3D-tištěné modely

Fórum pro 3D tisk.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: 3D-tištěné modely

Příspěvekod fruafru » stř 30 bře, 2022 3:50 pm

Myšpulín píše:fruafru, na čem to tiskneš? Možná že už jsi zmiňoval, ale nechce se mi to hledat. Díky.

Myslim že jsem to tu nepsal. Anycubic Photon a druhá Anycubic Mono SE, Ta druhá je nová a je mimo provoz protože sem jí promáčkl displej.... :roll:
fruafru
 
Příspěvky: 341
Registrován: úte 30 lis, 2010 9:22 am

Re: 3D-tištěné modely

Příspěvekod fruafru » stř 30 bře, 2022 4:15 pm

A právě vytaženo z tiskárny, no bude to výzva.
Přílohy
IMG_20220330_180420.jpg
fruafru
 
Příspěvky: 341
Registrován: úte 30 lis, 2010 9:22 am

Re: 3D-tištěné modely

Příspěvekod jafobe » ned 03 dub, 2022 3:04 pm

fruafru píše:A právě vytaženo z tiskárny, no bude to výzva.

Vypadá to hezky. ;)
Jen tak trochu přemýšlím jak dostaneš kousky kolejnice nezi plastové srdcoyky?
A jak moc ti bude držet jazyk u té první srdcovky? Přecijen pevné uchycení na dvou pražcích mi přijde docaela málo pokud by byl jazyk v kuse, pokud budou jazyky dělené a budou se hýbat na nějakém čepu nebo aspoň na pružném plechu z boku kolejnice asi by problém být nemusel...
Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: 3D-tištěné modely

Příspěvekod fruafru » ned 03 dub, 2022 6:20 pm

jafobe píše:Jen tak trochu přemýšlím jak dostaneš kousky kolejnice nezi plastové srdcoyky?

:D zdar, to je to nejmenší. Ta podlož musí být ze dvou kusů, ale jak rozpohybuju dva páry jazyků :roll:
fruafru
 
Příspěvky: 341
Registrován: úte 30 lis, 2010 9:22 am

Re: 3D-tištěné modely

Příspěvekod Polabský » ned 03 dub, 2022 7:54 pm

Pěkný to je ale symetrické výhybky se užívají u tramvajové dopravy.
na dráze povětšinou nikoliv. Nejen z hlediska namáhání ale i pro složitou instalaci zab-zař.
Hezký den Všem.
Polabský
 
Příspěvky: 855
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: 3D-tištěné modely

Příspěvekod Zlámalík » ned 03 dub, 2022 8:52 pm

fruafru píše:
jafobe píše:Jen tak trochu přemýšlím jak dostaneš kousky kolejnice nezi plastové srdcoyky?

:D zdar, to je to nejmenší. Ta podlož musí být ze dvou kusů, ale jak rozpohybuju dva páry jazyků :roll:

No tak to zase nepřijde složitý mně. Budou tam dvě přestavovací táhla a dva pohony.

Snímek obrazovky 2022-04-03 224042.jpg
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1830
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: 3D-tištěné modely

Příspěvekod HonzaM » sob 09 dub, 2022 10:05 am

Polabský píše:Pěkný to je ale symetrické výhybky se užívají u tramvajové dopravy.
na dráze povětšinou nikoliv. Nejen z hlediska namáhání ale i pro složitou instalaci zab-zař.
Hezký den Všem.

Jak rozumět tomu “povětšinou”? Asi to není moc časté, ale předpokládám, že se někdy používají. Někdo snad bude o nějakém použití vědět. Chci ji použít na modulu, ale kolegové mi to rozmlouvali, protože se v ČR nepoužívají.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: 3D-tištěné modely

Příspěvekod Polabský » sob 09 dub, 2022 1:29 pm

V železničním provozu s veřejnou dopravou se nepoužívají. Hlavním důvodem je obtížnost "zabezpečení vlakové cesty",
neboli použití zámků jazyků a druhým je velmi obtížná údržba. To ale platí pro všechny dvojité "trojcestné výhybky ale také pro kratší "angličany" s větším úhlem křížení.
Jak jsem zmiňoval výše, tyto symetrické výhybky tak jedině u tramvají a ne vlečkách, hutích kde je málo místa a nejsou jiné požadavky na bezpečnost provozu.

P.S. Pokud je mi známo, tak na území bývalého R-U se toto provedení neužívalo.
Polabský
 
Příspěvky: 855
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: 3D-tištěné modely

Příspěvekod jipol57 » sob 09 dub, 2022 6:21 pm

Taková výhybka byla nafilmovaná, z údajně válečné Francie, ve filmu "Vlak" z roku 73. Už jsem o tom psal kdysi tady: viewtopic.php?f=11&t=12275&p=262113#p262113
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: 3D-tištěné modely

Příspěvekod Petr Barchánek » ned 10 dub, 2022 9:00 am

Jak rozumět tomu “povětšinou”? Asi to není moc časté, ale předpokládám, že se někdy používají. Někdo snad bude o nějakém použití vědět.

V části zabývající se podklady ke stavbě jsme nedávno napočítali několik posledních funkčních (vesměs na muzejních dráhách, v areálu traťovek, vleček a nakladišť) a několik nedávno snesených.

Brno Chrlice (vlečka sila)
Čáslav (vlečka mimo provoz, je vidět z mostu tratě Kutná Hora - Havl Brod)
Česká Lípa (traťovka)
Jablonné v Podještědí (nakládková kolej)
Kroměříž (nakladiště)
Lužná u Rakovníka (traťovka)
Ronov nad Doubravou (v traťové koleji na trati s pravidelnou dopravou)
Uhřice u Kyjova (muzejní dráha)
Zubrnice (muzejní dráha)
Žalany (v traťové koleji na trati s pravidelnou dopravou)

a nedávno snesené ve Staré Pace, Frýdlantě v Čechách, Raspenavě, Mladé Boleslavi, Holešově-Všetulích, Žďárci u Skutče, Novém Jičíně a Skovicích
Petr Barchánek
 
Příspěvky: 262
Registrován: úte 11 črc, 2017 3:54 pm
Bydliště: Zubrnice

Re: 3D-tištěné modely

Příspěvekod Myšpulín » ned 10 dub, 2022 9:33 am

Petr Barchánek píše:Jak rozumět tomu “povětšinou”? Asi to není moc časté, ale předpokládám, že se někdy používají. Někdo snad bude o nějakém použití vědět.
V části zabývající se podklady ke stavbě jsme nedávno napočítali několik posledních funkčních (vesměs na muzejních dráhách, v areálu traťovek, vleček a nakladišť) a několik nedávno snesených. ...

Nemíchají se tu náhodou jablka s hruškami dohromady?
Tedy toto: https://www.itvlaky.cz/vyhybky--krize--rozpojovace/tt-dww-trojita-tricestna-vyhybka-15-st-166mm--tillig-83230/ a toto: https://www.svetnakolejich.cz/PIKO-55225-HO-TROJCESTNA-VYHYBKA-W3-d5559.htm?tab=description%20?. Ty první se u nás vyskytovaly, viz. tvůj odkaz. Ale řeč je o těch druhých.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: 3D-tištěné modely

Příspěvekod jipol57 » ned 10 dub, 2022 12:20 pm

[quote="Petr Barchánek"][/quote]
Ty tebou vyjmenované, jsou určitě dvojité výhybky (za sebou). Skutečnou trojcestnou, se všemi jazyky na sobě, jsem viděl jen v tom filmu, jak už píšu výše.

V 0:21:50. https://uloz.to/file/Ul8tcq25xa3l/vlak- ... ybH2DmAj==
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: 3D-tištěné modely

Příspěvekod Petr Barchánek » ned 10 dub, 2022 12:24 pm

Takovou vyhybku jsem viděl akorát v modelářských katalozích, dřevěné vláčkodráze pro dvoleté děcka a na obrázku. A to jsem vystudovaný dopravě-stavební inženýr se státicemi v oboru dopravní infrastruktury.
Petr Barchánek
 
Příspěvky: 262
Registrován: úte 11 črc, 2017 3:54 pm
Bydliště: Zubrnice

Re: 3D-tištěné modely

Příspěvekod jipol57 » ned 10 dub, 2022 12:39 pm

Tak vidíš. Ale určitě existovala ve Francii ještě v roce 1973. je v tom filmu krásný záběr při přehazování obou jazyků. U nás ale asi nikdy nebyly. Moc se mně nelíbí, když se s takovou atrakcí staví kolejiště, a často na obě zhlaví.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: 3D-tištěné modely

Příspěvekod fruafru » ned 10 dub, 2022 4:19 pm

Zajímavé názory, Jen pro doplnění. Každý stavitel má svoje důvody proč udělá věci tak jak je udělá. Trojcestné vyhybky se používaly minimálně a jen pokud jiná možnost nebyla, jedna byla kousek ode mě. Trocha matiky, dvě vyhybky 4 napojení, 2 srcovky, angličan.. 4 napojení a 2 srcovky, trojcestná vyhybka, 4 napojení 3 srcovky. Jasně to vychází vyšší náklady na výrobu i na údržbu.
Proč sem nepoužil "běžnou železniční verzi"? Protože mám ještě míň místa. No a taky možná ste postřehli že to tisknu z umělé hmoty ( tedy nevodivé) a při použití "běžné" konstrukce ve dvou kolejích vznikne velký plastový díl ..... bez napájení, tudíž nepoužitelné. Jestli moje nápady vyjdou budu mít dvě a to za sebou.
A teď něco zase k tématu. Dokončil jsem zahraniční chlaďáky
Přílohy
IMG_20220410_165835.jpg
fruafru
 
Příspěvky: 341
Registrován: úte 30 lis, 2010 9:22 am

PředchozíDalší

Zpět na 3D Tisk

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků