TT Minikolejiště DCC

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: TT Minikolejiště DCC

Příspěvekod mizl » sob 07 lis, 2015 10:28 am

Tady jsou základní řešení por inspiraci., Za povšimnutí stojí magnetický pohon. Výhoda je, že není vidět pohon přesuvny. Táhla a td.

http://www.stummiforum.de/viewtopic.php ... &start=125
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: TT Minikolejiště DCC

Příspěvekod fulda » sob 07 lis, 2015 5:50 pm

mizl píše:Tady jsou základní řešení por inspiraci., Za povšimnutí stojí magnetický pohon. Výhoda je, že není vidět pohon přesuvny. Táhla a td.
http://www.stummiforum.de/viewtopic.php ... &start=125

Ale má to takovej nedostatek - posuvna na magnetech tak trochu "plave". Při ručním ovládání to je celkem jedno, ale pro nějaké DCC nebo jiné automatizované navádění to bude asi dost problematické na uřízení.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: TT Minikolejiště DCC

Příspěvekod mizl » sob 07 lis, 2015 6:07 pm

Právě, že to "plavání je reálné dle skutečnosti. Viz video z ustálení přesuvny v Brně - Maloměřicích. Osobně si myslím, že v plavání problém nebude. Jelikož pžesuvna jako taková se pohybuje relativně pomalu. Pro ustálení na požadovanou pozici by musela přesuvna plynule zpomalit až do zastavení. Nicméně uznávám, že pro přesuvnu ve skryté části je magnetické řešení pohonu zcela zbytečné.

Pokud by měla být přesuvna vidět v modelu, tak mne osobně by vadila jakákoliv vodící drážka ve vaně přesuvny. Jednak je toto řešení zcela nereálné a s pohledu estetického velmi ošklivé.

Osobně dvě přesuvny v modelové velikosti TT vlastním. Jedna je pouze nefunkční maketa a druhá je provedením právě pomocí neodimovích magnetů. Z testů které jsem dělal na počátku stavby, jsem jakékoliv plavání nezaznamenal a ani se neprojevovalo. Výjimkou byl pouze rychlý pohyb.
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: TT Minikolejiště DCC

Příspěvekod hopeter » ned 27 pro, 2015 4:53 pm

Tak jsem zjistil , že mám kolejiště pro kočku... :D
kočka2.jpg


Ale nezoufám a postupně dokončuji...
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: TT Minikolejiště DCC

Příspěvekod hopeter » ned 03 led, 2016 7:05 pm

Kočce se kolejiště moc líbí tak jsem ho zase trochu vylepšil. Dorostla tráva , silnice má už dlažbu , štěrkovna má už střechu , nějaký ten patník a značka... Už mám vyřešeno i ovládání osvětlení tak další pokrok bude cobydup... :wink:
Stará rosnička ze startsetu doplněná o dekodér kuehn N45 jezdí lépe než nová a než nová BR80.

P1120833.JPG


P1120846.JPG
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: TT Minikolejiště DCC

Příspěvekod hopeter » ned 10 led, 2016 12:02 pm

Další krůček k cíli.... svíítííí v digitálu. :D
Tak nevím , nějak mě začal ten digitál víc zajímat... Opravdu je jen na dva dráty - první a poslední... :mrgreen:
P1120848.JPG

Omlouvám se za kvalitu fotky ale lépe jsem to v nemotorných rukách bez blesku neudržel... :oops:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: TT Minikolejiště DCC

Příspěvekod fulda » ned 10 led, 2016 12:25 pm

hopeter píše:Další krůček k cíli.... svíítííí v digitálu. :D
... a co na to kočka? :mrgreen:
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: TT Minikolejiště DCC

Příspěvekod Brejla » ned 10 led, 2016 12:27 pm

fulda píše:
hopeter píše:Další krůček k cíli.... svíítííí v digitálu. :D
... a co na to kočka? :mrgreen:

Kočkám svítí oči i v analogu :mrgreen:
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: TT Minikolejiště DCC

Příspěvekod hopeter » ned 10 led, 2016 1:09 pm

Kočka jede v analogu, na digitál čumí vyvaleněji než já ... :D Když jí srovnám obě soupravy za sebe na okruh tak neví kam čumět dřív... no a já zas nestíhám tlačítkovat na MM.
Další krok bude asi druhý ovladač a třetí vlak ( asi sólo M152 ). Zeptám se zkušených - je nutný MM nebo se dá sehnat něco levnějšího ( jen ovladač lokomotivy )... :?:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: TT Minikolejiště DCC

Příspěvekod mizl » ned 10 led, 2016 1:24 pm

hopeter píše:... Zeptám se zkušených - je nutný MM nebo se dá sehnat něco levnějšího ( jen ovladač lokomotivy )... :?:


A co třeba Digi-CZ produkt Minimaus ??

http://www.digi-cz.info/ovladac-minimaus/
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: TT Minikolejiště DCC

Příspěvekod radula63 » ned 10 led, 2016 2:19 pm

hopeter píše:Tak nevím , nějak mě začal ten digitál víc zajímat... Opravdu je jen na dva dráty - první a poslední... :mrgreen:


:lol:
To mne připomíná fór: "Chlapi chodí do hospody vždy jen na dvě piva. První a poslední. Ty mezi tím se nepočítají."

Ano, v základním zapojení je digitál i analog opravdu o dvou drátech. Ani v digitálu se totiž jen s 2 dráty nevystačí - chceme-li vědět obsazení koleje, brždění před návěstidlem v poloze stůj... atd... atd... O ovládání přes PC nemluvě.
Omlouvám se za mírné odbočení od tématu, ale prostě - nedalo se reagovat - rozesmálo mne přirovnání "první a poslední". Rozesmátý smajlík jsem pochopil jako nadsázku. Nechci aby se to zvrhlo v rozbrojku analog vs. digital - toho už je tady na fóru dost. :wink:
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1308
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: TT Minikolejiště DCC

Příspěvekod hopeter » ned 10 led, 2016 3:03 pm

Díky za tip. Pokud propadnu digitálu úplně tak s vybavením od DIGI-CZ počítám.
Fórek se dvěma dráty opravdu pochází z toho pivního.... :D
Jak jsem psal již dříve tak tohle hračičkové kolejiště mě slouží k poznání a odzkoušení digitálu. Dost mě láká i ta digitalizace přesuvny co jsme tady probrali ale zatím střádám rozumy jak na to nejlíp a hlavně odvahu se do toho pustit...
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: TT Minikolejiště DCC

Příspěvekod mizl » ned 10 led, 2016 3:14 pm

Digitalizovat přesuvnu není až tak jednoduché, jelikož není žádný dekodér k dispozici. Dostupný dekodér je pouze pro točny, protože přesuvny nejsou rozšířené a co je mi známé, tak jsem snad jediný v Čr kdo funkční modelovou přesuvnu má a rád bych jí digitalizoval. Nepočítám přesuvny ve skrytých nádražích. Osobně jsem pohon přesuvny již vyřešil, a troufám si tvrdit, že i teoretickou digitalizaci. Ale má to jeden háček ... selý systém logiky ovládání je sprsklotina analogové logiky a dostupných DCC komponent. Nicméně teoreticky by systém měl fungovat. Ovšem až praxe ukáže mojí teorii. Zatím nechci nijak uveřejňovat schéma zapojení a celkovou koncepci návrhu, ale využívám indukční snímače na zjištění polohy přesuvny.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: TT Minikolejiště DCC

Příspěvekod Rocky_MK » ned 10 led, 2016 3:21 pm

hopeter píše:Kočka jede v analogu, na digitál čumí vyvaleněji než já ... :D Když jí srovnám obě soupravy za sebe na okruh tak neví kam čumět dřív...

A neloví ti soupravy? :D
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: TT Minikolejiště DCC

Příspěvekod hopeter » ned 10 led, 2016 3:47 pm

Rocky loví... a taky už dostala rosničkou do čumáku... :D
Michale s pohonem mám asi celkem jasno , řešili jsme to s fuldou na minulé stránce - krokový motor a ozubený řemen. Aretaci uvažuji ponechat tu co mám tj. kuličky na pružině zapadající do díry. Tím bych měl mít vyřešenou vůli v řemenu. Ovšem zatím to je teorie... :?:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků