Diskuze k 3D tisku

Fórum pro 3D tisk.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod RELAx » sob 08 led, 2022 1:53 pm

Přikládám soubory držáku.
Drzakserva.zip
(835.27 KiB) 143 krát

Drzakserva_dekl.zip
(731.41 KiB) 139 krát

Poznámka:
Deklíky jsou přišroubované šroubky na upevnění kolejnic PIKO 55298. Otvory jsou převrtané vrtáčkem 1,2.
Zespodu držáku je vybrání pro plíšek na vedení struny od páky serva. Abych nemusel složitě odstraňovat podpory tisku, vložil jsem (vlepil) při tisku v poslední vrstvě před zakrytím tohoto vybráni (tj. 3. ev. 4. vrstva) kousek kreslící čtvrtky jako podporu.
Z boku držáku je vybrání a otvor pro matičku a šroubek M2, kterým se nastavuje poloha mikrospínače. Mikrospínač by se měl pohybovat v rámu lehce, ale neměl by sám vypadnout. Mírný odpor proti posuvu by měl být.
RELAx
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv 24 lis, 2016 4:55 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Barbucha22 » sob 08 led, 2022 8:48 pm

Díky za soubory.
Barbucha22
 
Příspěvky: 98
Registrován: stř 21 pro, 2011 9:34 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod MirekTT » úte 01 úno, 2022 7:33 pm

Mám dotaz na tiskaře.
Kamoš si koupil SLA creality 006. Mléční mu folie. A vůbec má s tím potíže. První folii omačkal kvůli špatné kalibraci. Pak na nové folii mu vyleze ucházející výtisk, ale každý další je rozmlgňaný. Samozřejmě posuvy a expozici přizpůsobeje typu resinu, ale asi to nestačí. Je začátečník a chce vědět, kde dělá chybu.
Můžete někdo poradit? Já jsem spíš přes mosaz a on zas dělá dvacetiny, autíčka, nebo tak něco.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod JenikPluto » stř 02 úno, 2022 7:48 am

MirekTT píše:Mám dotaz na tiskaře.
Kamoš si koupil SLA creality 006. Mléční mu folie. A vůbec má s tím potíže. První folii omačkal kvůli špatné kalibraci. Pak na nové folii mu vyleze ucházející výtisk, ale každý další je rozmlgňaný. Samozřejmě posuvy a expozici přizpůsobeje typu resinu, ale asi to nestačí. Je začátečník a chce vědět, kde dělá chybu.
Můžete někdo poradit? Já jsem spíš přes mosaz a on zas dělá dvacetiny, autíčka, nebo tak něco.


Ahoj, takhle z popisu tezko rict, postupne mlecneni folie je celkem normalni, pokud je matna (vyrazne) po jednom tisku, tak je to divny a rekl bych, ze ta folie je z nejakeho UV nestaleho materialu. Folie ve vanickach jsou obvykle z fluorovaneho polymeru (budto FEP nebo PFA) a ty jsou celkem odolne (chemicky), v resinu by nemelo byt nic, co by je mohlo chemicky poskodit a jsou i UV stale (proto se pouzivaji 8)). Moje doporuceni by bylo poridit folii ze seriozniho zdroje, idealne PFA (casto taky oznacovana jako non-FEP nebo nFEP), je mozne, ze ty dodane s takhle levnou tiskarnou budou rekneme pochybne kvality (slozeni atd.).

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 439
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod vavra71 » ned 06 úno, 2022 12:48 pm

Zdravím tak tiskárnu sem znovu zkalibroval dal sem tam o desetinu mm. silnější papír a zdá se že ok po dokončení tisku
sem čuměl co mě vylezlo, viz foto. Model je kompletní nic nechybí a v docela dobré kvalitě jen ty "závoje" nevíte někdo co se s tím stalo mám podezření na resin je to Creality LCD Standard Resin Plus, 1kg | šedá, tištěno je to na 0,5 vrstva
expozice spodek 30s a tisk na 10s. S nastavením tisku pořád laboruji. Nedal by někdo do placu s čím tiskne a jak má nastaveny parametry tisku budu vděčen s pozdravem Vavra
Přílohy
f.jpg
vavra71
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 02 úno, 2022 5:08 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod czhunter » ned 06 úno, 2022 7:59 pm

Ty závoje ... těžko říct, u levných tiskáren to často bývá nohodná chyba (třeba přenosu dat z USB).

Můj Photon to taky několikrát udělal, a hned potom jsem tiskl stejná data na stejné nastavení a bylo to Ok.

Doporučuju zkontrolovat chyby v meshi (já používám NetFabb, ještě starší offline verzi, teď už je to myslím jen online), znovu naslicovat (třeba jiným slicerem), naformátovat flashku (nebo použít jinou) a zkusit znovu, klidně i jen kousek modelu, ať se neplýtvá resinem.

Jinak 10s na vrsvu mi přijde strašně moc.
Vím že to není Mono tiskárna, ale i tak .. tyhle typy SLA tiskáren mívají většinou 5-7s u běžných (nespeciálních) resinů.
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 557
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod JenikPluto » ned 06 úno, 2022 8:11 pm

czhunter píše:Ty závoje ... těžko říct, u levných tiskáren to často bývá nohodná chyba (třeba přenosu dat z USB).


Zkusil bych si po naslicovani proletet vysledek, vetsina sliceru to umi, a na chyby ve vysledku se da prijit. Na me to pusobi jako curbes, ktery se odloupal pri predchozich pokusech o tisk a nefiltrovany resin...

czhunter píše:Jinak 10s na vrsvu mi přijde strašně moc.
Vím že to není Mono tiskárna, ale i tak .. tyhle typy SLA tiskáren mívají většinou 5-7s u běžných (nespeciálních) resinů.


No mam i resin (ciry), ktery ma na 50 um vrstvu expozicni cas 45 s (Loctite, na Sonicu XL 4k). :-) Bezne mam casy 12-14 s. Jinak mne se osvedcil na nastaveni expozicnich casu XP2 validation matrix. Ale jsou i jine postupy.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 439
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod M&T » pon 07 úno, 2022 9:47 am

vavra71 píše:Zdravím tak tiskárnu sem znovu zkalibroval dal sem tam o desetinu mm. silnější papír a zdá se že ok po dokončení tisku
sem čuměl co mě vylezlo, viz foto. Model je kompletní nic nechybí a v docela dobré kvalitě jen ty "závoje" nevíte někdo co se s tím stalo mám podezření na resin je to Creality LCD Standard Resin Plus, 1kg | šedá, tištěno je to na 0,5 vrstva
expozice spodek 30s a tisk na 10s. S nastavením tisku pořád laboruji. Nedal by někdo do placu s čím tiskne a jak má nastaveny parametry tisku budu vděčen s pozdravem Vavra

Takýto bordel to väčšinou robí keď je príliš dlhí doba osvitu (LCD mono tlačiarne používajú UV svetlo a tieniacu maticu LCD a tam je určitý rozptyl svetla a dlhšia doba osvitu zasahuje aj vedľajšie pixely. U Laserových tento problém nie je taký výrazný). Treba to skúsiť skrátiť a upraviť keď tak aj retract speed, zdvih, ... Ja osobne som sa zatiaľ dopracoval k najlepším výsledkom s resinmy Phrozen ... síce drahšie ale zatiaľ som spokojný ... jedna vrstva 2sekundy na 80% výkonu tlačiarne ...
M&T
 
Příspěvky: 191
Registrován: sob 11 pro, 2021 1:45 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod vavra71 » pon 14 úno, 2022 4:37 pm

zdravím když mám otevřen 3d model v nějakém programu např. Rhino umím ho rozdělit na části vytřídit a ty co potřebuji zase je spojit např. z celého modelu jen vyčlenit jeho část co neumím je to dát tomu nějakou šířku stěny ať dělám co dělám mám pořád nehmotný drátěný model který nemá žádnou sílu stěny . poradí někdo jak se toto dělá třeba i v jiném programu ten si opatřím dík všem za radu jak no to
vavra71
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 02 úno, 2022 5:08 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Starej » úte 15 úno, 2022 8:22 am

Pokud nejde v Rhino vytvořit objemový model, jedná se o chybu v napojení ploch. Kontrola je příkazem ShowEdges. Ten zvýrazní, kde jsou nespojitosti. Tyto je nutné přemodelovat, až je model bez chyb.
Skořepinu lze vytvořit více způsoby. Je na to přímo funkce Shell. Ta ale nemusí dobře fungovat u složitých tvarů. Pro jednoduché modely celkem obstojí. Další možnost je od povrchu udělat offset plochu OffsetSrf, dodělat zbylé hraniční plochy, ořezat a spojit. Poté samozřejmě kontrola napojení všech ploch ShowEdges, aby mohl vzniknout objem.
Rhino je dobrý program, musí se ale vědět, jak na něj. Parametrické objemové modeláře jako SolidWorks, ProE či Catia jsou o úplně jiném přístupu.
Starej
 
Příspěvky: 47
Registrován: úte 31 led, 2012 8:59 am

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod czhunter » úte 15 úno, 2022 1:59 pm

Tak já bych začal otázkou, jestli ten model v Rhinu je Mesh (polygonální) nebo NURBS/Bézier (ala Inventor, Catia ...)
Protože pak se k tomu váže úplně jiná sada funkcí, které je potřeba použít.

Ale to je hodně SW-specifická otázka.
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 557
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod MirekTT » ned 05 úno, 2023 9:22 am

Je mezi vámi nějaký chemik, který by uměl zrecyklovat resinem nasycený izopropyl?

Předesílám, že filtrováním to nejde a do vodou oplachových resinů nejdu.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod M&T » ned 05 úno, 2023 5:21 pm

MirekTT píše:Je mezi vámi nějaký chemik, který by uměl zrecyklovat resinem nasycený izopropyl?

Předesílám, že filtrováním to nejde a do vodou oplachových resinů nejdu.

Ja to robím úplne jednoducho.
Izopropyl ako taký nemení svoje zloženie, len je zanesený zvyškami rezinu. Ten po čase klesne úplne ku dnu a vytvorí súvislú vstvu. Zvyšok je priezračný alkohol.
A teda :
1. Nechám v kľude aspoň týždeň odstáť
2. Z vrchu potom naberačkou opatrne (alebo aj hadičkou aká sa používa na "vysávanie akvírií) odčerpám vrchnú vrstvu úplne čistého alkoholu
3. Zvyšok hodím na slnko na pár hodín. Tým sa rezin "vytvrdí"
4. Potom ten zvyšok pár krát prefiltrujem (rezin sa na slnku vyzrážal a tak sa dá v pohode filtrovať) cez jemný filter na rezin (nie jednorazové, na ebay som kúpil kovový s jemným sitom)
5. Odpad uzavriem do starej sklenenj fľaše a zlikvidujem

Takto dokážem vyťažiť cca 90% (niekedy viac, niekedy menej) izopropylu. Je síce malilinko smrncnutý farbou po rezine, ale inak úplne priezračný. Doplním, prelejem späť do čističky a umývam ďalej.

P.S. Najlepšie skúsenosti mám s vodou oplachovanými rezinmi. Detaily, práca s nimi je super. Klasické reziny používam už len skutočne výnimočne ...
M&T
 
Příspěvky: 191
Registrován: sob 11 pro, 2021 1:45 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Rudolf » ned 05 úno, 2023 7:38 pm

Ahoj,

jen drobné upozornění na vlastnosti izopropylu - pokud uvnitř láhve vzniknou bílé krystaly nebo bílý povlak může to vybuchnout:

https://www.mpo.cz/cz/prumysl/chemicke- ... l--235252/

https://www.tretiruka.cz/news/vybuchy-v ... ylalkohol/

Ruda
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 913
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod prcek » ned 05 úno, 2023 8:07 pm

Rudolf píše:Ahoj,

jen drobné upozornění na vlastnosti izopropylu - pokud uvnitř láhve vzniknou bílé krystaly nebo bílý povlak může to vybuchnout:

https://www.mpo.cz/cz/prumysl/chemicke- ... l--235252/

https://www.tretiruka.cz/news/vybuchy-v ... ylalkohol/

Ruda


K tomu je ovsem treba skladovat IPA dlouho (roky) a musi byt v dostatecnem styku se vzduchem (poloprazdna lahev staci).
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 494
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

PředchozíDalší

Zpět na 3D Tisk

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků