Diskuze k 3D tisku

Fórum pro 3D tisk.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Samostatná sekce "3D tisk a související otázky"

Příspěvekod Fox » ned 28 úno, 2021 12:19 pm

Jo přesně do té jdu. V ceně jedné zvukové mašiny plus něco navíc.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1308
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Samostatná sekce "3D tisk a související otázky"

Příspěvekod dudlifuk » stř 03 bře, 2021 7:46 am

sidlo píše:Original Prusa MINI+ je už hodně dostupný model -- 9990/10990 Kč. A tiskový prostor 18×18×18 cm je také vyhovující.
https://shop.prusa3d.com/cs/66-original-prusa-mini

Fox píše:Jo přesně do té jdu. V ceně jedné zvukové mašiny plus něco navíc.

dovolim si k tejto teme svoj skromny nazor, je velmi dolezite co chceme tlacit a kde to chceme pouzit. myslim si ze fdm technologia je pre modelovu zeleznicu nepouzitelna. pokial sa jedna o diely ako napr. drziaky serv, sachty pre navestidla a pod. tak je to uplne v poriadku. ale kedze sme na fore modelovej zeleznice predpokladam ze chces vyrabat nejake pohladove diely. jednotlive vrstvy tlace budu vzdy viditelne a ked nie volnym okom urcite na fotke. z toho dovodu sa mi javi ako univerzalnejsia technologia sla, ktora je tiez cenovo dostupna. naopak pre vyrobu velkych dielov napr. budov, pilierov mostov, tunelovych portalov je zase vhodnejsi karton a lasercut. 40W CO2 laser sa da zohnat za cenu spominanej prusa mini.
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Fox » ned 07 bře, 2021 7:12 am

Díky dudlifuku za názor a shrnutí možností. Viděl jsem (a mám k dispozici) díly budov z FDM tiskárky (pro TT) a je to velice dobré. Jinak plánuji tisknout konstrukční díly (jak píšeš - držáky, úchytky, šachty...) a chci zkusit právě i budovy a jejich části, opěrné zdi, propustky, portály apod. Nemám ambice tisknout vozový park. Je mi jasné, že narazím na technické limity, ale i tak věřím, že se toho dá udělat dost a dost.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1308
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod snowbear » ned 07 bře, 2021 10:33 am

dudlifuk píše:40W CO2 laser sa da zohnat za cenu spominanej prusa mini.

Nejakej tip na ten laser by nebyl?
TT, DR5000, Rocrail
snowbear
 
Příspěvky: 45
Registrován: čtv 30 srp, 2018 11:42 am
Bydliště: Praha

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod czcharlie » ned 07 bře, 2021 12:11 pm

Z Číny K40 se zasláním ze skladu v ČR se dá pořídit za cca 10500,- a tentýž u českých (nemohu je nazvat jinak) překupníků za cenu zhruba dvojnásobnou. https://www.aliexpress.com/item/32818349483.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.4b2e1a94h5ESMZ&algo_pvid=52c06b13-448f-4d0d-a0de-61bd677defe6&algo_expid=52c06b13-448f-4d0d-a0de-61bd677defe6-4&btsid=2100bb4716151188017074391e6ef0&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_ - - odkaz jen informativní, dá se najít možná i výrazně přijatelnější.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod snowbear » pon 08 bře, 2021 3:25 pm

Me slo prave o nejakou proverenou variantu protoze tyhle "cinsky K40" jsou podle recenzi celkem loterie.
TT, DR5000, Rocrail
snowbear
 
Příspěvky: 45
Registrován: čtv 30 srp, 2018 11:42 am
Bydliště: Praha

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod czcharlie » pon 08 bře, 2021 6:26 pm

Tu sázku do loterie neumím posoudit, já znám 3 tyto gravírky, které jsou v "profesionálním" provozu - ve stuiích, kde běží denně celou pracovní směnu rakticky bez přestávky. Dokonce i trubice překonávají životnost 2000 provozních hodin, ketré jsou u těchto gravírek deklarovány. Ovšem usuzovat cokoli o kvalitě na základě 3 kusů si v žádném případě netroufám, zrovna tak se mohly všechny 3 kusy do týdne poroučet a opět by to nic neznamenalo. Pokud požaduješ přijatelnou cenu, pak asi jiná volba než čínská gravírka není. Můžeš ji koupit v českém e-shopu a tedy s dvouletou zárukou, ovšem za cenu cca dvojnásobnou nebo jít do značkové gravírky, třeba u nás prodávané firmy Bodor - ovšem i to je Čína něco jako Xiaomi v smartphonech. Tady se ale cena bude pohybovat spíš blízko 100K.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod PaMi » stř 08 pro, 2021 9:52 pm

Dobrý den, jakou SLA tiskárnu v cenové relaci 10-15 tis. byste mi doporučili? Na jaké parametry je důležité se zaměřit? Děkuji za všechna doporučení.
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 487
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod czhunter » čtv 09 pro, 2021 10:32 am

PaMi píše:Dobrý den, jakou SLA tiskárnu v cenové relaci 10-15 tis. byste mi doporučili? Na jaké parametry je důležité se zaměřit? Děkuji za všechna doporučení.

Určitě "mono" tiskárnu (s monochromatickým displejem - ale to jsou dnes v této ceně asi všechny), nějakého poměrně prověřeného výrobce (ale určitě to bude "čína" - žádný EU nebo USA výrobek se do takové ceny nevleze), a určitě bych se zaměřil na to, jak je podporovaná v alternativních slicerech (Lychee, Chitubox, ...)
Ještě bych se hodně díval na to, jak vypadá vedení v ose Z - čím "masivnější" a na pohled kvalitnější, tím lepší. Ideálně dual rail na pořádných vodících tyčích. Nejhorší je vedení po jedné tenké tyčce ... když se platforma při tisku klepe (a to způsobují už samotné síly při odlepování vrstev a ty jsou často hodně velké), pak bude výtisk zubatý

Pravděpodobně bych si koupil Phrozen Sonic Mighty 4K (sám to mám v plánu), nebo Anycubic Photon Mono X 6K (kde sice u Anycubicu dost záleží na štěstí na kus, ale za tuhle cenu nikdo jiný 6K displej zatím nedělá).

Nebo pokud stačí menší tisková plocha, Phrozen Sonic Mini 8K - to musím mít naprosto neuvěřitelné rozlišení a detailní výtisky - sám mám na podobné ploše 2,5K rozlišení na PhotonS ... tak pro představu, tohle je 4x detailnější, to už - minimálně v ose XY - musí být naprosto nerozeznatelné od vstřikovaného dílu.
Edit ... aha, tak ten 8K se začne prodávat až za 20 týdnů, teď je jen předprodej.

Jinak ti "značkovější" čínští výrobci, na které bych se díval jsou:

Anycubic, Phrozen, Creality, Elegoo

Já bych dnes volil ten Phrozen.
Naposledy upravil czhunter dne čtv 09 pro, 2021 8:01 pm, celkově upraveno 2
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 559
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod JenikPluto » čtv 09 pro, 2021 2:53 pm

PaMi píše:Dobrý den, jakou SLA tiskárnu v cenové relaci 10-15 tis. byste mi doporučili? Na jaké parametry je důležité se zaměřit? Děkuji za všechna doporučení.


Myslim, ze Jankovic na Palmovce by Ti poradil nejlip.

Krome toho, co zminil predrecnik, to chce dobre vetranou mistnost, idealne s odvetravanou skrini/digestori (ne kuchynskou) a je dobre mit po ruce zdroj tlakoveho vzduchu. Sice to neni uplne odpoved na Tvou otazku, ale je dobre s tim pocitat, SLA tisk umi byt docela dost spinava prace...

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod RELAx » pát 07 led, 2022 8:57 pm

Dovolím si ukázat další variaci na téma držák serva. Mikrospínače se nastavují šroubkem, protože jsem měl problémy s jejich přesným nastavením. Dva světlé jsou z PET-G (kupodivu jsou trochu křehčí), tmavý je z PLA. Kdyby byl zájem poskytnu stl soubory.
DSC01050a.JPG
RELAx
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv 24 lis, 2016 4:55 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Luděk » sob 08 led, 2022 8:05 am

Na kolik máš nastaven ventilátor chlazení výtisku? U PET-G se mi osvědčilo nastavit ho na 40%, lépe se spojují vrstvy, akorát je potřeba potom odstranit stringy. Používám na to horkovzdušnou pistoli.
Uživatelský avatar
Luděk
 
Příspěvky: 201
Registrován: pát 09 pro, 2011 5:29 pm
Bydliště: Brno

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod jardaaa » sob 08 led, 2022 8:43 am

Vměstnáš to i pod dvě výhybky vedle sebe? Dva mikrospínače by se mi hodily, spínám se srdcovkou vždycky jen jeden jazyk a tak to řeším jedním spínačem + relátkem, je to zbytečně komplikovaný, ale dva spínače se mi na seřízení zatím nepodařilo úspěšně navrhnout.. STLko bych bral, minimálně pro inspiraci.. Dík..
Přílohy
2x1.jpg
jardaaa
 
Příspěvky: 101
Registrován: úte 07 dub, 2020 5:28 am
Bydliště: Hradec Králové

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod RELAx » sob 08 led, 2022 10:25 am

Ventilátor jsem měl normálně na 100%, takže vyzkouším.Tiskl jsem i tryskou 0.2 ale ta se mi ucpávala. Resp. struna v přívodní teflonové vložce nad tryskou rozměkla, přilepila se a ucpala přívod.

Dva držáky takhle bys musel vyzkoušet. Každopádně by se musely buď upravit nebo v jedné odbočce otočit o 180st. Nevím jestli se mi podaří přiložit stl soubor, když tak mi pošli mail a já vše odešlu mailem.
RELAx
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv 24 lis, 2016 4:55 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod RELAx » sob 08 led, 2022 11:13 am

Doporučil bych držák upravit pro dva mikrospínače paralelně (vedle sebe). Páku serva rozšířit (zvětšit tloušťku), aby spínala současně oba mikrospínače. A druhou stranu držáku můžeš odstranit. Šroubkem nastavíš každý spínač samostatně.
RELAx
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv 24 lis, 2016 4:55 pm

PředchozíDalší

Zpět na 3D Tisk

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků