Diskuze k 3D tisku

Fórum pro 3D tisk.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod MirekTT » pon 27 úno, 2023 8:25 am

V prusasliceru je možnost vytvořit si vlastní profil tiskárny.
Bohužel jen strunové.
Prusaslicer je primárně stavěn na strunový tisk, to SLA je tam jen jako doplněk, ale celkem propracovaný. Jde to však ošidit. Vybereš jejich tiskárnu SL1S a v horní liště "nastavení tiskárny" jdou editovat její parametry, velikost tiskové plochy, časy, korekce atd. Nevím, jak je to s kompatibilitou exportovaného g-kódu. Ale nikdy jsem to nezkoušel a asi to bude vyžadovat zkušenosti a hlavně spoustu zkušebních tisků. Asi bude jednodušší naučit se jiný slicer.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod michal_d » pon 27 úno, 2023 8:43 am

Experimentoval jsem s různými slicery pro SLA tisk (tiskárnu mám Anycubic) a nakonec jsem skončil u Chituboxu ve free verzi. Možnosti nastavení podpěr jsou velmi široké a v placené verzi asi ještě detailněji. Doporučuji vyzkoušet.
michal_d
 
Příspěvky: 244
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 27 úno, 2023 9:04 am

Principielně by bylo nej používat jeden Slicer, ale uvidíme.
Díky chlapci za radu.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 27 úno, 2023 9:19 am

MirekTT píše:Normálně na stojáka. Při té výšce je to sice na 4h tisku, ale u SLA to tak nevadí, protože se všechny vrstvy tisknou zaráz, tedy je jedno, jestli tisknu jeden, nebo padesát stožárů.
Celej fór je v podepření. Výtisk pochází ještě z doby, kdy jsem v prusasliceru neuměl používat ruční sázení podpěr. Je to tisknuto ve speciální konstrukci přimalované k modelu.
Pro zajímavost. Celé návěstidlo jsem namaloval za osm hodin a ještě k tomu z hecu, ani jsem ho neměl v plánu. Ale následné pokusy o tisk a ladění těch podpor zabralo měsíc. V současnosti je hotova nadzemní část. Až mne to opět popadne, dokončím sokl, šachtu a pohon.

Jestli to správně chápu tak je vhodné tisknout najednou alespoň 3 stožáry najednou tak, že se v horní části navzájem podpírají (první vrstvy tvoří vzájemnou vazbu)?
Přílohy
Příklad opory.png
Příklad opory.png (10.88 KiB) Zobrazeno 1720 krát
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod MirekTT » pon 27 úno, 2023 9:53 am

Chitubox jsem zkoušel, ale jeho g-code nepolyká průšovka . Ale moc jsem to nezkoumal. Asi to jde.

Zdenek: ano, to návěstidlo je tisknuté v kleci mezi dvěma sloupy. Ale sloupy se návěstidla dotýkají v celé jeho výšce, jinak by postràdaly smysl. Ono to není úplně jednoduché a budeš s tím muset dost laborovat. Takhle textem se to blbě vysvětluje a protože to nemám finální, zatím to ukazovat nebudu. A počítej s vyšší spotřebou resinu na tu klec.
Pak je zde lampa a horní závěs výtahu lampy. Kresba je přizpůsobena tisku a model neodpovídá předloze, je to dost kompromis, ale model působí věrohodně.

Bylo a ještě to bude pracné, ale pořád je to lepší, než se s tím patlat z mosazi. Jakmile vychytáš tisk, máš stálý přísun téměř hotových návěstidel.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod prcek » pon 27 úno, 2023 3:18 pm

Jen si tu uplknu, že pro SLA tisk se nepoužívá g-code, ale seznam obrázků vrstev s metadaty. Je to zabaleno do různých formátů, narozdíl od g-code, který je textový. Existuje projekt UVtools, který se snaží mezi formáty převádět.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 05 bře, 2023 4:15 pm

Ten Chitubox má vlatní formát . citubox či . ctb
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod JenikPluto » ned 05 bře, 2023 7:43 pm

Zdenek Valter píše:Ten Chitubox má vlatní formát . citubox či . ctb

Ano, ale do tiskarny se obvykle posle .zip -> Slice -> Save. .citubox nebo .ctb slouzi k ulozeni sceny s modely.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 05 bře, 2023 8:10 pm

JenikPluto píše:
Zdenek Valter píše:Ten Chitubox má vlatní formát . citubox či . ctb

Ano, ale do tiskarny se obvykle posle .zip -> Slice -> Save. .citubox nebo .ctb slouzi k ulozeni sceny s modely.

JP

Pokud to funguje na jiné tiskárny jinak, tak to bohužel jako začátečník nevím
Na té Creality to chce .ctb, takže to byl důvod proč jsem to jsem psal.
Vyhledám soubor - on ho zobrazí (I obrázek) a já dám tisk.
Naposledy upravil Zdenek Valter dne ned 05 bře, 2023 8:25 pm, celkově upraveno 1
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 05 bře, 2023 8:12 pm

Ještě poznámka - myslím si po krátké zkušenosti, že přípona .citubox je uložením projektu, kdežto .ctb jsou již tisková data.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod michal_d » ned 05 bře, 2023 8:40 pm

Formát .citubox slouží k uložení projektu. Tisková data mají příponu podle potřebného formátu pro konkrétní tiskárnu. Tedy.ctb bude pro tvojí Creality a například pro mojí Anycubic je formát .pwms. Program je univerzální a výstup je podle toho jaká se vybere tiskárna.
michal_d
 
Příspěvky: 244
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 05 bře, 2023 11:01 pm

michal_d píše:Formát .citubox slouží k uložení projektu. Tisková data mají příponu podle potřebného formátu pro konkrétní tiskárnu. Tedy.ctb bude pro tvojí Creality a například pro mojí Anycubic je formát .pwms. Program je univerzální a výstup je podle toho jaká se vybere tiskárna.


Jo díky, potvrdils co jsem si myslel.
To JeníkPluto> i pokud použiješ .zip budou v něm zabalená nějaká tisková data, které konkrétní tiskárna rozumí.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 06 bře, 2023 12:33 am

Tak jsem dotiskl
Přílohy
Malo isopropylu.jpg
Málo isopropylu musím koupit alepoň 5 litrů !!
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 06 bře, 2023 12:35 am

Ještě několik dotazů od začátečníka - musí se nevypotřebovaný rezin ve vaničce vylít, nebo tam třeba vydrží do rána do dalšího tisku?
Asi bych řekl, že by měl vydržet - protože ta eifelka se tiskal 9 hodin.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod michal_d » pon 06 bře, 2023 6:19 am

Já ho tam normálně nechávám, akorát vaničku přiklápím krytem. Když netisknu delší dobu, tak se musí předem zamíchat (s citem, aby se nepoškrábala folie). Popravdě jsem nepochopil rozdíl jestli je resin v uzavřené vaničce, nebo slitý do flašky... Kryt jsem si vytiskl z PLA, stáhl jsem nějaký pro mojí tiskárnu vhodný s Thingiverse, je tam toho mraky.
michal_d
 
Příspěvky: 244
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

PředchozíDalší

Zpět na 3D Tisk

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků