Diskuze k 3D tisku

Fórum pro 3D tisk.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod MirekTT » čtv 25 led, 2024 5:02 pm

Zdenek Valter píše:.... tam se to dělá bez toho nástavce jen dlouhým osvitem celé obrazovky - až 40s

No a zrovna takhle bych to nedělal. Jednak sundal vaničku. To je pro mě moment, kdy dělám kalibraci platformy. Vanička sice přesně pasuje na své místo, ale průša dělá 0,025mm. Jakou mám jistotu, že tam tu vaničku opravdu nasadím přesně zpět, jak byla nakalibrovaná? Dále při sundání vaničky nezakryl displej, může na něj padnout smítko nebo chlup. Prach tam padne vždy. Je to téměř pořád pod elektrostatickým nábojem a prach to přitahuje. Proto sem tam umetu i ty ledky. A pak dotkl se folie zespoda. Dokonce ji položil na ubrousek. Tam se mu toho muselo nachytat... Nehledě na to, že ji pak zevnitř stejně vytřel, čili další škrábance.
Vím, co píšu působí dost úzkostlivě, ale u mě to byl vývoj a dalo mi zabrat, než jsem se dopracoval k pěkným tiskům. Jasan, zas tak moc háklivý to není, ale když tisknete něco, co dalo zabrat při kreslení, podepírání a slicování, a pak vám to někde na povrchu píše čárku, tak to umí namíchnout.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod belgarat » pát 26 led, 2024 11:38 am

Ten nastavec na platformu mne zaujal ... ale tipuju ze to nepujde pouzit pro Elegoo :-/ mam urcite pochybnosti o zpusobu vyrovnavani buildplate (vyrobce priklada karticku, vseobecne na forech se tvrdi levelovat na 2x obycejny papir) - nerad bych si prave tim nastavcem FEP perforoval.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod MirekTT » pát 26 led, 2024 1:08 pm

Předpokládám, že nástavců na spoustu tiskáren lze stáhnout. Ten můj je z průšových Printables. Je jich tam od vícero autorů a všechny stejné. Pasují na platformu k SL1S. Nástavec má dosedací plochu na dno vaničky cca 1cm čtvereční a dosedá pomalinku. K procvaknutí folie není důvod. Nástavec se používá opakovaně, takže akorát po utržení blány z nástavce je třeba odstranit zbytky blány.
Dělám s tím už hodně dlouho a zatím jsem neměl žádný problém.

Jinak opravdu taky jde položit do vaničky "něco", za co se pak blána uchopí a sloupne. Akorát na tiskárně musí jít zapnout osvit bez pohybu sloupu. Nebyl tedy potřeba žádný nástavec a v tiskárně spešl program na čištění vaničky.
Akorát u průši vyjede platforma s nástavcem a blanou nahoru. Blána visí svisle, což je příjemné, protože z ní okape resin a ztráty nejsou tak velké.

Jinak pro upřesnění, program čštění vaničky se provádí, když je v ní alespoň 2mm resinu na výšku a může být i plná. Čili resin před čištěním blanou nevylívat.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod belgarat » ned 28 led, 2024 4:25 pm

Takhle to dopada, kdyz ma clovek FDM a SLA tiskarnu ... jedna tiskne doplnky pro druhou. Konecne muzu vanu ze Saturna nechat normalne okapat ... jeste to musim prisroubovat na nejake prkenko.

resin-stand2.jpg
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 28 led, 2024 8:26 pm

Šikula
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 04 úno, 2024 6:54 pm

Tak dnes jsem zkusil vyčistit vaničku podle předešlých poznámek
Do resinu jsem vložil do kouta vaničky starý vadný tisk.
Bad print do resinu.jpg


Po té jsem nechal osvítit obazovku na Creality.
Nastaveni osvitu cele obrazovky.jpg


A po té opatrně vytáhl osvícenou folii za vložený kus a nechal na drátku okapat resin.
Vytažená nasvícená vrstva k okapání.jpg
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Pawlik » ned 25 úno, 2024 4:35 pm

MirekTT píše:....
Vím, co píšu působí dost úzkostlivě, ale u mě to byl vývoj a dalo mi zabrat, než jsem se dopracoval k pěkným tiskům. Jasan, zas tak moc háklivý to není, ale když tisknete něco, co dalo zabrat při kreslení, podepírání a slicování, a pak vám to někde na povrchu píše čárku, tak to umí namíchnout.


Ahoj, já jsem k podobnému poznání dospěl pár dnů před tvým příspěvkem, i tak díky za něj, protože vím, co je za tím poznáním za obrovský kus práce a vytrvalosti. :wink:
Na čistotu jsou nejcitlivější svisle tisknuté plochy, tam se to smítko propíše v podobě čárky na celou výšku a to je pak člověk na odstřel.
Pokud někdo tiskne křivolaké fantasy figurky, tak se ho tenhle problém, stejně jako spousta dalších (rovinnost, deformace, smrštění), netýká.
Celkem jsem vytisknul 40 skříní po 19 hodinách tisku (760 hodin!), než jsem postupně vyloučil problém v modelu, folii, tiskárně, resinu, nastavení tisku, mrtvém displeji a určil, že příčina je v bordelu mezi displejem a folií, který oslepí malou skupinku pixelů.

Pravidla:
1. Už půl roku to dělám tak, že vaničku nainstaluju, a pak ji z tiskárny nezvednu, při řádné (ne)péči, vydrží folie strašně moc. Pokud jsem ji přeci jen vymontoval, tak v bláhové víře, že nová folie vyřeší můj problém s čárkami na povrchu, ale nikdy kvůli poškození folie.
2. Po každém tisku zapnu čištění vaničky, stojí to pár korun za resin, ale vytáhnu "lasagni", na které jsou spolehlivě nachytány veškeré případně odpadlé nebo ulpělé vytvrzené kousky resinu, které by folii spolehlivě poškodily při dalším tisku.
V zásadě to má i ten benefit, že člověk minimalizuje kontakt a opruz s chemií.
3. Nově před instalací vaničky stříknu zespodu folii lihem, ten smyje prach a odpaří se, následně dávám vaničku na displej a opravdu velmi pečlivě zkoumám, zdali tam nejsou nějaká smítka.
Výsledek je skoro 100% (předtím byla stoprocentní jistota, že se drážka objeví). Ale do těch 100 % stejně něco chybí.

Zajímalo by mě, jestli je nějaký chytřejší způsob, jak ten problém s prachem zcela eliminovat.

PS.: Dneska jsem vaničku vyndal, protože se mi folie v koutě roztrhla o skleněný roh displeje. :shock:
Pawlik
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 30 čer, 2015 2:32 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod MirekTT » stř 28 úno, 2024 7:58 pm

:arrow: Ladiznet
Na pravidlo této chyby jsem ještě nepřišel, ale řešil jsem ji mockrát. Mám jen ne moc stoprocentní řešení.
Takže:
Podpěry na objektech nech vysázené, jak máš.
Každý stl s podpěrama si ve sliceru ulož zvlášť
Otevři ve sliceru nový bezejmenný projekt
Ve správci souborů najdi složku se soubory uloženými ve sliceru a přetažením myší na tiskovou plochu sliceru je na ní umísti.
Bude se tě to ptát na načíst jako projekt (ne) nebo načíst pouze model (ano) a další otázky (ne)
Natahej to na tiskovou plochu
V případě, že se tě to zeptá na palce/milimetry, ponech defaultní palce
Na tiskové ploše posléze vše rozmísti jinak, než na původním tiskovém defektním souboru
V tiskových nastaveních sliceru znovu nastav preferované časy osvitu, zahloubení podpěr atd
No a zkus nový tisk

Asi se tisk zlepší, ale možná ne úplně. V tom případě postup opakuj opět s jiným rozmístěním objektů na tiskové ploše,
pokud se to zlepší pouze málo, zahýbej z podpěrama. I desetina změny polohy podpěr někdy pomůže

Přeji brzký objev nezávadného tiskového souboru a co nejmíň vytištěného resinu v odpadkovém koši.

PS: pokud máte někdo lepší řešení s menší úrovní okousání nehtů a zanedbatelných ztrát resinu, sem s ním :)
PS2: Výše popsané platí po pokročilé tiskaře, kteří mají zkušenosti, nevadnou folii, čisté ledky, zkalibrovanou tiskárnu a další poznatky, které už aplikovali. A samozřejmě to platí pouze pro průša systém. S jiným nemám zkušenost.
PS3: opravdu je to zatím alchymie a zkoušení. Fakt to nadšení dštící z prodejců a fotek výtisků a na fejsu berte s rezervou. Ještě dlouho to nebude o tom, že kliknu na tlačítko TISK a za půl hodiny má čupr vagonek nesrovnatelně lepší s ve srovnání s předními výrobci
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod MirekTT » stř 28 úno, 2024 8:02 pm

Hm, nepoužil jsem citaci a ladiznetův příspěvek s fotkama mezitím zmizel :roll:
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod ladiznet » čtv 29 úno, 2024 2:34 pm

Vážení kolegové,

děkuji za reakci na příspěvek, dnes jsem jej smazal, ale vkládám ho znovu, protože jsem měl pocit, že chybu, kterou jsem udělal jsem již napravil.

Obrázky mluví asi za vše.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

PS: Předem děkuji za reakci od MirekTT, pokusím se to udělat dle návodu.

Tzn. chápu to tak, že příčina je spíše softwarová než hardwarová?
www.usTTi.cz - ústečtí modeláři
Uživatelský avatar
ladiznet
 
Příspěvky: 693
Registrován: sob 25 črc, 2009 4:04 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod ladiznet » čtv 29 úno, 2024 2:54 pm

Další tisk dělá to samé ... vytisknou se objekty po krajích ale oblast přibližně uprostřed se tiskne spodní vrstva a pak nevím z jakého důvodu se na podstavy nepřichytí přídržnice! Nikdy jsem takový problém neměl. Doby osvitu a zahlpoubení opěr jsem nikdy nenastavoval, protože to si dělá slicer sám dle použitého resinu. Tisknu na Tough Brick Red a teď testuji na Cyan. STL jsem jinak rozmístil.
www.usTTi.cz - ústečtí modeláři
Uživatelský avatar
ladiznet
 
Příspěvky: 693
Registrován: sob 25 črc, 2009 4:04 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Zdenek Valter » čtv 29 úno, 2024 3:26 pm

Předpokládám podle obrázků, že tiskneš na Průšovi - pak je MírekTT tím nejpovolanějším.
Pokud chceš můžu zkusit Tisk na svých tiskárnách - Slicer Chitubox.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod MirekTT » čtv 29 úno, 2024 3:51 pm

Ano, chyba může a nejspíš je v software. Vždycky mi stačilo s něčím pohnout a pomohlo to.

Ten průšaslicer je občas mizera. Normálně když mám třeba zábradlí, nebo jiný malý detail vetknutý do dalších částí modelu, občas mi podpěra tím zábradlím proroste. Prostě nerespektuje nedotknutelnost modelu podpěru nechá projít modelem. Je to většinou v hustých oblastech podpěr. Když si toho nevšimnu na monitoru, z detsilu se sloup odstraňuje hodně blbě a výtisk letí do koše. Většinou taky pomůže s průchozí podpěrou malinko pohnout. Nebo v nastavení dát jiný typ podpěr.

Naopak na MK3i+ se mi stalo, že byla vadná flashka. Pár prvních vrstev se mi vytisklo v pořádku a pak se tisková hlava zbláznila a začla jezdit chaoticky mimo model. Nejprve jsem podezříval slicer, ale až po několika pokusech jsem zkusil soubor nahrát na jinou flashku a bylo po problému.

Bohužel pro průšu je páteřním bysnysem strunový tisk. Te resin je pro něj okrajový. O problémech, které jsem s tím měl a vlastně mám pořád jsem jim psal. Ale chteli STL, poslal jsem jim ho. Jenže se neměli k tomu opustit myšlenku nevhodného modelu. Pořád nechtěli přijmout fakt, že model je pro stromy podpěr nedotknutelný.

Taky jsem jim vytkl, že ty čudlíky konců podpěr, které se sází na model, mylně ukazují, pod jakým úhlem podpěra do modelu vstoupí. Natáčím ty čudlíky jak mi to nejlíp pasuje, ale ten slicer si to stejně udělá po svém. Na tohle už nereagovali.

Prostě je pro ně prim struna. A dříve slibovaný upgrade na 8k displej se nakonec nekonal. SL1S je i ve 4k pořád špičková tiskárna, bohužel velmi drahá a s malou platformou.
A slicer je velmi uživatelsky přívětivý, jen si ho musíte ohlídat. Jinak to stojí moc resinu.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod ladiznet » čtv 29 úno, 2024 5:31 pm

Tak tisk z barvy CYAN se povedl mnohem lépe. Vytvořil jsem nový 3fm soubor, naházel to tam znova, pootočil přídržnicemi. Vytisklo se celé plato (kromě dvou malých dílů) celkem bez defektů.

Napadlo mě, jestli nemá vliv vydávání nových verzí Sliceru. Každou chvíli je nová verze (RC1, RC2 ...) a je fakt, že já aktualizuju každou VŽDY. Jestli by se po aktualizaci neměl dělat komplet nový G-code?

Díky MarekTT za reakce!

Dál budu zkoušet Tough brick red hlavně na podkladnicích pro naše koleje, proto jsem ho také kupoval. Je to řehole. Také už se těším, až zmáčku tlačítko a vytiskne se to. ;)
www.usTTi.cz - ústečtí modeláři
Uživatelský avatar
ladiznet
 
Příspěvky: 693
Registrován: sob 25 črc, 2009 4:04 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod MirekTT » čtv 29 úno, 2024 5:57 pm

Ještě k těm průšovým nastavením resinu. Ono je fakt lepší někdy zkusit přidat délku osvitu vrstvy. U jiných než průšových resinů v podstatě vždy, bez ohledu na to, co doporučuje defaultně u konkrétní značky ve svém sliceru.

Zase je potřeba brát v úvahu, že železniční modely jsou pro 3D resinový tisk extrém. Průša a mnozí jiní počítají s šachovými figurkami, nebo všelijakými stvůrami byť s mnoha výstupky, eifelovkami apod., ale modifikovanými do masivu, ne do jemnosti. A zrovna Průša se rád chlubí rychlostí tisku, u kterého osvit 1,8sec na vrstvu nemusí představovat riziko, ale pro tento náš druh modelů je to mnohdy nevyhovující.

Třeba mnou vzývaný Prima Creator potřebuje 2,5 až 2,6 sec na vrstvu v šedém odstínu. Pak mám od něj čirý křišťál a nutnost je 10sec na vrstvu. Přitom průša ve sliceru nechal defaultní údaj 1,8sec.
Nedovedu si představit laborovat třeba s tím Loctite co prodává přes šest tisíc. Ne že bych si ho nemohl dovolit koupit, ale chtěl bych k němu ověřené nastavení na naše extrémy, vlastní objevování údajů bych za ty peníze neriskoval.

Jinak aktualizace průšasliceru se vždy z větší části týkají strunové sekce. Těch vylepšení pro resin moc není a zatím jsem nějakou chybu v souvislosti s aktualizací sliceru nepozoroval.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

PředchozíDalší

Zpět na 3D Tisk

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků