SLA tiskárna - pokračování (porovnání tiskáren 2023)

Fórum pro 3D tisk.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: SLA tiskárna - pokračování (porovnání tiskáren 2023)

Příspěvekod MirekTT » pon 18 pro, 2023 9:03 pm

Ty brďo. To jsou celkem zajímavé praktické zkušenosti Zdeňku. To jsem nečekal.
Já myju v průšovce. Celkem primitivní, košem propadne vše (vkládám vždy jemnější síto), vrtule se točí pouze jedním směrem, ale je tam i ten ohřev, pomocí kterého suším, ale hlavně vše je oddělené a vše lze parametricky zvlášť nastavovat a hlavně jakýkoli cyklus lze kdykoli přerušit.

Ale je fakt, že jsem zařadil třetí fázi praní. Na final ještě vše dávám do ultrazvuku s lihem. Chci přejít úplně na líh. Je levnější a asi funguje stejně. Akorát ultrazvuk zařadím doprostřed procesu. Tedy nejprve ručně ve vaničce z nejhoršího, pak ultrazvuk kvůli výplachu nepřístupných míst a nakonec průšovka. Teď to dělám jinak, protože už mám dost nasycené lázně a budu je brzy měnit.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: SLA tiskárna - pokračování (porovnání tiskáren 2023)

Příspěvekod Myšpulín » úte 19 pro, 2023 12:06 pm

Zdeňku díky za praktické informace. Sice ještě žádnou tiskárnu nemám, ale toto jsou věci, podle kterých se určitě budu rozhodovat, až uzraje správný čas. Takže pokud mohu poprosit, pokračuj ve vkládání praktických postřehů (tímto prosím i ostatní, aby tak činili). Ještě jednou DÍKY!
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: SLA tiskárna - pokračování (porovnání tiskáren 2023)

Příspěvekod Zdenek Valter » stř 20 pro, 2023 2:15 pm

Zde ještě fotka z mé malé myčky Creality UW - koš má čtyři dráty na pohodlné uchycení platformy
Creality Platforma v myčce.jpg
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: SLA tiskárna - pokračování (porovnání tiskáren 2023)

Příspěvekod Bedrich » stř 27 bře, 2024 7:22 am

Ahoj všem, po “klasickėm” tisku se chci posunout k SLA tisku, moc díky všem za info zde uvedené a mám dotaz, máte zkusšenost
I
S vodou omyvatelnými resiny? Teoreticky předpokládám, že kromě vyšší ceny se lze zbavit mycích procesů s IPA’ vyřeší se hodně ohledně zápachu atd… K SLA tisku se mi nepodařilo najít komplexní info, pokud mi poradíte budu moc vděčný, díky Bedrich
Bedrich
 
Příspěvky: 4
Registrován: sob 29 dub, 2023 7:23 pm

Re: SLA tiskárna - pokračování (porovnání tiskáren 2023)

Příspěvekod jipol57 » stř 27 bře, 2024 11:20 am

Nechci nikoho odrazovat, ale po sledování zdejší SLA komunity, například ve vlákně "když se nedaří" viewtopic.php?f=52&t=14660
jsem dospěl k názoru, že je lepší nechat SLA tisk odborníkům. Otázkou jsou zájmy. Jestli modelaření, nebo 3D tisk. Tady by to mělo být o modelaření. Vytvořit si vlastní STL, a předat k tisku odborníkům.
Sám si tisknu na FDM tiskárně, cokoliv co potřebuji. Jenže u ní je vše už vychytané, a výsledky jsou vždy na 1. dobrou. U SLA tomu tak ještě není. A tisknu v bytě. U SLA nemožné.
A teď když jsem potřeboval detailní tisk, který by moje nezvládla, našel jsem si zakázkový tisk SLA. A jsem spokojený. https://www.3dtisk-online.cz/produkt/cena-3d-tisku/ Zadal jsem model, vybral materiál, naskočila předběžná cena, zadal jsem zakázku. Další upřesnění po mailu.
Ceny velice příznivé, zvlášť když se odpočítá cena nepovedených pokusů. Objednal jsem si 2 kousky, kdybych něco pokazil, dostal jsem 3, za cenu, která byla původně určená pro jeden. S omluvou, že vše není úplně na 100%. Nevěřím, že bych na domácí tiskárně to udělal líp.
Určitě je více podobných firem pro zakázkový tisk.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: SLA tiskárna - pokračování (porovnání tiskáren 2023)

Příspěvekod Pawlik » stř 27 bře, 2024 1:03 pm

Ono záleží, co se tiskne.
U malých jednoduchých věcí je asi lepší to zadat.
Někde jsem četl, že tisk skříně kol. vozidla na SLA tiskárně je extrémní úloha, s čímž nemůžu nesouhlasit. Jakmile je to velké / skořepina / rovné plochy, nikdo to na zakázku nevytiskne. Výsledek bude mizerný.
Tím jsem si prošel já, za nemalý peníz jsem dostal zcela neuspokojivý výsledek od člověka, který běžně tiskne pro kitaře doplňky. Proto jsem se velmi rychle rozhodl, že to musím zkusit sám.
Pawlik
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 30 čer, 2015 2:32 pm

Re: SLA tiskárna - pokračování (porovnání tiskáren 2023)

Příspěvekod Zdenek Valter » čtv 28 bře, 2024 8:42 am

Bedrich píše:Ahoj všem, po “klasickėm” tisku se chci posunout k SLA tisku, moc díky všem za info zde uvedené a mám dotaz, máte zkusšenosti s vodou omyvatelnými resiny?
Teoreticky předpokládám, že kromě vyšší ceny se lze zbavit mycích procesů s IPA’ vyřeší se hodně ohledně zápachu atd… K SLA tisku se mi nepodařilo najít komplexní info, pokud mi poradíte budu moc vděčný, díky Bedrich

Zkušenosti nemám.
Ani zde se o nich nikdo nezmínil.
Zřejmě budeš průkopník ;-)
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: SLA tiskárna - pokračování (porovnání tiskáren 2023)

Příspěvekod Zdenek Valter » čtv 28 bře, 2024 8:51 am

Mne zajímal ten tisk jako takový.
V KŽM je toho potřeba spousta a resinový tisk je pro detaily rozumná cesta.
Já na to doma prostor mám takže rozhodnutí bylo nasnadě - ani cena mé původní sestavy nebyla nijak závratná.
Nicméně SLA tisk je opravdu běh na delší trať - vychytat tisk (resin, délka osvitu při tisku, počet podpor atp,) může být často alchymie, nicméně úspěchy místních tiskařů mne jako začátečníka velmi motivují k tomu abych i přes neúspěchy vytrval.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: SLA tiskárna - pokračování (porovnání tiskáren 2023)

Příspěvekod Bedrich » sob 30 bře, 2024 7:36 pm

Zdenek Valter píše:
Bedrich píše:Ahoj všem, po “klasickėm” tisku se chci posunout k SLA tisku, moc díky všem za info zde uvedené a mám dotaz, máte zkusšenosti s vodou omyvatelnými resiny?
Teoreticky předpokládám, že kromě vyšší ceny se lze zbavit mycích procesů s IPA’ vyřeší se hodně ohledně zápachu atd… K SLA tisku se mi nepodařilo najít komplexní info, pokud mi poradíte budu moc vděčný, díky Bedrich

Zkušenosti nemám.
Ani zde se o nich nikdo nezmínil.
Zřejmě budeš průkopník ;-)



tak jo :-), už mi jedou resiny a vše k tomu, stále studuji a hledám ... co s vodou po oplachu... vlastnosti resinu atd .. hledám odpovědi, rád se kdyžtak podělím
Bedrich
 
Příspěvky: 4
Registrován: sob 29 dub, 2023 7:23 pm

Re: SLA tiskárna - pokračování (porovnání tiskáren 2023)

Příspěvekod MirekTT » sob 30 bře, 2024 7:49 pm

Já na water washable resiny odpovídat nechtěl, protože zkušenost nemám. Nepopírám, že mne to taky zajímá, ale nějak pocitově se tomuto typu resinu bráním. Důvody zatím říkat nebudu, protože jde opravdu jen o mé pocity, které nemají oporu v žádné praxi. Nechci tady šířit desinformace a chytračit na základě ničeho. Nicméně držím palce a budu se těšit na první zkušenosti. Já byl také sám sobě průkopníkem a zdolávání problémů mne posouvalo dál a dál.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: SLA tiskárna - pokračování (porovnání tiskáren 2023)

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 31 bře, 2024 10:15 am

Bedrich píše:
Zdenek Valter píše:
Bedrich píše:Ahoj všem, po “klasickėm” tisku se chci posunout k SLA tisku, moc díky všem za info zde uvedené a mám dotaz, máte zkusšenosti s vodou omyvatelnými resiny?
Teoreticky předpokládám, že kromě vyšší ceny se lze zbavit mycích procesů s IPA’ vyřeší se hodně ohledně zápachu atd… K SLA tisku se mi nepodařilo najít komplexní info, pokud mi poradíte budu moc vděčný, díky Bedrich

Zkušenosti nemám.
Ani zde se o nich nikdo nezmínil.
Zřejmě budeš průkopník ;-)



tak jo :-), už mi jedou resiny a vše k tomu, stále studuji a hledám ... co s vodou po oplachu... vlastnosti resinu atd .. hledám odpovědi, rád se kdyžtak podělím

Předpokládám, že vodou omyvatelné resiny nebudou tak agresivní a v přírodě odbouratelné - takže vodu do odpadu.
V jiném vlákně se těšíš na tiskárnu - tady na resiny tak mne napadá v čem budeš oplachovat?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: SLA tiskárna - pokračování (porovnání tiskáren 2023)

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 31 bře, 2024 10:30 am

Po zkušenostech s Anycubic Wash&cure max viz toto vlákno, jsem si pro jistotu objednal jednu nádobu do Elegoo XS Bundle a ujistil se, že se tam platforma z Elegoo Saturn 3 Ultra vejde.
Takže jsem si objednal rovnou celý bundle
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: SLA tiskárna - pokračování (porovnání tiskáren 2023)

Příspěvekod prcek » ned 31 bře, 2024 12:45 pm

Zdenek Valter píše:Předpokládám, že vodou omyvatelné resiny nebudou tak agresivní a v přírodě odbouratelné - takže vodu do odpadu.


Nechci byt za skarohlida, ale prijde mi to jako odvazne tvrzeni. K produktu by mely byt dostupne (mozna na vyzadani) takove ty technicke a bezpecnostni listy, kde by melo byt uvedeno, jak nakladat s odpadem...
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: SLA tiskárna - pokračování (porovnání tiskáren 2023)

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 31 bře, 2024 6:22 pm

prcek píše:
Zdenek Valter píše:Předpokládám, že vodou omyvatelné resiny nebudou tak agresivní a v přírodě odbouratelné - takže vodu do odpadu.


Nechci byt za skarohlida, ale prijde mi to jako odvazne tvrzeni. K produktu by mely byt dostupne (mozna na vyzadani) takove ty technicke a bezpecnostni listy, kde by melo byt uvedeno, jak nakladat s odpadem...


Já psal o předpokladu ;-) nicméně tohle je přesné.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: SLA tiskárna - pokračování (porovnání tiskáren 2023)

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 31 bře, 2024 10:00 pm

Zdenek Valter píše:Po zkušenostech s Anycubic Wash&cure max viz toto vlákno, jsem si pro jistotu objednal jednu nádobu do Elegoo XS Bundle a ujistil se, že se tam platforma z Elegoo Saturn 3 Ultra vejde.
Takže jsem si objednal rovnou celý bundle

K tomu pár fotek
Přílohy
Platform Elegoo Saturn 3 Ultra in XS box 03.jpg
Platform Elegoo Saturn 3 Ultra in XS box 03.jpg (49.73 KiB) Zobrazeno 310 krát
Platform Elegoo Saturn 3 Ultra in XS box 02.jpg
Platform Elegoo Saturn 3 Ultra in XS box.jpg
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

PředchozíDalší

Zpět na 3D Tisk

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků