpeg
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: 3D tisk barvy (UV tisk)

Příspěvekod vvitty » stř 24 bře, 2021 11:36 pm

Jsou i jine zpusoby jak nemit okolo popisky obtiskove okraje.
Přílohy
20210325_001225.jpg
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk barvy (UV tisk)

Příspěvekod PASKVAL » čtv 25 bře, 2021 7:05 am

vvitty píše:Jsou i jine zpusoby jak nemit okolo popisky obtiskove okraje.

Transfer obtisky?
PASKVAL
 
Příspěvky: 194
Registrován: pát 12 úno, 2016 7:04 am
Bydliště: Martin

Re: 3D tisk barvy (UV tisk)

Příspěvekod vvitty » čtv 25 bře, 2021 9:47 am

Jop. Na fotce je univerzalni prezentacni material od vyrobce, ted jsem dodelal podklady pro testovaci serii 1000 ks na univerzalni CD / CSD material. Pokud to bude vypadat aspon z pulky tak jako ten prezentacni vytisk tak to bude celkem zajimave.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk barvy (UV tisk)

Příspěvekod vojtas » čtv 25 bře, 2021 10:15 am

Jak to funguje, jako propisot?
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk barvy (UV tisk)

Příspěvekod vvitty » čtv 25 bře, 2021 4:20 pm

vojtas: ano. Asi bude pro trvanlivost (odolnost proti oteru pri sahani na model) lepsi sjednotit vse prelakovanim ... ale vylozene nutne to neni.

Uvidime na testovacich kusech jestli to
a/ bude fungovat jak ma
b/ bude o to vubec zajem oproti klasickym obtiskum
.... podle toho se rozhodnu jestli necham timto zpusobem udelat i nejake obtisky na vozy a lokomotivy.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk barvy (UV tisk)

Příspěvekod jipol57 » čtv 25 bře, 2021 5:12 pm

Při této příležitosti, bych se svěřil s myšlenkou, co mi už dlouho leží v hlavě a ještě jsem ji neralizoval. Je to domácí sítotisk.
Nevím jestli dnes, ale tímto způsobem se dříve dělaly popisy modelů profesionálně. Princip je docela jednoduchý, že plátno je propustné pro barvu jen v místech, kde má barva prosáknout na tištěný objekt. Problém sítotiskařů je, aby z jedné šablony šlo udělat co nejvíce výtisků. Tento problém při domácím sítotisku odpadá, už z důvodu, že chci mít každý vagon s jinými popisy.

Moje myšlenka:
1. Sehnat sítotiskové plátno, https://www.sc-brno.cz/cz/sitotisk/sablony/sitoviny/ , nebo nějaké plátno s jemnou strukturou tkaní. Stačily by odstřižky.
2. Na laserové tiskárně vytisknou motiv popisů a značek, ale v negativu, a možná i zrcadlově. Papír by měl být křídový (z letáků), aby se toner do papíru moc nevsákl.
3. Papír položit na plátno - tiskem (tonerem) k plátnu a přežehlit. Toner se teplem obtiskne do plátna, a v plátně zalepí místa kde nechci, aby barva prosakovala.
4. Plátýnko položit (přilepit po okrajích samolepkou) do místa určení na modelu, tak aby drželo napnuté.
5. Nanést barvu, štětečkem, nebo prstem, aby prosáklo tkaninou v místech, které nejsou zalepené tonerem.
6. Ještě při nezaschlé barvě, plátýnko sejmout, a hned by byl vidět výsledek.

Je má myšlenka zcestná? Má někdo nějaké zkušenosti se sítotiskem? Laserová tiskárna je dneska v domácím prostředí běžná věc. Tato myšlenka mě napadla při výrobě plošného spoje, touto cestou, kdy se na cuprextit přenáší kresba taky žehličkou z papíru. Nechce to někdo vyzkoušet. Mně na to nějak nezbývá čas, a zatím ještě nemám tu nutnou potřebu popisovat vagony.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: 3D tisk barvy (UV tisk)

Příspěvekod dudlifuk » čtv 25 bře, 2021 8:21 pm

jipol57 píše:Při této příležitosti, bych se svěřil s myšlenkou, co mi už dlouho leží v hlavě a ještě jsem ji neralizoval. Je to domácí sítotisk.
Nevím jestli dnes, ale tímto způsobem se dříve dělaly popisy modelů .....

asi ta sklamem ale takto sietotlac nefunguje. Principialne priprava sita pre tlac je dost pracna, to je dovod preco je nezmysel potlacit jeden kus. trochu to zhrnem
- sito musi byt dokonale napnute na rame
- sito sa nastrieka fotorezistom, tym sa dokonale zaleju otvory sita, toto toner nespravi
- sito sa nasvieti uv svetlom, nasledne sa odlepta (odplavi ) fotorezist z nametu, vzniknu v site otvory pre samotnu tlac
- tlaceny povrch musi byt dokonale zrovnany zo sitom , nestaci polozit "platinko" to by sa ti vsetko rozmazlo
- v okamihu pretlacenia farby sitom pomocou stierky sa musi sito okamzite odstranit z tlaceneho povrchu, farba v tenkej vrstve schne extremne rychlo

ale to sme poriadne odbocili od povodnej temy :roll:
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: 3D tisk barvy (UV tisk)

Příspěvekod Colonel32 » čtv 25 bře, 2021 8:25 pm

dudlifuk píše:ale to sme poriadne odbocili od povodnej temy :roll:


Nezbytně nikoli. Jakákoli technologie, která umožní v domácích podmínkách a v jednotlivých kusech dorovnat tovární kvalitu popisů je vítaná. Včetně diskuse o tom, kudy cesty nevedou.
Colonel32
 
Příspěvky: 862
Registrován: čtv 24 pro, 2009 12:43 pm

Re: 3D tisk barvy (UV tisk)

Příspěvekod dudlifuk » čtv 25 bře, 2021 8:49 pm

Colonel32 píše:
dudlifuk píše:ale to sme poriadne odbocili od povodnej temy :roll:


Nezbytně nikoli. Jakákoli technologie, která umožní v domácích podmínkách a v jednotlivých kusech dorovnat tovární kvalitu popisů je vítaná. Včetně diskuse o tom, kudy cesty nevedou.


ja pouzivam pre popis modelov doma tlacene obtisky. jedina zvlasnost je dat si vyrobit alebo si sam naplnit cartridge s bielym tonerom. Ako spominal kolega laserova tlaciaren je bezne dostupna. vsetky uvedene modely su potlacene doma vyrobenymi obtiskami, kvalita je vynikajuca, vsetky popisy citatelne. modely su TT
5E818BED-156A-4356-985F-AA3CD247D74E.jpeg
945A10A6-86D1-4AD9-995C-CB77DE648FF5.jpeg
1CEFDADC-8D63-42A5-9C27-34C8B051A423.jpeg
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: 3D tisk barvy (UV tisk)

Příspěvekod czhunter » pát 26 bře, 2021 5:02 pm

3D tiskárna, která opravdu "tiskne barevně"* existuje - umí to to technologie MultiJet/PolyJet (a příbuzné), tuším třeba od HP.
https://i.materialise.com/en/3d-printin ... color-plus

Ale ta kvalita povrchu je horší než dnešní SLA (je to spíš podobné práškovému SLS tisku - trochu porézní), barvy pokrývají jen malý úsek rozsahu RAL/Pantone a ty tiskárny jsou také mnohem dražší (bavíme se o půl milionu Kč a víc).
Teoreticky by to šlo použít (až se trochu zlepší barvy) na tisk v základních barev (a třeba do toho nějaké tenké proužky), od kvality, která by umožnovala tisk "popisků" je to ještě veeeelmi daleko.

Také je tam problém, že to pracuje s formátem .3MF, a tam je ke každému meshy v datech připojena barva vertexů ... tzn. pro malé popisky by musel být extrémně hustý "obarvený" mesh, pro každou drobnou změnu popisků jiný, takže každá varianta "potisku" by byla velmi datově náročná (řekněme, že obtisky ve vektorech mají v každé variantě pár set kilobajtů, tohle by mělo pro každou variantu pár set megabajtů).


* nepočítám MultiMaterial na FDM tiskárnách to je ... jen taková hračka.
Naposledy upravil czhunter dne sob 27 bře, 2021 1:30 pm, celkově upraveno 2
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 559
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: 3D tisk barvy (UV tisk)

Příspěvekod cipisekmp » pát 26 bře, 2021 6:58 pm

Zdravím. Jelikož se sám o obtisky teoreticky zajímám, tak nějak nemohu najít souvislost s 3D tiskem. Tohle bych viděl řešit někde jinde aby se to dalo taky někdy najít. Díky Cipísekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1583
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: 3D tisk barvy (UV tisk)

Příspěvekod jipol57 » sob 27 bře, 2021 8:48 am

Cipísek má pravdu, pod tímto názvem vlákna se dá těžko odvodit, že jde o popisy modelů. Zakladatel by to měl přepsat, aby to bylo na první pohled jasné, že jde o 3D tisk popisků. A třeba dopsat "a další alternativy".

K tomu mému teoretickému domácímu sítotisku bych ještě doplnil:
Děkuji Dudlifukovi, za popis postupu sitotisku. Já jsem o tom už něco věděl. Ale připomněl mi, že profesionální sitovina k tomu použít nejde, protože jako nová - surová, je nepropustná. Propustná se stane až po ofocení a chemickém zpracování.
Ale pořád platí, že najít textilii s jemným tkaním by se dala najít. Já bych to tak rychle nevzdával a třeba nastane čas a vyzkouším to. Samozřejmě, že ne hned na model. A taky na tisk vyzkoušet barvu, co nebude moc agresivní na toner. I když by to měla být rychlá akce, prosakování barvy, než by se toner začal rozpouštět.
O výrobu obtisků, jsem se taky trochu zajímal, a vím že existují čisté archy, na které se laserovkou natiskne popis. Ale obtisky se mi moc nelíbí. Jsou poznat okraje. A ani přelakováním nezmizí. A taky je to dost složité, když vidím popis postupu. Ty všechny napínací vodičky atd. To už je podobná alchymie, jako ta má teoretie sítotisku.
Nevěděl jsem, že existuje bílý toner. Vždycky jsem si říkal, že kdybych se dal obtiskovou cestou, že je dobře že dělám IV. epochu se žlutými popisy. Takže bílé popisky být můžou. Bohužel bílý cartridge není pro mou tiskárnu.
Ale stejně někdy zkusím tu svojí teorii sítotisku.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: 3D tisk barvy (UV tisk)

Příspěvekod dudlifuk » sob 27 bře, 2021 4:29 pm

tiez si myslim ze autor prveho prispevku nestastne zvolil nazov vlakna a aj tematicke zaradenie nieje uplne vhodne. Tu by mohli zjednat napravu admini, teda pokial chceme pokracovat v teme technologia popisu modelov. Dnes su uz moznosti ine a aj technologie sa stali dostupnejsie. Dnes uz ani domaci tampoprint nieje uplne nedostupny. v com spociva tampoprint ? najvecsi problem je vyrobit kovovu planzetu s nametom. tymto sa zaoberaju profesionalne firmy a ocelovu planzetu leptaju ( podobne ako mosadzne lepty ). Ale !!! dnes uz sa nato moze pouzit vlaknovy laser a ten sa stava stale dostupnejsi. vid video o vyrobe planzety laserom. dalsim sposobom by mohlo byt vypalit namet do specialnej gumy. tak sa dnes vyrabaju razitka, pouziva sa co2 laser. bola by to taka zjednodusena forma tampoprintu. ja si stale vystacim s obtiskami. argument ze je vidiet okraj obtisku u mna neobstoji, pokial je vidiet, tak bol pouzity zly postup nanesenia. ziadne napinacie vodicky nepouzivam. cele tajomstvo je v priprave povrchu pred nanesenim a nasledne lakovanie. dalsi sposob je transferova tlac. tu sa prenasa namet zrkadlovo vytlaceny na model pomocou transferovej folie podobne ako obtisk, akurat nosna vrstva nametu sa odstrani. problemom pri kazdej technologii su clenite povrchy, pri tampoprinte sa namet rozdeli do viacerych dielov.
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Další

Zpět na 3D Tisk

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník