Diskuze k 3D tisku

Fórum pro 3D tisk.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Zdenek Valter » stř 08 bře, 2023 10:04 pm

Zdenek Valter píše:
Zdenek Valter píše:
michal_d píše:Já ho tam normálně nechávám, akorát vaničku přiklápím krytem. Když netisknu delší dobu, tak se musí předem zamíchat (s citem, aby se nepoškrábala folie). Popravdě jsem nepochopil rozdíl jestli je resin v uzavřené vaničce, nebo slitý do flašky... Kryt jsem si vytiskl z PLA, stáhl jsem nějaký pro mojí tiskárnu vhodný s Thingiverse, je tam toho mraky.

Díky - to je dobrý nápad - i kdybych si ho měl namalovat ;-)

Pro tisk víčka bych rád použil PETG - máme ho oranžový. Nebude to reagovat s rezinem?

To Michal D: Díky za odkaz na https://www.thingiverse.com/groups/creality-ld-002r - bohužel tam víčko není ale je tam držák k odkapání a jak psal MirektTT má to i jeho Průšovka.

Tak mám ten držák na okapání:
Přílohy
Okapavac 01.jpg
Okapavac 02.jpg
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2671
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Zdenek Valter » stř 08 bře, 2023 10:47 pm

MirekTT píše:Jestli to chceš mít hezký, vytiskni to ze dvou dílů. Spodek, co kopíruje světlost vaničky - nemusí být ani plný, stačí jako rám, a pak vrch s tím razítkem. A oba díly pak slep.
Proč?
Protože tiskem v celku budeš muset podepřít okraje poklice a ty na podpěrách budou hnusný. Dvoudílně ti vyjde tisk hezky hladce z bedu a poklice bude na vaničce těsně sedět.

Tak teď procuju na tom dvoudílném modelu víčka.
Mám ale dotaz na zkušené tiskaře.
Pro vlepení spodního rámečku do horního dílu jsem jej osadil kolíky a v hrorním dílu vrtám díry 4 mm.
Kolik mám zvolit průměr koliku z PETG abych se i s lepidlem vešel do té díry 4mm?
Může to být 3,8 mm?
Tedy 0,2mm na průměru?
Přílohy
Ramecek.png
Kolik 3,8 mm
Razitko.png
Dira 4 mm
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2671
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod MirekTT » čtv 09 bře, 2023 4:36 am

Tuhle přesnotu moc neřeš. Prostě otvory prokvedláš vrtákem. Víko by mělo sedět plochou. Když bude malinko šikmo, nic se přece neděje.

Mám z Petgu krabičky na spřáhloměrku. Taková dvoudílná krabka jako na prstýnek. Po okrajích má osazení a k sobě to lícuje přesně na secvaknutí. Panty jsem tomu nedělal. Takhle napřesno to nejde měřit. Záleželo z čeho se to tisklo, na čem a jakou tryskou. Prostě jsem vytiskl pět zmetků, než jsem vyladil soubor na konkrétní tiskárnu.

Jestli chceš, nedělej válcové čepy ale nízké kuželové. Ty ti jen nasměrují polohu rámečku. Držet to bude lepidlo.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Zdenek Valter » sob 11 bře, 2023 10:12 pm

M&T píše:Myslím si, že destilovať netreba.
Fakt to stačí prefiltrovať. Inak, za týmto účelom stačí kľudne kávový filter (prípadne viac kusov naraz - je to za babku) do lievika a hotovo. Práve včera som to čistil, a mám 12 litrov úplne čistého IPA. Už len ten spodok vyťažiť a vyliať.
Mimochodom, ten postup, ktorý som písal pôvodne som nevymyslel - je priamo popísaný aj v návode k čistiacej stanici ale aj na zahraničných 3D fórach.
A keď už sme pri tom - Wash&Cure stanice vrelo odporúčam. Za tie prachy (fakt to nestojí veľa) to teda stojí. Nepríjemná a relatívne špinavá práca s rezinom sa zmení na pohodu, kde je to všetko čisté a pomaly ani rukavice nepotrebujete. Rezin v alkohole samozrejme problém nie je, lebo v tej stanici je to pod UV krytom, a preto je len na spodku usadený rezin .... žiadne vyzrážané slizy a podobne ...

Ten trychtýř (lievik) používáš nějaký obyčejný?
Myslím na ten kávový filtr.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2671
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 13 bře, 2023 12:10 pm

MirekTT píše:Tuhle přesnotu moc neřeš. Prostě otvory prokvedláš vrtákem. Víko by mělo sedět plochou. Když bude malinko šikmo, nic se přece neděje.

Mám z Petgu krabičky na spřáhloměrku. Taková dvoudílná krabka jako na prstýnek. Po okrajích má osazení a k sobě to lícuje přesně na secvaknutí. Panty jsem tomu nedělal. Takhle napřesno to nejde měřit. Záleželo z čeho se to tisklo, na čem a jakou tryskou. Prostě jsem vytiskl pět zmetků, než jsem vyladil soubor na konkrétní tiskárnu.

Jestli chceš, nedělej válcové čepy ale nízké kuželové. Ty ti jen nasměrují polohu rámečku. Držet to bude lepidlo.

Můžeš mi prosím doporučit nějaké lepidlo na ten PETG?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2671
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod MirekTT » pon 13 bře, 2023 12:35 pm

Normálně, vteřinovkou. Mám tím slepený části budov a drží to, jako každý jiný vteřinový spoj na plastu.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod M&T » pon 13 bře, 2023 5:01 pm

Zdenek Valter píše:
M&T píše:Myslím si, že destilovať netreba.
Fakt to stačí prefiltrovať. Inak, za týmto účelom stačí kľudne kávový filter (prípadne viac kusov naraz - je to za babku) do lievika a hotovo. Práve včera som to čistil, a mám 12 litrov úplne čistého IPA. Už len ten spodok vyťažiť a vyliať.
Mimochodom, ten postup, ktorý som písal pôvodne som nevymyslel - je priamo popísaný aj v návode k čistiacej stanici ale aj na zahraničných 3D fórach.
A keď už sme pri tom - Wash&Cure stanice vrelo odporúčam. Za tie prachy (fakt to nestojí veľa) to teda stojí. Nepríjemná a relatívne špinavá práca s rezinom sa zmení na pohodu, kde je to všetko čisté a pomaly ani rukavice nepotrebujete. Rezin v alkohole samozrejme problém nie je, lebo v tej stanici je to pod UV krytom, a preto je len na spodku usadený rezin .... žiadne vyzrážané slizy a podobne ...

Ten trychtýř (lievik) používáš nějaký obyčejný?
Myslím na ten kávový filtr.

úplne obyčajný plastový kuchynský lievik za pár € ...
M&T
 
Příspěvky: 192
Registrován: sob 11 pro, 2021 1:45 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod jirikejzar » ned 26 bře, 2023 8:51 am

Sháním buď výkres nebo model 3d sedaček do M262? Nemá někdo. Děkuji
jirikejzar
 
Příspěvky: 68
Registrován: úte 22 dub, 2008 2:21 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 26 bře, 2023 10:06 am

jirikejzar píše:Sháním buď výkres nebo model 3d sedaček do M262? Nemá někdo. Děkuji

A tohle máš?
https://nastoupil.com/vozy-ridici-pripo ... x-m-262-1/
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2671
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Luděk » ned 26 bře, 2023 10:43 am

Uživatelský avatar
Luděk
 
Příspěvky: 200
Registrován: pát 09 pro, 2011 5:29 pm
Bydliště: Brno

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 26 bře, 2023 10:45 am

Zdenek Valter píše:
MirekTT píše:Jestli to chceš mít hezký, vytiskni to ze dvou dílů. Spodek, co kopíruje světlost vaničky - nemusí být ani plný, stačí jako rám, a pak vrch s tím razítkem. A oba díly pak slep.
Proč?
Protože tiskem v celku budeš muset podepřít okraje poklice a ty na podpěrách budou hnusný. Dvoudílně ti vyjde tisk hezky hladce z bedu a poklice bude na vaničce těsně sedět.

Tak teď procuju na tom dvoudílném modelu víčka.
Mám ale dotaz na zkušené tiskaře.
Pro vlepení spodního rámečku do horního dílu jsem jej osadil kolíky a v hrorním dílu vrtám díry 4 mm.
Kolik mám zvolit průměr koliku z PETG abych se i s lepidlem vešel do té díry 4mm?
Může to být 3,8 mm?
Tedy 0,2mm na průměru?

Tak ten rozdil by mohl být i 0,3 mm - rozdíl 0,2 je dost na těsno a rámeček se musí domačkávat někdy i větší silou.
Zato ale drží ;-)
Viko I.jpg
Když se netiskne

Vývojem jsem dospěl k minimální verzi víčka vhodnější pro uskladněné vaničky.
Viko II minnimal.jpg
Víčko pro depozit vaničky

Nedal jsem na doporučení Mitrka TT ale pokud by někdo měl zájem tak to případně pro distribuci modelu víčka upravím.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2671
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod jirikejzar » ned 26 bře, 2023 12:25 pm

výkresy jsem našel. děkuji. Zkusím to podle fotky odhadnout. Díky
jirikejzar
 
Příspěvky: 68
Registrován: úte 22 dub, 2008 2:21 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 02 dub, 2023 10:44 am

Dotaz na zkušené tiskaře s SLA tiskárnami.

Pokoučím se vytvářet console pro pochozí lávku na mostě
Setava mostu.png


Tisknul jsem to na plocho
console 00.jpg
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2671
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 02 dub, 2023 10:50 am

Ale pokut takhle tisknu je spodní plocha jakoby rozllitá ne rovná.
Horní strana je samozřejmě O.K.:
console 01.jpg


Ale ta spodní strana je tragická:
console 02.jpg


Je to třeba důvod proč se tisknou modely pod určitým úhlem?

Poslední tisk konzolí na výšku dopadl zatím dobře, ale je to cca 4 násobný čas tisku!
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2671
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod MirekTT » ned 02 dub, 2023 11:49 am

Pokud tiskneš plochu na podpěrách, která je vodorovná s platformou, nebude rovná z principu. Důvod je ten, že z vodorovné plochy neodteče resin, ale zůstane na ní. Ten pak vytvrdí světlo, které neumí prosvítit pouze pouze nastavenou tloušťku tisku, ale jednoduše svítí "do dálky". Tedy prosvítí nejen požadovanou vrstvu, ale i vše nad ní, protože resin není zcela neprůsvitný. No a tím vytvrdí i neodteklý resin a místo roviny se tak vytvoří pahorkatina.
Toto je důvod, proč se vše, pokud to jde, tiskne v nějakém náklonu.

Ta lávka, pokud se ti vejde v náklonu do tiskového prostoru, by měla být obstojně tisknutelná v celku a ne na díly. Loni jsem tak kolegovi tiskl segment mostu, který si namaloval.
image_2022_09_18T07_34_48_623Z.jpg

Původně taky posílal konzoly, ale když jsem z něj vymámil celkové rozměry objektu, tak to sloučil a vytisklo se to v celku. Limit je pouze následné zpracování, barvení, lepení dalších dílů a pod. To je dobré zohlednit a pak teprve rozhodnout, jestli je dobré tisknout celek, nebo podsestavy.

Ale nikdy nevytiskneš rovinu na podpěrách rovnoběžnou s platformou.
Nemusí to však vadit, pokud je rovina přístupná pro broušení. On totiž náklon vždy zvyšuje objekt a tím dobu tisku. A pokud broušení nevadí, lze takto ušetřit tiskový čas a resin na podpěry.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

PředchozíDalší

Zpět na 3D Tisk

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků