Diskuze k 3D tisku

Fórum pro 3D tisk.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 06 bře, 2023 7:14 am

michal_d píše:Já ho tam normálně nechávám, akorát vaničku přiklápím krytem. Když netisknu delší dobu, tak se musí předem zamíchat (s citem, aby se nepoškrábala folie). Popravdě jsem nepochopil rozdíl jestli je resin v uzavřené vaničce, nebo slitý do flašky... Kryt jsem si vytiskl z PLA, stáhl jsem nějaký pro mojí tiskárnu vhodný s Thingiverse, je tam toho mraky.

Díky - to je dobrý nápad - i kdybych si ho měl namalovat ;-)
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2723
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod MirekTT » pon 06 bře, 2023 7:57 am

Dělám to stejně jako Michal. Resin jsem jednou nechal ve vaničce i měsíc a nic mu nebylo (ale může záležet na typu resinu, nevím). Před dalším použitím ho promíchám plastovou měkkou špachtlí se zaoblenými rohy, aby se nepoškodila fólie. U barevných resinů trochu sedá barvivo a možná i další složky. Proto je potřeba i protřepat láhev před litím do vaničky. Vzniklé bubliny mi zatím žádné potíže nezpůsobily. Průšovka je navíc na počátku tisku umí vymíchat z pod platformy. Dá se jich zbavit už při lití resinu přes jemné čajové sítko.

Je však nutno zabránit přístupu denního světla do vaničky. Ta by měla jít sundat a někde schovat. Akorát je potřeba se nedotknout folie ze spodu, ať tam nejsou otisky. V takovém případě pozor na kapky resinu na platformě, ať ti resin nezateče pod displej, nebo neznečistí sklo.

Veškeré nářadí a pomůcky znečištěné resinem není nezbytné čistit, ale nesmí zůstat na světle. Zvrdlý resin drží skoro na všem a lze jej jen odbrousit.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2576
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 06 bře, 2023 8:17 am

Ješte dotaz na různé vychytávky - našel jsem na Alíkovi toto: https://www.aliexpress.com/item/1005002 ... apt=4itemA
Po včrejšku by asi nebylo od věci mít ještě jeden BED, abych mohl s jedním čistit a prát a se druhým dále tisknout: https://www.aliexpress.com/item/1005004 ... 4itemAdapt
Má to smysl?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2723
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod JenikPluto » pon 06 bře, 2023 8:24 am

Zdenek Valter píše:Ještě poznámka - myslím si po krátké zkušenosti, že přípona .citubox je uložením projektu, kdežto .ctb jsou již tisková data.

Mea culpa, zalezi na nastaveni, .ctb je format pro Creality (jak uz padlo), ten ja tu normalne nevidim, mne to posila data vzdycky do .zip, ze ktereho si tiskarna ale stejne vyzobe jen .png, data k tisku ignoruje a jede podle profilu nastaveneho na tiskarne (Phrozen Sonic XL 4K).

Zdenek Valter píše:Ještě několik dotazů od začátečníka - musí se nevypotřebovaný rezin ve vaničce vylít, nebo tam třeba vydrží do rána do dalšího tisku?
Asi bych řekl, že by měl vydržet - protože ta eifelka se tiskal 9 hodin.

Vydrzi i nekolik mesicu, vanu s rezinem priklopim vikem, strcim do krabice a jde do skrine, tocim jich takhle nekolik, z prelejvani by se clovek zblaznil, staci myti platformy... Jinak jak pise Mirek. Cajove sitko je taky nezbytny pomocnik pri likvidaci nepovedenych tisku...

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 442
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod JenikPluto » pon 06 bře, 2023 8:28 am

MirekTT píše:Veškeré nářadí a pomůcky znečištěné resinem není nezbytné čistit, ale nesmí zůstat na světle. Zvrdlý resin drží skoro na všem a lze jej jen odbrousit.

Tady jen dodam, ze to uplne neplati u plastovych spachtli (alespon u tech, co tu mam ja), nektere reziny je umi pekne naleptat, takze je cistim co nejdriv.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 442
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod MirekTT » pon 06 bře, 2023 8:29 am

O druhé platformě jsem už taky uvažoval. Ale, ona je vyrobena s určitou přesností a tím i tolerancemi. Ty se eliminují alespoň u průšovky kalibrací. Tisk jede na tisíciny a tam by to mohlo zlobit. Nezkoušel jsem to, ale bojím se toho.
To samé platí i o té pružné podložce. Asi by se musela umýt vždy z obou stran stejně jako platforma. Mezi nimi by muselo být absolutní čisto, včetně resinu, který by jí mohl zvedat.
Platformu je třeba úzkostlivě chránit před poškozením a nárazy. A při jejím nasazování pozor, ať ti nevyklouzne a nespadne na displej.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2576
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 06 bře, 2023 9:32 am

U Creality co jsem si pořídil, lze každou platformu (BED) nastavit, případně i s tou planžetou.
Po sundavání té Eifelky jsem si jí rovnou objednal.
Snažím se někde najít, jak douho mám provádět osvit UV pro vytvrzení: https://www.majkl3d.cz/p/creality-lcd-s ... s-seda-1kg
Na té své čističce Creality UW-01 věděl by někdo?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2723
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod MirekTT » pon 06 bře, 2023 9:54 am

Pro 405nm stačí 3min. Lze i opakovat. Zkoušeno na pěti typech resinů od tří výrobců.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2576
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 06 bře, 2023 9:58 am

MirekTT píše:Pro 405nm stačí 3min. Lze i opakovat. Zkoušeno na pěti typech resinů od tří výrobců.

Díky !!
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2723
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod JenikPluto » pon 06 bře, 2023 3:28 pm

Dost zalezi na materialu. Ja vetsinu tisku davam na osvit na 60 minut, jenom ciry resin na 15. Henkel tisky ze svych materialu (ktere pouzivam) osvecuje 400 W UV lampou 10 minut, moje komora s LED 365, 385 a 405 nm ma vykon 60 W. Asiga dtto.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 442
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 06 bře, 2023 3:37 pm

Tak jsem dotiskl další model - dnes jsem si také dovezl 10L isopropylu.

A ejhle na nádobě pračky jsem našel i rysku měření - je na 4,5 l.

Dal jsem to prát na max na cca 30 minut - pračka každou minutu obrací chod vrule.

Isopropyl v nádržce je už šedý .....
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2723
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod MirekTT » pon 06 bře, 2023 4:05 pm

Po tisku to nechej vždy okapat. Na průšovku je mezi držák platformy a platformu k vytištění takové rameno, na které se platforma zavěsí na stojato a mírně zešikma, aby ten resin líp odkapal. Pak to dám do kyblíku s ipou, zavřu víko a prokroužím. Teprve až pak do pračky. Pokud nebudeš předpírat, budeš potřebovat hodně hodně čerstvé ipy a velmi často jí měnit.

A zavedu dvě předpírky před praním v pračce. Jedna mi přijde málo.

To JP: ty délky osvitu mě překvapují. Mě doposud opravdu stačily 3min. Na průšove pračce je to dokonce default.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2576
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 06 bře, 2023 4:34 pm

MirekTT píše:Po tisku to nechej vždy okapat. Na průšovku je mezi držák platformy a platformu k vytištění takové rameno, na které se platforma zavěsí na stojato a mírně zešikma, aby ten resin líp odkapal.


Tohle ta moje tiskárna nemá.

Jak dlouho to tam necháváš okapat?

MirekTT píše:Pak to dám do kyblíku s ipou, zavřu víko a prokroužím. Teprve až pak do pračky. Pokud nebudeš předpírat, budeš potřebovat hodně hodně čerstvé ipy a velmi často jí měnit.


No to asi budu muset praktikovat taky ...

MirekTT píše: A zavedu dvě předpírky před praním v pračce. Jedna mi přijde málo.
.....


Ten kyblík s Ipou máš jak velký?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2723
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 06 bře, 2023 4:37 pm

Ještě jeden začátečnický dotaz - ten původní model Eifelky stále v některých místech trochu lepí - je to špatným vypráním, nebo krátkým osvitem?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2723
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod JenikPluto » pon 06 bře, 2023 4:55 pm

MirekTT píše:To JP: ty délky osvitu mě překvapují. Mě doposud opravdu stačily 3min. Na průšove pračce je to dokonce default.


Ono bude dost zalezet na vlastnostech, kterych clovek chce dosahnout + na tom, co doporucuje vyrobce (tim padem i na slozeni). Treba Formlabs resiny se smazi i za vyssi teploty (60 - 80 C), klidne hodinu. Mam vyzkousene, ze ciry Loctite po zhruba 13-14 minutach zacne lehce zloutnout, takze maximum je 15 minut. Po hodine je zluty. Na druhou stranu to ukazuje, jak bude vytisk vypadat po nejake dobe na svetle...

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 442
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

PředchozíDalší

Zpět na 3D Tisk

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník