Diskuze k 3D tisku

Fórum pro 3D tisk.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod JenikPluto » úte 14 úno, 2023 6:35 am

MirekTT píše: Vyčistit tu ipu by nemuselo podle mě jít ani tou destilací, protože se mohou při destilaci odpařit i složky resinu. Ale pro účely praní to nemusí být na závadu.


Ee, po destilaci je IPA skutecne cisty, maximalne se muze menit obsah vody (vakuova destilace, chlazeni suchym ledem, takze pri nasazovani/snimani predlohy tam vzdycky zkondenzuje trochu vzdusne vlhkosti), destilat jsem si parkrat analyzoval. Pro prvni prani nemusi okem neviditelne slozky ve filtrovanem IPA vadit, ale pokud je to jedine prani, tak to muze na tisku po osuseni nechat "mapy". Proto vzdycky nakonec sprchuju cistym (tzn. novym nebo destilovanym) rozpoustedlem.

Kdyz jsem pouzival Form 2, tak jsem postupoval stejne, jak popisuje M&T, Formlabs resiny smrdi (nebo alespon smrdivaly) o dost min nez treba Basf nebo Loctite. Ale i po vyprani ve Formwash jsem ty tisky sprchoval na cisto, jinak po case (jak se koncentruje odpad v myci lazni) byly mapy. Nejsem si jist, jestli ma u ve vode nerozpustnych resinu smysl umyvat vytisk vodou (po prani v IPA), IPA (nebo ethanol) oschnou rychleji nez voda, zvlast kdyz se ofouknou vzduchem z kompresoru, ale urcite se clovek rychleji zbavi zapachu IPA.

Muj postup je - okapat rezin, shodit tisk do prvniho predprani (jenom michani), pak do druheho (v ultrazvukove lazni), sprcha cistym rozpoustedlem, ofuk tlakem, dotvrzeni ve vytvrzovaci stanici. Vsechno je v digestori se silnym odtahem.

Pokud jde o barveni, tak na vytisk prijde synteticky surfacer Vallejo a potom Vallejo akryl.

Jeste k tem prstum - u vetsiny rezinu, ktere jsem videl, je v datasheetu upozorneni, ze nektere slozky (typicky prave akrylatove monomery) mohou zpusobovat dermatitidu - H315, H317, opravdu bych ani na nedotvrzene tisky bez rukavic nesahal.

Tisku zdar!

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 442
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod MirekTT » pát 24 úno, 2023 3:50 pm

M&T píše:to MirekTT : Len k tým leptom - tu by som si dovolil nesúhlasiť - lety prekonané nie sú a nikdy nebudú. Jednoducho je množstvo vecí, na ktoré sú najlepšie diely z kovu - kov má svoje výhody a tie sa nezmenia pokiaľ niekto nevynájde nejaký materiál s viac meje identickými vlastnosťami ako lepty (mosadz, alpaka). Ani z plastu ani z 3D nikdy nevyrobíte také žalúzie, schodíky, .... samozrejme, oblé veci a masky podvozkov z letu nie, .... jednoducho je to o tom, že za tie roky sa vyprofilovali veci, ktoré sú z leptu proste naj a tie tu vždy budú, lebo ich ničím lepším asi nenahradíme ...

Přenesu debatu z Locolabu sem, ať to tam neplevelíme.

Hluboce lituji, ale na základě vlastních zkušeností a studiem zkušeností jiných borců musím konstatovat, že lepty jsou dnes překonané ve všem kromě hmotnosti. Bohužel díky cenám vrcholových 3D technologií se nás obyčejných smrtelníků tato překonanost týká zatím sotva z poloviny. A zrovna žaluzie, schůdky, rastly, a spousta a spousta čehokoli jiného, jde z 3D velice snadno a světe div se, celkem nezranitelně. Na lokomotivní žaluzie se chystám. Zatím mám osobní zkušenost jen se žaluziječkama :lol:
IMG_20230224_162446 (Velké).jpg
IMG_20230224_162427 (Velké).jpg

Je to malinký ventilátor se žaluziemi, který bude místo okenní tabulky v továrním okně. Tohle bych z leptu teda dělat nechtěl. Apropo, kreslení 50minut, slicování 10minut, tisk + postprocesing 50minut. Pokud budu chtít další, už jen pouze tisknu....a tisknu a tisknu a tisknu..... Z leptu bych se s tím musel piplat s každým zvlášť.
Sám ani nejsem zatím schopen přijmout, co všechno lze a jaké obzory se 3D tiskem otevírají.....a v budoucnu ještě otevřou.



IMG_20230224_162355 (Velké).jpg

V reprodukovatelnosti vede 3D zcela jasně nad laserem i lepty. Ano, jsem rád za všechny tyto technologie a rád je všechny používám a všechny tu budou ještě hodně dlouho. Ale jestli někdo překoná toxicitu 3D MSLA a cena se bude nadále raketově snižovat jako doposud, brzy všichni dosáhneme na zcela hladkou bočnici vozové skříně, která v hobby programu 3D tisku zatím dostupná není.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2574
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod rawen » pát 24 úno, 2023 4:53 pm

Mirku, jak je to s odolností vytištěných dílů? Těch větších, nosných.
Naposledy, když jsem se zajímal, byly tak křehké, že se hodily jen jako mustr pro zaformování.

Díky, Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod MirekTT » pát 24 úno, 2023 5:14 pm

Radku na to mám relativní odpověď. Záleží z jakého resinu tiskneš a co s tím děláš pak. Opakuji, když necháš surový výtisk na denním světle, do čtrnácti dnů bude velmi křehký, ale platí to spíš pro levné resiny. Stačí malá vrstvička barvy a odolnost výtisku vzroste exponentem.
Zde příklad. Obyč průša resin, stáří cca jeden rok, surový povrchově neupravený model, uložený v šupleti
IMG_20230224_175904 (Velké).jpg
Je to sloup se stupačkama, lampou a ostatní výstrojí mechanického návěstidla. Ano, když budu chtít, zničím ho. Po tomto ohybu se cca za 15min sám vztyčí. Drobné drcnutí na závadu není. Kdybych nebyl líný a vytáhl z přepravní bedny vjezdový modul do Pavlovic, ukázal bych ti přepůlený mosazný sloup. Jen jsem do něj drcnul :(
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2574
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod rawen » pát 24 úno, 2023 6:59 pm

Díky, Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 26 úno, 2023 12:00 pm

Co používáš za tiskárnu a SW?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2690
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod MirekTT » ned 26 úno, 2023 12:26 pm

Jestli je otázka na mně Zdenku, tak tiskárna je Průša SL1S + CW1S, PrusaSlicer a kreslím v Tinkercadu.

Zajímavé srovnání je, že tiskárna byla koupena cca před rokem i s pračkou za více něž 70tis. Pračka je pořád dobrá, tam není mnoho co vyspravit. S jinými pračkami přímé zkušenosti nemám, ale řekl bych, že vlastnostmi a komfortem pořád v této kategorii vede (samozřejmě bohužel pořád i cenou). Ale za tiskárnu bych po tom roce vývoje trhu dnes nedal 10tis, protože už za 15 dnes koupíš tiskárny schopné produkovat lepší výsledky. Tady Pepa trochu zaspal. Byť pořád nabízí asi nejdostupnější podporu včetně levných náhradních dílů. Kdyby neměl to naklápění vaničky, neměl by šanci s tou cenou už tehdy. A už by mohl konečně vypustit slibovaný upgrade s 8k displejem, ať ta investice dnes tolik netlačí do žeber. Ale dlužno říct, že před tím rokem to byla jedna z nejlepších mašin na trhu.

Co se sliceru týče, pořád je to soft zdarma a musím říct, že ze všech zadarmo kráječů je uživatelsky i funkcemi nejkomfortnější. Ikdyž pořád vylepšuje, má tam pár chyb. Nejvíc mi vadí nemožnost nastavit hloubku průniku podpěry do modelu u každé podpěry zvlášť. Přitom průměr podpěry už takto jednotlivě definovat jde. Krom toho nemůžu zakázat, nebo přesměrovat některé sloupy podpěr, které mi slicer dokonce párkrát vygeneroval jako splývající s modelem. A občas odmítne vytvořit sloup k některým podpěrám. Není u nich možnost "vynutit podpěry". Tyto kritické věci pak musím řešit vytvořením pomocných konstrukcí přímo v modelu.
A nikde jsem nenašel možnost vytvořit si vlastní profil pro jiný resin, než které podporuje on. Prostě musím mít vyprofilovaný projekt a ten editovat.

Zkrátka Průša by měl zamakat, Protože mě svrbí ruce (momentálně více díky alergické reakci na resin) koupit další mašinu s větší tiskovou plochou a s displejem s vyšším rozlišením.
Ten vývoj je strašlivě rychlej, tisíckrát rychlejší, než u mobilů, nebo aut.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2574
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 26 úno, 2023 12:53 pm

Byla to otázka na Tebe - díky za odpověď.

Ješte otázka k té pračce - když vytisknu model musím ho vyprat?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2690
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod MirekTT » ned 26 úno, 2023 1:10 pm

Ano, musíš ho vyprat. Resin sám neokape. Figurku k člověče nezlob se by možná stačilo nechat okapat a nevyprat, ale pokud tiskneš ostré mikrodetaily, bez praní to nejde.
Zde příklad špatně vyprané a následně nasvícené skříně. Oprava není možná. Možná tak někde na nějaké přístupné rovné ploše, ale u takto členitých povrchů je to na odpadkový koš.
IMG_20230226_140223.jpg
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2574
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 26 úno, 2023 3:02 pm

Jestli jsem to správně pochopil z předchozí debaty, tak se rezin čisí zpravidla Izopropylalkoholem. Je to tak?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2690
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod MirekTT » ned 26 úno, 2023 3:51 pm

Izopropylem, nebo lihem, pokud chceš ušetřit. Ale IPA mi přijde razantnější. Praní se děje buď ve vířivce ála Průša, nebo se dá použít ultrazvuk. V případě nouze lze výtisk protřepat rukou v nějaké nádobě. Já ručně předpírám v uzavíratelném kyblíku, pak v průše. Předpírka šetří IPU, která se resinem rychle sytí (viz předchozí debata). Toto platí pro resiny pratelné v "alkoholech".
Pak jsou resiny pratelné vodou. S těmi nemám zkušenosti a prozatím si nemyslím, že s nimi lze dosáhnout takových výsledků, jako u těch prvních. Jaká je jejich toxicita netuším a nevím, co by mi obec řekla ohledně čističky odpadních vod po roce praní resinu vodou. Asi to odpadu taky nepatří. Nicméně voda je zatím levnější než IPA a zdali musí být destilka, či stačí vodovod, také nevím.
Ale je fakt, že i u resinů jde vývoj kupředu téměř po týdnech. Pořád mi někdo hlásí lepší a levnější resiny, než se kterými jsem začínal. Nicméně na špici kvality jsou pořád ty nejjedovatější dryjáky. Nejprve se vyvine lepší resin pro tisk ve vysokém rozlišení. Až v druhém gardu to někdo veme a udělá z toho biosměs.

Nicméně informace, které zde píšu, jsou poplatné dnešku. Za půl roku může být všechno úplně jinak.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2574
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 26 úno, 2023 4:23 pm

Díky za vysvětlení - koupil jsem si malou Creality Creality LD-002H na detailnější tisky a k ní i Creality UW-01 mycí stanici - to jsem udělal po přečtení této diskuse ;-)
Jinak já jsem se teď taky dal na 3D tisk protože kolega si koupil Průšu a já jsem měl alespoň nějaké tušení o čem to je:
Přílohy
good print.jpg
Patka stožáru - dva díly
good print I.jpg
Zkouška
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2690
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 26 úno, 2023 8:49 pm

MirekTT píše:.... surový povrchově neupravený model, uložený v šupleti
Mirek TT stozar.jpg
Mirek TT stozar.jpg (20.77 KiB) Zobrazeno 1802 krát

Je to sloup se stupačkama, lampou a ostatní výstrojí mechanického návěstidla....


Můžu mít dotaz k technologi tisku tohle stožáru?
Jakým směrem ho tiskneš?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2690
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod MirekTT » ned 26 úno, 2023 9:25 pm

Normálně na stojáka. Při té výšce je to sice na 4h tisku, ale u SLA to tak nevadí, protože se všechny vrstvy tisknou zaráz, tedy je jedno, jestli tisknu jeden, nebo padesát stožárů.
Celej fór je v podepření. Výtisk pochází ještě z doby, kdy jsem v prusasliceru neuměl používat ruční sázení podpěr. Je to tisknuto ve speciální konstrukci přimalované k modelu.
Pro zajímavost. Celé návěstidlo jsem namaloval za osm hodin a ještě k tomu z hecu, ani jsem ho neměl v plánu. Ale následné pokusy o tisk a ladění těch podpor zabralo měsíc. V současnosti je hotova nadzemní část. Až mne to opět popadne, dokončím sokl, šachtu a pohon.

Akorát upozorním, že jsem tiskl vrstvu o síle 0,025mm. Záleží, co umí tvoje tiskárna.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2574
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 26 úno, 2023 10:34 pm

MirekTT píše:Normálně na stojáka. Při té výšce je to sice na 4h tisku, ale u SLA to tak nevadí, protože se všechny vrstvy tisknou zaráz, tedy je jedno, jestli tisknu jeden, nebo padesát stožárů.
Celej fór je v podepření. Výtisk pochází ještě z doby, kdy jsem v prusasliceru neuměl používat ruční sázení podpěr. Je to tisknuto ve speciální konstrukci přimalované k modelu.
Pro zajímavost. Celé návěstidlo jsem namaloval za osm hodin a ještě k tomu z hecu, ani jsem ho neměl v plánu. Ale následné pokusy o tisk a ladění těch podpor zabralo měsíc. V současnosti je hotova nadzemní část. Až mne to opět popadne, dokončím sokl, šachtu a pohon.

Akorát upozorním, že jsem tiskl vrstvu o síle 0,025mm. Záleží, co umí tvoje tiskárna.

Dík za vysvětlení technologie tisku stožáru.
Co umí ta tiskárna uvidím až mi přijde domů ;-)
Píšou že minimum je 0,03 mm takže uvidíme
Nevím jak s tím slicerem - Průša slicer má tyhle tiskárny jenom svoje. Budu si muset nekde nechat poradit jak s tím Creality. Popřípadě stahnout něco od nich.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2690
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

PředchozíDalší

Zpět na 3D Tisk

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků