Brousitelné PLA

Fórum pro 3D tisk.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Brousitelné PLA

Příspěvekod Kavka_ » pát 24 bře, 2023 3:56 pm

Když jsem zkraje loňského podzimu potřeboval dokoupit PLA strunu v nějakém béžovém odstínu (tato barva se mi osvědčila jako přirozený základ tisku různých dílů budov a krajiny), nebyla zrovna skladem ve variantě, kterou běžně kupuji a koupil jsem proto na vyzkoušení struny společnosti Polymaker: PLA Polyterra https://www.materialpro3d.cz/vyhledavan ... +polyterra (volil jsem barvu Peanut a Wood braun).

Materiál je sám o sobě kvalitní, dobře se tiskne, netvoří otřepy a celkově plní standardní požadavky na PLA strunu.
Nad rámec toho jde ale výborně opracovávat broušením, což u PLA rozhodně není standardem. A to tak, že lze získat nejen kompaktní povrch, ale lze se efektivně probrousit i do těla výtisku dle potřeb a požadavků.
Impulsem k tomu, abych se s vámi o tuto zkušenost podělil byla pozitivní zkušenost kolegy FOXe, který aktuálně řeší tisk budovy nádraží nastojato a zkouší i tento materiál.
Pro ukázku přidávám náhled na zkušební tisk (záchodky Hřivice). Tištěno v celku, výška vrstvy 0,2 mm:

vytištěno.jpg

Již samotný výtisk je celkem použitelný, pro variantu tisku "na výšku" až překvapivě kultivovaný. Plusem bude i fakt, že na této budově jsem nakreslil stěny v plné šířce.

přebroušeno.jpg

Po rychlém přejetí pilníkem (o chlup hrubší než pilníček na nehty) se plocha slila do natolik jednolité, že to není pohmatem rozpoznat a barva to v pohodě skryje....

Pokud tedy hledáte opracovatelný PLA, mohu vřele doporučit.
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 419
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Brousitelné PLA

Příspěvekod Zdenek Valter » sob 25 bře, 2023 4:52 pm

Mám dotaz zkoušel jsi tisknout tenhle materiál s menší tryskou než 0.4 mm?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2647
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Brousitelné PLA

Příspěvekod Kavka_ » ned 26 bře, 2023 6:20 pm

Zdenek Valter píše:Mám dotaz zkoušel jsi tisknout tenhle materiál s menší tryskou než 0.4 mm?

Zatím ne... Malou trysku osazuji málokdy, povětšiou potřebuji na jiné tisky 0,4 mm... Zkusím, až bude příležitost.
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 419
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem


Zpět na 3D Tisk

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník