Diskuze k 3D tisku

Fórum pro 3D tisk.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod MirekTT » ned 05 úno, 2023 9:19 pm

M&T píše:...
1. Nechám v kľude aspoň týždeň odstáť
2. Z vrchu potom naberačkou opatrne (alebo aj hadičkou aká sa používa na "vysávanie akvírií) odčerpám vrchnú vrstvu úplne čistého alkoholu
...


Opravdu úplně čistého? Ano, něco časem klesne, ale ne všechny složky resinu klesnou ke dnu. Poznám to tak, že nasycený resin nepění a není tak šplíchavý, jako čistý. Vždy je to řídký sirup. Nepočítám zabarvení po resinu. Proto jsem usazování zavrhl. A to jsem s tím kanystrem pohnul naposled před měsícem (Rudolfe díky za třaskavé varování, krystalky budu hlídat)

Fakt ti funguje to nasvícení (na slunci)? Logiku by to mělo, ale mluví proti tomu upozornění, že IPA snižuje přilnavost a tvrdnutí resinu. Proto je v návodu k tiskárně varování, že by se vanička a folie neměly čistit ipou. (údajně FEP folie při styku s IPA křehne, ale kdo ví) Ale zkusím to, ještě jsem se k tomu neodhodlal.

Jako předpírka v částečně nasyceném resinu z takto zpracovaného budiž. Ale i tak. Dosáhnout u ipy takové čistoty, aby prala jako nová asi nepůjde, což?

No, doba pokročila a pokud už jsou vodou pratelné resiny na úrovni těch chemických, jedině dobře. Teda jestli se ta vypraná voda může vylít do umyvadla.

Ten vodou pratelný resin, jak moc čisté detaily zvládne?
Tohle je dynamo s napínací pružinou z hytláku v TT. Ještě není v barvě, tak je krapet nevýrazné.
IMG_20230205_221320 (Velké).jpg
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod semza » pon 06 úno, 2023 5:41 am

Delam to vicemene take tak - pouzitou IPu necham vysrazet na slunci a kdyz si sedne, tak tak skoro prusvitnou tekutinu sliju a pouzivam dal - jen ne na hlavni cisteni (tam pouzivam opravdu jen cistou IPu), ale na jakesi precisteni ve vetsi misce - do cisticky pak jde vytisk jiz temer bez jakehokoliv prebytecneho resinu a diky tomu vydrzi v cisticce daleko dele. Ten z misky pak rovnou likviduju a z cisticky nechavam odstat k dalsimu pouziti.
Stavba prvních modulů HO - trať 160
semza
 
Příspěvky: 275
Registrován: čtv 19 lis, 2009 5:19 am
Bydliště: Plzeň - město

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod M&T » pon 06 úno, 2023 7:19 am

Tak samozrejme, bavíme sa o tom, že takto prečistím IPA v niekoľkých cykloch a potom to ide celé von a do čističky zasa nový. Určite, ani po tomto postupe nie je IPA úplne čistý, ale ak by som mal trvať na tom, že IPA musí byť úplne čistý, tak to by som musel meniť celú nádrž po každom čistení.
Nasvietenie na slnku (alebo na UV) funguje ... ono z toho zvyškového rezinu nevznikne ucelený predmet, ktorý vytiahnem. Ale skôr taká mazľavina, ktorá sa dá prefiltrovať. Samozrejme, nie úplne, ako som písal, cca 10% (niekedy viac, niekedy menej, podľa stavu zašpinenia IPA) ide von.
Fólie som zatiaľ cistil vždy IPA, potom destilovanou vodou a nakoniec PTFE. Zatiaľ problém nebol. Ale tak isto ako ostatné veci - fólia je spotrebný materiál. Takže po čase ide von a nová.
Na druhej strane, čistenie fólie a vaničky robím vééľmi zriedkavo - keďže tlačím viac menej pravidelne, tak pokiaľ nebola chyba v tlači (zostali zvyšky na fólii) tak len dolejem rezin a tlačím ďalej.

Vypranú vodu by som asi do umývadla nevylieval ... jednak samotná destilovaná voda je chemikália a rezin detto. Ja tú vodu zatiaľ skladujem v bandaskách, a keď príde čas, kuknem po tom, kde a ako by sa to malo likvidovať ...

Čo sa týka úrovne detailov (tlačené na 4K) - ABS like aj vodou umývateľný sú prakticky identické. Rozlíšenie mojej pracovnej lupy mi nedovolilo odhaliť nejaké rozdiely ...
M&T
 
Příspěvky: 191
Registrován: sob 11 pro, 2021 1:45 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod JenikPluto » sob 11 úno, 2023 2:49 pm

MirekTT píše:Je mezi vámi nějaký chemik, který by uměl zrecyklovat resinem nasycený izopropyl?

Předesílám, že filtrováním to nejde a do vodou oplachových resinů nejdu.


Ahoj, ja ho obvykle predestiluju, ale jsi z Brna, tak to ani nenabizim (Praha). Jako alternativni postup je osviceni budto UV lampou nebo slunickem (jak uz zmineno) a pak dekantace, pripadne filtrace pres kremelinu. V momente, kdy jsou v isopropanolu rozpustene zbytky resinovych smesi bych se peroxidu nebal, potencialne nebezpecne radikaly ta ostatni organika spolehlive zabije. Casem se timhle postupem ale zvysuje obsah vody, takze myci ucinek na nektere resiny muze byt horsi. Docela zajimavou praci alternativou je methanolem denaturovany cisty lih... Folie isopropyl v pohode prezijou, jak FEP, tak PFA. Pokud jde o pripadnou likvidaci, tak stejne, jako zbytky barev, tzn. sberny dvur. Tvrdaci nalejou bahno do lavoru na dvore a nechaji odparit. Zbytek seskrabnou do popelnice...

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 439
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod MirekTT » sob 11 úno, 2023 3:47 pm

Děkuji za rady. No, destilace mě napadla jako první, ale nemám s ní žádné zkušenosti a destilovat hořlavou těkavou látku se neodvažuji. Ten osvit mě napadl taktéž, ale ještě jsem ho nezkoušel. Raději bych nechal pracovat slunce, než osvitovou skříňku, takže s tím počkám na léto.

Pak mě ještě napadá předřadit druhou předpírku. Nejvíc potřebuju právě zcela čistý izopropyl. A předpírat ve dvou byť recyklovaných je pořád lepší, než v jednom sirupu.

Ono už mi to vlezlo celkem do peněz, takže hledám, jak ušetřit. Naštěstí se objevují novější a lepší resiny, některé i s nižší cenovkou. Ceny tiskáren letí dolů a naopak jejich schopnosti nahoru. Osobně bych se nad tím, být Průšou, hodně zamyslel. Zatím to ořezávám na blbostech. Třeba z jednorázových rukavic jsem přešel na pevnější gumovky. Oni i ty odpady jsou dnes celkem aktuální a tohle je pořád silně toxický obor, ať myjete vodou, nebo ipou.

Pak bych ještě rád našel zdroj folie. Nejlíp metráž. Výřezové šablony už mám. Ale většinou je dělají v nešťastné A4. To se na průšu neoplatí skrze značný odpadní ořez. A originál je pořád drahý. Ještě by mohli vynaleznout folii, na kterou když se foukne horký vzduch, zmizí aspoň otlaky.
Teflon na ní nanáším už nyní, ale abych pravdu řekl, nějaký posun v tom nespatřuju.

Zato jsem přišel na jinou věc, a to je lepení resinem. Von totiž pokud ztvrdne na něčem např kovovém, lze jej jen odbrousit. Lepím s ním např vytištěné pluhy k mosaznému rámu. Podmínka je pouze přístup UV k lepící vrstvě resinu, což u drobných dílů není problém, většinou jsou pro světlo průchozí.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod michal_d » sob 11 úno, 2023 5:42 pm

MirekTT píše:Pak mě ještě napadá předřadit druhou předpírku. Nejvíc potřebuju právě zcela čistý izopropyl. A předpírat ve dvou byť recyklovaných je pořád lepší, než v jednom sirupu.


Takto to dělám asi půl roku a ta první lázeň může být opravdu hodně znečištěná. Rozpuštěný resin v isopropylu problém nedělá. Problém začne být až když když se "bláto" začne světlem srážet, pak zůstávají na povrchu dílů zbytky ve formě takové krupice. To je pak načase lázeň vyměnit... Resp nechat sednout odlít slít čistý svršek, zbytek vyhodit a doplnit novým IPA.

Druhá lázeň samozřejmě co nejčistší...
michal_d
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod M&T » pon 13 úno, 2023 11:34 am

Myslím si, že destilovať netreba.
Fakt to stačí prefiltrovať. Inak, za týmto účelom stačí kľudne kávový filter (prípadne viac kusov naraz - je to za babku) do lievika a hotovo. Práve včera som to čistil, a mám 12 litrov úplne čistého IPA. Už len ten spodok vyťažiť a vyliať.
Mimochodom, ten postup, ktorý som písal pôvodne som nevymyslel - je priamo popísaný aj v návode k čistiacej stanici ale aj na zahraničných 3D fórach.
A keď už sme pri tom - Wash&Cure stanice vrelo odporúčam. Za tie prachy (fakt to nestojí veľa) to teda stojí. Nepríjemná a relatívne špinavá práca s rezinom sa zmení na pohodu, kde je to všetko čisté a pomaly ani rukavice nepotrebujete. Rezin v alkohole samozrejme problém nie je, lebo v tej stanici je to pod UV krytom, a preto je len na spodku usadený rezin .... žiadne vyzrážané slizy a podobne ...
M&T
 
Příspěvky: 191
Registrován: sob 11 pro, 2021 1:45 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod MirekTT » pon 13 úno, 2023 11:49 am

Pardon, ale rukavice doporučuji velmi důrazně stejně jako ochranu dýchacích cest. Začal jsem používat plynovou masku a budu stavět vzduchotěsnou digestoř. A to na to doma mám samostatnou místnost zcela mimo obytnou zónu.
IMG_20230213_124300_copy_1024x767.jpg
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod vvitty » pon 13 úno, 2023 12:56 pm

Mirek: to je od resinu?
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod MirekTT » pon 13 úno, 2023 1:37 pm

To nemůžu potvrdit ani vyvrátit. Je to dlouhodobým kontaktem. Dělám s tím intenzivně cca rok. Nejvíc mi vadí výpary izopropylu. Možná v tom může hrát roli aerosol uvolňovaný z resinu. Je na to upozorňováno ve většině bezpečnostních listů.
To co vidíte nevzniklo namočením rukou do resinu a následným sežráním kůže. Podle mne jde o alergickou reakci z dlouhodobé expozice. Kůže nejprve zrudne, prst trochu oteče, pak praskne kůže a začne odsychat a prasklinu dále zhoršovat. Prozatím jsem práci přerušil a čekám, co bude. V tomhle těle bydlím jedenapadesát let a většinou si poradilo samo. Nemoc přišla, pobyla, a odešla. Očekávám stejný průběh.
Ale tu digestoř udělám. Baví mě to a nerad bych toho nechal.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod JenikPluto » pon 13 úno, 2023 2:04 pm

M&T píše: Práve včera som to čistil, a mám 12 litrov úplne čistého IPA.


Dovolil bych si nesouhlasit, vizualne mozna ano, chemicky zcela jiste ne. Sice se filtraci odstrani v IPA nerozpustne oligomery a pripadne pigmenty, ktere jsou hlavni soucasti rezinu, ale zustane v nem rozpustene vsechno ostatni (fotoaktivatory, stabilizatory, monomer - pokud tam nejaky je). Cili na prvni omyti ok, na definitivni urcite ne. Ja to delam tak, ze po omyti v lazni v ultrazvuku tisky sprchuju cistym rozpoustedlem (opravdu cistym, ne filtrovanym), stekajici rozpoustedlo jde do lazne, pak susim tlakovym vzduchem.

MirekTT: bez rukavic ani ranu! Proti slozkam rezinu jsou vypary isopropanolu sranda pro deti... Rezinovy 3D tisk neni uplne vhodny na domaci pouziti, je to docela nemilosrdna chemie, chce to dobre vetranou mistnost, idealne s digestori (ne kuchynskou) nebo alespon skrinkou s dobrym odsavanim mimo pracovni prostor. Jinak si clovek koleduje. Je treba mit na pameti, ze akrylatove resiny jsou v principu jed... Drzim palce s dermatitidou.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 439
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod MirekTT » pon 13 úno, 2023 2:56 pm

JenikPluto píše:Dovolil bych si nesouhlasit, vizualne mozna ano, chemicky zcela jiste ne. ....... susim tlakovym vzduchem. JP

S tímhle souhlasím, ikdyž jsem to doposud považoval za teorii. Vyčistit tu ipu by nemuselo podle mě jít ani tou destilací, protože se mohou při destilaci odpařit i složky resinu. Ale pro účely praní to nemusí být na závadu.

Ano, sušení pistolkou je nejúčinější a v případě tisku kanálových mříží jediné možné, ale právě kvůli kontaktu a zápachu k tomu na CW1s používám program pro předehřev láhve, abych to nemusel šňupat a sahat na to. Přitom by stačil silnější proud mírně ohřátého vzduchu z třeba vysavače. Chtěl bych to pracoviště rozdělit na tisk, praní, sušení s osvitem. Ta origo pračka je fajn, ale pořád s tím musím nějak manipulovat.

Odtah z uzavřeného prostoru digestoře je to poslední. Spíš přemýšlím, jestli by po otevření dveří neměl být ofuk po obvodu kolem rámu směrem dovnitř, aby z té kisny toho smogu uniklo co nejmíň. Ty ruce jsou fakt nepříjemné a nerad bych to ještě někdy absolvoval.

Jako opravdu, do paneláku ne. Nepomůže balkon. Svítí tam slunce a stejně to pak musíte sklidit a možná i vymýt tiskovou vaničku, tímpádem jste tam, kde já.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod M&T » pon 13 úno, 2023 4:03 pm

Chlapi, nechcem Vám oponovať, čo sa týka postupov. Ale ja som zástancom optimálneho výsledku pri adekvátnej námahe. Ak sa bavíme o filtrovaní IPA a potom o "čistej" lázni, tak otázka - čo je to čistá lázeň ? Jedine na každý model používať čistú IPU priamo z fľaše .... v opačnom prípade už pri druhom modeli ste tam, kde pri filtrovanej IPA .... takže nevidím rozdiel.
Rukavice samozrejme používam (klasické 100 z drogérky). Ale reálne mám W&C station a tam :
- po vytlačení odmontujem výtlačok spolu s tlačovou základňou a celé to rovno hodím do nádrže na čistenie - trvá to asi 10 sekúnd, za ten čas sa nič nestihne ani odpariť, do kontaktu s rezinom a IPA neprichádzam
- po automatickom umytí vyberiem a hneď zlúpnem výtlačok aj s podperami z tlačovej základne - minimálny alebo žiadny kontakt s rezinom alebo IPA - trvá to pár sekúnd. Medzitým som zatvoril nádrž s IPA
- výtlačok prípadne ešte omyjem v destilovanej vode a nechám preschnúť.
- medzitým otriem tlačovú základňu a hodím naspäť do tlačiarne
- po oschnutí hodím výtlačok do W&C na osvit
Celé to trvá možno 30-60 sekúnd manuálnej manipulácie. Minimálne výpary a prakticky nulový kontakt s rezinom a IPA. A to teda fakt vyvetrám bežným oknom za pár minút.
Ale samozrejme, každý môže mať svoj postup, ktorý sa mu osvedčil a s ktorým je spokojný. Ja som s výsledkami tlače spokojný, sú perfektné detaily, modely sú OK. Určite, dala by sa lepšia kresba (čistejšia) ale to už by som musel prejsť z displeja na laser. Rozdiely by však boli viditeľné snáď len pod riadnou lupou alebo mikroskopom, a pri nástreku by sa pravdepodobne stratili tak či tak ...
M&T
 
Příspěvky: 191
Registrován: sob 11 pro, 2021 1:45 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod MirekTT » pon 13 úno, 2023 5:20 pm

Né, v pohodě. Já jsem rád že se tu rozjela debata i s těmahle zkušenostma a já osobně od toho nechci nikoho odrazovat. Naopak, každý ať si udělá obrázek sám na základě všech názorů. Nehlásám dogmata. Dokonce ty moje otevřený prsty ani nemusí souviset s tiskem. U doktora jsem s tím byl, ale odbyl mě suchou popraskanou kůží díky zimě a hydratační mastí. Prostě se už za ta léta znám a kožní problémy jsem nikdy neměl, tak jen dávám do souvislostí okolnosti. S jinou toxicitou do styku nepřicházím a nějaká příčina existovat musí, když existuje problém.

Jinak já výtisky po okapání resinu ještě v tiskárně ihned seškrabuju do kyblíku s předpírkovým resinem. Trochu je tam vymáchám a pak dávám do "čistého" ipa do pračky. Pak suším tím ohřevovým prgramem. Pak vyndám, prohlídnu výtisk, případně ofoukám, nebo spláchnu zbytky a dám ozářit. Vše v rukavicích a v masce. Pravda, z počátku jsem moc rukavice nepoužíval a masku vůbec, ale ruce jsem si myl dost poctivě. Ono se od toho umí vše zapatlat a blbě se toho zbavuje.

"Laboratoř" mám v suterénu ve tmě. Můžu nechat resin v tiskárně i měsíc a neztratí kvalitu. Akorát ty umytý nezapečený výtisky pokud mám pochybnosti a prohlížím je, chytám holýma rukama. Možná i to není dobře. Koneckonců v datasheetech se píše, že nezapečený resin je toxický, tedy i surový výtisk.

Co barvení, jaké máte zkušenosti?
Já jsem zatím aplikoval surfacer a sprejovky motip, které lze použít i bez surfaceru. Rozpouštědlové barvy se do resinu vžerou a lze je jen odbrousit, žádné loupání, nebo oděrky nehrozí. Tedy nepoužívám žádné podklady, pod barvu, pokud to nevyžaduje finální odstín, např whitebase apod.
Po barvě mi navíc příjde, že se resin dost zpevní, je takovej kompaktnější s vyšší povrchovou tvrdostí. Zatím jsem použil Průša Touch a Prima Creator ABS. Ale budu přecházet na jiný, doporučený lepší a levnější, pak poreferuju.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod M&T » pon 13 úno, 2023 6:25 pm

Tie prsty asi súvisia s individuálnou citlivosťou na niektoré látky, veci. Ja napríklad akúkoľvek prácu v záhrade (aj obyčajné sadenie zeleniny) musím robiť s kvalitnými rukavicami. Inak mám do jedného dňa podobný problém - vysušená pokožka, začne to praskať .... a miniem kilo indulony ...
Ale samozrejme, vďaka za každý postreh a názor - mňa osobne táto debata tiež obohatila .... určite niektoré veci môžem vyskúšať a možno sa mi tiež osvedčia .... človek sa - a špeciálne v oblasti 3D - učí celý život ...
M&T
 
Příspěvky: 191
Registrován: sob 11 pro, 2021 1:45 pm

PředchozíDalší

Zpět na 3D Tisk

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník